Necip Fazıl'ın siyasi sözü hakkında...

NFK'nın bir sözü var ''Öyle birine "ATA" De ki,''Peygamber övgüsü" almış olsun!'' diye.. Genelde Atatürk'ü Ata olarak kabullenemeyen insanlar kullanır..

Sizce ne kadar doğru, ne kadar yanlış?

Bence tamamen bir saçmalık çünkü; Bilge Kağan,Kanuni Sultan Süleyman, Orhan Bey, Mustafa Kemal Atatürk gibi bir sürü lider var, Biz bu büyük insanlara Ata dememizin neresi yanlış?

0|0
7|6

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 6

• senin söze bakış açın yanlış

Peygamber efendimizin övdüğü pek çok haslet var

bunlardan herhangi birini işleyen Peygamber övgüsüne dolaylı yoldan erişmiş olur

"Takvalı her kişi ehl-i beytimdendir" (ailemdir - Dostumdur) diyor

Mesela Atatürk Kanuni - Bilge kaan vs. eğer takvalı iseler Paygamber övgüsü almış olurlar.

yapıcı bak olaya

0|1
    0|0
    • Necip Fazıl'ın hangi amaçla söylediğini onu tanıyan bilir. Atatürk'e hakaretten 2 kere ceza evine giren adamdan bahsediyoruz sonuçta

• Necip Fazıl'ın her söylediği söz önemlidir. İnce dokunuşları vardır. Fatih Sultan Mehmed'i daha çok seviyormuş olarak anlayabilirsin. Ama sen Atatürk'e ata demiyeceksin diye bir şey yok.

2|0
    1|2
  • Hiç sevmem kendini zaten

2|3
    3|2
    • Edebi olarak ne kadar iyiyse, kişilik o kadar da o kadar kötü bir insandı

• Sana katılıyorum.

1|3
    4|3
  • bence de tamamen saçmalık. insanları dinleriyle yargılamanın neresi mantıklı olabilir ki. bizim topllumumuza kazandırdıklarından dolayı ata diyoruz. atatürk e saygısızlık yapanlara sinir oluyorum. türklüklerinden şüphe duyuyorum yaa.

0|2
    0|0
  • peygamberimizin yolundan giden olabilir veya Allah'ın kanunlarıyla hareket eden biri senin atan olmalı?

2|0
    3|2

Erkekler Ne Diyor 6

• Necil fazıl üstadın her sözü çok önemli farklı anlamlar taşır içinde allah korkusu olan ve tasavvuf şiirlerde yazan sevdiğim bir şairdir hiç sorgulama gereği duymadım hepsi çok içten sözler

3|2
    3|3
    • Genellemeyi bırakırsak, bu sözü hakkında ne düşünüyorsun?

• Yargılamak değil de, tartışmaya her zaman ihtiyaç var

• Geçmişte iz bırakan kişilerin herkesin diline düşmesi pek hoş değil.. Senin açından konuşmuyorum yanlış anlama ama derin bilgiler olmadan sağlıklı cevaplara ulaşmak zor burda necip fazılı tanıyan ya da tarihe o kadar hakim olan birisi olduğunu sanmıyorum

• Saçma eğer birisi peygamber ise aldığı övgüyü saygıyı hiç bir lider alamıyor hiç kimsenin sözü umurumda değil Mustafa Kemal ATATÜRK Atam ve her zaman öyle olacak

0|2
    2|0
    • Hıh tam da dediğin gibi..

Tamam Mustafa Kemal en saygı duyduğumuz Ata'mız, bu düşünceyi kirletmek adına söylenen çirkef bir cümle

Ama düşünemiyorlar ki; Sanki tek atamız 2. Mehmet..

• Onlar zaten bir çok şeyi düşünemiyorlar

• aynen katılıyorum

0|2
    0|0
  • Adam Fatihi Atatürkten çok seviyomuş. ben de Alparslan ile Yavuz Sultan Selimi ötekilerden daha çok severim. Bu demek değilki ötekilerden hoşlanmıyorum.

1|0
    0|1
  • kanuni sultan süleyman'la mustafa kemal'i bir kefeye koyamassn ! birisi islam dünyasınn 89.halifesi dieri ise mason. :) üstadın kişiliğne sallaynlar ise önce sempati duyduğu insanlara baksın !

0|0
    1|2
  • necip fazılı severim ama, böyle saçmaladığı yerler de var tabi

0|1
    0|2
Yükleniyor...