Lozan'da yapılabilecek olan mı yapıldı?

ismet paşa yapılabilecek olanı mı yaptı . yoksa çok daha fazlasını alabilir miydi Lozan'da

0|0
1|8

En İyi Kız Görüşü

• dikkat ettim de sadece erkekler cevap vermiş neden kızlar hayatında hiç tarih dersi görmemiş mi?bence yapılabilecek olanı yaptı o günün şartlarında ege adalarını yunanistan'a vermekten başka şansı yoktu daha da kötüsü olabilirdi de.zaten Türkiye'nin ege adalarını almasına izin vermezlerdi.güçlenen Türkiye'nin ege adaları gibi stratejik öneme sahip bir yeri almasındansa yunanistana verilmesi daha uygun düşerdi birilerinin politikasına.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 8

• Sözde galip devlet olarak gittik ege adalarının hepsini yunanistan'a verdik,misak-ı milli sınırları içinde yer alan ve o dönemde çok önemli petrol yatakları olduğu bilinen Musul konusunda bi gelişme sağlanamadı sonra onu da verdik.Ege adalarına sahip olsaydık çok önemli turizm geliri,musul'a sahip olsaydık çok önemli petrol geliri akıyordu şimdi Türkiye'ye.sana yapılacak olan herşey yapılmış gibi geliyorsa bu koşullarda bişey diyemem

0|1
    0|0
    • 1913 Londra Antlaşmasını bir incele derim. Lozan Antlaşmasından on yıl önce ege adaları Osmanlı tarafından zaten fiilen kaybedilmişti. Musul ve Kerkük 'te Lozan'da kaybedilmemiştir.

• Ben Musul Lozan'da kaybedildi diye birşey demedim ki zaten iyi oku.Lozan'da Musul ile ilgili bi gelişme sağlanamadı sonra da verdik dedim.yazdığımı iyi oku.Bi savaş kaybedersin sonrasında toprak veririsin kimse de eleştiremez ama Lozan'a sözde galip devlet yunanlıları denize döken devlet olarak gidip de bütün ege adalarını yunanistan'a veriyorsan bunun adı diplomatik başarısızlıktır.

• Fazlasını alalım derken elindekileride kaybedebilirlerdi. O zamanlar ülkenin Musul'u ve Yunanistan'a verilen adaları koruyabilecek bir askeri gücü olduğuna inanmıyorum. İçeride oluşan isyanların haddi hesabı yok, zaten çoğu İngiliz destekli.

Sevr antlaşmasını geçersiz kılması , kapitülasyonların tamamıyla kaldırılması, Gökçeada ve Bozcaada'nın bizde kalması vb. çok büyük başarıdır.

Bazı arkadaşlar Musul'un bu antlaşma ile verildiğini zannediyorlar sanırm. Musul ve Kerkük bu antlaşmada bırakılmamıştır, İngiltere ve Türkiye'nin kendi aralarında anlaşmaları gerektiği kararlaştırılmıştır.

Belki boğazlar konusu çözüme ulaştırılabilirdi.

0|1
    0|1
  • Tarih kültür ileilgili soru olunca böyle meydan boş kalıyor işte :). cinsellikle soru olsaydı dolup taşardı. vay anasını yaw boş bi gençlik miş harbiden.

Soruya gelirsek ;Yapılmaması gerek yapıldı,egedeki sıfıra yakın yerlerde ki adaların bırakılması,irakta musul ve kerkükün bırakılması. buralar alınsaydı türkiye petrol zenginliği bakımından iyi konumda olabilirdi..

0|0
    0|0
  • Sorunuz hakkında bir kitap öneriyorum. Bulup okuyunuz..Kadir Mısırlıoğlu..Lozan zafermi ? Hezimetmi ?..

0|0
    0|0
  • ismet paşa yapılabilecek olanı yaptı zira kendisine ankara'dan gelen tüm telgraf emirlerini uyguladı

0|0
    0|0
  • çok ağır soru gece gece

0|0
    0|0
  • karılarla yatmaktan çok şey kabetti

0|1
    0|0
  • sabatayist inönü lozanda memleketi verdi zaten onun başa gelişide bir plandı mükemmel şekilde başardılar planlarını lanet olsun ruhuna

0|0
    0|0
Yükleniyor...