80-90'li yillarin tadinin baska oldugunu dile getirenler peki sizce neden o yillarin tadi simdi yok?

Goruyoruz duyuyoruz 80-90'larda ask baskaydi,diziler desen bambaskaydi,muzikler sanatcilar desen tadindan yenmezdi.

Simdi benim gibi yeni nesilin kalkip edebiyat yapmasini yasaklarmiyorum dusuncelerinizi belirtebilirsiniz fakat ben gercekten 80-90'larda yasamis insanlarin simdiki Turkiye'yle 30 sene onceki Turkiye arasindaki farki merak ediyorum.

İnsanlarin bu kadar sitem dolu "ahh o eskiler" demesini merak ediyorum.

Annem,babam,amcam 90'larda İstaanbulda yasadiklarini anlatirken vay be diyorum. Hatta benden yasca buyuk kuzenlerimin Burak Kut "sen cicegimdin neden neden ayrildin" sarkisinda dans etmeleri gercek aski yasamalarinhenuz yas 17-18 iken.

Simdiki fark ney? Neden simdi 17-18 yasindaki gencler Serdar Ortac(hic svmem kendisinide neyse), Demet akalin gibilerin sarkilariyla dans ederken kro,kezban,kamil oluyor?

Turkiyeliler kultur karmasasi mi yasiyor?

0|0
6|17

En İyi Kız Görüşü

• O zamanlar çocuk olmamız bir yana, insanlar insanlıklarını kaybetmemişti şimdiki kadar...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Tam da 80'ler ve 90'larda yaşamış birisi olarak ve o dönemi hasretle hatırlayan bir kişiyim.

İçinde bulunduğumuz dönem teknolojiye yenik düşen bir devir. Herşey elektronik ve mekanik. Duygulara, düşüncelere yer kalmamış bir yapıda. Bu dönemde insanlar duygularını elektronik olarak yaşıyorlar. Halbuki bizim kuşağımız elele dolaşmayı, mesajlaşmak yerine konuşmayı, youtube seyretmek yerine sinemaya gitmeyi tercih eden insanlardık. Belki imkanlarımız bu döneme göre çok zayıftı fakat bizler temiz ve bozulmamıştık. İnsanlığımız içimizdeydi. Bu bize sonradan indirilen bir uygulama değildi. Duygularımızı değerli bilir onlara sarılırdık.

Ufacık şeylerin bizi mutlu etmesini bilirdik. Rahmetli babaannem beni ilk defa McDonalds'a götürdüğünde ufacık bir çocuktum. BigMac'in ne olduğunu bile bilmiyordum. Ama mutluydum. Şimdi en şık, en havalı yerlere gdiyor ve tatmin olmuyorsunuz/olamıyoruz. Bizlerin döneminde ufak elektronik oyuncaklar vardı. BUnları yanımızda getirir birbirimizle değiş tokuş yapardık. Şimdi herkes canı sıkılınca cep telefonundan envai çeşit oyunlar oynuyor. Gerçekten sizi mutlu ediyor mu yoksa sadece zaman mı geçiriyorsunuz ?

Kasetlerden müzikler dinlerdik. Sevdiğimiz şarkıları birbirimize söyler duygularımızı paylaşırdık. Aramızda etkileşim olurdu. Birbirimize bir insan, değerli kişiler olarak bakardık. İnanın o günlerde bir kızın bana hissettiklerimi bugün kimseden alamıyorum. Bunun bana özel olduğuna inanmıyorum. Herkes birbirine "sevgilim" diye hitap ediyor ama kimse aslında birbirini sevmiyor.

Belki aklımız daha azdı, imkanlarımız kısıtlıydı, bilmiyorduk, farkında değildik ama umudumuz vardı. Mutluyduk. En azından birbirimize sahiptik ...

3|2
    0|0
  • O zamanlar daha orjinaldi.

Her şeyin, şarkıların bile bir karakteri vardı.

Kadınlar mazoşist değildi.

Erkekler denyo değildi.

..ve hiç bir cins, şimdiki gibi bu vasıflar ile övünmüyordu.

En azından karakter ve beyin bakımından sığ olmak ayıplanan bir şeydi.

Bu günkü gibi övünülen, reklamı yapılan bir şey değil.

''Özlemek'' diye bir şey vardı.

Hani, doyamıyordun her şeye.

Bastırdığın duygular da tatlı geliyordu biraz.

Bu gün ise anında ulaşamayacağımız şey yok hemen hemen.

Yaşa, kullan, bitir, yenisi gelsin..

Sürekli bir doyumsuzluk..

Sürekli maddi-manevi israf halindeyiz.

O yüzden laçka oldu her şeyimiz.

Dünyanın çivisi sökülüp takılmaktan yalama oldu.

Tüm dinlerin, aslında çaktırmadan verdiği ''hazları, ipin ucunu kaçırmadan yaşayın, sapıtmayın'' kuralına günümüzde o kadar çok tecavüz edildi ki, sırf farklılık-değişiklik-yeşillik olsun diye sapıtmayı bir şey sanıyoruz..

''Orjinal olamadım, bari marjinal olayım'' kafası işte

E şimdi, tüm bunlara üç-beş flamalı ikon lazım değil mi..

Al sana Serdar Ortaç, al sana Demet Akalın işte..

Farkındalık sahibi, az sayıdaki insan için de bunlar kaldı bir geriye: link

3|0
    0|0
  • O zamanlardan şimdi en çok aradığım şeyler komşu ziyaretleri akraba ziyaretleri herhalde.. Komşuluk ilişkileri gerçekten çok çok başkaydı hergün ya biz birilerine ya birileri bize gider gelirdi.. Nerdeyse tüm mahallede yaşayanları tanır bilirdi ailelerimiz dolayısıyla biz çocuklarda yaşıtlarımızla tanışmış olurduk.. Sokakta yürürken bir sürü amca teyze biz çocuklara yardım eder saçlarımızı okşar kimin oğlusun falan diye sorarlardı.. Bizde büyüklerimize saygılıydık elinde birşey gördüğümüzde hemen koşar taşımasına yardım ederdik.. Saçlarımız hep efendi bir görünüme sahip olacak şekilde kesilir hergün taranırdı ki ben şimdi tarak taşıyan bile görmüyorum.. Elektrikler ikide bir kesilirdi elektrik kesilince evde büyükler varsa oturup herkesi etrafına toplayıp masallar anlatırdı.. Televizyon desen iki kanal vardı TRT1 ve TRT2 her zaman açık olmazdı şimdiki gibi televizyonlar sadece Yalan Rüzgarı başlayana yakın yahut akşam haberleri başlayana yakın açılırdı ha birde öğleden sonra biz okuldan dününce çizgi filmlere bakmak için açılır çizgi filmler bitince geri kapatılırdı.. Gömlek giyeceksen üstüne süveter giymek zorunluluğu vardı galiba ya o zamanlar ben süveter giymeden gömlek giydiğimi hatırlamıyorum hiç..:) Kış oldumu annelerimiz bizi hırka ören ablaların yanına götürür o ablalar ölçü alır hırka için iplik rengi belirlerdik ve hırka örerdi bir makinayla 1-2 hafta sonra gider alırdık.. Hiç tanımadığımız insanlar bile yolda yürürken selam verirdi bize bizde başkalarına elbette.. Herkez utanmadan birbirinin gözlerinin içine bakabiliyordu o zamanlar.. NE zamanki yaptıklarımız haklarmızda söylediklerimiz yüzünden birbirimizin gözlerinin içine bakmaya utanır hale geldik o zaman işler değişti işte..

1|0
    0|0
  • Kısacası emek verdi şimdi ise herkes kicinin üstünde bazende tam tersi elimizde akıllı telefon manyağı olduk amcaoğlu. İlkokulda dansa davet oynamak isterdik isterdik ki hoslandigimiz guzelle dans etmek onun elinden tutup daha yakınında hissetmek gibi sevimli tatlı kaygılarımız olurdu. Şimdiki gibi her beğenmediğimiz şeyin altına küfür ederek bunları görerek buyumedik ışte

2|1
    0|0
  • sadece ülkede keskin bir biçimde özel teşebbüs rekabetti öyle bir hale getirdi ki artık herşey ucuzladı.artık birşeye sahip olmak için çok şeye sahip olman gerekmiyor.en pahalı cep telefonunu asgari ücretle çalışan biri bile alıyor.bu toplumda;alternatif çok ve ucuz hissiyatı uyandırıyor.internetin de tv de oldukça büyük bir etkisi var.artık insanlar bu zamanda sosyalleşmenin kolay yolunu buldu.facebook da bir pforil açarsın resimlerini koyarsın bir iki güneş gözlüklü bir iki direksiyon başında havalı ulaşılmaz cool pozlar verirsin.sonra profil gezintisine çıkarsın.beğendiğin birinin profilini incelersin.bir selam yazarsın o da seni beğenirse başta orda sonra dışarda görüşürsün.sıkılırsın ondan ve ayrılırsın.çünkü elinin altında daha pek çok sevgili adayı vardır.sana bu en büyük ikramı internet yapıyordur.ben o bahsettiğin yılları gören şanslı bir nesilim.biz bir kızı beğendiğimizde onunla iletişim kura bilmemizin tek yolu gidip konuşmaktı.yani bu zamanda bir düşün bakalım sen hiç tanımadığın birine;merhaba nasılsın?bak ne dicem ben şurada oturmuş seni izliyordum.müsait olduğunu düşündüm.senin içinde uygunsa(veya sizin için de)bi kahve içe bilirmiyiz veya bir kahve ısmarlamak istiyorum tanışmamıza vesile olur...diye bilir misin?ya da bir erkek bunu yapa bilir mi?bir patka bir cafe de?gerek yoktur bu birebir red edilme riskine.daha güvenli bir yol var artık.bu utangaçlığa bu mahçubiyete bu samimiyete gerek kalmayacak bir imkan sunuyor zaten o...bu zamanda bir şeylere ulaşmak çok kolay ve alternatif çoook bol.ama o zamanda kolay hiç bir şey yoktu.umarım yeterince açıklayıcı olmuştur bu yazdıklarım.

1|2
    0|0
    • Ben hayla giriyorum bu birebir reddedilme riskine çok şükür..:)) Doğru söylemişsin internetin tv nin etkisi büyük..

• ben artık hepsinden vaz geçtim.yoruldum artık hep aynı tellane.iyi başlayıp bir şekilde bitmesine.sidik yarıştırma kompleksine öbürü ile mukayesesine saygı dediğimiz şeyin alıp başını gitmesine.bu şekilde daha rahat oluyor hayat.yani sevgilisiz.kıskançlık tripleri boklu kaprisler hepsinden uzak yaşamak...gecelik ilişkilerim bu zamanki ilişkilerimden daha asil bana göre.

• nolcak 80-90 larda ne bilgisayar vardı nede bu kadar yaygın oyuncak vs vs ..fakirdik biz..tek farkı o..avm vardıda bizmi gitmedik anasını satim..bu 80-90 lar başkaydı muhabbetide amma baydı yaw..

1|0
    0|0
  • Rock müzik için söylersem 80 lerde ve 90 larda ortaya çıkan şarkılar bu dönemde çok seyrek çıkıyor çok farklı bir dönemdi o zaman sanat sanat için yapılır para için yapılmazdı tabi ki kötü örnekleri de olsa şimdi ki kadar saçma sapan şarkılar yoktu Şimdi ise artık iş müzikten çıktı tamamen görselliğe girdi ve rock müzik değer kaybediyor ve eğer müzikle uğraşıyorsanız daha iyi anlıyorsunuz hemen hemen tüm popçuların şarkılarının ritimleri ve altyapı aynıdır taklitten başka bir şey değil özgün bir müzik yok ortada

1|0
    0|0
  • Gün geçtikçe değerler kaybedilmeye başllanıyor. Eskiden aşklar ölümsüzdü ve asla tartışmalar kavgalar aşkın önüne geçmezdi. Şimdi en ufak tartışmada bir taraf çekip gidiyor tripler yaşanıyor ya da ahlaksız olan taraf aldatmaya başlıyor. Düşünce yapısı çok değişti. Ahlak sıfır dereceye indi. O yıllarda insanlar kalpten severken şimdi bacak arasıyla seviyor ve işi bitince başka sevecek kişiler arıyorlar. Sadece erkerk değil kadınlarda da bu böyle. Günümüzde her 2 kadından biri mutlaka eşini aldatıyorsa zaten ahlaktan bahsetmek boşadır.

1|1
    0|0
  • misket,topaç,taso,futbolcu kartları vay be byram bile başkaydı bayram da yeni aldığım elbisem hep yatağın hemen yanında olurdu uyuyamazdım heyecandan ::)

1|0
    0|0
  • Yeni nesil 90'lı değil çünkü. 2000'li yılları yasadi. Teknoloji bizi bizden soyutladı. Şimdi iPhone'ler, iPad'ler, Note 3 ler konuşuyor. Her yerde.

1|0
    0|0
  • ne yıllardı be.tv dizilerinden tut oyunlar bakkalda satılan torpiller füzeler filan ne güzeldi ya:D

1|0
    0|0
  • Heyt be tam buraralar bella mı arıyordum bu sen olmalısın işte bu aradığımı buldum. link

1|0
    0|0
    • Synonyme de magnifique

Muhtesem'in esanlamlisi.

:))))))

• her dönemin kendine ait tadı var. bunu durmadan dile getirenle zamana ayak uyduramayanlar bence

1|0
    0|0
  • Birebir o yılları yaşamış biri olarak bence iletişim teknolojisinin bu kadar gelişip yüz yüze ilişkilerin azalmasından kaynaklanan bir sorun var. Sokakda oynardık,soba başında tv izlerdik ailece o zmanların kışları bile daha bir sıcaktı .

0|0
    0|0
  • Bundan 30 yıl sonra da , 2000'lerin tadı birbaşkaydı diyeceğiz çocuklarımıza.

Bu işler böyledir.

0|0
    0|0
  • olumm kişilk meselesi

0|0
    0|0
  • Benim çocukluğumda telefonlar yeni yeni yayiliyordu. Telsiz gibi telefonlar vardı. Yani o ve ondan biraz önceki zamanda ev telefonu kullanırdık. Küçüktüm ama birini sevmiştim ilkokulda. Evden arardim bazen sesini duyar kapatirdim. Evde bilgisayar yoktu internet deyince de internet kafe gelirdi aklımıza. Face falan şeyler yoktu neyse kısaca iletişim kuramıyorduk kızla. Mecburen evlerinin önüne giderdim o balkona falan. O bisikleti ile çıkardı ben de öyle gezerdik. Açıkçası o zamanlar ve ondan önceki zamanlar daha güzeldi. Emek vardı aşk için. Şimdi sanaldan veya telefondan yazılar ile söylüyoruz duygularımızı. Eskiden kağıda yazar verirdim eline hey gidi günler çocukluğum :)

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Müzik yaptıklarını sanıyorlar çünkü. ikisinde de ses denen bir şey yok ve bunu dinliyen zihniyet sesi harika diyor. o ses oynanmış be olum anlamıyor. hemde baya bir oynanmış. ayrıca ilerde 2000leri anıcaz. bugünleri özlicez. bu özlemek çünkü. o zamanlar darbe döneminde çok zorlandılar ama şimdi hepsi gülerek hatırlıyor o günleri. bizlere anlatınca da özeniyoruz o dönemlere.

0|0
    0|0
  • Ben de arkadaşlarımla koşup oynardım. Şimdi ise bambaşka bir ortam var. Sevgi saygı azaldı. O yüzden ben de memnun değilim. Ama karanlıktan şikayet etmek yerine bir mum yak diye bir söz vardır. O yüzden kendim güzelleştirmeye çalışıyorum. Sadace şikayet etmek ile olmaz.

Şarkılara gelince.. Eskiden belli emekle oluşturulmuş o şarkılar komik bile olsa, belli duygular var. Ama Serdar Ortaç, Demet Akalın.. işte bu duygu yok onlarda.

1|0
    0|0
  • Herkesle konuşurduk birde anlayış vardı

1|0
    0|0
  • Teknolojinin gelişmesi

1|0
    0|0
  • Cep tlf ve internet :(

0|0
    0|0
Yükleniyor...