Avrupanin kultur emperyalizmi hakkinda ne dusunuyorsunuz?

Bildigimiz gibi abd ve avrupa kendi kulturlerini yillardan beri bizim gibi gelismekte olan ulkelere benimsetmeye calismislar. Basarmislar da. Onlar gibi giyiniyoruz onlarin bayramlarini kutluyoruz onlarin urettiklerini izliyor izlemekle kalmiyor hemen sunger gibi kendimize cekiyoruz . Abd olmayan tarihini yalanci kahramanlarla taclandirip filmler diziler yaparken biz koskoca gercek tarihimizi unutturup yalan dolan dizilerimizi dunyaya satiyoruz. Aynaya gecip bir bakin kendinize goydiklerinize dinlediklerinize hatta yediklerimize. Dusuncelerimizde onlar gibilesmis artik. Su halde adimiz yorgo olsa ne olmasa ne ne farkiniz var yorgodan mariadan?

0|0
6|18

En İyi Erkek Görüşü

• Ataputun etkisiyle bu süreç (kültür defarmasyonu) hızlandırılmıştır

0|0
    0|0
    • Adimiz yorgo degil ona bak sen :p

• üstteki ve alttaki yorumların 15-20 tane eksiyi hak ediyor.

• Tiklayarak degil aksini dusunuyorsan akla uygun cevap yazabilirsin

Erkekler Ne Diyor 17

• Hiç bir alakası yok , sen taraflı söylenen ya da anlatılanların basit bir tekrarını yaparak , sonu belli bir konuda " lise diliyle " münazara açmaya , biraz da spam yapmaya çalışıyorsun.

Seni beni bizi avrupanın költür emperyalizmi etkiledi ise , Kuzey kore'yi Bolivya'yı , Uganda'yı , Rusya' yı , Anakara çin ve ada Çin'i Hong kong ve Filipinler hatta Avustralya'yı da mı etkiledi ? Bunlar da senin tabirinle " onlar gibi " giyiniyor . Soru'nun diğer bölümünde ise sorun etkileyen değil , edilgence ve hiç birşey yaratmaya gönlü olmadan miskin miskin etkilenenler, oturduğu yerden de mangalda kül bırakmayan ama bir savaş uçağından vazgeçtim , tamamı yerli olan bir oto üretmeye gönlü de akademik bilgisi de olmayan, kafa boş olduğundan işi gücü de eleştirmek olanlardır.

Bir gün bu saydığım ülkelerdeki insanlıkları görme şansın olursa , yorgo ve maria'nın da aslında ege kardeşin olduğunu anlayacaksındır. Aksini söylersen de , ayrımcılık yapmış olursun, biz iyiyiz yorgo ve maria kötü ( ırk ) şeklinde .

Anlatamayacağımı ve yorum atacağını da biliyorum

3|1
    1|1
    • Ben ırkçılık yapmıyorum zaten beni çok yanlış anlamıssın..Hani şu en çok arkanıza saklandığınız soru ''adları yorgo olsa ne yapacaklardı?'' Hadi olmadı adımız yorgo da onlardan ne farkımız oldu? Ben burada bunu eleştirdim .O halde bunun arkasına sığınmayın. Giyinmeyi bariz bir örnek olarak göstermiştim. Şu an da herkes kendi kültürü gibi giyinsin demiyorum. Ama biz başı sarıklı sakallı cübbelileri filmlerimizde kitaplarımızda kötü gösterirken onlar kendi

• Hedeflerinin mantıklı , bilime akla ve ülke çıkarlarına uygun olmasını ve bu meyanda başarılı olmanı gönülden temenni ediyorum Bunlar düşmek değil, yaşamış olmanın , bilim ilim okumanın GELECEĞE benden izleri olarak kalmasıdır. Daha önce de dediğim gibi, imrenmelerle değil Atatürk ve şerefli askerlerinin o tarihte yaptığını bugün ve sonrasında ben ve benim gibi düşünenler beyin gücüyle yapıyoruz. Sen sosyoloji ya da antropoloji okuyor olabilirsin, bu da gerekli ama ,daima bütüne bakmalısın.

• Soranla ayni kisi degilim soylediklarim arasinda mantiksal iliski kurabilmek icin akli kullanmak gerekir.

• Gücün olduğu yerde medeniyet yeşerme imkanı bulur.

Sen güce sahip değilsen medeniyet üretemez ve onu ithal edersin. Güce sahip değilsen ,sahipmiş gibi görünmek bir güdüdür. Bunun eksikliği bu şekilde kapatılmaya calışılır.

Olabildiğince kopyası olursun ki farklı kapatabilesin.

Ilk okullara kadar inen bir donemden itibaren hayatta toplum icinde yaris icindeyiz. Zengin fakir ayrimi kapatmak icin babanin biri pesin , digeri 10 taksitle ayni markanin faiş fiyatta ki ayakkabiyı cocuguna almasi gibi, goruntu ile esitlik saglamak daha basit bir yol.

Bugun cin nufus gucunu fark ett ve bir guç oldu devaminda cin mutfagi modasi geldi.

Kore egitim seviyesindeki muazzam artis ile uretimde yukseldi ardindan kore dizileri populer aldi.

Senin ulken hala bir guc degil o yuzden buyuklerden gorduguhu kaktiriyorsun.

0|0
    1|0
  • abd ve avrupa kültürü kötü. bunu anladık. peki bizim kültürümüz, geleneklerimiz iyi mi? toplumu muhafazakarlaştıran kültürel değerler var olacağına hiç olmasın daha iyi.

1|0
    2|0
    • Beynimiz küçüklükten beri öyle bir işlenmiş ki batılılar gibi düşünüyorsunuz. Japonya ya bak Japonya muhafazakar bir toplum. Peki bu onları engellemiş mi hayır.

• avrupa emperyalizmi kendi kültürünü aslında başkalayamayışlarını bizi kendilerine benzetmeye çalışmakla bastırmaya çalışırlar.

bu aslında avrupa kültürü değil, avrupalıların rahatlığı bizim için de zor görünen cezbedici yönelgedir.

Doğru olan şudur ki, avrupalıya aslında itici gelen bize çekici ve ilginç geliyordur.

0|0
    0|0
  • asimile olmuş bir din yaşıyoruz,müslümanız ya sözde,baksan tvlerde gördüğümüz ünlüler paris hilton'u geçmiştir seks olayında. toplum olarak batılılaştırılıyoruz dediğin gibi,en basitinden geçen kombin kelimesine takıldım tvde,birleştirmek olan ingilizcesi. yokmu arkadaş türkçemizde bunu karşılayacak kelime ne kadar edebi yönden fakirleştik. suç bu hale getiren halkta ama kmsede değil.

0|0
    0|0
  • demokrasilerini alsak yeter

0|0
    0|0
  • işte bunlar hep illuminati

0|0
    0|0
  • Dediğiniz bazı şeylere katılıyorum. Bu durum da hoş değil zaten. Bizler onlar gibi olmaktan onların çökmüş kültürlerinden uzak durmalıyız.

0|1
    0|0
  • beni engelleyen italyan bayraklı üyeye sesleniyorum asıl senin gibi hainler olmasa ülke daha güzel olur, osmanlıyı bitirende batı ingiliz hayranlığıydı, daha da kötüsü bu dediklerini doğru görüp savunuyorsun, işte size bir örnek sırf onun gibi olmamak için bunları dikkate alabilirsiniz

Soru 912033

soran bende benzer bir soru sormuştum

0|0
    0|0
  • kültür emperyalizmi çok aşikar bütün dünyada yaşanıyor...

0|0
    0|0
  • mın avrupası artık küçükk artık amerika tanrı amerikayı korusun

0|0
    1|0
  • Deccalın yüzünden

0|1
    0|0
  • bu kaynağı nerden aldın hiç bir fikrim yok ancak abd ile ortak kararlar Bush ilede bir dönemde almıştık Obama ile'de. mühim olan abdnin emleralizim felsefesi, emperyalizim tarihi başlangıçı değil ki senin yazdığın konuda. Emleralizim ne biliyormusun? Devletin ortaklaşa aldığı mühürlü bir karar ve sonrası bildiğiniz gibi tarihye geçiyor Sowyetler, fransızların mukaveleri vs..gibi. türkiye aldığı ve verdiği kararlara sahip çıkamıyor. Iki yılldır nerdeyiz biliyormusun? Doğal gazın, elektiriğin kaynağını, yerini değiştirmede ve potansiyel olarak 100%de kaçtayız biliyormusun? 20-30%de. Bikere türkiyede vergi kaçağı var, rüşvet var artı doğru dürüz hak yok; olsada 1hafta bilemedin 2hafta oda niye biliyormusun? Oy toplamak için verilen mücadele..sende giyinmek diyorsun. Abd(avrupa) bunların düşünce örgüt, zihniyeti çırılçıplak yani, short, tayt, pantol vs önemli ve değerli kılınmıyor sadece kişilik, eğtim bilgi statü ve güven, beraberlik. bunları aştıktan sonra giyinme vs plana çıkıyor ve biz bir abd emleralizim olamıyacağımız, oluşturamıyacağımıza göre; herkez maaşı kadar giyinsin!

0|0
    0|1
    • Bu kaynagi biyerden almadim 1.dunya savasiyla osmanlinin cozulmeye baslamasiyla baslayan bir surec bu. Ben iki yillik yok dogal gazmis mazotmus bunlardan bahsetmiyorum. Konumzlada hic alakasi yok bence. Komik mi olmaya calistin anlamadim sondaki tespitinle.

• Veya kendilerini Politika, haber üzere deşifre ettiğini? Bunlar burdan kaynaklanıyor çünki zemin kötü.

Filim, kıyafete gelene kadar ohhoooo

• komiklik mi? Bu konu baside alınacak bir konu değil dibe inip cevaplamak lazım ama onu yapmak kolaydı. Sana şimdi iki sayfa boş boş türkiyenin mantığını yazarım.

Onlar kendilerini belirlemiş 1incisi. 2Marka; Trade Mark gibi ulaşılmıyacak zirvedeler Imparator gibi. Misal Imparator 2tl lik birşey giyinse Marka olur; ben sen onlar giyinse çapulcu..türkiyede bu yüzden böye sabit satüleri yok.Örnek: Reklamlar, Haberlersen hiç Abdin reklamlarında iki dollara Patates diye bir reklam g rdün mü?

• Ne düşünecem açık değilmi ? Anal ilişki,toplu seks,ensest ilişki... say say bitmiyor... :((((

0|0
    0|1
  • avrupa kültürü dedigimiz sey %70 german ve Frank kültürüdür. ve bu iki kavim insanlara deger veren insanliginin farkinda olan fasizme gecit vermeyen haksizliga bas kaldiran yüce toplumlardir. basina vurunca ekmegini veren bir türk olmaktansa bir alman olmayi bir fransiz olmayi yeglerim..

2|1
    0|1
    • Oyleyse neden orta dogu kan agliyor ? Insanliga deger veren toplum nerde kaldi . Nerde yasiyosun sen ya

• sizde fasizmin canli örnegi...

• yunanları da bu toplumlar arasında sayabiliriz. bizim milliyetçiler yunanları sevmez ama yunanlar haklarını bizimkilerden fazla savunur.

• bu bütün dünyada böyle. gecen 5N1K programında gordum ankete gore dunyanın %47 si ABD nin türkiyeye onal yaklaşımını sömürgecilik olarak görüyor. öyle de zaten. Bende sana katılıyorum çok değişti Türklük. Eğer AB üyesi değilken böyleysek AB üyesi olduktan sonra neler olacak bize çok merak ediyorum.

0|0
    0|0
  • bizi ziktiklerini düşünüyorum :(

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Burada Avrupa kültür emperyalizminden bahseden boş beyinler ellerinde Nokia, Iphone cep telefonları, altlarında VW ,Fiat ya da Audi , kulaklarında rock veya metal müzikle dolaşarak avrupa aleyhinde slogan sonra atıp klavye birdenbire milliyetçi kesiliyorlar..

Hadi oradan sizi samimiyetsiz çakma klavye delikanlıları ! Kullandığınız klavye bile ya Logitech'dir ya Microsoft..Bilgisayar markasına hiç değinmiyorum bile ..

Birkaç dar beyinlinin attığı bu naralar yüzünden hala ortaçağdan çıkamadı bu ülke..Gelişmek ve medenileşmek için ileri ülkelere bakmak zorundayız..

Ne varmış giydiklerimizde, düşündüklerimizde?! Ha kapı komşumu örnek almışım ha sınır komşumu..Avrupayı kötülemeyin..Kötülediğiniz avrupa bizden yüzyıl ileride şuan..Aklınızı başınıza devşirin azıcık..

Dar görüşlü olmayın , yeniliğe, modernliğe, değişime açık olun..Yoksa daha çok dışlanırsınız..

0|1
    1|0
  • Öyle bir yazmışsın ki.. Keşke yazanlar gerçek olsa dedim. Hani keşke şu Türk milleti azıcık da olsa Amerika'dan Avrupa'dan bir şey kapsaydı. Ayrıca giyim konusunda falan bayağı saçmalamışsın. Ben insanların giyimlerinde bir tuhaflık göremiyorum (tabi sen kara çarşaf veya türban giymiyorsan) Dar görüşlüsün belli. Öyle olmasa başka bir ulusun bayramını kutlamaya karşı olmazsın. Neden, çünkü beynin kendini şartlamış herkes milliyetçi ve İslamcı olmalı diye. Sizin gibiler bu toplumda olmasa keşke, hala ortaçağdayız sayenizde.

1|1
    1|0
    • Onlar bizim kültürümüze sadece müzelik bir kültür olarak bakıp ''aa ne kadar ilginçmiş bak Türkler böyleymiş islam böyleymiş '' vs. deyip geçiyor. Keske bizde bunu yapsaydık. Ben kimsenin bayramına karşı değilim Hıristiyansa istediği gibi kutlasın umrumda olmaz ama biz neden onların kültürlerini müzelik olarak görmüyoruz da illa bunları yapmamız gerekiyor yoksa aydın olamayız yoksa çağdas olamayız diye bakıyoruz? Giyim konusunu sadece bir örnek olarak gösterdim en bariz.

• Sen zaten ateistsen sana bu konuda anlatacak birşeyim yok. Ama sana sunu söyleyeyim Avrupalının gözünde kendinden geçmişinden tarihinden utanan biri olmak seni onların gözünde onlardan biri yapmıyor..Sahip çıkarsan ve ortak bir noktada buluşursan sana değer veriyor. Bugün Türkiyenin artık daha dikkate alınan bir ülke haline gelmesinin sebebi bu. Artık değerlerimizi onlara benzetmeye çalışmıyoruz.Onlar bizi böyle kabul ediyor ve ortak noktada buluşmaya çalışıyoruz.

• Yeniliğe ve pozitif bilime açık bir insanım kim demiş din ile bilim yanyana duramaz diye? Mevlananın bir sözü vardır biz bir pergel gibiyiz ve bir ayağımız din üzere sabit. diğer ayağımız ise dünyayı dolaşır diye. bilmem anlatabildimmi ben bu inançtayım.

• Kültür etkileşiminin kültür emperyalizmine dönmesinin suçlusu biziz... Çağdaşlaşma/Batılılaşma ayrımını yapamayanlar, gençleri başıboş bırakan ilgisiz aileler, "birey olma"nın suyunu çıkarıp "bencil" olan insanlarımız, bozuk eğitim sistemi, baskıcı toplum yapısı... daha çok var... Önce bunların düzeltilmesi gerekiyor...

0|1
    0|0
  • Kültür etkileşimi olur .benimseyen benimser.insanız sonuçta.illaki farklı olma çabam yok

1|1
    0|0
  • Özümüzden olalı cok olmadı mı zten ?

1|0
    0|0
  • güçlü olan kimse diğerlerini etkisi altına alır. bu ilk kez olmuyor ki... bütün dünya tarihi boyunca görülmüş bir olay bu. sadece isimler ve ülkeler farklı o kadar...

0|0
    0|0
    • Osmanli guclu oldugu zamanlarda neden herkes osmanlilar gibi giyinmiyordu o zaman? Hic bir zaman kendi kulturunu benimsetmeye calismamistir osmanli. Ulkesindeki hristiyan unsurlara saygi gkstermis onlarin kulturlerini korumasina asla engel olmamistir. Ama bugun guclu konumdaki abd bunu yapmiyor.

• osmanlı hristiyan unsurlara saygı göstermiş ama burnunun ucundaki alevileri kırıp geçirmiş. alevi'lere yapılan zulmü şiirlerinde çok güzel dile getiren pir sultab abdal, çok adaletli sandığın kanuni döneminde yaşamıştır mesela.

• soran avrupalılarda osmanlıdan etkileniyordu bazen

Yükleniyor...