Sarcasm hakkında? detay...

Sarcasm nedir açıklarmısınız?

Bir tv programında karşılaştım ilk defa.Biraz bakındım nedir diye :) türkçede nükte olarak geçtiğini ve ingilizlerin iğneleyici laflarına denildiğini öğrendim.Bir örnek verirseniz iyi olur :) Teşekkürler

0|0
2|0

En İyi Kız Görüşü

• Türkçesi nükte değildir. Nükte daha çok 'wit' ile uyuşur. İstihza sarcasm için daha uygun.

Türkçede ''acı alay'' anlamına gelen küçümseme amacı güden iğneleyici laftır. İroniyle karıştırılmasına rağmen ikisi çok farklı anlamlara gelir. İronide söylenen anlamının dışında tam tersini, zıttını anlatma amacı vardır. İngilizlerin mizah anlayışlarını yansıttığı söylenir. Bu genel bi' tanım..

Bence bu düşünce yanlıştır. Çünkü İngilizler direk konuşmayı severler. Hayır demekten veya düz eleştiriden kaçınmazlar. Gerektiği zaman 'sarkastik olucaz' diye çok kasarlar ama sanıldığı kadar fazla kullanmazlar. Amerikalılar daha çok kullanıyor bu hitabet sanatını.

Sarcasm Türkiye'ye fazla bence. Hem tabu çok, hem hoşgörü sıfırın altında eksi yedi. Sarcasm'dan anladıkları tek şey sarkmak olur memleketin.

1|0
    0|0
    • Bir örnek verirmisiniz?

• ''Elimin tersiyle o müstehzi ifadeyi suratından sildim.''

• Anladım teşekkrü ederim yardımcı olduğunuz için :)

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Kızlar Ne Diyor 1

• Tam emin değilim ama şöyle bişey olabilir:

---------------------------------------

Tahir efendi bana kelp demiş

İltifatı bu sözde zahirdir,

Maliki mezhebim benim zira,

İtikadımca kelp tahirdir.

(Nef'i)

1|0
    0|0