İmla ve yazım hatalarına dikkat edermisiniz ?

İmla ve yazım hatalarına dikkat edermisiniz ?

Güncellemeler:
Kimseye ters cevap verdi diye eksi artı vermem işim olmaz o yüzden benden bilmesin kimse.

0|0
39|39

En İyi Kız Görüşü

• Mümkün olduğunca dikkat ederim. Özel mesajlaşmalarım da olmasa da burada daha hassasım bu konuda.

Hele sorularda yanlışlıklar gördüğümde hemen müdahale ederim içimden tabii :)

Yazım hataları yanlış kullanım

İmla ve yazım kurallarına dikkat eder misiniz ?

Burada imla seveni pek sevmezler ama :)

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 38

• İstemsiz, evet.

0|1
    1|0
  • Benim yazilarimi okumasin dikkat edenler :)

0|2
    0|0
  • Çok dikkat ederim. Böyle bir soru sorarken bile soru ekini birleşik yazmışsınız mesela. :) En çok da dahi anlamındaki "de,da"yı ayırmakta güçlük çeken ve bu yüzden hepsini ayıranlara gülüyorum. Bir de onlar "te,ta"ya dönüşmez. Ve ek olmadıkları,bağlaç oldukları için önüne "-" gelmez. Bilgiçlik yapmaya çalışıp "-de ayrı yazılır yalnız.." diyenlerimiz çok. :)

0|1
    0|0
  • Şu dil bilgisi takıntım yüzünden 2 saat sürüyor paylaşım yapmak :/

1|1
    0|0
  • Fazlasıyla dikkat ederim imla kurallarına hatalı yazmamaya özen gösteririm.Tabi arada gözümden kaçan ufak hatalar da oluyor istemeden.

0|1
    0|0
  • Daha çok konuşmalara dikkat ediyorum.. mesela ablamlar ya da yeğenlerim yapıyom ediyom dediklerinde uyarıyorum... yapıyorum de diyorum.. çok sinir bozucu ama diksiyona önem veriyorum ne yapayım ? :/

1|2
    1|1
  • Evet. Çok dikkat etmeye çalışıyorum. :)

0|1
    1|1
  • Çok takıntılıyım ben yaa. Burda pek dikkat etmiyorum samimiyet açısından ama telefonda mesaj yazarken bile noktasına, virgülüne, herşeyine dikkat ederim. Özellikle soru işareti koymayanlara işkence uygulayasım geliyo.

0|1
    0|0
  • evet ederim

0|2
    0|0
  • bazen evet bazen hayır

0|1
    0|0
  • Bazen hızlı birşey yazmaya çalıştıgımda muhakkak oluyor bu bir sonraki yazacagını düşünmekten kaynaklanıyor...ama hala çoğu insan herkes kelimesini herkez olarak yazmakta

0|1
    0|0
  • gerektiğinde...

0|2
    0|0
  • İkisi aynı şey...

1|1
    2|1
  • Evet dikkat ederim. O yüzden de imla hatalarına ve yazım hatalarına dikkat edip, düzgün yazışan kişilerin yazısı uzun bile olsa okumaktan çekinmem.

0|0
    0|0
  • Elimden geldiğince dikkat etmeye çalışırım. Tabi bazen de boşverip dkjghsfjgh diye güldüüm de oluyor :D

0|0
    0|0
  • edermisiniz değil eder misiniz?

evet ederim ama noktalamalarda sorunum var :/

0|1
    0|0
  • etmem çünkü ben klavye kullanırken üşenirim ve önemsemem :D

0|2
    1|1
  • Evet gelen SMSlerde bile hatalı bir yazım varsa sinir oluyorum.

0|1
    0|0
  • Sanal ortamda hayr... Ki normal de dikkat ederim.

0|1
    1|1
  • Dikkat etmeye çalışırım genelde kısaltma yapmam,q-w harflerini kullanmam kullananlara sinir olurum

0|1
    0|0
  • Evet, dikkat edeni de takdir ederim.

Saygılar...

0|1
    0|0
  • bazen dikkat ederim

0|1
    0|0
  • sınavdan sınava ...

0|1
    1|1
  • ben çok dikkat ederim. arkadaşlarım tarafından dayak yiyebilirim her an bu takıntım yüzünden

0|1
    0|0
  • Misiniz ayri yazilir. Kesinlikle cok dikkat ederim

0|2
    1|1
  • Ğ yerine Y kullanan arkadaşlarıma yardım etmek boynumun borcu... Birde Herkez değil Herkes :)

0|1
    0|0
  • hayıııııııır

0|1
    0|0
  • evet, ederim ama bazen unutuyorum

0|1
    1|1
  • hayır etmem

0|0
    0|0
  • kesinlikle .

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    8

Erkekler Ne Diyor 39

• Gizli cevaba izin verseydin iyi olurdu "misiniz" çocuk.

Yazım kurallarına dikkat etmeyen kişiler ilgimi çekemiyor pek.

Yazımın düzgün olması karakterin de düzgün kalıpta olması demektir.

Buna uyamayanların karakterleri çürük çıkıyor, gözlemenizi tavsiye ederim.

0|1
    0|0
    • Adamim senin benimle aorunun ne Allah aşkına?

Ulan en yakın arkadaslarımı sutladım Devo'yu kapatArK, neyin kafasini yasiyorsun?

Konusmak istemiyorum, anla. Konusulcak sey de yok.

Arkadaslik kurmak istemiyorum. Kurulacak bir bok da yok.

• Soru edatları ayrı yazılmalıdır.

2|2
    1|0
  • Evet.

0|1
    0|0
  • evet. misal "eder misiniz?" ayrı olmalı...

1|2
    1|1
    • Aferin bak 34 yaşına gelmişsin bunları ayırt edebiliyorsun ne güzel.

• akıl yaşta değil, baştadır...

• sende 18 ile 24 yaş arasındasın ama hala ''eder misini '' ayrıt edemiyorsun birde ukalalık yapıyorsun hanimiş saygı ?

• Evet dikkat ederim. Eder misiniz olacak "mi" her zaman ayrı yazılır

0|1
    0|0
  • bazen tam değil

0|1
    0|0
  • valla acikcasi ben dikkat etmiyorum edenlere saygim var

0|1
    0|0
  • Çoğunlukla evet..

0|1
    0|0
  • Hayır etmem. Ta ki o kişi “ben kitap kurduyum, her fırsatta kitap okurum, kitaplar benim en iyi dostumdur” diyene kadar. Bu tarz söylem sahipleri nazarımda kendi hayat görüşü olmayan sadece başkalarından alıntılar yaparak bir fikri dillendirebilen insanlardır. Hiç kimse -eğer o iş ile ilgilenmiyor ise- profesyonel olarak ilgilenmediği bir şeyi bilmek zorunda değildir. Zaten bilmediğini görmek de zor değil. Bu tarz hatalara takıldığını söyleyen zat-ı muhteremlerin çoğunun tek dayanağı “dahi anlamındaki de, da ayrı yazılır”. Aman Allah’ ım sen ciddi misin(!) Teşekkürler Şinasi iyi ki varsın. “De, da” ya bu kadar takılan aydın kesim “çokta” ve “pekte” yi birer kelime sanmakta. Eğer savundyğunuz tezde bir boşluk bulamazsalar rahatlıkla tipografik hatalara takılabilirler “sen bir kere savunduğunuz yazmayı öğren!” gibi. Hata yapamazsınız redaksiyondan geçmiş yayına hazır bir yazı isterler çünkü bu kolay olandır. Yazıma dikkat kesilmişler fakat düzgün cümlelerle kendilerini ifade etmekten acizler. Cümlede anlam önemsizdir kelimeler çekip sündürülebilir. Zira çoğu kelimeyi anlamını dahi bilmeden kullanıyoruz. Elektronik ortamdaki çoğu yazar çizer tayfası argoyu hala küfür sanmakta ve bu şekilde kullanmakta. Belki de bu sebeple ortak bir noktada buluşup fikir birliğine varamıyoruz çünkü aynı dilleri kullanmıyoruz.

-İmla ve yazım hatalarına dikkat edermisiniz?

-Tabiyiki ederim. Hatta “edermisiniz” deki “–misiniz” ayrı yazılır bu soruda bile hata yapıldığını görmek, bilemedim…

-Fakat burada daha önemli bir hata var yazım ve imla aynı anlamı taşıyan iki sözcük burada bariz bir anlatım bozukluğu varken anlatılmak isteneni neredeyse etkilemeyecek kadar önemsiz bir ayrıntıya takılmak.

-Onu da gördüm. Yalnız konu yazım ve imla hataları olunca… gülücük, gülücük, asdffgkhlh,galp,bir de anlamsız birkaç sembol

-Anlıyorum. Siz haklısınız!

Bir de metin içerisinde bu kitap kurtlarının, edebiyat sevdalılarının, Türkçe neferlerinin gösterseniz bile asla görmeyerek “renk körüyüm ondan olabilir” şeklinde kendini savunacağı galat-ı meşhur başlığı altında incelenen hatalar vardır. İnsanların rahatça “direkt” yerine “direk”, “muhatap” yerine “muhattap”, “entelektüel” yerine “entellektüel” yazdığını görebilirsin. E”n”panti kurmaya çalışır kuramaz, se”n”patik olmaya çabalar olamaz. Ancak bunlardan bize ne? Eğer karşındaki kişi anlatmak istediğini tam olarak kafasında kurduğu biçimde aktarabilmişse aptal siyasetçiler gibi insanları oylamak amaçlı edebi terminolojide takılıp kalmanın ne anlamı var? Bu kısır döngü bizim yerimizde saymamızdan başka ne gibi bir sonuç doğurabilir?

0|0
    0|0
    • “Alt metninde özgürlük teması yatan bir türkü tutturmuşsun ama senin bu şekilde insanları yargılaman ne ayak LAN!” dediğini duyar gibiyim. Ya da demiyorsan da demelisin. Evet, insanları yargılayanlardan nefret ederim ve bu durumdan imtina etmeye özen gösteririm. Ancak insanlığın ben hariç geri kalan tamamı dahi fikirlerime ters düşse yinede savunmaktan çekinmem.

• Karşısındaki kişiyi küçümseyenlere tahammülüm yoktur. Muhatabının bilgisini tartmaya kalkışmadan önce kendi konumunu gözden geçirmesi gerektiği hatırlatmayı vazife bilirim.

• Bu kadar goy goy, tantana, laf salatasından sonra “eee, pekala sen ne diyorsun” diyecek, bu yazıyı okumaya üşenen edebiyat sevdalılarına bir özet geçeyim;

İnsanlar her açıdan özgürdür ya da özgür olmalıdır. Benim benimsediğim bir olguyu başkaları benimsemek zorunda değildir. Sürü psikolojisi ile hareket etmek yalnızca kişiliği oturmamış bir insanın hareketidir.

• şu sıralar dikkat ediyorum tiyatro çalışması için birde internet explorer 11 yanlış yazdığında seni uyarıyor

0|1
    0|0
  • Ulan laf olsun diye soru sorduğun nasıl da belli.İmla ve yazım eş anlamlı sözcüklerdir yani siyah ve kara kelimeleri gibi. Bir de mi soru ekini ayrı yaz olur mu canım.Güzelim dilimizi berbat etmeyin.

0|1
    0|0
  • Genelde ederim ama bu nereden baglalandima gore degisiyor. Genelde telefondan baglaniyorum, es gectigim çok oluyor..

0|1
    0|0
  • Evet dikkat ederim.

İmla kuralları, noktalama işaretleri ve yazım hatalarından kişilerin kim olduğunu bile bulabiliyorum.

0|1
    1|1
    • Nasıl yani ?

• Herkesin bir yazım tarzı var. Noktalama işaretlerini nereye koyacakları, yaptıkları genel yazım hataları vb.

Tanıdığım kişilerde bu ayrımı yapabiliyorum.

Mesela ben soru işaretlerini bitişik yazarken, arkadaşım ayrı yazıyor gibi.

• Anladım teşekkürler :)

• Ben keyfime bakarım, dikkat ederse keyfimin kahyası dikkat eder.

0|0
    0|0
  • bazen.

.

0|1
    1|1
  • ben mümkün olduğunca ediyorum ama .işin içinden çıkamayınca koyveriyorum gidiyor.

0|1
    0|0
  • % 50 dikkat ederim

0|1
    0|0
  • Elimden geldiğince..

0|1
    0|0
  • Elimden geldiğince dikkat ederim. Sonuçta konuştuğumuz ve kullandığımız dilin yazımına dikkat etmeliyiz ve bu bana göre dile gösterilen saygıdır. Sonuçta dil hayatımızdaki en önemli şeylerden biri.

0|0
    0|0
  • Evet,dikkat etmeye çalısırım.

0|1
    0|0
  • Evet, mesela ''misiniz?'' ayrı yazılır.

1|1
    1|1
  • evet genelde ederim bir eksiklik olarak görürüm

0|1
    0|0
  • hemd enasıl

0|1
    1|1
  • Dikkat ederim ama, karikatür diliyle yazmayı seviyorum.

0|0
    0|0
  • Çok dikkat ederim. En gıcık olduğum şey biri ile mesajlaşırken kuracağı cümleyi taksit taksit yollamasıdır.

0|0
    0|0
  • etmem

etmeyenlere tavır yapanları da anlamam

hele ki imla kuralı diye onlarca hata varken tek bildikleri -de -da ayrı yazılır diyen gerzekler sadece gülüyorum onlara

0|0
    0|0
  • eksi artı almak inan benim için önemli değil.burayı okadar ciddiye almıyorum ama çok da keyif aldığım bir yer.bence facebook dan filan daha anlamlı.soruna gelince;yazarken önemsemiyorum ama konuşurken çok dikkat ederim.

0|0
    0|0
  • TaBiqiDe eDerizz qnq.

0|0
    0|0
  • Evet dikkat etmeye çalışırım

0|0
    0|0
  • En azından sözcükleri doğru yazmaya dikkat edelim. Bilmediğimiz bir kelimeyi, üşenmeden açıp TDK sitesinden bakalım. Farkında değiliz belki ama dil önemlidir.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    9
Yükleniyor...