İnsan neden bir dine veya inanmaya ihtiyaç duyar ?

Selamunaleyküm kardeşlerim..

İnsan neden bir dine veya inanmaya ihtiyaç duyar ?

bunu hiç düşündünüz mü bundan 15 bin yıl öncede inançları vardı insanların neden inanmaya ihtiyaç duyar..

hayırlı geceler...

Güncellemeler:
link

bu video ve tüm türevlerine bakabilirsiniz arkadaşlar

güncelleme anti-islam olan arkadaşlar içinidir .. teşekkürler..
tartışan arkadaşlar link bu videoyu iyi izleyin ve daha fazla kalabalık etmeyin "Manumont" senden dolayı paylaşıldı...

0|0
1024

En İyi Kız Görüşü

• İnanmak, düşünmekten kolay. Bu yüzden, düşünenden çok inanan var.

Din her dönemde, insanlığın içine düştüğü kötü durumlardan kurtulmasını sağlayan bir olgudur. . Din, gücü sınırlı olan insan için bir güç kaynağı olur. Çeşitli sıkıntılar içerisinde bunalan insana yaşama sevinci ve umudu aşılar.

0|3
    0|0
    • Aslında söylediğiniz şeyleri gerçekten dini yönü kuvvetli olan insanlar için geçerli değildir. Mesela dini kitaplarda yazanları öylesine okumak yerine orada yazılanların neden-niçin sorgusunu kafanda yaparsan otomatik olarak düşünmüş olursun. Ayrıca evet genelde insanlar kötü bir şey yaşadıklarında dine sarılırlar. Ancak din sadece bu olgu olduğunu pek sanmam. Çünkü din genel bir yaşam şeklidir. Onun kurallarına göre yaşarsın maneviyat yönünden genel bir huzur verir. Bence.

• dini inancımız gereği yaşıyoruz aksı takdirde en dayanılmaz anımızda ıntıhar ederdik

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 9

• aleyküm selam .etrafındakilere göz atarsan soruya kendinden başlarsın. nasıl oldum nerden geldim sonum ne gibi sorular olunca araştırmaya ve inanmaya ihtiyaç duyarsın..

0|2
    1|0
  • Yaratan fıtratımıza birşeye inanma ihtiyacı koyduğu için. İnsan inanarak anlam bulur..

0|1
    1|0
  • Toplumdan dolayi

0|1
    0|0
  • İnsan düşünmeye başladığı andan itibaren “nereden geldim?, nereye gidiyorum?, Öldükten sonra ne olacağım?, Beni kim ve niçin yarattı?” gibi sorulara cevap bulmaya çalışır. Çoğu zaman da bu soruların cevabını aklıyla bulmaya çalışırsa da akıl, bu gibi soruların cevabını her zaman doğru olarak bulamayabilir. İşte bu gibi soruların cevabı, insanlara doğru ve sağlam bir şekilde ancak din tarafından verilebilir.

İnsan, yalnızlık, çaresizlik, hastalık, ölüm ve felaketler karşısında korkuya kapılır. Bu durumda din insana ümit ve güven sağlayan, onu teselli eden bir sığınak olur. Din her dönemde, insanlığın içine düştüğü kötü durumlardan kurtulmasını sağlayan bir olgudur. İnsan, din duygusuyla kendisini güven ve huzur içinde hisseder. Din, gücü sınırlı olan insan için bir güç kaynağı olur. Çeşitli sıkıntılar içerisinde bunalan insana yaşama sevinci ve umudu aşılar.

0|0
    1|0
  • aklımın almadığı şeyleri anlamlandırmak için daha iyisi olmadığından

1|1
    0|0
  • butun soruların cevab bulabildiğim için koru korune bağlanmak yerine araştırıp bulmak en doğrusu

0|1
    0|0
  • Yaratılış sebebimizden biri ya da öyle büyültüğümüz için

0|1
    0|1
  • Ya şimdi insan inanırsa sorun: OOO amma günahım var cehenneme giderim diyor ağlıyor

yok inanmazsa daha büyük sorun: Eyvaaaaaah ki ne eyvah diyip boşuğa düşüyor dünya bomboş ben niye nefes alıyorum nerden geldim nereye gideceğim diyor?depresyona giriyor

şimdi ben insanım ve mükemmel bir varlığım asla tesadüfen olamam bu nizam boşuna değil diyorum açıkçası ama öte yandan günahlarım aklıma gelince yine üzülüyorum yaa=((

0|1
    0|0
    • size kıyame,enfal ve nisa süresinin mealini okumanızı tavsiye ederim eminimki rahatlayacaksınız

link

• evet "mahir muayqili" yi de seçin okuyan kişi olarak..

içiniz huzurla dolsun..

• sağ olun valla ne diyim kardeşim allah razı olsun =)

• ateistler için 'umut' bunun cevabı.. ama benim için Onun var olduğunu bilmek.

0|3
    1|1

Erkekler Ne Diyor 24

• Çünkü açıklayamadıkları şeyleri buna bağlayarak işin içinden çıkmaya çalışırlar ve de korktukları için.

0|2
    0|0
  • @Manumont.

Madem kuranda çelişki vardır diyenler kendilerinden bu kadar emin neden ayetleri noksan yazma ihtiyacı duyarlar.

Size rica ediyorum;Hristiyanlığın kurbanı olan bilim adamlarının din hakkında söyledikleri sözler Hristiyanlık içindir.İslam hakkında pek bilgileri olmayan bu adamcağızlar hristiyanların "para=günahlarından arınılması" kuramını doğal olarak kabullenmemiştir.Pedere günahlarını arındırmak için gidenlere doğal olarak anlam verememişlerdir.Belirli yıllarda güncellenen incil i doğal olarak kabullenmemişlerdir.Sikolastik düşünceyi doğal olarak kabullenmemişlerdir.Bir peygambere ayyaş diyen zihniyeti doğal olarak kabullenmemişlerdir.Bir kutsal kitapta seyir defteri gibi birilerinin gördüleri şeylere yer verilmesini doğal olarak kabullenmemişlerdir.Allahı para dağıtan bir obje olduğunu doğal olarak kabullenmemişlerdir.

Şahsen bende olsam bende kabullenmezdim.

Richard Dawkins, çocukken bir pedere sırf "kitapta neden böyle yazıyor buna cevap ver" demesi sonucu şeytan muamelesi görmesini kabullenememiştir belkide.

Aziz Nesin Celal şengör gibi isimlerin aslında bu memlekette sadece sayılı ama Richard Dawkins gibilerin yabancı ülkelerde ne kadar çok olduklarını; durumu özetler aslında.

Dininiz öyle internette yalan yanlış verilen bilgilerle vazgeçilcek kadar kolay kazanılmadı.

0|1
    0|1
    • Böyle diyelim sen Evrim Teorisinin insanlarin maymundan geldigini savundugunu düsünüyorsun :)

Hristiyan Tanrisi para istiyor diye bende kabullanmazdim demisin. Allahin Tanrisi onun icin cihad yaparken öldünmü sana 72 Huri verip kadinlari pazarlayip ezevenklik yapiyor bunu kabul ediyorsun ama

Hristiyanlik, Islam önemli degil, Ateistler zamaninda dislandiklari icin bu durumda degiler, Kutsal kitaplari bildikleri icin bu durumdalar

Ve hayir, kurandaki celiskilere cevap yok. Sadece kivirmalar var

• Ben zamaninda senin Idda ettigin gibi Islama karsi cikmayi okuyup ögrenmedim. Ateistlerden böyle birsey ögretmez zaten. Ben Islami Kurandan, hadislerden ve Müslümanlardan ögrendim.

Her Ateistin gibi. Ateistler bu nedenle genelde Dini Müslümanlardan daha iyi bilir.

Celal Sengör ve Aziz Nesin gibi kisilerin sayilari batiya göre az olmasi ortada degil mi ? Daha yüz sene önce bu ülkede ben Islama inanmiyorum dedigin zaman kafani ucuruyorlardi. Komsu ülkelerde hala yapiyorlar.

• kardeşim sen ne dediğinin farkındamısın.Ve hala seviyeni düşürüp konuşmalarına devam ediyorsun.Söylediğin her söze elbet verilecek bir cevabım var.Veriyorumda fakat sen o konudan öbürüne zıplıyorsun nereye ne cevap vereceğime şaşırdım.Yazdığımı kendin anlamak istediğin şekilde anlamışsın.Verdiğim Richard Dawkins örneği gerçek değildi zaten.Ben örnek verdim Aforoz edilipte bu yolu seçenler yok değil fakat Ateistler dışlandığı için ateist olmuşlardır demedim.Sen neyin peşindesin.

• Basit nedenleri var. KORKU ve zayif zihniyet..

Insanlar ölmekten korkar ve inanirlar. Inanlar "Ya varsa ya din dogrusa" düsüncesinden korkarlar inanirlar. Insanlar varligi aciklayamazlar , yani örnek olarak insanlar nasil oldu buna cevap bilmezler ve bu nedenle sacmaliklara yani kutsal kitaplara inanirlar.

Bu nedenle bilimadamlarin cogu Dinsizdir. Bu nedenle gelismis ülkelerde Dinsizlik orani yüksektir örnek olarak Japonyanin 70% Ateist.

Baska nedeni yok. Islam cennet ve Cehennemi sunmasaydi insanlar müslüman olurmudu ?

1|2
    3|2
    • zanet cennet veya cehennem insanların davranışları için sunulmuş bir ödül veya cezadır..

bu kuralların dışına çıkamazsın.. yani ALLAHın kuralları çerçevesinde hareket ettiğine göre mükafatını alırsın ... ateist konusuna hiç girmeyelim saçmalamaktan başka birşey yapmıyorlar..

• :) ateistleri her sorusuna cevap versek de onları inandırmak güçtür. Sürekli soru sorarlar. Cevapları verilir. Ben net ve tüm ateistlere tek soru soracagım. Sizin dilinizden konuşayım. Bana öyle bir soru sor ki cevapladığımızda cevabını getirdiğimizde bize inan. Tüm atesitlerin böyle bir sorusu yok. O şöyle bu şöyle der sorar cevabı verirsin tatmin olmaz. Hangi soruya cavap verilirse tamam diyeceksin. :)

• Sor pampa.

• İlk insandan beri dinin var olduğu belli olduğu hem bilimsel olarak hem de din kitaplarında yazar. Bunun nedeni yaratana karşı olan saygı sevgi ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Mesela dönem dönem tapılan olgulara bakarsanız zaten insanlar için güçlü ve farklı gelen şeyler.

Mesela ateş'e tapılması. Dokunulmaz ancak bir şekilde söndürüle bilir. Ancak ısınma, pişirme ve görmede sağladığı kolaylıklar zamanında insanlara güçlü bir olgu olarak gelmiş olabilir. Yani bir güç var ortada. Yaratanın gücü, mesela yaratılış şekli,yaratılan her şeyin birine bağlı olarak yaratılması "O" a karşı büyük bir saygı ve sevgi boyutunu arttırıyor. Ayrıca onun insanlar için gönderdikleri ve bunun sonucu insanlardan istedikleri var. Bu nimetlere karşılık Allah'a tapmaya yönlendiriyor. İnanmak insan yaradılışında hep var. Bununda büyük etkisi vardır.

0|1
    0|0
  • ve Aleyküm selam. Çünkü daha dünya kurulmadan insanlar dünyaya gönderilmeden önce Allah'a bir söz verdik. İman edeceğiz ya Allah dedik. o duygu bir kere kalbimize kazındı. Ve bu yüzden şeytanın yaptığı etki üzerine yanlış da olsa doğru da olsa her insanın içide vardır iman duygusu. kimisinin ki köz dür kimisinin ki alev alev yanıyordur.

0|1
    0|0
  • Dine inanmaya ihtiyaç duymayan insanlar var. Ama inanma konusuna gelince işte ona yok.İnanma konusunu standartlara indirirsek eğer; Ateist in kelime anlamı inançsızdır. Ama onlarda Allahın olmadığına inanıyor. Yani teknik olarak inanıyor.

Bu gün İslam ülkelerine baktığımızda dine küfredenler cezalandırılıyor. Ateistler bunu saçma bulabilir fakat Darwinzmi benimsemiş ülke eğer olsaydı onlarda da aynı din gibi belirli kurallar olurdu. Onlarında kitabı hatta toplanabilcekleri bir mekan olurdu. Yani sonuçta birileri bugün nasılki Dini kullanıyor aynışekilde Ateistliğide kullanacaktı. Sonuçta her ateist bilimsellik ilkesine bağlı değil. Kimi ibadet etmek istemiyor bu yüzden ateistliği seçmiştir.maymundan geldiğini bile inkar eden ateist bilirim :)

0|1
    0|1
    • Dogru bilim kendini yenileyerek gelisir. Ama suanda bir Tanriyi gösteren delil yoktur.

Kuran hic bir zamana isik göstermedi, kuran gelecegi karanliga atti.

Kuran dünya düz diyen bir kitaptir, sacmaliktan öte degildir.

• bak bu saçmalık falan laflarını kabul etmiyorum.İnanmıyorsan inanmıyorum de.Ben Ateistlik saçmadır dedimmi.Diyen varsa ona karşı saçma de.Eğer baştan böyle seviyeyi düşüreceksek benimde söylemek istediğim şeyler var elbet.

Konumuza gelecek olursak bence sen google ye "Kurandaki çelişkiler"-"Müslümanları nasıl köşeye sıkıştırırız" yazıp orda gördüğün şeyleri gelip bize söylüyorsun.Hadi tamam ordakileri gördün ama hiçmi onlara cevap veren sitelere bakmadın.Ben ikisinede baktım ve hala müslümanım.

• kardeşim bu kafirle boşuna uğraşma o yalnış yola sapmış zaten onu hiç bir şekilde geri getiremeyiz .. geçmiştede böyle olmadı mı firavun ve diğerleri de böyleydi .. o yüzden uğraşma zavallı insanlarla bırak kafasında yaşasın neye inanıyorsa..

• neden devlete ihtiyaç duyuyorsa

1|2
    0|0
  • Bir ömüre sığdırılan onca dert,keder,acı ve hüznü "boş yere" yaşamaktan korktuğu için, varoluşunu daha yüksek sebeplere dayandırır ve böylelikle hissettiği korku bir nebze olsun hafifler. Bu nedenledir ki insanoğlu için din onca zamana rağmen vazgeçilemez olmuştur.

0|1
    1|0
  • Sagopanın bir sözü ; Zaten inancımız olmasa varolmanın anlamı ; anlamsızlıktan başka bir anlama gelir miydi?

0|1
    0|0
  • @Güncellemeye cevap.

Bir müslüman Kuranda hatta yoktur diyor. Müslüman öyle diyorsan öyledir.

Kuran hatalarlan doludur kardesim.

0|1
    0|1
    • ispatla kardeşim işte sana bilim adamı çıkıp açıklıyor tüm cevapları soruyorlar akıllarında takılan tüm soruları soruyorlar adama...

hala bana hatalarla doludur diyip durma kafanda ne varsa ara cevabını illaki cevaplanmıştır bir yerlerde..

• ne alaka be o dünyaca bilindik bir bilim insanı daha onu öğrenmeden iftira atma ...

• Hayir o adam bir sakirtin teki. Ve müslümanlarin bilimadami yok. Daha 3-4 sene önce SudiArabistanda Müslüman "Bilimadamlari" Kurana el basarak Evrim Teorisini cökertmeye calisdilar.

• beyinde var olan, yaratılmış bir inanç duygusu varsa, inanılması gereken bir şeyler de vardır, hiçbir şey boşu boşuna yaratılmamışsa

ben herseyin sonsuz oldugunu dusunuyor ve inanıyorum

baktıgım herseyde o sonsuzlugu kuranın dediği gibi okuyabiliyorum .

şayet birde öldükten sonra yok olma fikri inanılmaz sacma geliyor bana

0|2
    1|1
  • İnsan yaradılış nedenini anlaması için gerekli. Neden varım. Neden bir masa değilim. Neden bir inek değilim de insanım. Bunun bir sebebi olmalı. Ve senden istenilenler.

0|1
    0|0
  • bak beni iyi dinle dünyadaki çoğu din hakkında az çok araştırma yaptım.kitap okumayı sevmem nefret ederim ama incilide kuranıda ve bir çok lideride araştırdım.bunları müslüman kimliğimle yapmadım.tarafsız yaptım.öncelikle kuran ile incili karşılaştırdığmızda kuranı incilden ayıran en önemli farkın.neyin günah neyin helel olduğunu bildirmesidir.kuran toplumun birarada yaşaması için uygun kurallar üretmiş.miras paylaşımı cezalar ticaret hukuku medeni hukuku iyi ifade etmiş.incilde böyle bir durum yok.öncelikle inanmazsak.yani hiçbir dini kabul etmezsek.resmen akıla veya para iman etmiş oluyoruz.nedenmi.islam olmasa.hırsızlık adam öldürme tecavüz neden haram olsunki? sonuçta kitaplara inanmıyorsan.istedğini yaparsın yani aklın varsa adamı kandırırsın yolunu bulursun çalarsın gücün yetiyorsa tecavüz edersin adamı döversin.yani bozgunculuk yapasın.bunları hiçbir insan istemez dimi.ozaman demekki bunları yasaklayan bir dinin olması gerek.ateistlikle islamı karşılaştırdım.ateist heristediğini yapar kendisi tanrıdır.yani para ve aklını iyi kullanan enbüyük tanrı olmuş oluyor.cennet ve cehennem kavramı olmamış oluyor.buda saçma geliyor.yani ateistliğide geçtik.islama bence en çok yaklaşan dünya üzerindeki tek görüş tek düşünce atatürktür.atatatürkün gençliğe hitabesini okuyun ben ilk defa geçen ay düşünerek okudum.adam resmen gelecekte ne olacakları hissetmiş.gezi eylemlerinde Ankara kızılayda bir nabız yoklaması yaptım.hep lise öğrencisi çocuklar vardı eylemde.bir pankart dikkatimi çekti.pankartta ne yazıyordu yazayım. atatürk cumhuriyeti neden askere polise iktidara yargıya değilde biz gençlere emanet etti şimdi anladınızmı? aynen böyle yazıyordu.yani gençliğe hitabedede ülkeyi yönetenler gaflet ve cehalet içinde olabilir.halk yorgun ve bitap düşmüş olabilir.düşmanların dünya üzerinde emsali görülmemiş zaferler kazanmış olabilir.bu durumlar seni korkutmasın diyor.yaa nekadar doğru bir söz yani kısacası atatürkün hayatı getirdiği kurallar çok büyük bişey.yani bütün düşünceleri bütün akımları inceledim.ama sadece islam ve atatürkten çok etkilendim.bunlardan sonra birde yaşar nuri öztürk hocnın düşüncelerini çok seviyorum.inan gerçek hayatta görmeyi ençok istediğim adam yaşar nuri öztürktür.hayatta tek pişmanlığım yaşar nuri öztürkün partisiyle mhp arasında kalmıştım mhp ye atmıştım oyumu tek pişmanlığım odur.yaşar nuri öztürkü yolda görsem ayaklarını öpeceğim tek adamdır.düşünceleri beni acayip etkilemiştir.

0|0
    0|0
  • Korktukları için.

1|1
    0|1
  • sonuçta öleceksin kim öldükten sonra hayatının sona ereceğini düşünmek isterki. dini inançlar sonsuz yaşama isteği olan insanların inandığı olaydır. tek din islamdır ayrıca saygılar sevgiler

0|1
    0|0
  • bir işi bile yaparken inanmak istiyorsun başarılı olmak için dinde böle bişey inanıyosun ki boşluk duygusundan kurtulmak için yoksa herşey boş geliyor insana .

0|1
    0|0
  • insanların beynınde bır seye ınanma genı vardır. tarihe baktıgımızda her topluluk inege bıle olsa tapmıstır.

0|1
    0|0
  • hayatta kötü giden şeylerin suçunu ona atmak için...

0|1
    0|0
  • Bi yaradan olmasa bu dunyaki amac ne ye ic gez dolas ol toprak ol ama bir yaradan oldunu bilince dunyaya ne icin geldini nasi yasaman gerektini biliyosun o bosluklar doluyo yani

0|0
    0|0
  • suçlayacak bir şey lazım, hayatın bu kadar boktan ve manasız olduğunu kimse kabul etmek istemiyor

0|0
    2|0
  • Erkekler Devam
    4
Yükleniyor...