Yemeği nasıl yemeliyiz?

Arkadaslar yemeği yemeninde bir adabı var.heryerde evde yediğimiz gibi yiyemiyoruz bu bir gerçek. Ben bugune kadar bunu takmadim kafama ama gecen gun bir arkadasimin igneleyici sozleri ve baska bir arkadasimin dalga gecmesiyle buna bir dur demeye karar verdim. Ama nerden baslicam nasıl yapcam karar veremedim. Yardimci olur musunuz? Yarin bir gün onemli bir is yemegi olur milletin agzina sakiz olurum valla.hadi bir el atin buraya

0|0
6|11

En İyi Erkek Görüşü

• Bak ben aşçılık bölümü meğzunuyum ayrıca öz kültürünü iyi bilen birisi olarak sana bu konuda sakin olmanı ve hiç sıkıntı yapmamanı tavsiye ederim. Biz Türkler geçen yüz yıla kadar yemeklerimizi hep elimizle yedik ama kesinlikle araplar gibi elimizi yemeğe daldırmadık. Dayima ekmeği kürek yapıp öyle yedik. Her zaman kendimizce bir adabımız oldu.

*Bir yemeği yiyeceksen yemeğin iyi pişmiş olmasına dikkat et.

*Eğer mümkünse önden ılık çorba iç ve yemek ısısına dikkat et ne çok sıcak ne çok soğuk olmalı

*Dayima tabağına yiyebileceğin kadar yemek koy fazlası mideni genişletip seni şişmanlatmaktan başka bir şeye yaramaz. Ana yemekten istediğin kadar ye garnetürleri ise kesinlikle abartma.Salatayı da hayatından eksik etme.

*Yemek yerken asla acele etme.Çok abartmamakla beraber en az 10-15 kere lokmanı çiğne.

*Yaz olsun kış olsun asla yemeğin hemen üstüne buz gibi su içme.Gerekirse soğuk suyla ılık suyu karıştır ama asla buz gibi su içme yemeğin üstüne.

*yok kırmızı et zararlıdır yok yemek yarı pişmiş olursa vitamin değeri olmezmış gıbı şeylere takılma.Doğadaki yiyeceklerin hiçbiri gereksiz değildir. Etini de ye sütünü de iç kolanı da iç şerbetini de.

*Son olarak sakın ama sakın ayakta yemek yeme.Oturduğun yerinde rahat ve karnına sıkıntı vermeyen bir yer olmasına dikkat et.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• bu konuda kuralcılık olmasını sevmiyorum. bana göre karşıdakinin midesini bulandırmayacak şekilde ama en rahat hisswttiğin şekilde yenmeli. mesela nıçak sağ ell çatal sol elle meselesine gıcık olurum. ben sol elimle yemeyi sevmem. fransızın ingilizin kuralını soframıza koymak kültür kaybı. gereksiz. ben asya bölgelerinde şantiyeler yapıyorum. herkes çatalını sağ elle tutar. ayrıca mesela salatayı çatalla uğraşmıyorlar bile kaşıkla devam.

eti balığı elle yerim. kim ne derse desin. rahat bir yemek yemem gerek. öyle çatalla bışakla boğuşamam asla. ne var elle yenince. yemek sonrası elini yıkasın olur biter.

0|0
    0|0
  • Bulunduğun ortama ve lokantaya ve birlikte yemek yediğin kişiye göre değişir. Öyle tiplerle iş yemeğine gittim ki adam en lüks lokantada bile eliyle yemek yiyiyordu . Başlangıçta çatal bıçak kullanmaya başla gerisi sonra gelir. Çoğunlukla lüks lokantalarda 3 tane çatal 3 tane bıçak gelir. Hepsinin boyu ve diş sayısı farklıdır. Biri ana yemek diğeri tatlı vb içindir

0|0
    0|0
  • Yesilcam filmlerindeki gibi Murebbiye tutup dans, yürüme (baş üstünde kitap taşıma), oturup kalkma dersleri alabilirsin ek olarak

0|0
    0|0
  • bende rahat takilirim zaten evdede cok adapli yerim :)) disardada bu boyle degismez/ ama sen degis bence cunku degisimin sadece kendisi degisim kalmamali :))

0|0
    0|0
  • ben genelde çekinmem öyle şeylerden evde yediğim gibi dışarda yerim :D

pek de bir görüntü kirliliği yok.. nasıl olması gerekiyorsa öyle yerim ama iş çok acıktığım duruma gelirse en iyisi anlatmıyım :D

0|0
    0|0
  • Besmele çek önce =)

0|0
    0|0
  • İlk önce elle değil çatalla yemeye basla

0|0
    0|0
  • www.sorularlaislamiyet.com/qna/2424/peygamberimiz-in-yemek-adabi-hakkinda-bilgi-verir-misiniz.html

0|0
    0|0
  • kardeşim benden sana bir tavsiye. artık insanlık o duruma geldi ki ne yapılsa negatif yönü de oluyor. ornegın yemege gıttın. önunde 10 kasık pilav var. sen 5 kasıgını yemeyı bırak. çatal sol elde, kaşık ve bıcak sag elde olacak birde. ben hep dikkat edmişimdir ne zmaan topluca yemege gıtsek ben once bırakırdım benden 10-15 sanıye sonra bırakmaya baslarlardı. insanlarda şu düşünse var. mesele 4 bayan yemek yiyosunuz. sen bıraktın(güya doydun) bu defa kanındakı bayan dıyecek kı bu karnını doyurdu ben hala yıyorum bide miilet bana aç der diye düşünüyo ooda bırakıyo. anlatabılmıişimdir umarım .

0|0
    0|0
  • ağzımızla :)

0|0
    0|0
    • Ciddenmii

• ben ole biliyorum tabe sen farklı bir yol biliyorsan onu bılemem :)

Kızlar Ne Diyor 6

• ben her yerde evimde yemek yediğim gibi yemek yerim.. yanımda birisinin olup olmaması önemli değil, elime bir damla yağ değse dahi huylanıyorum, bu yüzden çatal bıçak kullanırım daima ve ağız şapırdatmaya asla ve asla dayanamıyorum.. nacizane tavsiyem, sadece dışarıda değil evinde yalnızken dahi yemek yeme adabına uygun davran. bu şekilde alışırsan dışarıda kendini zorlamana gerek kalmaz..

0|0
    0|0
  • Bi kere onlar senin arkadasin degil ne kotu ve gicik insanlarmis.Ben arkadasimi uyaracak bile olsam espiriyle kirmadan guldurerek soylerim.ayrica yemek adabi dedigin mevzu cok derin.hangi acidan sorunun var o onemli. Catali sol elinle tutmak diyosan o bence kistas degil.amerikan sosyetesi bile sag eliyle tutuyormus.etleri once keser sonra sag elindeki catallada yiyebilirsin. Corbanin sonu gelince kendine cevirmeden egmen ve son kasigi alman gerekirmis buna kim dikkat edecekki? Corbayi hopurtetmeden icmek onemli ama :) senin sorun nerdeydi ?

0|0
    0|0
    • Kasigi ve catali tutus seklimde sorun varmis

• Cok abartilacak bisey degil biraz dikkat edersin ama kasma o kadar o kadar ayrintiya anca protokol yemeklerinde bakarlar :) luks restoranlarda bile cok dikkat eden yok. Biraz dikkat et yeter

• Buyur canım tüm bilgileri burada bulabilirsin link

0|0
    0|0
  • agzimizla yemeliyiz :D

0|0
    0|0
  • 1.çatal bıçak kullanmayı iyi öğren.

2.yerken ağzın açık çiğneme ve ağzını şapırdatma.

3.tabağı yerinden kaldırma, tabağa eğim verme gibi şeyleri böyle yerlerde yapma.

şimdilik aklıma gelenler bunlar.

0|0
    0|0
  • ağzinla yicen

0|0
    0|0
    • Bende baska tarafimla yicem zannetmistim

• işin belli olmaz

Yükleniyor...