Kitap ve roman farkı?

Arkadaşlar genellikle toplumsal olarak kitap ve roman farkını bilmiyoruz sanırım. Gerek burada gerekse bir toplumda "Ne tür kitaplar okuyorsun sorusu " geldiğinde karşı taraf; felsefe, tarih, psikoloji,araştırma diye sıralıyor. Hangi yazarlar diye sorduğumuzda da tüm romancı yazarları sıralıyor :) Oysaki kitap ve roman bambaşkadır. Kitapın kurgusu, hikayesi olmaz, roman ise kurgudan ibarettir.Okuduğumuzun bile bilincinde değiliz toplum olarak :) kurgusu olan bir roman okuyorsan, ne tür kitap okuyorsun soruna net olarak roman okuyorum demeyız, psikoloji, felsefe,edebiyat diye sıralarız :) Peki siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

0|0
4|7

En İyi Erkek Görüşü

• Kimse okumuyor, herkes sallıyor... Biz kitap alan ve onu kütüphanemize koyan bir toplumuz, okuyan değil. Roman okuduğunu zannedip romans veya piyes okuyan bir gençlik var. işin kötüsü, romans yazarları bile kendisinin roman yazdığını zannediyor. Yazarı böyle olan toplumun okuyucusundan ne beklenir

1|0
    0|0
    • çok doğru özetlemişsin durumu. Anlatmaya çalıştığım buydu.Sorumun içeriği ortadayken roman kitap olmuyor mu diye saçma sapan soruma soruyla yanıt veren üyeler oldu. İşte bu kesim, sizin tarif ettiğiniz alıp kütüphaneye koyan kesime hitap ediyor. Bilinçli bir okuyucu olan biri zaten şu soruda ne anlatmak istediğimi anlardı. Millete sanki küfür ediyor muşum gibi saçma sapan tepkiler veriliyor, Bilinçli okuyucu olalım diyorum, bunda ne var ?!

• bilinç bizden alındı...

Erkekler Ne Diyor 6

• Bizi aydinlattigin icin cok tesekkur ederiz gizli kullanicili üye bende ne zaman bunu birisi aciklarda bizim icimizi ferahlatir dedimdi:))

Genelde kitap okurken en cok tercihimiz roman oldugu icin roman yazarlari akillara geliyor saniyorum..

2|0
    1|0
    • bence mecazı bırakta sorumdan kendine ders çıkar :) bilinçli bir toplum olalım biraz. okuduğumuz kitabın bile türünden bihaber olmayalım. okuduğun kitap bir romansa eğer, direkt roman deyip geçin, felsefi, psikoloji diye saçmalamaya gerek yok dı mı :) felsefe okuyorum deyip de felsefeci olarak dan brown ı örnek gösterene bile rastladım bu forumda:)

• Bilinci bir toplumdan önce bireylerin bilinclenmesi gerek buda egitimden geciyor..bu farki anlayabilcek durumdayim ama bir cogu bu farkin farkinda zaten o dedigin türde cevap yazanlar googleden kopyala yapistircilar olabilir

• felsefe, psikoloji diye saçmalamak değil o. romanlarda da öyle ögeler bulunabilir ama onlar da kitap türleri. sadece felssefeden bahsedilyorsa, ya da psikolojiyle ilgili şeyler yazıyorsa, onlar roman değildir ve roman gibi bir türdür. felsefe filan da kitap türüdür. o yüzden öyle diyorlar ve kaba olmak istemezdim, kusura bakma ama kendini çok akıllı sanıyorsun.

• sen en son cin ali okumuşsun :DDDD

recep ivediğin dişi versiyonumusun nedir

okumalık kitap alacaktım hahahha

1|0
    1|0
  • roman kitap olmuyor mu?

kitaplar ya romandır, ya felsefe, sosyoloji, siyaset vb teoriktir.

1|0
    0|0
    • elbette roman da bir kitaptır. ama roman kitabın bir türüdür. soruda da belirttiğim gibi ; ne tür kitaplar okuyorsun diye sorusuna genellikle, felsefe, tarih deyip de romancı yazarları sıralamak sence ne kadar doğru?

• haklısın. "felsefe, sosyoloji okuyorum" diyenlerin çoğu hayatlarında anca 1-2 tane bu tür kitap okumuş oluyor zaten. sosyal bilimlere ilgi duyduğunu söyleyip eşcinsellere hasta gözüyle bakan, toplumun muhafazakar gelenekçi yapısının devam etmesini savunan kişiler var birüsü (: kişinin ne tür kitaplara ilgisinin olduğunu onun söylemesiyle değil, hayat tarzıyla ve uç durumlara bakış açısıyla anlaşılır.

• genelde seksüel türlerini okurum .. tabi halk cahil gösteriş için kitap okuyan bir toplumuz sonuçta :)

1|0
    1|2
  • yüzde yüz katılıyorum... romanlar kitapların çakmasıdır :)

1|0
    2|0
    • Ben roman okuyan insanları kesinlikle aşağılamıyorum, elbette çok değerli yazarlarımızın romanları da okunmalı, ama öğretici kitaplar da okunmalı. Ama insanlarımız ne yazık ki kompleksli, zaten bilinçli okuyucular bu soruda ne demek istediğimi anlarlar, ama entelektüel takılmak adına okuyan insanlarımız bu soruyu anlayamaz :)

• elbette, roman yazarları öğretici kitaplardan faydalanarak eserlerini veriyorlar. o zaman şöyle diyelim roman yazarlarının okuduğu kitapları okumalıyız

• hangi konuda?

cayırt

0|0
    1|1

Kızlar Ne Diyor 4

• roman da kitaptır zaten bir tek sen mi biliyorsun ? sorduğun soruda gizlisin ama gizli cevaba nayır nolamaz diyomuşsun hayırdır ?

1|0
    1|0
    • soruyu anlamadan yorum yapmasaydın keşke :) romanı gazete demedim ben de herhalde di mi :) içeriği iyi oku ondan sonra yanıtla yorumu mu tamam mı, çok akıllı :) farkındaysan türlerden bahsetmişim, tür nedir biliyor musun ? neyse sitenin durumu ortada zaten, çok fazla şeyler yazmaya gerek yok ;)

• sana gitme demeyeceyim lavinyaaaa... ama git nolur:D

• Tamam şöyle mi demeliyiz? :)

Tarih okurum genelde, Selim İleri, Murat Bardakçı ama en çok İskender Pala okumayı severim.

Kitap alırken yazarına dikkat ederim, yazar kitabın konusunda uzman mı değil mi diye bakarım.

Dergi olarak National Geographic okurum.Tarih adlı dergiyi de ara sıra alırım.

En son ermeni meselesini ve 1915 tehcirini araştırmıştım. Severim tarihi

0|0
    0|0
  • kita ve roman farkı nedir yahu roman kitabın türlerinden biridir zaten. bilinçten bahsediyorsun ama sen de değilsin. ne demek kitapın (kitapın değil kitabın) kurgusu filan olmaz? tür tür kitap var. roman kitabı, hikaye kitabı, ansiklopedi kitabı, v.s. v.s. tabii ki ansiklopedi kitabının kurgusu olmaz, bilinen bilgiler aktarılır ama roman kitabın kurgusu olur. sen yanlış biliyorsun. bir de insanlara bilinçsiz diyorsun, ahkam kesiyorsun kusura bakma da. gerçek bu. kitap ve roman diye bir şey yoktur. roman kitabı vardır. hikaye kitabı. v.s. v.s. yukarıda da yazdım. anladın umarım. :)

0|0
    0|0
    • ne demek istediğini anladım. roman deyip geçsin, felsefe filan demek ne diyorsun ama onlar da ayrı kitap türleri. felsefe, psikoloji falan demelerini kastetmişsin ama onlar da bir tür. roman değiller ve roman gibi türler. tıp kitabın tıp bilgileri, felsefe kitabında felsefe ile ilgili şeyler anlatılır. yani psikoloji filan diyorlar, çünkü psikoloji, felsefe, kitapları da roman olmak zorunda değiller romanlarda da öyle ögeler olsa da. onlar da ayrı tür olarak yazılabilirler. onlar da tür.

• yani şimdi nasıl söylemeliyiz tam olarak yaz çıktısını alıp ezberlicem

2|0
    1|0
    • sen önce okumaya başla sonra ben sana anlatırım tamam mı tatlım :)

• sen kafana göre takıl, sonuç değişmeyecektir çünkü ;) cahil geldin cühela gidersin :)

• sağol şekerim

Yükleniyor...