Insanlar din,irk, siyasete kafa yordugu kadar baska birseylere yorsaydi gunumuzde neler daha farkli olurdu?

Bu siteye her baglanisimda turkiyeden soguyorum ama yapmayin boyle seyler cunki yarin oburgun ulkenize cok hayirli isler yapacagim yani sirf ulkenizi cok sevdigimden hani cok parada gozum yok.

0|0
15|34

En İyi Kız Görüşü

• Aslında kimse göründüğü kadar kafa yormuyor bunlara

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 34

• Örneğin Çin'den ileride olabilirdik. Bizde şu anlayış var. Önce dinini öğrenecek adam gibi ondan sonra ilim-fen. Ama yalnış. ona bakarsan islam dini ilim-fen çinde de olsa gidin bulun diyor. ama türkler güya ülkeyi kuracaklar ya o yüzden önem vermiyolar. atatürk gibi bir adam gelir. düşmanın anasını beller. devlet kurar. ama hiç bir din görevlisine veya dini cemaat üyelerine yaranamaz. niye? içki içiyormuş. - sanane. içiyosa içiyo. sen mi veriyosun parasını. ister içer ister sıçar. bize ne. adama tutuyolar mason diyolar ayyaş diyolar. adam ayyaş da olabilir. sen sonuca bak. bu adam devrımler yapıp yenıden ulke kurdu mu kurdu. osmanlıyı pire kadar gormeyen devletler türkiyeden o kadar kortular kı ısgallerı bırakıp savunmaya basladılar ve barış-ateşkes antlaşmaları ımzalamayı teklıf ettıler. bu adam ayyaş olabilir karı-kız düşkünü olabilir. çoğu yabancı devlette atatürkün biyografisi vardır. bakabılıırsın. güya bizim millet dinli imanlı. ulan o adam olmasa biz kim bilir hangi gavurun şeyinden olacaktık. kimse buna bakmıyor. hep siyaset hep din, kürt-türk çatısması, alevi-sünni çatısması derken bu konumlara geldık müslümanlıkla alakası olmayan muslumanlar sayesınde !

2|0
    0|0
  • burası ortadoğu güzelim.burada bu yaralar kaşınır beyin terk edilir.

1|1
    0|1
  • nerede olursan ol aynı gökyüzünü paylaşıyoruz <3

3|0
    0|0
  • Siyasete bu işi bilenler kafa yorsun.

Toprak ağaları parasıyla meclise girip yumruk yumruğa gelebiliyor.

Düşünce özgürlüğü denen kavrama tamam derim ama...

Düşünce sıçma ve düşünce pazarlama kavramları yok olmalı. Yapılmamalı değil, direkmen yok olmalı.

Din mümkünse sadece ruhani statüsünü korusun.

Irk diye bir şey zaten kabul gören bir kavram değil benim için, birkaç deli istediği kuyuya taş atıp, kendini akıllı zanneden aptalları o kuyuya sokabilir. Beni ilgilendirmez.

1|0
    0|0
  • Bu bahsettigin konular bos insanlarin isi

Cis yapmaya bile zamsanim yokken bos konularla ugrasmiyorum

1|0
    0|0
    • Bak simdi ben ukala cok bilmis 21 yasinda ama kendini daha buyuk, cok bilgili gorup gecirmis hisetseydim sana "burada soru cevaplayacagina git cisini yap" derdim. Ama diyebilecek cok bilmis insan var hah tam o insanlar din, irk, siyaseti curutuyorlar.

• Bez bagliyom ben

Zamannda cok kostuk cok ugrastik

Baktikki herkes koltuk pesinde biz sap gibi kalakaldigizla kaldik

• Onlara kafa yormuyorlar ki. Ezberden konuşuyorlar.

1|0
    0|0
  • Saygı kavramı gelişmedikçe

Alt kültür olarak kalır bu memleket

1|0
    0|0
  • Belkide çok fazla bir şey değişmezdi çünkü;Para siyaseti yönetir siyaset paray,bu ikisi yan yana gelince ülkeyi yönetir.Sİyasetsiz para düşünülemediği gibi parasız da siyaset düşünülemiyor.İnsanları bir şekilde yönetmek gerekiyor bunun adı kimi zaman siyaset kimi zaman din kimi zaman ticaret oluyor ama illaki bir şekilde yönetiliyordu.İnsan düşünebilen bir varlık o bu kadar düşünen insana birde yönetecek adam gerekiyor o yöneten adamıda eleştirecek adam gerekiyor ve bu sistemin de bir inancı oluyor herkes inancı gereği o yönde ibadet ediyot off uykum geldi galiba :D

0|0
    0|0
  • Bunu okudum ve tavsiye ederim.

link

Fransızca çevirisi var mı bilmiyorum ama...

0|0
    0|0
    • Ay ben yanlislikla en iyi cevap sectim. Afsgsgsg Linke tikayim derken yanlislik oldu :d

• İyi o zaman teşekkür edecektim, etmiyorum o zaman... :)

Kaldır o tiki oradan, gözüm görmesin... :D

• türkler bu ülkeyi yönetmeyi bilmiyor şu anda bu topraklardan tüm türkleri silin ve en basitinden başka bir avrupa devleti koyun en basitinden romanya olsun tüm türkleri birden romen yapın açık ve net sölüyorum 50 yıl içersinde amerikaya kafa tutabilcek derecede dünya devi bir ülke olurdu.

1|0
    3|3
    • al ilte örnek a1

• Baştakiler ben Türküm diyemiyor ki zaten. Türkler kadar şerefli ve mert bir millet yoktur tarihte, dönüp bir bak eski Türk uygarlıklarına.

• bu yüzden kaybediyoruz abicim tamam insanın geçmişini bilmesi iyi birşey ANCAK sen hiç bir italyan gördün mü hoo ben roma torunuyum diye kasım kasım kasılam geçmiş geçmiştir geçmişten ders alıp geleceğe bakıcaksın ve ben günümüz türkiyesi bu halde giderse max 20-30 yıl veriyorum bu arada türk değilim bunu belirtmek isterim.

• Caesar3 ü getiriyoruz dfsg

1|0
    0|0
    • la sitede adam gibi sorulara cevap veren kalmadı soru soran kalmadı

• hep bu iletişimsizlik microsoft yüzünden msn vurulan darbe bizi uzaklaştırdı :):):)

• En iyi cevap!

• bence yazdığın mantıksız din demişin dine kafa yormicaksak biz neden dünyaya geldik dine ilime kafa yormak lazım

0|1
    1|0
  • link

soldaki türkiye genellemesi...

0|2
    0|0
  • daha güzel daha yaşanabilir bir hayat için bazı şeyler konuşulmalı bella

1|0
    0|0
    • Konusulur ama medeeni ve saygili bir sekilde. Sen A fikrini desteklerken B fikrini onaylamasan bile saygi duymalisin degil mi Reese? :)

• Siteye ekşın getirdim ama... :D

• para ve duduk mevzusu cok hos <3

• Türkiye'de dine kafa yorulmuş olsa nüfusun%95'i değil, %5'i müslüman olurdu.. Ortada kafa yorma yok. Kayıtsız, şartsız iman var. Temeli korkuya dayalı, içinde ''İnanmazsan yakarım'' tehditi olan bir iman.

2|0
    2|1
    • Herkes musluman olmak zorunda degil bu bir.

Ikinciside bazi ateistler inanclilari inanclilarda ateistleri yadirgiyor ve yargiliyor. Bilmem anlatabildim mi? Cevabin sacma yani. Uzgunum.

• Evet, kabul ediyorum. Senin sorun kadar olmasa da, biraz saçma.

• ırk:ırk insanların etnik kimliklerini belirleyip karışıklığın engellenmesi için önemli bir unsurdurdur bu ırkçılık oldu mu iş kötü olur...

DİN:din bir ülkenin var oluş sebebidir...

SİYASET:bir ülkenin olmazsa olamazıdır eğer ki ülkenin ileri gitmesini istiyorsan siyasete kafa yoracaksın yoksa koyun olup hükümetin yaptığı olumsuz şeyelere bile amaaann koy götüne rahman gitsin dersin...

Ve gel gelelim senn kafa yormayalım dediğin şeylere ırk kavramını ırkçılık olarak yorumlarsan felaket olur ırk aslında insanın nerden geldiğini bilmesi için güzel bir kavramdır.din sen dine kafa yormazsan alim çıkarmazsan dini umursamayıp gereklerine unutursan o da sana mnevi yönden büyük felaket getirebilir din siyasete karışmadığı sürece var oluş sebebimizdir.siyaset en son unutacağımız şeydir siyasetsiz bir ülke olmaz olamaz olması mümkün değildir siyaset senn haklarındır özgürlüğündür kendi kendini yönetişindir idare edişindir aslında güzel yarınlar için kafa yormamız gerken şeyler bunlardır...

0|0
    0|0
  • bağlanma soğumazsın.

0|1
    0|0
  • ne yapacaksın misal ülkemize faydalı?

1|0
    0|0
  • sitenın tamamına genelleme yapmazsan ıyı olur emın ol o yukardaki şeylere kafa yormak yerıne bilime kafa yorsaydık bir sürü yeni buluş elde edebilirdik ama bir ulkeyi var eden şey din ve siyasettir hepsi öngörülen şekilde olmalı dını ıbadetimizi kuran-ı kerimin buyurduğu şekilde siyasetımızı ise çok uç noktalara gıtmeden kararında yapmalıyızki bilimede ayıracak vaktımız ve enerjımız ve duşuncelerımız olsun

0|0
    0|0
    • Yapilsin ama saygi kelimesi curutulmeden.

• Bi Fransa olamadık ya :/ sdsds

1|0
    0|0
  • Vurdumduymazlık bir seçenek değil. Şu mevzuların hiçbirine yeteri kadar kafa yormamış adam bomboştur.

0|0
    0|0
    • Her boka muhalefet olan bom bostur gercek hayatinda ugrasacak birseyi yoktur universiteyede jiz tavlamaya veya ortam yapmaya ya da aile baskisindan gider buyuk adam olmak icin degil.

• Turkiye mantalitesi hic tarzim degil maalesef siz muhalif olun ben moda severim sonra insanlari severim. Tanistigim insana nerelisin diye sormam falan filan iste. Normal siradan mutlu huzurlu bir insanim yer icer keyfime bakarim siyasi dusuncem vardir kendime saklarim, dini inancimida. Kalkip benimle ayni inanca dusunceye sahip degil diye hor gormem falan filan iste. Mutluyum yani, bu sorudaki amacimda buydu. Neyseneyse ^ ^

• Reese iste sorun benim bu tarz olaylarla karsi karsiya gelememem tv deen gordugum duydugum birkac seyle burada ahkam kesemem. Bu dediklerinin coktan asilmasi gerekti ve ben asildigi dusuncesiyle toz pembe dunyamdayim. :(

• sexte çığır açardık..

1|0
    0|0
  • insanlar bu tür şeyleri düşündüğü için ve önemsediği için farklı görüşlüler rekabete giriyor. bu rekabet savaşları getiriyor. kazanmak için sürekli yenilenmek ve gelişmeyi gerektiriyor. bu gelişim sayesinde teknoloji gelişiyor. medeniyetler ortaya çıkıyor kısacası sen burda bugün internet üzerinden bu soruyu sorabiliyorsun bunun sebebi bu unsurlar arasındaki rekabetten ötürü gelişen medeniyet ve teknoloji sayesindedir. Eğer bu yarış olmasaydı gelişmede olmazdı ve mağarada yaşardık halen...

0|0
    0|0
  • ırk değil ama din ve siyaset hayatımızın içinde hayatımı şekillediren onlar birbirinden ayrı şeyler ama onlarsız olmaz :) din olmazsa bize yol verecek şekilllendirecek bişey olmaz , siyaset olmazswa hayatımızı şekillendiredcek bişey olmaz ne alaka dersen her gün yürüdüğümüz yolları bile siyasetçiler yapıyor beğenmediğimizde de seçimlerde değiştiriyoruz örnek olarak :)

0|0
    0|0
  • gelme demiştim sana kendini yorarsın sadece

0|0
    0|0
  • sıyaset yapılması gereken bırsey..sıyaset yapılmassa demokratık temeller atılamaz..tartısma ortamı dogmayacagından saglıklı fıkırler ortaya cıkmaz ekonomı gelısemez sosyal hayat duzenı saglanamaz..dın ve ırkcılık cok farklı konular onlara gırmeyecegım

0|0
    0|0
    • Medeniyetsizce, saygisizca yapilan siyaset yapilmasin bir zahmet.

• Türkiye adına güzel hedeflerinden ötürü sana 5 yıldız.

0|0
    3|0
    • Ama ben sana eksi verriyorum milliyetci tarzindan dolayi uzgunum. :(

• Sözlük sitesindeyiz zaten doğrudur. Ama şunu söyleyim. Türkiye cumyhruyietinin varlığına ve bekasına tehdit olan herkese düşmanım. İster buna milliyetçi de istersen başka bişey.

• Hepsi düşünce ve bir grubu birliği simgeliyor insanlar düşünceleri oldukça insandır hayaller amaclar oldukça yaşarız olmasaydilar bu gun hayvanlar ne durumdaysa farkimiz olmazdi hic ilerleyemezdik..

0|0
    0|0
  • beyaz kadın mı getirceksin yoksa , onları yerleştirip sosyal hayata mı salacaksın! wuuhuuuuuuuuuu! :D

0|0
    0|0
  • Ne saçma olmuş.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    4

Kızlar Ne Diyor 14

• Ayinesi istir kisinin lafa bakılmaz mantıgına hakimim.

2|0
    0|0
  • Ben bu ülkeden zaten soğumuşum bu ve başka nedenlerden dolayı..

1|1
    0|0
    • Senin nedenler nedir?

• saygısızlık, yobazlık, dogmatizm, fanatizm, aşırı milliyetçilik, ırkçılık, adam sende'cilik, tembellik, erkeklerin abazanlığı vs.

daha çok var da ben susayım iyisimi..

• Herkes o zaman kendi hayata bakardı - birçok ülke bu şekilde yaşıyor. Oturmalarda herkes şakalaşıyor veya seyahatları, yeni çıkan kitaplar hakkında konuşuyor, kim ne içti ne yedi. Biraz daha bireysel konuşmalar ben şahit oldum. Çok eğlenceliydi.

Türkiyede neredeyse her oturmada ya siyaset ya football ya dini, ve dini hakkında açık olanlar daha fazla konuşur. Bi akraba mesela İtalyaya gitmiş kimse sormaz ne gördün nerelere gezdin ama seçimler, olaylar hakkında akıyor kaynıyor muhabbet.

Bir taraftan ne kadar sıkıcı hayatımız olduğunu göstergisi.

Öbür taraftan Türkiye duruma herkes çok hassas, ilgili, vatansever olduğunu bir işaret. Ama abartmamak gerek.

0|0
    0|0
  • Dünyada 1. ci olduyduk. Her alanda...

0|0
    0|0
  • G*t kılları var olamazdı.

2|0
    2|1
  • ayse doktor olurdu

fatma isedigi ile evlenirdi

zeynep kocasi tarafindan oldurulmezdi

burak esrar bagimliligi olmazdi

hasan hapise girmezdi

merve genel evinde olmazdi

kucuk gizem yolda dilenmezdi

ozlem tecavuz edilmezdi

alinin isi olurdu

0|0
    0|0
  • çok daha mutlu olabılırdık. din ırk etnik köken ayrımı olmadan .insanlar daha anlayışlı daha medeni ( şimdi medeniyet adı altında barbarlığın alasını yapıyolar aslınsa çünkü) daha uygar ve teknoloji düzeyi yüksek bir ülke olabılırdı

0|0
    0|0
  • O sorunlar her yerde vardır ...

0|0
    0|0
  • dini siyaseti düşünmiceksek neyi düşüncez gerizekalı mı olalım yani.. ayrıca niye ülkeniz diyosun ki senin ülken değilmi

0|0
    0|0
  • Ülkenize diyorsun ülke bizimse senin karismaya hakkinda yok.. Bu ülkede o kadar cok insanimiz varki senin yapacgin ise kalamdiii

0|0
    1|0
  • bu saydıklarının hiçbirine kafa yorduklarını sanmıyorum.

0|0
    0|0
  • Böyle sorular okuyunca solculuğum tutuyor susayım ben

1|0
    0|0
    • Buyur ben gayet medeniyim okurum saygida duyarim.

• Emparyelizm denen görüş var ya o bir defa bu olaya izin vermez ve o na hizmet edenler

• Kader kismet bu isler...

0|0
    0|0
  • Bir ırkı, etnik kökeni hedef alan paylasımlar kaldırılıp üye hesapları zaten iptal ediliyor fakat hakaretten dava acılsa alacak cezadan bihaber olan üyeler var bu sitede :/

2|1
    0|0
Yükleniyor...