Felsefeyi sevmiyorum ama...

...din felsefesine giren sormak istediğim bir soru var:

Tanrının varlığının sonsuzluğu iddiası aklıma şu tuhaflığı getiriyor: Bir şeyin sonsuz vakit evvelden gelip HİÇBİR değişim ve gelişim geçirmeden (en azından monoteistik görüşler bu yönde) sonsuza dek var olacak olması yokluğu arasındaki fark nedir ki..?

Dilerim derdimi anlatabilmişimdir...

0|0
3|6

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 3

• Sorunuzu açıkcası anlamadım. Az çok benim de felsefeye ilgim vardır, monoteistler, monoteizm akımını benimsemiş tek bir tanrının varlığını savunan akımdır. Monoteizm felsefesinde; evrenin yaratıcısı ve sahibinin tek bir güç tarafından yaratıldığını ve bu gücün sahibinin Tanrı olduğunu savunurlar.Kısacası tek bir Tanrıya tapınması gerektiğini savunurlar.Müslümanlık, Musevilik Hıristiyanlık gibi İbrahimi dinler monoteistler gibi inança sahiptirler..

idealizm, realizm, pragmatizm, varoluşçuluk gibi birbirinin zıttı felsefe akımı hepsi işte. Benim de şu aralar varoluşçuluk akımı çok dikkatimi çekiyor, yoğunlaşmış durumdayım iyice:D

0|1
    0|0
  • şu fotoğrafa bakıyorum.. cilde biraz kırışıklı ve sarkma, saça sakala bir tutam beyazlık..

ve bu soruları unutmuş kafada takke, elinde tesbih bir herif :))

0|1
    0|0
  • Allah olmasının özelliklerinden biri, evvel ve ahir.

0|1
    0|0
    • "Eğer bir gün sizde "evvel" ve "ahir" olabilirsebiz, belki bir tanrı olabilirsiniz"

Şirinler Mode: On :)

• İnsanlar olamaz :)

Erkekler Ne Diyor 5

• Var olmak ile yok olmak arasındaki farkı sormak garip evet. Gelişim geçirmek için bir şeye ihtiyaç duyman gerekir, ihtiyaçlara göre gelişir. Tanrı olarak adlandırılan varlık zaten her konuda, herkesten iyi ve herkesten bilgili olduğuna göre neye göre gelişecek?

0|0
    0|0
    • İşte böyle bir varlık olsa ne yazar, olmasa ne yazar, diye soruyorum...

• Dine her inanan cennete gidebilir mi senin bunu kafan alıyor mu? Kitapta bile bunun olmayacağını söylerken senin bunu söylemen hiç bir şey bilmediğin kanıtı değil mi şimdi? Peki bilmeden bir şey eleştirmek ne derece mümkün?

• Kaçtığımı düşünün lütfen şimdilik... Zira, ekran klavyesi ile yazmak zor ve sınava çalışmalıyım...

Yarın tek tek, detaylı olarak cevaplamaya çalışacağım...

Sağlıcakla...

• Tanrının varlığı, sonsuzluğu. Belki de ne din, ne başka doğaüstü bir güç sadece fizik ve kimya.

0|0
    0|0
  • hiç anlamadım

0|0
    0|0
  • monoteistik ne demek ?

0|0
    0|0
    • Tektanrılı...

• yokluk ve sonsuzluk kavramları bence zamanla alakalı bir durum

dunyayı cıktıktan sonra atmosferden sonra zaman kavramının durdugu bir yerde

acıklana bilir bence bu sonsuzluk,

benim arastırdıgıma göre izafiyet kanunu ve quantumu birlikte kullanabilirlerse eger bilim adamları ki birbiriyle uyusmayan iki görus,bunun içinşu anyercekimi partikulunu arıyorlar adı graviton. ama bir graviyonu bulmak ya da izine raslamak cok zor cunki hiçbirseyi arıyorsun yani kaybolmus olan birseyi.

• yokluktan kastın nedir

0|0
    0|0
Yükleniyor...