Sizce ülkemiz neden geri kalmıştır ?

Sizce

ülkemiz neden geri kalmıştır ?

• Bence : ..
    7% (1)0% (0)4% (1)Oy Ver
  • Eğitim sistemi
    29% (4)21% (3)25% (7)Oy Ver
  • Çapsız siyasetçiler
    14% (2)36% (5)25% (7)Oy Ver
  • Dışa bağımlı ekonomi politikaları
    36% (5)29% (4)32% (9)Oy Ver
  • Geri kalmış bir ülke olduğumuzu düşünmüyorum
    14% (2)14% (2)14% (4)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
13|20

En İyi Kız Görüşü

• Tek suçlu eğitim sistemidir. Ezberci zihniyet,yetersiz konular. Örneğin siyaset gibi bir konu çocuğun araştırmasını sağlayıp ,kaynaklara odaklı çalışmasını sağlayabilecekken neden öğretilmez . Lisede hangimiz münazaraları sevmedik ki?ya da çok da kalın olmayan anayasa kitabımızdan ve haklarımızdan kaçımızın haberi var.. Hukuk okumaktan bahsetmiyorum o daha detaylı bir konu olup yorumlama kısmına girer.Bunlar ve bunun gibi örnekler bir takım konular açıldığında hakaret edip, saldırgan tavırlar sergilememize neden oluyor..Neden? çünkü kendimizi ifade etmekten habersiziz.Eğer bu aşılmış bir konu olsaydı; dışa bağımlı politika,çapsız siyasetçiler gibi şıklar orada durmayacaktı.

0|1
    1|1

Kızlar Ne Diyor 12

• birçok sebep var burada açıklanamayacak kadar uzun ama en basta geç sanayileşme sermaye yetersizliği dışa bağımlı ekonomi politikaları geliyor

0|1
    0|0
  • 1950 yılında 3. dünya ülkesi Türkiye'yi liberalleştirmeye ve kapitalistleştirmeye başladılar.

gelişimini tamamlamamış ülkelere neo-liberalizm getirirsen, ana ülkelere sömürü olur sadece. o zamandan beri durum bu.

0|3
    2|3
    • ne Marshall planı ya bizler düpe düz dinin tamamıyla yanlış yorumlanmasının acısını çekiyoruz durum bu

• @benbircezveyim

Bana İsmet İnönü'nün artığı Sosyal Liberal CHP'yi savunma.

Sen dini doğru yorumlasan, Taliban gibi olursun zaten ;) Kaldı ki, dini doğru yorumladın hadi. ABD tarafından yönetildikten sonra ne anlamı kaldı?

Marshall Planı ne biliyor musun acaba?

• geri kaldını sanmıyorum avrupaya göre10 kat daha küçük bir devlet olmamıza rağmen onların seviyesine ulaşmışız

0|1
    0|2
    • evet cok surmez dunyada ilk 5 e gırerız

• :) eklemeyi unutmuşum ama illa bir sebeb arıyorsak dünya haritasını açıp toprak boyutumuzu görmemiz yetecektir

• Çünkü ülkemiz pekiştire pekiştire gelişmeyi amaçlıyo bu yüzden de yıllardır geri kalmış durumda..Mesela ben de bir tane dersten kaldım niye kaldım ? Daha iyi anlayayım iyi pekişsin diye flhgkjf

0|1
    0|0
  • Etrafındakilere bak anlarsın

1|2
    0|0
  • D ...

Bilime yeterince değer verilmemesi ve istihdam oluşturulmaması

0|2
    1|0
  • taklitçi ve özenti olduğumuz için.

0|1
    1|0
  • Namus, iman, devlet.

1|1
    0|2
  • geri kafalı insanların ülkesi de geri kalır

1|1
    1|3
  • Eğitim sistemi..

0|1
    1|0
  • Turkiye geride kalmamis

0|2
    2|2
  • dedeler olduğu için

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• T.B.M.M ilk zamanlar ki mebusları ile şuan daki günümüzdeki mebuslarına baktığımız zaman neden bu kadar geri kaldığımız anlamak gerekir. 3 farklı görüş bir arada olmuyor her zaman tek görüş olacak siyasi güdümleri ile yönetilmiş bir ülke ne kadar iyi yönetilebilir ki, çok partili bir sistem milletimiz için iyi bir yönetim değildir. Bir çok darbe yapılarak bunun iyi bir sistem olmadığı görülmüştür.Halkın seçimi darbe ile aşağı indiriliyorsa demek ki ya halkın seçtiği kişilerde sıkıntı var ya da darbe yapanlar da sıkıntı vardır .Tabi bunun üstüne eğitimde eklenince sonuç ortada çözüm Milli İrade Bildirisindedir.

link

link

0|1
    0|0
  • 1950 nin mayıs ayından bu yana ülke hep bom bok durumda... ileri gitmemimizi istemiyen gericiler tarafından engellendik.. ve ileri gitmek istiyenler bu ülke başına geldiği zaman geriden gelen lerin boklarını temiğzledik bitti derken hükümet değişiyor düze çıkacak ekonomi ve sanayileşmenin önünü kapatarak birikimleri batırıyor satıyor ve bir 25 40 senelik zarara uğratyor.. şekil a şu anki... din iman edebiyatı yapan herkes çalıyor haa gerçekten dinine sahip çıkanlarda var arasında kull hakkı yemeyen ama şunu bilen yok bu ülk 17. sırada iken bu zamanda 33.sıraya düşdüysek eğer ve gelecek sayımlarda seviyemiz 3.dünya ülkelerine inecekse kimse bana martafal okumasın bu düzenin içine edenler din iman edebiyatı yapanlardır o kadar din edebiyatı yapıyorsanız eğer öldüğünüzde vereceğiniz sorulara çalışında şu TÜRK milletinin sırtından inin yakasından düşün artık... (çok sinirlendim)

0|1
    0|0
  • 1980den sonra lıberal dunyaya cabuk acıldık.bu yuzden .Ataturk donemınden sonra nedense ekonomı polıtıkları ıyı okunamadı ve yanlıs pozısyonlar alındı..1950-70 yıllar arasında yanlıs malıye polıtıkaları goze carpıyor..bırde askerıyenın sureklı ulkeyı yonetme merakı yuzunden her 3 5 seneye bır darbe olmus ve her darbe ulkeyı en az 10 yıl gerıye gıtmıstır turkıye 70 ve 80 yıllarını ıyı okuyamayıp kendını lıberal pıyasalara hazırlayamamıstır..bu yuzden 1980 de lıberalleserek en buyuk hatayı yaptık cunku uyum saglayamamıstık..bunun ustune1994 ve 2001 krızlerı yasndı bellı reformlar yapılmadı ama para yanlıs zamanda konvertbl edıldı.bu da cok buyuk etkendı..kesınlıkle D sıkkı

0|1
    0|0
  • Cumhuriyet kuruldugu gunden bu yana halkini surekli olarak tehdit gormustur

Sacma sapan ataturk ilkeleri ve chp zihniyeti ve darbeci askeriye sayesinde

Toplum her zaman ezilmismis ve ekmek derdinden dolayi uretici bir toplum olamamistir

Birde halki surekli sagci solcu diye bolmusler

0|1
    1|2
  • Bunun bir çok nedeni var .Bilim ve teknige yeterince onem vermiyen ve duskun olmiyan bir milletiz malesef. Neden bilim ve teknolojin diyorum , çunku zenginlik katma deger uretmektir ve bunun içinde bu iki dalda yetismis insan kaynagi gerekli. Sanayi devrimini geç yapmis , okullasma orani yeterli degil.Bir dusun , harf devriminin yapildigi 1927 yilinda okur yazar orani sadece yuzde 10-15 mis , demokrasi hak ve hukuk bilinci yok millette.Oysa dinimizin ilk emri oku oldugu halde! .Bir ulkenin zenginligi petrol degildir, bulundugu konum degildir , tarihi falan degildir , yetismis insan kaynagidir.Bugun turkiye de 25 yasin ustunde olan insanlar ortalama 6, 7 yil orgun egitim gormus insanlar.Boyle bir yapida yeterince bilim adami ogretmen arastirmaci yeterince olmaz.Yani sorunun temelinde Halkimizin yeterince okumaya ogrenmeye kendini gelistirmeye merakli olmamasidir.Kaliteli durust insanlarimiz yokmu ? var tabi ama kitlik yokluk gibidir.Bunun icin bu kadar teknoloji ithal ediyoruz, bunun icin genclerimize cocuklarimiza iyi egitim veremiyoruz malesef.Bir de tabi milletimizin sahtekarligi, duznbazligi var.Bir ulke de 20 milyar euro vergi kaçiriliyosa , kayitdisilik bu kadar cok sa , isgucune katilim orani bu kadar dusukse sonuc boyle oluyolar. Daha soylenecek çok sey var ama sorunun ozu milletimizdir diye dusunuyorum.Siyasetciler ulkeyi kalkindirmaz , bir ulke milletin çabasiyla kalkinir.

0|0
    0|0
  • B, C ve D şıklarına ek olarak dış mihraklara bağlı kalıp gelişmemize engel olanlar ve % de 50 lik kesim buna en iyi cevap olabilir mi?

0|1
    1|0
  • *A

gerek cografı konum gerekse sahıp oldugu tarıh..sermayenın gucu altında bulundurulabılmesı dogrultusunda gelısmesı sureklı ertelenmıs bır Cumhurıyettır Türkıye..hiç sıvıl anayasası bulunmayan sureklı darbelere maruz bırakılmıs bır CUMHURIYET...

1|1
    0|0
  • Dışa bağımlı ekonomik politikalar, temel etkendir. Önce ekonomik olarak dışa bağlanırsınız, sonra da adım adım siyasi açıdan bağlanırsınız. Sonra bir bakmışsınız sizin o "çapsız" dediğiniz siyasetçiler aslında, Dış ülkelerin adamları oluvermiş :)

0|1
    0|1
  • tek sorun dinin siyasete sokulması bağnaz ve geri kalmış ki ben burada dinci kesimden bahsediyorum buradaki yazım sosyalist milliyetçi liberal enternasyonal muhafazakar ve komünist kişilerin geri düşünceleri ve ona keza dinin yanlış yorumlanmasına dayalı bir sistem yüzünden gerideyiz dinimiz çağdaşlaşma ve bilimi emrederken bizler geri tutarak dini iyice yobaz olduk bir söz var Allah bize gelişin dedi biz iyice sof ulaştık durum bundan ibaret ne kadar eksi yesem de cevabım aynen budur

0|1
    0|1
    • Klasik kemalist kafa. Kurtulun şundan. Atatürk'ün kemikleri sızlıyor.

Bana İsmet İnönü'nün artığı Sosyal Liberal CHP'yi savunma.

Sen dini doğru yorumlasan, Taliban gibi olursun zaten ;) Kaldı ki, dini doğru yorumladın hadi. ABD tarafından yönetildikten sonra ne anlamı kaldı?

Marshall Planı ne biliyor musun acaba?

• sana yorum yapmaya değmez sen oradaki yazının amacını bir anlasan ne demek istediğimi bal gibi anlarsın senin o Kemalist kafa dediğin olay sayesinde sen burada buz yazıları yazıyorsun arkadaşım asıl sizin aklınız değiştirmeniz gerek bu çağda bu kafa ile bu kadar basit bir yorum yapıyorsun Marshall yardımından haberim var ve senden daha iyi biliyorum o yardımı işte sizlerin sorunu da bu

• Bu ülkeye 1950'den beri Dinciler engel oldu. Aynen bugün AKP tarafindan Türkiye gelisimde geriye atildigi gibi. Zaman boyunca Dinciler bizi geriye atti.

Neymis efendim, Iman ve gelisim mümkün müs. Din gelisime karsi degilmis.

Ve ayni kisiler bugün gene önümüzde ve bunlarin torunlari bu sitedede kayitli.

Kendinizde göre bilirsiniz. Atatürkcülük nedeniyle geride kaldik diyenler bunlarin torunlari.

0|1
    0|1
    • Benim dedelerim Osmanlı idi ve din ile devletin nasıl bir arada yürütülmesi gerektiği örneğini bize asırlar süren bir medeniyetle gösterdi.Senin dedelerin 1 doğru yaptıysa benim dedelerim 10 doğru yapmıştır, senin dedelerin 10 hata yaptıysa benim dedelerim 1 hata yapmıştır. Sömürgeci, ırkçı, katliamcı, yağmacı ülkeleri örnek gösterip burada gelip bana medeniyet dersi verme. Macar Cumhurbaşkanı çıkıp iyi ki bizi 150 sene Osmanlı yönetti diyorsa bundan bir şey çıkar bu yüzden benim dedelerime dil

• Evet Dünya gercekten kimin ne oldugunu biliyor.

Not: Müslümanlardan haric Müslümanlari ahlakli ve medeni gören yok bu dünyada.

• Tamam haklısın. ;)

• Türk kızlarının derdiyle uğraşmaktan geri kaldık. Ülkemizde inci gibi kızlar malesef yok denecek kadar sınırlı sayıda.. Geçen yıl rusyanın nobrain kentine gittim dönesim gelmedi o şehirden malum ülkede genç nüfusta yok hepsi dede. Tamam sakinim.

2|1
    0|0
  • gelişmek gibi bir niyeti yok ki halkın gününü orada burada geçirme peşinde..ileriye dönük planlar projeler yok

0|0
    0|0
  • C

0|1
    0|0
  • Yorumları okudum da baya güldüm Allah sizi eksik etmesin akıllı üyeciklerim benim şimdi gelelim soruya şimdi bir ülke ekonomi olarak eğitim olarak geride olabilir ama aşılamayacak bir şey değil hele ki bu ülke dünyanın en iyi topraklarına sahip ülkesi iken benim ülkem nedne geri biliyor musun güzel arkadaşım alevi sunni türk kürt ve birçok ayrımcılık bölmecilikler yüzünden ne gelişti nede yol alabildik biz sadece bir şekilde büyürüz Bütün mezhep ırkları birleştiren birileri olur

ancak o zaman bir yol alabilir bu ülke aksi takdirde bölünme kaçınılmaz

0|0
    0|0
  • Olay basit ve öz..

'Hasta adam'ın oğluda babasının borcunu öder..

Gerisi 'yemek' ..

Kafayı baştan sokacaktın 'Baba' ların resmine..

0|0
    0|0
  • A) Atatürkçülük yüzünden geri kaldık.

1|1
    2|3
    • Aynen ondandir. Senin gibiler, kadinlarin calismasin bilem istemeyenler yüzünden degil , Atatürkcülük yüzünden.

Kendi sacmaligina kendin inanmiyorsun.

• Dört bir yanı heykellerle (put) çevrili olan bir ülke nasıl ileri gidebilir Allah aşkına ?

0|1
    0|1
  • Bir reform, rönesans, coğrafi keşif, sanayi devrimi, aydınlanma çağı yaşamayan ülke tabii ki geri kalacaktı

1|0
    0|0
  • Corafi konum olrak cok kozmopolitik bir nkonumda bulunması bulunması soğuk savaşın etkileri hala devam ediyor olması ekonominin büyük çoğunluğu güvenlik ve savunma kaynaklarına aktarılması eğitimi sadece parası olanın alması, agir sanayi yapacak teknolojisinin olmaması

0|0
    0|0
  • ülkemiz dünyanın gelişmiş ülkelerinden bile daha demokratik,senin bu düşündüklerini başka ülkelerin gazetelerinde düşün bakalım

0|0
    0|1
Yükleniyor...