Türkçe'nin sitede fazlasıyla yanlış kullanıldığını görüyorum bu sizide rahatsız ediyor mu ?

Sitede Türkçe'nin sürekli yanlış kullanıldığını gözlemledim sizcede öyle değil mi ?

renk yerine reng yazan,ediyorum yerine ediorm yazan Şu an aklıma gelmeyen bir çok hatalar size nasıl gözüküyor ?

0|0
21|14

En İyi Kız Görüşü

• Aynı konu hakkında bir başka soruda yazdığım cevabı aynen kopyalıyorum..

Yazıma 5* vererek başlıyorum ve böyle önemli bir konunun da umarım '' çoraplarımı nasıl buldunuz panpalar ? '' şeklindeki ergence soruların arasında kaybolup gitmemesini diliyorum..

Aynı tespitlere sahibim..Okunmanın ve anlaşılmanın ilk adımı güzel yazmaktan başlar..Nokta virgül, paragraf düzeni, kolay anlaşılabilirlik, her kesime ulaşabilme, basit fakat etkileyici sözler güzel bir yazının olmazsa olmazlarıdır..

Gördüğümü uyarıyor ya da şikayet ediyorum..Fakat Türkçe'yi katleden günümüz gençliği, uyaranları da ellerinde olsa katledecekler..'' panpa '' , ''aq/ amk '' , '' asdsgfhf '' , '' yoq, çoq '' vs gibi nereden geldiği belli olmayan kelimeler ile hem kendi kültürel düzeylerini gösteriyorlar hem de kaliteyi düşürüyorlar..

Sorunun nerede olduğunu henüz tem bilemiyorum ama en baş nedeni sanırım yeni neslin kitap okumak yerine telefonda mesaj atarak büyümesi..

Yönetimin de bu konuda hassas olması lazım ki kaliteli seviye korunsun..Yoksa Türkçe'yi gerçekten çok daha zor günler bekliyor..

4|4
    3|1
    • Katılıyorum. +1

• teşekkür ederim eic için.

• Cevaplar arasında en mantıklı ve açıklayıcı cevap bu bence :) Görüşlerin için teşekkür ederim benim aklıma gelmeyenleride yazmışsın.

Kızlar Ne Diyor 20

• Bende bir çok şeyi yanlış yazıyorum o nedenle başkasının hatalarına bir şey diyemem.Edebiyat sitesi olmadığı için ve insanlar çok soru yanıtlamak istedikleri için burayı değerli kılmıyor olabilirler.Eğlence mekanı.Ben kızmıyorum.Kendi bilecekleri iş.Öğretmenleri değilim.

0|2
    0|1
  • canım "türkçenin" olcak o.

yeni anlam kazanmış sözcüklere gelen ekler ayrı yazılmıyor.:/

4|4
    1|0
    • Ahahaha , ben de böyle bir cevap bekliyordum.

++

• aynen öyle, bu tipler bir de beğenmedikleri sitelere üye olup üstüne bir de soru soruyorlar. Mesaj yerine ulaşmıştır ^^

• olcak değil " olacak" olmalı. ((;

• Haklısınız, ben de hiç hoşlanmıyorum. Sen Türk'üm diyorsun ama Türkçe'yi düzgün kullanmıyorsun, kesinlikle çok yanlış bir şey.

0|1
    0|1
    • Sorun kimsenin bunu umursamamasi.Bu gidişle dahada kötü bir h?l alacak..

• Siteye üye olan stajyer edebiyat öğretmenleri düşünsün.

1|1
    2|1
    • ne ukalayım demi snkfadfgjsdl

• şu benim cevabımı veren insan tipinden daha çok nefret ettiğim tip varsa o da türkçeyi düzgün kullanın bıdı bıdı yapanlardır .öyle göte böyle... :(

• Aşırı olmadığı sürece buranın TDK olmadığını varsayıyorum.

0|1
    1|1
  • "Beni de" çok rahatsız ediyor :)

0|1
    0|1
  • yazım ve imla hataları çok olsa da soruyu ya da cevabı yazan kişi hakkında çok bilgi verdiği için iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. zira burası okul değil.

0|2
    0|1
  • Dil de değişime uğrarsa böyle ..

0|1
    0|1
  • Siz de bağlaçlardan bihabersiniz...

Bu sitede resmen dil cinayeti işleniyor...

1|1
    0|1
  • Çok da rahatsız olmuyorum bir iki harfin yanlış yazılmasından, özü önemli. Ama paragraf yapmayan, nokta virgülden habersiz karman çorman yazılar hariç tabii. Onları okumadan geçiyorum.

0|1
    0|1
  • Bilgisayara gecince duzgun yaziyorum ama su an elimde telefon var. Ben bu zaman bildigin tarzanca yaziyorum, su an oldugu gibi

0|1
    0|0
  • Kesinlikle haklısınız evet bazen bende yapıyorum ama el alışkanlığı işte. Bende Türkçe' nin düzgün kullanması taraftarıyım. bu yalnızca Türkçede değil ama her dilde var biraz. İnsanların umusamazlığı ve üşengeçliğinden kaynaklanıyor diyelim.

0|1
    0|1
  • Edıyor ...

0|1
    0|0
  • Bir ara takıntı gibi bir şey olmuştu :) Herkesin yazım yanlışlarını düzeltiyordum.Neyse ki şimdi o kadar değil.Dikkat etsem de bazen yanlışlıklar yapabiliyorum yani.

0|1
    0|1
  • Pek fazla dikkat edilmiyor evet, ama fazla da umursamıyorum şahsen.

0|1
    0|0
  • Yobazca kullanılıyor. Kendi dilimizi kendimiz mahvediyoruz !

1|2
    4|1
    • Dahada kötüleşecek bu gidişle..

• Bence de. Bu sorunun kimse farkında değil. Herkes rahat bir şekilde Türkçe'yi istediği şekle çevirebiliyor artık.

• rahatsz olmuyorum

1|0
    0|1
  • Kesinlikle sana katılıyorum.

Özentılık hepsi...

0|2
    0|1
  • Rahatsız edici bir durum gerçekten

0|1
    0|2
  • Once baglaclara ve eklere dikkat.

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 14

• Sevgilisiyle yaşadığı boktan hayatı gelip, buraya dert döker gibi yazanlar var mesela hani.

Hani şu nokta veya virgülden bihaber olmayan insanlar.

Yazar yazar yazar, arada ne nokta görürsün nede virgül, okumaya üşenirsin çünkü nerede duraklayıp nerede başlayacağını bilmezsin.

Birbiri ardına sıraladığı cümle yığınlarını okurken gözlerin yorulur hatta.

İşte o tip kişilerin sorusu "hiç düşünülmeden" kaldırılmalı bence. Lan virgülü geçtim hadi, insan araya bir nokta koyar ulan.

Hiç mi öğretmediler sana ilkokulda cümlenin sonuna nokta koyulur diye. G.t kadar küçücük şeyi bile koymaya üşenen zihniyetler var burada.

Sonra da boktan çetrefilli aşk hayatı için yardım istiyor bizden. Ne yazdığını anlamadık ki sana bir fikir verelim.

Var öyle cinsler. Çok nefret ederim. Türkçeyi asıl katleden onlar.

Aslında bu sinir bozucu durumun temeline inersen, Türkçe yazıma veya noktalama işaretlerine dikkat etmeyenlerin karakterleri de bozuktur. Onu gözlemliyorum son günlerde.

Hani içi çürük onlar cinslerdir. Hayatını aşkla meşkle dolduran cinsler, günde 5 6 saat televizyon izleyen insanlar.

Bugüne kadar kaç kitap okudun diye sorsan, "Valla bilmem ki" diyebilen insanlar..

Bedenine sağlam bir şekilde karakterini oturtmuş birisinin Türkçeyi yanlış kullandığını göremezsin.

Size saçma gelebilir, ama ben buna inanıyorum.

1|1
    0|1
  • Bence gayet normal.

Bu site sonuçta cinsellik bölümüyle ön planda olan bir site. Üye olanların çoğunun amacı ya sevgili bulmak ya da kafa dağıtmak. Kaç kişi buraya sadece soru cevaplamaya geliyor ki? Kaç kişi bu siteye birikimini yazmaya geliyor? Bolca soru işareti.

İnterneti bu amaçlarla kullanan insanların da Türkçelerine dikkat etmelerini, daha doğrusu iyi bir eğitim aldıklarını ve kişisel gelişimleri için çaba harcadıklarını şahsen düşünmem.

1|1
    0|1
  • Ufak tefek hatalar kabul edilebilir de , şu k leri q yapan , harf yutarak yazanları falan görünce illet oluyorum .

0|1
    0|1
  • Gözlemledim NOKTA!

1|2
    1|0
    • evet orda noktayı unutmuşsun.Bir de "sizce" den sonra de ayrı olması gerekiyor.Ayrıca verdiğin örnekleri tırnak içerisinde kullanman gerekiyor.

• Kısa ve net diyorsun :D

• bu yaşa gelmiş adama kadına türkçemi öğreteceğiz bu yaştan sonra... tey tey tey

0|2
    0|1
  • Bence sıkıntı yok

0|2
    0|1
  • Katılıyorum, çok fazla yazım hatası yapıyorsun.

"ediyor mu ?" soru işareti neden ayrı?

"sizcede" -de neden ayrı değil?

"değil mi ?"

"yazan,ediyorum" virgülden sonra neden boşluk bırakmıyorsun?

Anlatım bozukluğuna hiç girmiyorum bile.

1|0
    0|2
    • Burası TDK değil,zaten kimse mükemmel değil.. Ben her kişinin yazdıklarına bakmıyorum,sadece bazı özenti tarzda sorular ya da cevaplar görüyorum onu dile getirdim.Ufak tefek yanlışlar olur her zaman

• O zaman önce kendini düzeltmekle başlayabilirsin. Kendi hatalarına bakmadan başkalarını eleştirmen aptalca.

• dilekçe yazmıyoruz ki bu kadar resmiyete ne gerek var. takılmayın böyle şeylere. isteyen istediği gibi yazar.

1|1
    0|1
  • dünyadaki hangi dil tam anlamıyla doğru kullanılıyor ? o yüzden önemli olan anlaşabilmek

0|2
    0|1
  • Bir de , birçok hatalar demişsin.Birçok diyorsan devamında çoğul eki kullanmana gerek yoktur.Belirteyim dedim.

0|1
    0|1
    • Haklısın ufak tefek hatalar olabilir.Özenti şekilde yazanlar var benim sözüm onlara :)

• Yalnız yerine yanlız yazanlar sinir ediyor mesela beni. Ya da yanlış yerine yalnış yazanlar..

0|1
    0|1
  • gayet normal hızlı yazmıştır harf hatasıdır takılma böyle şeylere

0|1
    0|1
  • fazla kasıyosunz kendinizii

0|1
    0|2
  • Sen önce kendine bak. "de" ayrı yazılır

0|0
    0|1
Yükleniyor...