Sizce tanrı mı insanı yarattı yoksa insan mı tanrıyı yarattı??

arkadaşlar bu olaya ön yargısız cevap verir misiniz ? kuranı okuyorum ayetlerde güneşin balçıga batarken buldu zülkarneyn falan diyo kuranı yazan muhammet o zmanlarda güneşin yere battıgını sanıyordu galiba ve azhap suresini incelerseniz muhammedin ne kadar kişisel ayetler yazdıgını görürsünüz .. bu siteyi bir okumNIZ öneririm çok mantıklı eleştiriler yazılmış link

0|0
4|14

En İyi Erkek Görüşü

• Ateizm ve Teizm sorulari hergün gittikce daha fazla acilmasi gercekten iyi bir gelisim. Dindarlar genelde sacma Cevaplardan haric soruya bilem Cevap veremiyorlar.

Neyse Müminlerde gercekleri sadece belirli bir noktaya kadar INKAR edebilirler.

Afferim sana bacim, bircok kisinin basaramadigi seyi basardin.

Korku seni yenmedi, sen korkuyu yendin.

1|0
    2|2

Erkekler Ne Diyor 13

• Hz.Muhammed en azindan büyük yazmani yani saygin yoksa bile saygi gösterenlere hürmeten bekliyorum..

Ayrica Hz.Muhammed kendisi yazmamistir Kurani Kerim Cebrail aracigiligi ile Allah Tarafindan gönderilmistir.Ayrica Türkce aciklamadalar celiskiler mevcut olabilir bircok kendisini Bilim insani sanan aptallarda onlari kendi yorumlarina göre yorumluyorlar..

0|0
    1|2
  • her soruya bir lafım varda?

bir soruya bakarım değermi diye

birde sorana bakarım insan mı diye

3|2
    2|1
    • siz takılmaya devam edin en pahalısından

• dikkat pahalı takılana kazık yemişsin denir

bilginize

• “Biz göğü büyük bir kudretle bina ettik. Ve şüphesiz biz onu genişleticiyiz” ( Zariyat suresi, 47)

Bigbang teorisinde uzayın devamlı genişlediği yakında bulundu.

“ güneşte kendisi için tespit edilen bir karar yerine doğru akıp gitmektedir. Bu üstün ve güçlü olan bilenin takdiridir.” ( Yasin suresi, 38

“Dağları görürsün de, donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler...” (Neml Suresi, 88)

Dağların hareket ettiğini günümüz teknolojisi ortaya çıkardı yakın bir zamanda.

”Dönüşlü olan göğe and olsun. Yarılan yere de.” (Tarik Suresi, 11-12)

Daha istersen verebilirim ayet olarak bunlar Muhammet(S.A.V) Allah katından bildirilen ve günümüzde yeni yeni sebebi bulunan ayetler.

Kişisellik Muhammed (S.a.v) değil senin düz mantık ve önyargınla okuyup mecazi anlamı anlayamaman ve diğer açık olan ayetlere kör olmanda...

0|0
    0|0
    • “'Özen içinde yollar ve yörüngelerle donatılmış' göğe andolsun.

(Zariyat Suresi, 7)

“Geceyi, gündüzü, Güneş'i ve Ay'ı yaratan O'dur;

her biri bir yörüngede yüzüp gidiyor.

(Enbiya Suresi, 33)

• Yazdıkların yorumlar mı mantıklı bakma halin?.:)

Okuma yazma bilmeyen birinin dağların yürüdüğünden haber vermesi,gök cisimlerinin dönüşlü olmasından bahsetmesi ve daha nice mucizevi şeylerden bahsedip bunu 23 senede birbiriyle çakışmayan şeyler yazması ve milyarlarca insanın buna inanması mı mantıklı! Muhammed yazdı diyosun bide.:))

Bu mu mantık?:D

• Okuma yazması olmayan, yetim garip bir adamın bunları 40 yaşına geldiğinde birden yazması çok mantıklı bişiy.:D

• Gülümsettin suratımı. Ne kadar ahmaksınız ..

Kuranı okuyup , kafir olan biri ah ah ah. Tam tersi olması gerekirken

4|3
    0|2
    • Hayir. Genelde kutsal kitaplari okuyanlar Kafir, okumayanlar Dindar oluyor.

Bu nedenle Ateizm ve Deizm son senelerde bukadar yayildi.

Sende katil, bizde bakire huriler yok ama bisküvi ve cola var :)

• Soran tefsir oku dedikten sonra bu kisi ciddi alma.

Tefsirler onu yazanlarin görüsüdür. Tefsirler hocalar arasi bilem celisir, ülkeler arasi celisir , zaman arasi celisir.

50 sene önce yazilan tefsirlerlen bugün yazilan tefsirler arasinda celiskiler vardi.

Kuranda bir bu kitabi apacik indirdik bilem yazarken GönlüBollun tersini iddasi onu zaten kafir ediyor.

Seriat olsaydi tövbe etmeye cagrilirdi, etmezse kellesini vururlardi.

Gercek ben müslümanlardan Dinlerini bilmesini beklemiyorum.

• Sadece o yazmiyor. Her kutsal kitaptaki gibi Kurandada dünyanin düz oldugu yaziyor.

ZARİYAT-47.Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz bizim gücümüz yeter.

ZARİYAT-48.Yeri de biz döşedik. Biz ne güzel döşeyiciyiz

ZARİYAT-48’de “yerin” döşendiği, yani bir döşek gibi serildiği,yayıldığı anlatılmaktadır.

Allahi tabiki muhammed yaratti. Kuran Yetiskin kisileri gercekten konusan karincalara,

Tanri katliam yaparken agac gemilen ve dünyanin her hayvaninlan yolculuk yapan bir adama, Ayi ikiye yaran bir kisiye, denizi ikiye yaran ve ejderhaya dönüsen bir adama, konusan yilanlara,

kilosu 2 Lira olan elma icin bir topraktan yaratilmis adamin ve onun kaburgasindan yaratilmis karisinin cenneten atilmis bir cifte ve dünyadaki insanlarin bu ciftin ensest iliski sonucu dünyaya geldigini inandiriyor.

0|0
    0|0
  • bana insan yaratmış gibi geliyor. birsürü din var. ama inanana saygım sonsuz bana inandırıcı gelmiyor.

1|1
    0|1
  • bana kuran dan bir ayet göster ki içinde insanın zararına olan bir öğüt olsun

neyin kavgasını yapıyon

kimin kılıcını çalıyon

bana de ki peygamberinizin şu öğüdü yanlış

1400 yıl evvelden evren hakkında bu kadar güncel bilgi verilmiş

evrenin genişlediğini ilk olarak kuran haber vermiştir 20.yy da bilim adamları bunu kanıtlamış

binlercesinden sadece bir örnek sana

0|0
    0|2
    • Kurandan haberin yok arkadasim. Büyük ihtimal kurani okumuyorsun bilem.

• imamhatip mezunuyum ve mutluyum

ben diyorum ki allah 1 dir ve biz onun kullarıyız

sende diyorsanki yok benim atam maymun.

maymun kal kimse seni insan olman için zorladı mı

• MAYMUN OLARAK KALMAKTA ÖZGÜRSÜNÜZ ZORLAMAYIN BENCE

• sence kainat tesadüfen kendiliğinden olabilirmi. bir doktordan anlatmasını iste. kulağın nasıl duyduğunu, veya gözün nasıl gördüğünü. veya yediğin besinlerin vücutta nasıl enerjiye dönüştüğünü. ağaçların nasıl yoktan var olduğunu öğren bir botanik hocasından. bir zoologdan hayvanlar alemini sor. ne kadar derin bilgiler var. ilim öğrenirsen kuran ın nasıl haklı olduğunu göreceksin. mesela sana bir ayet söylim. ben insanı en güzel bir surette yarattım diyor ALLAH . yani senin yüzün ve vücudun o derece yerli yerindeki. sen diyemezsinki benim şu organımın yeri burası değilde burası olmalıydı. iki göz yerli yerinde. iki kulak yerli yerinde. ağzın burnun dişlerin her yerin çok nizami ve düzgün aykırılık bulamazsın. makro alemde mesela güneşin yeri orda değil de bu tarafta olsaydı diyebilirimisin. ay gece değilde gündüz çıksaydı daha ii olurdu diyebilirmisin. onun için sende demiştin ya önyargısız olalım bencede. ii günler dilerim. size.

0|0
    0|2
    • Ama bilim dünyasi bunun icinde doktorlarda var, Allah yok diyor ;) Allah var diyenler bilime sahip olmayan Müslümanlar ilginc degil mi.

• İnsan tanrı yı yarattı bence.Bu tartışılabilir ancak net sonuca ulaşılamaz.

Ancak insanın dinleri yarattığı bir gerçekliktir.Dinler insan elinden çıkma uydurmalardır.

0|0
    0|0
  • Muhammed (S.A.V) kuranı yazdı demişsinde. Vahi ler gelmeye başladığında Peygamberimiz okuma yazma bilmiyordu hatırlatmak isterim.

0|0
    0|0
  • Ne kadar cok biliyorsunuz siz ya.

2|0
    0|0
  • mutlumusun

0|0
    0|0
  • Tanrı insanı yarattı.

0|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 4

• saygıyı sevgıyı bilmeyen insan müslümanlıgın ruhen oldgunu bedenen ne yaparsan yap ruhen yasamadgın taktrde kalıcı olmadgını bilirdin hissetmedgın bişeye yok demek kolaydr sn demişsin bn haccada gittim oruçta tuttum ama sn bunları yapılması gerektıgı için yaparsan zaten bu yaptıkların ruhunu etkilemez hissedemezsın ibadetten önce ALLAH ı görmen lazım hissetmen yanı inanç lazım güvenmen lazım bunlar olmazsa istersen 7 /24 namaz kıl oruç tut her sölenen ın arkasından koşarsın

bide bu soruyu sormaktaki amacın ne saygı nedr bilmezmısın sen sen kendı inancını yasa ya da başkalarının aklını bulandırma hoş degil bn buna saygısızlık derım kötü konuşmak istemıyorum ne kadarda saygıszca davransanda kendımı tutmaya calışıyorum ama patlıycam artık yeter sırf sn inanmıyon dıye milletın aklını bulandırma defalarca islamıyetı kötüledıler ama bn müslüman olmıyanı kötülemedım ama inadına davranmayın herkesın hasas oldgu noktalar vardr sndede beyın var bndede bn hakıkatı gördüm ve bna hakkikate degil karanlıga dön diyemezsın

0|0
    1|0
  • Yani bende arastirmalar icindeyim ama ne kadaricine giriyorsan bu isin o kadar kafa bir dunya oluyor. Din arastirmalarinda olabildigince tarafsiz bakmaya calis bence ve her acidan gorusu oku tart kendine gore elestr.bunlari yazdimbendeboyle bir durumun icindeyim.sayet insan tanriyi yaratti ise bu benim icin buyuk bir hayal kirikligi olur... Ama dinlere ragmen bir yaradan olduguna dilimle degil kalbimle inaniyorum. Nedense herseye suphe duyuyorum ama yaratanin varligindan hic suphe etmedi kalbim. Umarim cok karismazsin bu yolda iyi sanslar

0|1
    0|0
  • eğer müslümanlığı bir araştırsaydın kuranın muhammed tarafından yazılmadığını vahiy yoluyla muhammed e gönderildiğini bilirdin

0|1
    0|1
  • insan tanrıyı madem yaratmış.şuna cevap ver ozaman.neden ınsanlar hala organ yetmezlığınden ölüyor.madem ınsanlar bukadar güçlü en baştan bır kalp yapmak damarlarını yapmak zor olmasa gerek dımı.mantıksızlığının dik alasısın.net bır ayrt vermemışsın lınkıde bıle şöyle yazıyor dıyo hepsınde.hanı tam ayet.dümdüz okumakla olmaz bıu işler.yorumlayabılmek marıfettır.herkesde ayet yorumlayamaz.diyanet gıbı bır kurum olmasına rağmen her kafadan bır ses çıkarken kendı saçma yorumlarını kendıne sakla

0|1
    0|1
    • sevgili mantıksız kardeşim buradaki anlamı anlamayacak kadar sıg düşünceli olmana çok üzüldüm dogrusu :( insanın tanrıyı yaratması nasıl olur sence .. insanın dogasında korku vardır ilkel insanlar ateşten yıldırımdan vb korkarlardı ve doga olaylarını doga üstü bir gücün varlıgına baglamasıyla dinlerin kökeni başladı .. yani insan zihninde tanrı diye bir kavramı düşündü ve onu süsledi ona güçler verdi . yani insan tanrıyı yaratmış oldu zihninde

• senın bu söyledığın ınsanların götünü yaprakla kapattığı zamanlardı.ben gayet ıyı anladım senın paylaştığın soruyu sadece saçmalayıp bazı şeylerı ayaklar altına almaya çalıştığın için bu şekılde yazdım.hz.muhammed okuma yazma bılmeyen bır ınsandı.cebrail vahıy getırıyodu ve onun telkınlerıyle yazıyodu.şsen kalkmışsın kendı kışısel bılgılerını aktarmış dıyosun.mantıksız olan sensın

Yükleniyor...