Özellikle ateistlere gelsin bu soru...

oncelıkle sunu belırtmelıyım kı her turden ınanca saygım sonsuz...

sadece bır konuda ozellıkle ateıstlerın ne dusundugunu merak edıyorum.

rüyalar hakkında ya da cevremızdekı bırcok bılımsel olaylar karsısında, ornegın iyonosfer tabakası hakkında sız neler dusunuyorsunuz? buna benzer bılımsel bınlerce ornek verılebılır...

bunlar da mı sıze gore bırer tesaduften ıbaret?

0|0
1|6

En İyi Erkek Görüşü

• Hiçbir ateist tesadüfle açıklamaz olayları. Olaylar bilim tarafından yasalarla açıklanır. Ve hiçbir zaman bilimsel yasaları takip ederek Tanrı'ya ulaşamazsın. Ancak bilimin henüz açıklayamadığı şeylerden Tanrı'ya vardığıni iddia edebilirsin. Ama yarın bilim senin Tanrı'ya vardığın olayı yine yasalar ve kurallarla açıkladığında başka bir açıklanamamış olay aramaya koyulursun. Din ve inanç yüzyıllardır gelişmekte olan bilimin açıkladığı ve Tanrı'nın hikmeti olmadığını ispatladığı her olay karşısında geri adım atmış, "Açıkla madem bu nasıl oluyor?" diye başka sorular sormuştur. İslam düşünürle bunu yapmakla kalmayıp bunun yanısıra, "İşte zaten yazıyordu Kur'an'da bak, aha burada aslında öyle demek istiyor zaten." diyerek bilime parelel İslam düşüncesini ortaya atmışlardır. Ancak bir yeri bilime uydurulmaya çalışılan Kur'an metni her zaman başka yerinden çelişkiden kurtulamamıştır. Örneğin günümüz tefsircileri, "Siz anlayamazsınız, biz anlatırız. Orada kesinlikle filanca bilimsel hadiseye yer verilmiş." diyerek. "Biz Kur'an'ı anlayasınız diye size apaçık indirdik." ayetiyle çelişmektedirler. Ama bunları görmezden gelip yine de inanmak isteyenleri peşlerine takmaktadır bu İslam Alimleri.

0|2
    0|0
    • Dindarlar kafayi neden bu tesadüf konusuna takti anlamadim. Fizik kurallarin tesadüflen pek alakasi yok.

• Merak etme. Bir şekilde temin edip okursan. (Bir d&r şubesinde bulamazsan oradaki görevlilere not aldır getirtirler. Ben öyle yapmıştım.) İslam'daki çarpıklığı, çelişkileri görmekle kalmayıp, İslam ülkelerinin neden bu kadar geri kalmış olduğunu da daha iyi anlayacaksın.

• ıslam ulkelerının neden gerı kaldıgını anlamak ıcın kıtap okumaya luzum yok ztn canım, onun sebebı ortada :)) tamam bu serıyı okucam, ben cunku kaynak olarak sadece kuran ı tanırım, dıer herseyın uydurma oldugunu dusunuyorum cunku... hadısler bıle saptırılmıs durumda..kuranda celıskıler var mı bızzat gormek ve kendım de ıncelemek ıstıyorum

Kızlar Ne Diyor 1

• Ateistler bu tarz şeylerin tesadüfen oluştuğuna inanmaz. Aksine bilimsel açıklamalarına inanırlar.Her şeyin bir oluş sebebi var.

0|0
    0|0
    • onlar da mı kendılıgınden olustu o halde ben de bunu soruyorum?

herseyın bır olus sebebı var ama nasıl olustu o halde?

• Manumont arkadaşımız aşağıda benim yerime cevap vermiş.

Erkekler Ne Diyor 5

• Buda mi tesadüf ?

alfa-sorgulama.blogspot.com/2013/10/bunlar-da-m-tesaduf.html

Alfa kardesimizin büyük emeklen yazdigi makaleleri herkese tavsiyem ederim. Okuduktan sonra bircok seyi anlayabilirsiniz. Bunun yaninda daha cok makaleler var. :)

Yukarda verdigim Link sana "tesadüf" konusunda yardimci olur.

Rüyalan ne demek istedigini anlamadim, daha net bir sekilde aciklarsan onada düsüncemi paylasarim.

Evet iyonesfer ? Ne var bunda ? Benim hatirladigim bir iyonesfer solar dalgalari emerek olusur, özelikle elektromagnetik dolu röntgen dalgalarinla.

Bunun bilimsel aciklamasi var bunun üzeri bir bilimsel kitabi okusan Cevapi alacaksin.

0|0
    0|0
    • Alfa, karikateistten bağımsız olarak yeni kişisel sayfasını açtı. Ben hem orayı, hem karikateisti hem bloğunu takip ediyorum.

• suanda gonderılen elektromanyetık dalgaları tekrar dunyaya yansıtan bu sıstem kendı kendıne mı olustu yanı? dunyanın bır ucundan bır ucuna ıletısım saglayabılıyoruz ve buna tesaduf mu dıyoruz?

ayrıca ruyalar hakkında ne dusunuyorsunuz... yatıyoruz ve zaman o esnada hızla akıp gecıyor, bu esnada da zıhnımızde canlanan bır takım goruntuler... bunların olması maddecı bır bakıs acısına bıraz ters deıl mı?

• Dedigim gibi bir Iyonesfer nasil kendi kendine olusuyor bunu Bilim acikliyor. Bunun üzeri bir bilimsel kitap alsan Cevapini alacaksin.

Sen benden simdi ne bekliyorsun ? Sana bir iyonesfer nasil olusuyor bunu aciklamami mi ?

Dünyanin bir ucundan diger ucuna ilestisim sagliyoruz diyerken ? Telefon üzeri mi konusuyorsun ? Telefon nasil icat edildi bunun üzeride gerekli kitaplardan bilgi kazana bilirsin.

Uyarken beyin hala calisiyor. Rüyalar aklin problemlerlen karsilasmasinin yöntemi.

• Biz bir şey düşünmüyoruz, biz "biliyoruz"

Rüyaların gün boyunca beyne istemdışı şekilde kaydedilen işitsel ve görsel imgelerin, ayrıca bilinçaltında saklı olanların, uyku esnasında sinirsel denetimin kaybolması yüzünden gelişigüzel şekilde birleşip oluştuğunu ve hiçbir mefafizik anlam içermediğini... Ve de sadece insanların rüya görmediğini...

Her şey tesadüften ibaret. Bir sürü tesadüf. Rift Vadisi ayrılmasaydı bugün olmazdık herhalde.

Sizin sorununuz her şeyin insan için yaratıldığını, yapıldığını, ayarlandığını sanmanız ve olur olmadık her şeyden doğaüstü anlamlar çıkarmaya kalkmanız. Her şey doğaldır halbuki. Anlaması da zor değildir

0|0
    0|0
    • ben dogaustu anlamlar cıkarmıyorum... bılım dolu bır evrende yasıyoruz sadece ve bunların hepsının bır acıklaması var... ve daha kesfedılmemıs o kadar cok sey var ki...yavas yavas kesfedıyoruz sadece... ılk defa oynadıgın bır oyunda kesfettıgın yenı yollar ve yontemler mısalı... ama o oyunu tasarlayan bırı var... aynı sey burada neden gecerlı olamıyor? bu dusunceye karsı cıkan tezınız nedır?

daha anlayıslı bır dıl kullanırsanız sevınırım:)

• ztn benım eskı ınsanların dusuncelerıne karsı cıkmıslıgım da yok... cunku bılımsel gerceklıkten uzak oldukları ıcın halıyle herseye bır tanrı atfetmısler.. ama bız oyle deılız ve determınızm cercevesınde sebep sonuc ılıskılerı kuruyoruz... ama buna ragmen bır cıcegın koku yayması ya da arıların dogadakı dollenmeye aracılık etmesı... yanı bunlar olmazdı dıe dusunuyorum ya:)) bız sadece maddeden ıbaret olurduk.. cıcekler neden koksun, ya da dogal bır guzellık bızde neden hos bır hıssıyat yaratsın

• Çiçeğin koku yayması da maddesel şeyler zaten. Ruhani değil. O atomla öbürü elektron alışverişi yapıyor, şu bileşik oluyor, o da şöyle kokuyor...

Bunların hepsi bir yaratıcının özenle kurduğu düzendir diyorsun? Bir yaratıcı düzeni kurmuş ve sabitlemiştir diyorsun? Değil mi?

Ben de sana hayatın hep böyle olmadığını diyorum, bugün görmüş olduğun dünyaya oldukça çileli bir evrim sürecinden ulaşıldığını, "doğal seçilim" yasasının pek çok bitki ve hayvanın neslini tükettiğini diyeceğim

• şunu bir öğrenin artık tesadüfe falan inanmıyoruz biz herşeyin kendiliğinden olduğunu düşünüyoruz ama belli yasalarla, tesadüf ve bu farklı şeyler

cayırt

1|1
    0|0
    • o yasalar da kendılıgınden olustu dıyorsun o halde... ortada kanun var ama kanun koyucu yok, nasıl ıs bu ?

• Ateistlerin bunları düşünmesine gerek yoktur. Bu konularda eğitim görüyorsa tabi düşünüyordur. Onun dışında hobidir ilgilenir.

Mükemmel düzen var, bunu yaratan bir mükemmel bir şey olmalı derse biliminsanları, tanrının da daha mükemmel bir tanrı tarafından yaratıldığı sonucu çıkar. Tanrı loopa düşer.

0|0
    0|0
  • Iyonosfer olmasa radyasyona dayanıklı olacak şekilde evrilirdik kardeş.doğa şartları insana göre oluşmadı, insan doğa şartlarına göre evrildi anlatabildim mi?

0|1
    0|0
    • o zmn ıcınde bulundugumuz bu doga bıze uykuya dalınca zamanın nasıl gectıgını anlamamaızı ve bırtakım goruntulerı de zıhnımızde canlandırmayı mı emredıyor?

• what the bleep do we know adlı belgesel mı yoksa sadece what the bleep mı ?

ılkını ızlemıstım cunku

• Kaç filmi var hatırlamıyorum

Yükleniyor...