Kader ve kazayı hangi örneklerle açıklarız ?

Kader : Allah'ın geçmişi ve geleceği kuşatan bilgisi ile olacak herşeyi önceden bilmesidir.

Kaza : Kaderde olanın zamanı geldiğinde gerçekleşmesidir

Buna göre kader ve kazayı hangi örneklerle açıklayabiliriz ?

0|0
1|8

En İyi Erkek Görüşü

• insanlar bilinme olayıyla belirlemeolayını karıstırmakta,

Allah size özgür irade vermıs varlıgının kanıtlarını sunmustur.

isteyen inansın istemeyen inanmasın demiştir.

sen dunyada nasıl yasarsan ne secımler yaparsan sonuclarına o olcude katlanırsın,

yapıcagın secımler yasama tarzın ne dıyecegın ne yaptıgın Allah tarafından bılınır.

zaten bılıyor neden bızı dırek cennete veya cehennemıne sokmuyor dedıgınde

insanoglu eger bana dunya hayatı sansını verseydın ben ole yapmazdım der cunku inkar eder,

Allah a karsı gelir,

Allah sana dunya hayatını yasatırkı yarın obur gun cennet e veya cehenneme gıttıgınde neden cehenneme veya neden cennete dıe sorgulama kendınde yasadın gordun neden cennete gıttıgını veya neden cehenneme gıttıgını bılıosundur itiraz hakkın yoktur.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• motorla giderken istinyeparkın arkası yerine önündeki yolu kullanıp istinyeye insem amerikan konsolosluğunun altındaki viraja 90km hızla çarpmayacaktım kader kısmet olacağı varmış diyorum artık ya okadar çok şey geldiki başıma buna benzer o olaydan 6 ay sonra hisarüstünden gelirken yenileventten girip çeliktepeden direk geçsem taksici bana çarpmayacaktı gibi mesela

0|0
    0|0
  • kaza kaderin alt kümesidir.

0|0
    0|0
  • Her iki kavramada inanmıyorum Her ikiside uydurma

zaten islamiyetin en kapanmaz açığı Bir türlü kılıf uydurulamayan yönü

0|0
    1|0
  • Kader : Öyle birsey yok.

Kaza : Bir planlanmamis olay.

Eger Kader varsa, kaza diye birsey olamaz, Cünkü bunun olacagi planlanmis ve hazirlanmisti.

0|0
    1|3
  • Hurafe bunlar.

0|0
    0|0
  • Kader: Hakkında en ufak fikrimiz olmayan plan.

Kaza: Tahmin edemeyeceğimiz uygulama.

0|0
    0|0
    • tamamda örneklerle nasıl açıklayabilirim

• Bir çuvalın içinde 4 adet el bombası olsun. Hepsi aynı ebatta fakat farklı renklerde. Mavi, yeşil, kırmızı, siyah. Bu bombalardan mavi olanı dokunulduğunda patlamak için reaksiyona geçecek. Gözünü kapatıp çuvaldan bir bomba seçeceksin. Hangi bombayı seçersen seç, o senin kaderin olacaktır.

Mavi bombayı seçersen kaza geçireceksin. :)

• hahahaha:)

• Bu tanıma göre -ki bu tanımı müslümanlar yapıyor- senin bi' adamı öldürmen kaza ve kadere örnek.

Allah, o adamın nasıl ne şekilde öleceğini biliyor, zaten bunu kendisi yazıyor. Kaza da senin onu bugün öldürmen.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• kader senin hayatında duracağın ana durakların belirli olduğu ömür.

bu hayat yolunda gideceğin her yol seçimi sana kalmış.bu senin irade özgürlüğünün ve zamanı gelince gideceğin yere kendi seçimlerinle gittiğinin göstergesi.

kaza ise hayat yolunda duracağın o asıl durakların gerçekleşmesi.

0|0
    0|0
Yükleniyor...