Profesyonel fotoğrafçılık ve tekniğinden anlayan arkadaşlar...

High Key/ Low Key çekimleri

Pull-Push Process çekimi bu tekniklerden anlayan nasıl yapıldığını bilen varmı ?

0|0
1|4

En İyi Erkek Görüşü

• Merhaba Belda. Fotoğrafçılık konusundaki seviyeni bilmiyorum ama anlayabileceğin bir şekilde anlatmaya çalışayım.

High ve Low key çekim teknikleri bir çeşit fotoğrafta baskın olan rengin çok açık tonlar veya çok koyu tonlar olması demektir. Ama bu sık sık overexposure veya underexposure ile karıştırılabilir. Overexposure yani fazla pozlanmış bir fotoğraf kesinlikle high key değildir. High key bir fotoğraf çok açık tonlara sahipken hiçbir doku detayından yoksun değildir. Low Key için de underexposure fotoğraflar gibi simsiyah ve sadece highligtlar görülen bir imaj değil tüm fotoğraftaki dokunun net olduğu bir görüntü geçerlidir. High Key bir fotoğraf çekmek istiyorsan background özellikle çok açık tonlar olmalı. Tercihen beyaz. Örneğin portre çekiminde beyaz tenli, sarışın ve açık renk gözlü bir insan tercih edilir. Fotoğrafta doku çok açık, ruhani ve masum çıkar. Özellikle bebek fotoğrafları bu teknikle çok güzel durur.

High Key e bir örnek:

link

Low Key e bir örnek

link

Push ve Pull process teknikleri film banyosu esnasında uygulanır. Filmlerini kendin banyo ediyorsan öğrenmen gerekir. Ben siyah beyaz filmlerimi kendim banyo ederim. Henüz bu teknikleri kullanma ihtiyacı duymadım. Örneğin çektiğin fotoğraflarda çok fazla kontrast olduğunu düşünüyorsan ve bu fotoğrafı 400ASA filmle çektiysen banyo esnasında onu bir stop az banyo ederek yani 200ASA'da yıkayarak kontrastı bir derece düşürürsün. Bu pull process oluyor yani aşağı çekiyoruz. Bunun için filmin kabındaki derece ve dakika sürelerine bakabilirsin. Örneğin Ilford FP4 125 ASA filme Push veya Pull uygulamak istiyorsan kullandığın developera bakarsın listeden. Örneğin ben HC110 b kullanırım. 50 asa(pull) için 5dk, 125 asa(normal banyo) için 7dk ve 200 asa(push) 9,5dk banyo yapmalısın. Push process da pull un tam tersi olur. Yani çektiğin fotoğrafta tonların çok gri ve cansız olduğunu kontrastın çok az olduğunu düşünüyorsan push yapıp banyoyu 1 stop arttırırsın ki bu şekilde daha çok kontrast elde edersin. Ayrıca 1 stoptan fazla push filmdeki tüm detayları silebilir. Tavsiye edilmez. Başka bir sorun olursa mesaj atabilirsin. Kolay gelsin:)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• egıtımını alman lazım

0|0
    0|0
  • forumlardan faydalanabilirsin. en sağlıklısı kısa bir sürede olsa temel fotoğrafçılık eğitimi alman.

0|0
    0|0
    • radyo tv okuyorum zaten görüyorum ama odevim bu ve kısa bir süre içinde vermem gerek

• kurslarına gitmen gerek

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• çok ilgiliysen kurslara gtmeni tavsiye ederim

0|0
    0|0
Yükleniyor...