Yazdığınız gibi konuşabiliyor musunuz?

Herkese iyi pazarlar. Kestirmeden sorayım:

Çok iyi yazanlar genelde iyi konuşamazlar. Teori ve pratik birbirini tutmaz.

Bu sorunun muhatabı tırnak içinde İYİ YAZAN üyeler. Yazı dilinde gerçekten çok kuvvetli üyeler var burada, isim verip şahsileştirmek gereksiz. Kelimeleri, cümleleri çok usturuplu şekilde sıralayanlar acaba konuşma dilinde de öyle midir? Akıcı, pürüzsüz ve edebi konuşabiliyorlar mı?

Bir nevi özeleştiri sorusu oldu. Bakalım kimler yapabilecek. :)

0|0
32|49

En İyi Erkek Görüşü

• Heh..

Bu soru benim için mi açılmıştır nedir? Ancak bu kadar oturabilirdi bir soru bana.

Dediğin gibi..

Yazarların bir çoğuna bakarsan, yazıları iyidir ama iş konuşmaya gelince ı-ıh.

Kendimi düşündüğümde yazımın çok çok daha iyi olduğunu görüyorum. Yani, buraya birbiri ardına sıraladığım cümleleri günlük hayatta hiçbir zaman canlılığa geçiremem. Beceremem onu çünkü.

Beynimin içinde bir takım kelimeler yuvarlanır, e hadi söyle be adam, diline çıkart o kafatasının içindekileri..

Yok!

Çıkmıyor..

Kekeliyorum demeyeceğim, çünkü kekelemiyorum. Ama konuşamıyorum nedense. Tamam, ben yine konuşurum konuşmasına ama benim istediğim konuşma o değil. Basit bir kalıba dökerek her zaman konuşurum demek istediklerimi.. Ama ben işin çetrefilli kısmındayım.

Uzun cümleleri kullanmayı seviyorum. Çünkü bunu kimse beceremiyor, bunun farkındayım.

İşte ben de o azınlıktan olmak istiyorum, fakat daha çok yol kat etmem gerekecek.

Ya benim tek istediğim..

Zihnimin içinden geçen uzun cümleleri düzgün bir gramer ile dile döküp, araya ufak tefek enteresan kelimeler serpiştirmek veya yapıştırmak.

Bunu yapamıyorum ben. Cümlenin ortasında tıkalı kalıyorum, çünkü fark ediyorum ki araya sokuşturduğum kelime ile cümle devam ettirilemiyor. Grameri bozuluyor veya anlam kargaşası yaratıyor.

E o kelimeyi de cümle içine tıkmak istiyorum ben kardeşim! Çok daha güzel oluyor öyle..

Ama yapamıyorum işte. Ya-pa-mı-yo-rum!

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 48

• bizim edebiyat hocamız vardı yazdığı kompozisyonları görsen bayandı müthiş bir kalemi var gel görki sohbet ederken ııı ee oo iki kelimeyi toplayamazdı :D ben çok kişinin yazısıyla orantılı konuşutugunu sanmıyorum çünkü insan yazarken düşünerek yazıyor siliyor geri yazıyor ama konuşurken sürekli bunu yapamıycağı için kelimeler çorba olabiliyo

1|0
    0|1
  • Çok iyi yazıp kendimi ifade edebildiğim gibi çok güzel konuşup kendimi iyi ifade edebiliyorum.

Yazım dili ile konuşma dili farklıdır esasen ancak yazdıklarını okuyabilen, tartışabilen insanlar bu sorunu yaşamazlar.

Hayat güzeldir eğer güzel kavramını basit tutarsan.

1|0
    0|1
  • Hiç kimse kendi kendisini gerçekçi bir şekilde yargılayamaz ve değerlendiremez. Zira kişi bu durumda ya kendisini gereğinden fazla yargılar, Yada hayalindeki kişiliği yaratır. Evet bu bir öz eleştiri ve özeleştri ancak kişinin kendisi tarafından yapılabilir ve dahi yapılmalıdır da. Fakat gerçekçi olmayacaktır. Konuşma ve yazma konusuna gelince arkadaşların dediği gibi yazımda düşünme ve düzeltme imkanından sebeb yazımda daha iyi olunacağını düşünmüyorum. Konuşma sırasında kişi anlattığı konuya hakim ve yeteri kadar bilgi sahibi ise ve aynı zamanda yeteri kadar okuyan birisi ise konuşur iken de aynı akıcılık ile konuşabileceğini ve hatta konuşmasını vücut dili ve ses tonu ile çok daha etkili kılabileceğini düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Müdür şimdi ben çok iyi yazarım, hem hatuna iyi yazarım, hem yazıyı iyi yazarım. Ağzım çok iyi laf yapar, bir konuşurum, karşımdaki der ki, biraz daha konuş. Yani aklımdan geçenlerin hepsini kelimelere, cümlelere dökebiliyorum, ama ona rağmen şu Gamze bana gelmedi ya, vallahi hayret ediyorum arkadaş. Doğal erkeklerden hoşlanıyorum diyo, ulan benden daha doğalını mı bulacak merak ediyorum. Neymiş efendim ben evliymişim olmazmış, dudaklarına yapışınca hiç hayır demiyor, aman el ele tutuşmayalım falan bilmem ne ? Sokucam bigün nazına kaprisine o olacak!...

0|0
    0|0
  • iyi yazanlar genelde iyi konuşur. çünkü; iyi bir konuşmadan kasıt eğer dolu bir sohbet ise o halde karşıdaki kişinin bilgisi önemlidir ve gerek yazı dili ile olsun gerek konuşmalarında olsun akıl süzgecinden geçen kelimeleri kullanacak ve yine kendi fikirlerini yansıtacaktır. yalnızca yazmanın şu avantajını da göz ardı etmemek lazım tekrar tekrar geri dönme ve hatalarını düzeltme şansına sahipsiniz lakin sonuç olarak karşı tarafa yine aynı fikri aktarırsınız sadece biraz daha süslü sözler ile. sanırsam sizin bahsettiğiniz konu biraz "hitabet ve diksiyon" ile ilgili. iyi bir hatip bildiği az şeyi çok gibi gösterebilir politikacılar buna en iyi örnektir.

0|0
    0|0
  • ''İyi yazdığımı'' düşünüyorum ve diyorum ki; eh işte, idare eder... :)

Yazı başka bir alan, konuşma gibi değil.

Yazarken geniş bir zaman var, yazacaklarını kurgulayıp yazıyorsun, olmadı sil bir daha yaz.

Konuşma, yazıya göre daha farklı, anlık konuşuyoruz...

Hazırcevabımdır, yazarken yaptığım gibi, cümleleri uzatmam.

Akıcı konuşurum, kekeleme, tekleme, aa ee gibi gereksiz duraklamaları yapmam.

0|0
    0|0
  • Düşündüğümü yazdığım gibi konuşurum.

0|0
    0|0
  • iki dil bilenler kendisini daha iyi ifade edebiliyor sanırım. Bu konuda bir sorunum yok. Sadece hazırlıksız ve sözkonusu konuyla ilgili bilgi gerekiyorsa sıkıntı yaşayabilirim.

0|0
    0|1
  • Yazdığımdan daha iyi .

0|1
    0|0
  • evet ben bu durumdan sıkıntılıyım ben acayip yazılar döken bir insanım. ajansa girdim çalışmaya. bir kız bana iftira attı bir olaydan dolayı. ajans faceden bana uyarı ve tehdit mesajı attı. bende öyle bir savunma yazdım ki ajans cevap bile veremedi.

twitte egolu 2 kızla kavga ettim baş edemediler benle. bir internet portalında acayip yazılarım var yine.. bana insanlardan ne yorumlar geliyor. görseniz, atmıyorum. bide herkese cevap yazıyorum yazdığım yazılarda.

ama gör ki bu yeteneklerim ve konuşmalarım dışarda konuşarak olmuyor hatta belki batarım. diye dışarda yapmak istediğim şeylerden kaçıyor korkuyor gibi oluyorum. mesela sesimde iyidi şarkııcı olmak hayali kururdım. kendi kendimede '' sesim iyi ama ben milletin karşısında düzgün konuşamam ki gülerler'' diyorum ondan hiç bulaşmadım.

bi kerede psikatriye gittim adamın karşısında bir tuhaf oldum konuşamadım bana '' sende anksiyete, sosyal fobi hastalığı var kurtarcam seni'' dedi. ama yapmadı.

ilginç demi :)

0|0
    0|0
  • "Çok iyi yazanlar genelde iyi konuşamazlar"

Nasıl oluyor bu? Yazı da konuşma da aynı beyinden çıkıyor sonuçta

2|1
    0|0
  • genel kanı öyledir aslında toplumda kendini ifade edemeyen bireyler yazarak daha iyi ifade eder kendini ama istisnalarda ardır benim hemen hemen paraleldir mesela bunun da sebebi belki müzikle uğraşmam olabilir netice de kalabalık ortamlarda icra yapmak zorundayım bunun içinde belli bir birikim olmalı geride yazabiliyorsam aklımdan geçenleri sözlü olarakda ifade edebilirim diye düşünüyorum ben ama sanılanın aksine yazmak daha zordur bence

0|0
    0|0
  • evet konuşurum

0|0
    0|0
  • "isim verip şahsileştirmek gereksiz"

Katılmıyorum. Beni yazmalıydın.

1|0
    0|0
  • Bende durum tam tersidir. Cok cok iyi ve akici konusurum. Ama yazmayi pek sevmem.

Gecistiririm

1|0
    0|0
  • Ben istikrarlıyım bu konuda ikisinide yapamıyorum

0|0
    0|0
  • yazı dilimin iyi olduğunu düşünüyorum fakat konuşma dilimi karşımdaki insanın zeka ve kültür seviyesine göre şekillendiriyorum. Karşımdaki insanın dili neyse ortak dili kullanmayı tercih ediyorum.

0|0
    0|0
  • Beste yapmak ve onu icra etmek gibi düşün. Her zaman icra etmek daha fazla çalışma gerektirir.

0|0
    0|0
  • Çok güzel bir soru.

Birebir kendimim yazdığımı konuşuyor, konuştuğumu yazıyorum bu yüzden kendim olmayı çok seviyorum.

0|0
    0|0
  • yazarken içinde bulundugum rahatlıgı tabi rahatlık direk düşüncelerimede yansıyor saçmalamıyorum daha mantıklı cevaplar veriyorum bu konuşurken yok ve genelde geceleri yatmadan önce neden bu cevabı vermedim diye hayıflanırım

0|0
    0|0
  • Klavyede iyi edebiyat yaparım. Çünkü düşünerek yazarım ama gerçekte yani konuşmada bu kadar iyi değilim

0|0
    0|1
  • hee mesela ben aynı yazdığım gibi konuşuyom genelde :))

0|0
    0|0
  • yazdığımdan iyi konuşurum

1|0
    0|0
  • Kalemim güçlüdür. Bu konuda kendime son derece güvenirim. Herhangi bir konuda, düşüncelerimi kağıda kusursuz bir şekilde aktarabilirim ve insanları bu konuda etkileyebilirim-ki 2.5 yıl bir internet sayfasında köşe yazıları yazıp editörlük yaptım- ancak konuşmada o kadar iddialı olduğumu söyleyemem. Sorduğun şey diksiyon, Türkçeyi iyi kullanmak ise kullanırım. Ancak düşünceleri konuşarak aktarabilme konusunda yetersiz olduğumu söyleyebilirim.

0|0
    0|1
  • Burada sorularin çoğuna gülmek için cevaplar veriyorum.

Normalde daha az konuşan, daha çok planlayan biriyim. Daha az konuşarak cevap vermek daha kolay geliyor...

0|0
    0|0
  • kast ettiğin üyelerden olmayabilirim ya da hitap ettiğin kitleye dahil olmayabilirim , ama her zaman yazdığımdan daha iyi konuştuğumu düşünmüşümdür.

0|0
    0|0
  • Aslında yazdığımdan daha iyi ikna edici kişiye göre etkileyici konuşurum ama bunu yazıya pek yansıtamam :)

0|0
    0|0
  • bence insan kendisine kesin olarak güvendigi bikonuda daha iyi konusur ve yazar bu konudan konuya farklılık gösterir aksi ise heyacan konusamama herşey güven meselesi bence

0|0
    0|0
  • konuşurken R ve K diyemiyorum :D

0|0
    0|0
  • konuştuğum gibi yazarım ama genelde de konuşurken dikkat ederim konuşmamın düzgünlüğüne.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    18

Kızlar Ne Diyor 32

• Ben tam tersi olarak düşünüyorum. Fark ediyorum kişi nasıl konuşuyorsa klavyeyide öyle kullanıyor.

Örnegin, ben " sevmiyorum " diye konuşurum e dolayısıyla asla yazışmalarımda da " sevmiyom " yazmamışımdır ama " sevmiyom " diye konuşan birisi " seviyorum " diye yazamaz çünkü konuşması öyledir ve ona alışmıştır.

0|0
    0|1
  • Nasıl konuşuyorsam öyle yazarım..İnsanlarla sıkça muhatap olmamı gerektiren bir işim var..

0|1
    0|0
  • Ne konuşuyorsam onu yazıyorum bilen bilir... Belki bazı harfleri söylerken zorlanıyor olabilirim ama yine de iyiyim bu konuda biliyorum...

0|1
    0|0
    • Bunu yazmasan dahamı iyiydi bilemedim. Neyse beğeniyorum, takip...

• Harf hatalarimdan dolayi bazen kotu yaziyorum okuyamiyorum bile buda tersi olsun :)

Sitey bakma sen helede herkez dersen bittinn uyaran uyarana

0|0
    0|0
  • Tersten gitmek gerekirse iyi bir konuşmacıyımdır hele ki ilgi alanında ya da dikkatimi çeken bir konuysa eğer kesinlikle severek konuşurum hatta benim için bir sanatta diyebilirim bunu yapmak deşarj yöntemidir bir nevi yazmaya gelince her insan konuştuğu konuşabildiği kadar yazar bence :)

0|0
    0|0
  • Sorunu çok beğendim:)

Konuşmada verdiğimiz cevaplar anlık olduğu için yazdıklarımız kadar güzel konuşamıyoruz

1|0
    0|0
  • İmla kurallarına uygun yazarım.Türkçe'yi de diksiyon kurallarına uygun konuşurum.

0|0
    0|0
  • Türkçe'yi kullanırken yani hem yazarken hemde konuşurken çok dikkat ediyorum..:)

0|0
    0|1
  • aynen yazdığım şekilde konuşurum verdiğim tepkiler bile aynı

normal hayatımda da uzun cümleler kurarım yazarken de farkediyorum hep uzun yazıyorum :)

çenem düşük yapacak bişi yok :)

1|0
    0|0
  • düşünerek yazdığım ile biranda söylediklerimde tabi tutarsızlıklar olabilir

0|0
    0|0
  • benim konuşmam daha iyidir burda harfler var ama jest mimik olmayınca etkilemek zor oluyor konuşmak: ağzından çıkan kelimeler, pürüsüzlük kadar konuşma şeklinde önemli diye düşünüyorum :D

0|0
    0|0
  • Konuştummu yazdığımdan daha iyiyimdir, fakat sorun şu ki konuşmayı pek sevmem.

0|0
    0|0
  • Genel olarak bakıldığın da kafamdakileri kağıda ve aktarmakta dahi sorun yaşıyorum.Çünkü çok karışık ve toplamakta zorlanıyorum.Edebi dilim kuvvetlidir;ama istediğim de.Yukarıda doğru bir tespitte bulunmuşsun ben de kafamdakileri anlatmakta zorlanıyorum.

0|0
    0|1
  • Çok iyi yazamam zaten ama konuşarak kendimi daha iyi ifade ederim.

0|0
    0|0
  • Ben de şahsen öyleyim. Okulda da edeyat dersim çok iyiydi. İmla kurallarına uyarak yazmayı artık benimsemiş bir insanım. Fakat konuşmaya gelince dürüst olmak gerekirse bazen iki kelime edemediğim oluyor :)

0|0
    0|0
  • Benim hiç yeteneğim yok beee

0|0
    0|0
  • Kendi çapımda bişeyler yazarım pek iyi değilim ve konuşma özürlüyüm biraz da. İkisi bir olan vardır ama

0|0
    0|0
  • Çok iyi yazar, çizer, okurum.

Genelde yakin dostlarım şiir, mektup, mesaj yazdırmak için gelirler yamacıma.

Ha ama şu var ki eğer karşımda çok değer verdiğim biri (sevgili) var ise önemli konularda kekelerim.

0|0
    0|0
  • alakasızdır. konuşurken daha profosyenel ve daha seksiyim. şımarmıyorsam tabii

1|0
    0|0
  • ne güzel yazıyorum ne güzel yazıyorum

1|0
    0|0
  • önceden (m.ö.2000) iyi konuşamazdım şuan (m.s 2013) yazdığım gibiyim evet kitap gibi kadınım :))

0|0
    0|0
  • Uzun yazmaya da konuşmaya da üşenirim :D

0|0
    0|0
  • Konuştuğum gibi yazıyorum dersem daha doğru olur. :-)

0|0
    0|0
  • konuşamıorum ben :p

0|0
    0|0
  • Çok daha iyi konuşurum.

0|0
    0|0
  • İyi yazmam iyi konuşurum

0|0
    0|0
  • Konusamiyorum ben beceriksizim :(

0|0
    0|0
  • konuşmam daha iyidir.

0|0
    0|0
  • Yazarak kendimi tam ifade edemiyorum.

Konuşunca daha iyi. Bi' de jestler eklenince çok daha iyi.

0|0
    0|1
  • Konuşuyorum .

Zaten bölümüm gereği konuşmak zorundayım .

1|0
    3|1
    • ne okuyosunuz ?

• kendımı sulh hukuk mahkemesınde zannettım bırden..hakıme hanım kusura bakmayın ama tabıatım bu medenı hukuktakı kısılık haklarımı kullanıorum..patlatmak bana aıt bır kavram bu yuzden medenı hukukta bu benım esyam dıyıp benım zılyetlıgıme dahıl edebılırım..o bır takma kırpık gıbı degıl de vucuduma baglı bır protez gıbı..anladın sen onu

• Kızlar Devam
    2
Yükleniyor...