Kapat

Dershanelerin kapatılma meselesine bakış açınız nedir ? :)

Bu konuda fikir yürütemiyorum zira eğitim sisteminin ideal işleyişi hakkında herhangi bir bilgim yok.

Bu yüzden nedenleri ile beraber fikriniz değerli..

Teşekkürler :)

0|0
7|13

En İyi Erkek Görüşü

• resmi kayıtlara göre ülkede 4 bine yakın dershane var. Gayrı resmi kurum yok diyelim hiç.

her dershanede 10 öğretmen çalışıyor olsa ki daha fazladır, 40.000 kişinin ekmek kapısı bu 1. boyutu.

2. boyut kapatsınlar özel okul yapsınlar diyor. Bir yandan eşit şartlarda sınava girmeyi savunuyorlar diğer yandan eşitsizlik için teşvik sunuyorlar. Bu ülkede evladını dershaneye gönderemeyen adam, özel okula nasıl gönderecek? Ve eşitlik bunun neresinde?

3. boyut: En tepede birileri savaşa tutuşmuş, mağdur olan yine savaştan haberi olmayanlar...

4. boyut: Evet dershaneler resmen bir ticarethane gibi çalışıyor. 1. amaç doğal olarak para kazanmak. Ve hal böyle olunca gariban vatandaşı kaz gibi yoluyorlar. Ancak, devletimiz bu sömürüyü engellemek için dershaneyi kapatmak yerine, dershanelere olan ihtiyacı yok etmelidir. Eğer böyle bir ihtiyaç olmasaydı 20 bin nüfuslu bir ilçede bile 4-5 tane dershane olmazdı.

.

.

.

Bunu gibi daha nice nice farklı bakış açıları sayabilirim. Ancak malesef gereksiz. Bu durum şu anda "yukarı tükürsem bıyık, aşağı tükürsem sakal" durumunda. İki ucu b*klu değnek misali...

2|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 12

• insanlara iyilik olur millette servet ödemekten kurtulur

1|0
    0|0
  • Eğitim sisteminin düştüğü vahim durum o kadar ağır ki kapatılması için sevineceğimize, kapatıldığı için endişe duyar olduk. Devlet dershanelerin mantar gibi çoğalmasına sebep olan nedenleri yoketmek bir yana bu çarpık başıboş sistemin üzerinden pay kapma telaşında. Kendi verdiği eğitimin hangi seviyelere düştüğünün bir önemi yok.

1|0
    0|0
  • bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyen cemaate iyi oldu boşver

1|0
    0|0
  • Hafta içi okul, hafta sonu dershane çok kötü.özel ders olsa hoca ayaaana gelcek daha güzel hem de 1 e 1 kapatılsın hatta şubatta felan kapatılsınn işte beklemesinler.

1|0
    1|0
    • Dershaneye zar zor verdiği paranın, 2-3 katını özel hocaya verebilecek insanların çok mu olduğunu düşünüyosun? Bu toplumsal bir sorun, özel hocaya vereceği parayı özel üniversteye versin o zaman. Ya gidemeyenler? duruma olmayanlar? onlar ne yapacak peki? okulda düzgün eğitim mi var?

• öss ye girerken bildiğim çoğu şeyi dersaneden öğrendim okul hocaları çok tembeldi bundan sonra özel ders patlar

1|0
    0|0
  • Dershaneyi kaldırmadan önce, dershaneye olan ihtiyacı kaldırmak daha akıllıca bir hareket olacak.

2|0
    0|0
  • Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum. Kapatılmasın. Devlete atanamazsan nerede çalışacağım?

2|0
    0|0
  • Mesele dershane değil. Siz birilerinin eğitim yüzünden mi bu kadar ses çıkardığını sanıyorsunuz? Çok başka mesele de yeter bu kadarı.

1|0
    0|0
  • fethullah hocanın rant kapısı kapanıyo işte

1|1
    0|0
  • her halukarda zengin bebeleri okyacak bu ülkede bu çözüm değil

1|0
    0|0
  • dershaneye yazılcam önümüzdeki hafta ne kapanması

1|0
    0|0
  • bu konuda siyaset ile eğitim sistemi el ele gidiyor : )

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Cokca tartisiliyor bu konu son günlerde.

Fakat dershaneler bana esitsizlik gibi geliyor.Onlar da acimasiz sistemin bir kolu sadece.

Millet evinin gecimini yapamiyor 75 milyonluk ülkede.Nasil göndersinler cocuklarini dershanelere?

Tamamen esitsizlik...tümü ile adaletsizlik bana göre.Kapatilmasi karari iyi oldu.

Madem öyle herkes esit sartlarda evlerinde calissin.

1|1
    0|0
  • Aynen şöyle oluyor dershaneler,özel okula dönüyor etüt veriyorlar.Hem sınava hazırlıyor hem de okul puanını veriyorlar...

Yeni sistem bu.Ama dışarıdan bakan için dersaneler kapatılıyor,eşitlik ıvır zıvır.Nerede bu eşitlik acaba?Şimdi çalışıp devlet okulunda alamadığı puanları öğrencinin,bir başkası para karşılığı satın alacak.Ne tatlı ne hoş.Sistem diye bir şey yok ki bu ülkede düzeltmeye çalışılsın.

1|0
    0|0
  • Özel dersler hortlayacak değişen birşey yok.

1|1
    1|0
  • Sadece dershane adı altında ki sistemin adı değişir test merkezi, etüt merkezi ya da özel okul diye yeniden isimlendirilir, ve fiyatları da dudak uçuklatan cinsten olur. Maddi durumu iyi olanlar her koşulda merkezin adı ne olursa olsun giderken, durumu iyi olmayanlar gözü yaşlı onları izler.

Benim kanaatimce hiç iyi olmadı çünkü bu prosedüre adapte olamayan yerler kapanacak ve orada çalışan binlerce kişi işsizler kafilesine katılacak, staj yapan öğrenciler deneyim yerlerinden olacak ve daha niceleri..

Okullarda ki eğitim sistemi öğrencileri sınava donanımlı bir şekilde hazırlasaydı zaten kimse okul dışında bir merkezden medet ummazdı. Böyle bir yol izlenecekse öncelikle okullarda yeni bir düzenlemeye gidilmelidir.

2|0
    0|0
    • Ama şunu da eklemek isterim eğer kökten hepsi kapatılırsa yani test merkezi etüt merkezi ya da özel okul olma ihtimallerinin de önüne geçilirse öğrenciler daha eşit şartlarda yarışmış olur fakat işin birde özel öğretmen tutma kısmı var... Bunların hiç birinin önüne geçilemez diye düşünüyorum çünkü kayıt dışı durumlarda söz konusu.

• Meslek lisesinde okudum dolayısıyla pek çok meslek lisesi çıkışlı insanla beraber temel dersleri görmedim bu sebeple dershanelerin kapatılmasına karşıyım

2|0
    0|0
  • Öğrencilerin işlerine karışmayı kessinler artık.

2|0
    0|0
  • Eğitimin sisteminin b*ka sarması üstüne , bu da olduysa hayır gelmez .

Özel ders eğilimi artacak .

1|0
    0|0
Yükleniyor...