Atatürk sosyalist miydi?

Atatürk sizce sosyalist bir lider miydi?

0|0
5|12

En İyi Erkek Görüşü

• Hayır değildi.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Atatürk sosyalistmiydi bilemiyorum ancak döneminin şartlarına uygun davrandı.içinde bulundugu çıkmazı aşmak için gelenekleri yok sayıp gereklilikleri yerine getirdi.daha sonra o dönemin gereklilikleri önce alışkanlıga daha sonrada gelenege dönüştü.günümüzün şartları başka gereklilikler gerektirse de Atatürk ün yaptıgı gibi gelenekleri yok sayıp gereklilikleri yerine getirecek ikinci bir lider henüz başgöstermediğinden ülke çapında bocalamaya devam ediyoruz.

0|0
    0|1
    • gelenekleri yok saymayi peki ne kadar dogru buluyorsun? Bu yazdiklarindan yola cikarak soyluyorum; o zaman bir milleti bastan asagi degistirmek mumkun ve dogru sana gore?

• gelenek dediğimiz şey milleti bir arada tutmaya yarayan araçlardan sadece bir tanesi.millet olarak bagımız gözle görülür ölçüde kopmaya başlamışsa gereklilikleri bagımızı kuvvetlendirecek geleneklere dönüştürmenin bir sakıncasını görmüyorum.

• bu soyledigin guzel elbette. Yalniz benim tek anlayamadigim sey su; gelenek kulturdur, benliktir. Gelenekten kastin ne onu tam olarak anlayamadim. O yuzden soyluyorum. Mesela sadece ornek olarak soyluyorum bunu: herkez bilir ki, bir arap ulkesine oldugu gibi demokrasi getirmeye calismak mumkun degil. Cunku demokrasi batilidir ve Arap kulturu adi ustunde, Arap kulturu. Oyle bir iki gunde degistirilmez.

Sadece benzetme olarak soyluyorum bunu.

Her kafamiza estiginde, gelenek degistirmek yanlis..

• şöyleki;

atatürkü atatürk yapan ne dindarlığı ne sosyalistliği ne de başka birşeyi... atatürkü atatürk yapan şey tüm fikir akımlarına orantılı bir şekilde sahip olması, sahip olmasa bile derin bir saygı duyması. bu nedenle atatürkü sadece tek yönüyle lanse etmek ona haksızlık olacaktır kanımca

0|1
    0|1
  • tam bir kapitalistti.sosyalistti diye iddia eden olursa tartışmasını yapabilirim 1 dk sürmez

1|2
    0|0
  • sosyalizmi halkın yönetmesi olarak görmemek lazım ekonomik olarak düşündüğün zaman hiç alakası bile yok

0|0
    0|1
  • Atatürk sosyalisttir,Türk insanı sosyalist değildir...

0|0
    0|1
  • "komunizm yilan gibidir" m.k ataturk

0|0
    0|1
  • Yok hayır.

0|0
    1|4
  • cok yonlu kollektıf sıyaset yapardı

0|1
    0|1
  • O bir FENOMENDİ

0|0
    0|0
  • Bence değildi diktatör bile denilebilir

1|2
    1|8
  • Atatürk kemalisttir! şimdi olsa chp ye oy verir neden mi çünkü "kemal" kılıçdaroğlu var kemalist. zuahaha :D

1|1
    1|6

Kızlar Ne Diyor 5

• Hayır ama kurtuluş savaşı zamanlarından marx'cı sosyalizm düşüncesndeydi ama sonralarda bu düşünceyi bıraktı ,doğal olarak başta bu düşünceyi savunduğu için soonrası içinde sosyalist mi sorusu akıllarda kaldı net değil ama bence bu sadece kurtuluş yıllarında ruslar tarafından yapılan bolşevik devrimi sonrası bir düşüncedir yani bence değil.

0|0
    0|1
  • Kısmen öyleydi. Tam olarak sosyalistti denemez, milliyetçiydi. Zaten şu ana kadar ATA'mı doğru dürüst anlayan da kimse çıkmadı.

1|1
    1|1

• değildi.

0|1
    0|1
  • Atatürk sadece siyasetçiydi siyasetçide taraf tutmazzzzz

0|0
    0|1
  • yooo nerden çıkardın

0|0
    0|0
Yükleniyor...