Dershaneler kapatılmalı mı? Neden?

sizce dershaneler kapatılmalı mı ve neden ? biraz once arkdaşımın kardeşinin dershane parasını ögrendim şok oldum :) 8.000 tl :))

• Evet
    36% (55)48% (64)42% (119)Oy Ver
  • Hayır
    64% (97)52% (69)58% (166)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
herkese çok tesekkürler inş bizim çocukarımız daha adil, daha kaliteli bir egitim alırlar :)
dersaneler , açık lise ve açık ortaokula çevrilcekmiş , bakanlar kurulunda tartısışmış, kürt açılımında ki atagı gündemi degiştirmek için dersanelerimi gündeme getiriyolar acaba
meclise yasa geliyor arkadaşlar ... dersaneler kapanacak... e bizim paralar ne olcak verdik parayı :)

0|0
56|89

En İyi Kız Görüşü

• bu konuda çok tartışıldı çok görüş sunuldu paradoksa girildi herkesin bir fikri oldu ama kimse tutup da bir b.ka yarayacak bir şey diyemedi terbiyemi bozuyorlar

öncelikle bir noktaya açıklık getirmek istiyorum zaten bir dersaneye yıllık 8bin verebilen bir aile o çocuğa özel ders de aldırıyordur

dersaneler kaldırınca açıkta kalacak binlerce hocanın günahını kim taşıyacak? binlerce hocanın emeğini kim verecek? fen lisesi mezunuyum ve türkiyenin en iyi hocalarının olduğu okullardan birinden mezunum lakin devlet okulunda rekabet yok! adam ben nasılsa koltuğumu sağlama aldım kafasıyla öğrenciyi tabiri caizse siklemiyor bile

kusura bakmayın da kardeşimin okulunu ziyarete gittiğim bir gün şaşkınlıktan küçük dilimi yutacaktım matematik hocaları benim kalem dahi tutmadan yalnızca bir kaç saniyede çözdüğüm soruyu çözemedi!

çocuklarınızı beyni olduğundan şüphe ettiğim insanlara emanet etmek isteyen insanlara yazıklar olsun

kardeşim illa demek değil ki 8 bin lira vereceksin dersaneye bin liraya da gönderiliyor paşa paşa da taksit yapılıyor

zaten anlayamadığınız şey dersaneler kapatılınca özel dersler artacak okuyamayan çocuk yine okuyamayacak ayrıca yok öyle dünya ben dersaneye gitmeden kazandım ne kazandın allah aşkına tıp mı okuyorsun hukuk mu yemin ederim çık gel karşıma ayağını öperim

okuyacak adama zaten her türlü imtiyaz tanıyor dersaneler en pahalı dersanelerde okudum hayatımın son 8 senesi dersanede geçti ama baksan toplamda ya bin lira ya iki bin lira ödemişimdir

8bin ödeyip de iyi bir yere gelemiyorsa çocuğunuz göndermeyin arkadaşım sistem yıllardır böyle işledi neyin kafasını yaşıyorsunuz okullardaki milattan önceden kalma hocaları temizle diyeyim ki hakkıdır eğitim kalitesini düzeltti kapatsın dersaneleri

ama yok öyle yağma eşşek gibi çalışan tırnaklarıyla kazıya kazıya bir yerlere gelen insanların hakkını kim ödeyecek? bizim insanımız nankör bizim insanımız kör diyoruz da boşa demiyoruz emek var emek devlet okullarında halen lise mezunu öğretmenler varken kimsenin dersaneleri kapatmaya hakkı yok

kapatacak da ne olacak sanki özel okula çeviriyorlar hepsini ve aynı öğrenci kadrosu özel okul olarak o okullara kaydediliyor gözlerimle yapılan anlaşmaları gördüm. şimdi söyleyin bana ne farketti?

parası olmayan çocuk bin liraya taksitle de olsa gidebilecekti lakin artık onları da alıyoruz ellerinden hadi kolay gelsin hepinize kulaktan duyma her şeye inananlar

8|4
    0|0
    • arkadaşım size sonuna kadar katılıyorum sorun dershane açıp kapatmak değil sorun eğitim sorunu 12 yıldır iktidardasınız eğitim kalitesini artırmak adına ne yaptınız her değiştirdiğiniz bakan eğitim şeklini kılık kıyafetle uğraştı kalite aynı yerde duruyor başbakan demeç veriyor dershane öğretmenlerini de bünyemize alırız diye boşta kalan o kadar öğretmeni istihdam ettiniz de sıra onlara mı geldi bunlara küfür bile iltifat olur...

• önemli olan bir ülkede eğitim alabilmek için niçin para verilmesi gerektiğidir, kusura bakma ama insanların çok büyük bir bölümü hayatından kısıp, yemeğinden kısıp çocukarını dersaneye götürüyor, dersane olmamalı, eğer fırsat eşitliğini istiyorsan, fakat dersaneyi savunanların temel birkaç mantığı vardır,

mesela bir öğretmendir ve iş alanının daralmasını istemiyordur, fakat bu bencil bir gerekçedir, ülkenin faydasına hiç değildir

• Kesinlikle katılıyorum dersaneleri kapatacaz diyebilmeniz için önce eğitim sistemini düzeltmeniz lazım devlet okullarının durumu malum adamlar çocuğunu dersaneye göndermeyip ne yapsın bunca insan nasıl üniversiteye girip nitelikli birer birey olacaklar anlamıyorum gerçekten

Kızlar Ne Diyor 55

• Okulların 12 senede öğretemediğini dershaneler 1 senede öğretiyorsa, okulların kapanması daha mantıklı geliyor. :))

12|4
    0|0
  • dershaneler kapatılırsa unıversıtelerın puanları Turkıye'de verılen egıtımın sevıyesıne duser.ıyı olur yanı.hem unıversıteye gırmek zor, hem de adam gıbı egıtım ogretım yok.bır de soyle bır ıhtımal var, belkı okullardakı egıtımın kalıtesı yukseltılebılır.ama sanmıyorum.bızım mılletımız cok adi.memur olunca kendılerını bır sey sanıyorlar.devlet de suclu.ısını yapmayan ogretmenı alacaksın memurluktan, gıtsın burger kıngde calıssın...

3|3
    2|0
  • Öğrenci dersi okulda öğrenir dershanede pekiştirir. Dershane sizlere pratik bilgiler vererek zaman kazanmanızı sağlar. Bir disiplin çerçevesinde fazladan soru çözersin. Dershane düzenli tekrar yapamayıp belli bir programa uyamayan öğrenciye yardımcı olur. Dershane size yeni şeyler öğretirmi bilmiyorum ama okulda anlamadığınız şeyleri pekiştirirsiniz.parasına gelince her ay taksitle gayet normal bir miktar. Onun yerine kolej açılınca zenginin çocuğu okuyacak fakirin çocuğuna yanarım! Zengin çocuğu yine bir şey olur ama fakirin kendini kurtarması lazım..Ayrıca dershane öğretmenleri genç ve anlıyor ben açıkçası 60 yaşında tahtada ölmeye yaklaşmış öğretmenden birşey anlamam onlarda emekli olmuyor sonra neden atama yok.. Bu kaa!

4|3
    1|0
  • Meb de bir çok meslektaşım ders saatini anı ve fıkra anlatarak dolduruyor. Bu çocuklar ne yapacak o zaman ?Kapatılmamalı...

3|2
    0|1
    • meb de bide yaşlı hocalar yeterince bilgili degil :( artık ögretmen atamalarında alan soruyolar bence mülakatta yapılmalı

• İşte tüm bunlar için Meb önce devlet okullarında alt yapıyı oluşturmalı. Soru çok değerli 5 *

• inş idalist kalifiye ögretmenler atanır ve pes etmezler :) teseküller :)

• eğitim sistemi düzeltmedikçe kapatılmamalı arkadaşının verdiği para ne öyle onun yerine git özel ders al ailesi zengin falan heralde

3|3
    0|0
  • Sadece okuldaki eğitim yetmeli,

Okuldaki eğitim yetmiyorsa o Eğitim değildir.

Okulları da kapatsınlar..

5|3
    0|1
    • offf bu da çok radikal oldu :))

• güzel teknolojik sınıflar :) az ögrencili sınıflar :) ve idealist kalifiye ögretmenler :) dersaneler gerek kalmaz :)

• Kesinlikle önce eğitim sistemini düzeltmek gerek, sonra dersaneye gelmeli değişim, sırayla..

• Okulda yeterli eğitim verilemiyor maalesef.Okul eğitimi yeterli olsa ben de dahil kimse para vermez dershanelere.Aileler çocuklarının iyi yerlere gelmesini istiyorlar bunun yoluda iyi bir üniversiteden geçiyor ve o iyi üniversite sınavlarla kazanılıyor.Sınavlara da dershaneler hazırlıyor.Birbirini takip eden bir döngü bu.Bilinen ve iyi bir dershaneye gidiyorum 5000tl sanırım fiyatları belki biraz daha fazladır.Benim bursum vardı sınavdan kazandığım onun indirimiyle baya ucuza gidiyorum sayılır.Fakat öyle yerler varki 25.00 30.000 tl lerle eğitim veriyor bu dershanelerin özel şubeleri sadece çocuklarını düşünen insanları soymak için.Parayı çok verenle çok ilgileniyorlar.Anne babalarda madem pahalı vardır bir bildikleri diye yönelebiliyor buralara.Keşke yeterli temeli ilkokul ve ortaokulda almış olsakta lisede düzgün eğitim verilse sınavlara okullarda hazırlanmak gibi bir imkan olsa.Böylece gerek kalmaz dershanelere fakat ülkemizde bu zor.Dershane kapatılması demek gerçekten sağlam eğitim verilmesi demek ki bu oldukça zor.Dershaneler kapatılırsa üniversiteyi nasıl kazanacağım diye düşünüyorum bana üniversite garantisi versin devlet ben de gitmem dershaneye milyoner değil ailem para vermeye de meraklı değiliz elbette.

1|2
    0|0
    • malesef türkiye gerçegi :( meb de egtim kaliteli olmadıgı için iyi bir gelecek isteye ailer veriyo parayı :( içini dökmüşün walla çok içten yazmısın :))

• Bir kere arkadaşının kardeşi çok pahalı bir dershaneye gidiyor. her dershane öyle değil. Dershaneler kapatılacak her yer özel okul ve kolej olacak. Bu seferde zengin okuyacak fakir ortada kalacak. En azından şimdi dar gelirli aileler taksitle de olsa çocuklarına iyi eğitim koşulları sağlamaya çalışıyorlar. Devlet dershanelerle değil devlet okullarıyla uğraşmalı. ziraat mühendisliğinden öğretmen olan 70 lik öğretmenleri emekli etmeli. Dershanedeki öğretmenleri Meb öğretmeni yapacaklarmış. Madem o kadar kontenjan var niye atama yapılmıyor millet mağdur oluyor?

4|2
    0|0
    • :( atanamayan idalist ögretmenler yazık :( ihtiyar ögretmenler derste fıkra anlatarak dersi bitiriyomuş :(( yakız walla ne diyim

• malesef :( 95 yılında beri sürekli böyle

• Evet malesef

• kapatılmamalı okuldaki öğretmenler bok gibi başından savıyorlar biz üniversite sınavında ne yapacaz?

7|3
    0|0
  • Ben buna karşıyım.

Okullar tek başına yeterli değil. Öyle bir eğitim sistemi var ki, dershanelere gitmeye zorluyor! öğrenci iyi bir yer kazanayım diye yıllarca okul dershane arasında gidip geliyor. Sistem bunu istiyor.

Hiç bir mantıklı gerekçesi yokken kapatılamaz.

Atanamayan ögretmenlerinde tek umudu dershaneler.. Sadece ögrencıyı etkılemıyor.

'' Özelleştirilecekmiş(!) ''

özelleştirince para verılmeyecek mı?

Bunlar bizi düşündükleri için değil. altında başka seyler mutlaka var..

Durumu olmayan zaten göndermez. İlle de dershaneye gıdecek cocugun dıye kimse silah dayamıyor.

2|2
    0|0
    • bunun neden ne biliyomusun meb ögretmenleri yetersiz malesef :( teyze ve amca gibi ögretmen lisesi mezunu :( yeni nesil ogretmenler iyi ama eskiler bitmiyo fosiller :( bende sana katılıyorum ama meb düzelmeli ögretmen atamalarına mulakat gelmeli

• yeni nesil öğretmenler henüz uyum sağlama aşamasındadır sistem öğretmenleri köreltiyor zaten. adamın önüne bir kitap koyuyorlar müfredat bu bunun dışına çıkmayacaksın diyorlar.

• Okulların 12 yıl öğretemediğini dershaneler 1 senede öğretiyorsa bence okullar kapansın.

5|5
    1|0
  • B dedim. dersaneler kapatılırsa lise bitiminde üni kazanamayan mezun grupları gözden çıkarmaktır bu. devletin dersaneleri kapatması için, dersaneye ihtiyaç duyulmayacak kadar iyi eğitim vermesi lazım devlet okullarında. bunlar da okula hacı hoca sokmakla olmuyor canım olmuyor! dersaneler de kapansın çocuklarımız imam hatip dışında bir yer kazanamayacak hale gelsin herkesin özel hoca tutmaya parası yok evine getircek.

3|1
    0|1
    • meb in yetersizligi çok haklısın :(

• dershaneye 8000 bin veriyorlarda özel hocaya para yok ha burda konu para değil senin yorumunda :D bende dershaneye gitmeden üni kazandım çalışınca oluyor :D

• dersaneye gitmeden ninem de üni kazanır zaten önemli olan bölüm. ben geçen sene çalışmadıgım halde dersaneye gitmeden antalya da gıda mühendisliği tutturdum tercih yapmadım ona bakılırsa. bu sene dersaneye gidiyorum ve amacımda itü, marmara, İstanbul gibi yüksek okullarda endüstri müh var. ayrıca dersaneye 3.000 tl ödüyorum. benim yorumuma gülmek için konu hakkında bilgi sahibi olman gerek. 8.000 tl fen bilimleri gibi özele kaçan dersanelere verilen para sıradan dersaneler 3.000-4.000 tl dir

• geç oldu soruyu gördüğüm ama yine de cevap vericem .. evet kapatılmalı eğer bugün insanlar okuldan diil de dershanelerden medet umuyorlarsa neden devlet öğretmenlerine maaş veriyor bu kurumlar neden açık ? milyonlarca öğretmen ortalıkta kamuda öğretmeniz diye dolanıyorlarsa aldıkları paranın hakkını versinler ! kısaca dershaneler kapatılmalı evet ama öncelikle meb öğretmenlerine çeki düzen vermeli %95 i aldıkları parayı haketmiyorlar haketmeyene kapıyı göstermeyeli ve gerçekten bu işe adam akıllı yapacaklara alınmalı ..

not: yerleşmesi kolay , okuması kolay , atanması kolay , tatili çok vs diye birçok kişi öğretmen oluyor .. gece alemlere akıp sabah okula geliyorlar ! ben bir veli olsam bu insanlara çocuk emanet etmem çocuğunuz öğretmen dediği kişi örnek aldığı kişi olucak bunu unutmayın !

0|1
    0|1
  • Bence kapatılmalı neden die sorsrsanız dersaneye giden var gidemiyen bu arayı veremicek var.egitimde düzelebilir ögretmenleri daha iyi olması için elinden geleni yapar

2|1
    2|1
  • hangi derhane o afedersin? ben atafene sormuştum indiirmsiz 2900 demişlerdi. ona gitmemiştim pahalı diye. bir derhanenin sınavına giridm 1400 liraya 1 buçuk yıl okudum. sallama istersen para konusunu ?

3|1
    1|0
  • 8.000 tl izmirde normal gibi simdilerde , 18.000 veren arkadaslarım var.Bu derece ticarete dökülmesini desteklemıyorum ama kapatılma konusunuda oyle.Öncelikle okullarda verilen eğitim nitelikli hale dönüştürülsün sonra dershaneleri kapatsınlar.Aksi takdirde bu sınav sistemiyle cok kişi yanacak.

0|2
    0|0
    • hangi dersane 18000 tl vaybe :)

• FEM ÖZEL 20.000 TL hatta

• Fem özel 18.000

• Kapatılmalı çünkü fetullah gülen kapatılmasını istemiyor.demekki kapatılmalı :)

4|4
    5|2
  • Dersaneye gitmeseydim univeristeyi kazanirdim temelim vardi ama iyisini kazanabilir miydim bilmiyorum. Öncelik ogrencide ama temeli atan da okul. Bazi hocalar sirf derse girmek icin derse giriyor. Turkce ve matematik gibi puan getirisi fazla olan bir bransin hocasi da bu tipse vay haline o öğrencinin! Dersaneyi ozel okul yapip ucurumu daha da acacaklar. Senelik 3 milyari zar zor oduyenler 30 milyari nasil odeyip ozel okula göndersinler

Dersane ogretmenlerine kadro verene kadar kpssye girip iyi puan alanlari atamali devlet. Dersanelerin kapatilmasi icin daha vakit erken. Daha egitim sistemi iyilestirilmedi o yuzden dersane kapatilmamali ogrencinin isi sansa birakilmamali.

1|1
    0|0
  • Kapatılsa ne olacak sanki. Özel ders türeyecek.

2|1
    0|0
  • Okullar verdikleri eğitime göre sınav yaparlarsa kapatılsın , ya da yaptıkları sınava göre eğitim versinler .. bunları sağlayamıyorlarsa bıraksınlar kim kaç paraya nasıl eğitim verirse versin dershaneymis etüt merkeziymiş karışmasınlar .. konu bu kadar basit tartışmaya gerek yok !?..

0|2
    0|0
  • Kapatılmalı. Eğitimin önemini devlet okullarında hissettirmeleri gerekir.

1|2
    4|2
  • 3.000 liraya kaydoldum hepsi öyle değil

2|2
    0|0
    • genellikle 3000-4000 d,yolar :) özel bir sınıf olunca farklı oluyo sanırım :)

• bence kapatılsın.. Okuldaki eğitim kalitesi yetersiz diyorlar fakat şöyle bir gerçek varki bunun sebebi de dershaneler.. Bizim durumumuz yoktu dersaneye gitmedik aptal mı olduk? ya da sınavlarda düşük not mu aldık? Evde çalıştık sadece... Okulda öğretmen sınav yapacağı zaman el etek öpüp hocam sonra hocam şöyle falan, dershaneye gidince günlük test çöz ne alaka? Okuldaki sorular yabancı memleketten mi geliyo? Sonrada vay efendim öğretmenler yeteri kadar ilgilenmiyor falan filan, e o kadar da olsun yani şahsen ben öğretmen olsam "nasıl olsa okuldan çıkıp dershaneye koşacak ne yorcam kendimi" derdim..sen okuldaki derslerini hocanı takmazsan o da seni kaale almaz arkadaşım..

0|4
    9|2
    • meb yetersiz olma sebebi yetersiz ögretmenler bence :( dersanelerde mülakatla alıyolar işe hocaları :) meb de yaşılı yetersin dünyadan bir haber hocalar var :) tabi haklısın bencede dersane kazanmak için bir çare degil

• çok merak ediyorum şu an nerede okuyorsun?

• Eğitim şart:) Okulda ne veriyorlarki?

4|2
    1|0
  • kapatılmamalı çünkü sadece okuldaki eğitim yetmiyor..

bir de hangi dershaneymiş o ya 8.000 tl..

3|1
    0|1
    • final ozel sınıfı :))

• :) para bol milletimizde

• öyle olsa gerek .. :)

• Dershaneler çünkü ek olarak çalışma düzeni sağlıyor.. Alıştırma vb. şeyler sayesinde kişinin boş vaktinde derslerine odaklanmasına ve düzene girmesine yardımcı oluyor.. Üstelik üniversite çalışma için çok iyi.. ve 8000 olduğunu da hiç zannetmiyorum fazla özeldir veya bir kaç senenin birdendir

0|1
    0|0
  • Çok acayip paralar dönüyor hele şu fem, anafende falan. Sırf fetoya para gitmesin diye kapatılsın abi bu dershaneler.

2|3
    6|4
  • hayır kapatılmamalı eğer kapatılacaksa sınavlar kaldırılmalı.bir boktan anlamayan,niteliksiz insanlar diploma sahibi olmalı ve Türkiye batmalı.(Allah korusun)

2|1
    0|0
  • 8000 tl nedir arkadaş 20000 ler falan geçmiş yorumlarda ne bu finale gittim ben öss ye hazırlandığım zaman iki sene önce 1800dü.bu kadar abartı fiyatları olan dershaneler kapatılsın bu ne ya

0|1
    1|0
  • kapatılsın zaten işe yaramıyorlar

0|1
    3|3
  • Kızlar Devam
    25

Erkekler Ne Diyor 89

• Dersanenin kapatılması gibi bir saçmalık olabilir mi? Fen lisesi mezunu biri olarak benim okulum eğitim bakımından yetersizdi. İngilizce eğitimindeki yetersizliğin acısını hala çekiyorum. Ayrıca okul yeterli bile olsa öğrencilere 2. bir şansı dersaneler tanır okullar değil. 2. sefer sınava girenleri okul sınava hazırlıyo mu? Tabiki hayır . Ayrıca okullardaki hocaların egosu da ayrı bir dert. Benim kimya hocamın biri istediği yoldan soruyu çözmeyenin puanını kırıyodu ciddi derecede. Hatta bir kere 100'lük kağıt verdim ama beyefendi 67 verecek kadar beğenmişti kağıdı! Ve ben dakikada 3 kimya sorusu çözebiliyoken o hocanın 10 tane yazılı sorusunu 40 dakikada zorlanarak çözebiliyodum. O kadar ayrıntı istiyodu ki anlatamam. Anlatmak istediğim hocanın istediği şekilde eğitim alıyosunuz okullarda , sınava yönelik değil. Ha bütün hocalar yapıyo demiyorum bunu ama dersanede bu durum yok diyorum. Diyelim ki dersaneler bahsi geçtiği gibi özel lise vs yapılacak. Okula destek olması için öğrenciler neye başvuracaklar peki? Benim aklıma özel dersten başka bir halt gelmiyo. Basit bir hesap yaptım ve seneliği 1500 lira olduğu zaman dersanemde bir yılda 450-500 saat ders görüyomuşuz. O zamanlar iyi hocalar en az 100 liradan, diğerleri de 50-60 liradan ağzını açıyodu özel ders için. Bi hesaplayın bakalım özel ders için kaç para vermesi gerekir bir öğrencinin. 450-500 saatin dışında bir sürü soru çözmek için etütler, ek dersler vs hesaplarsan zaten işin içinden çıkamazsın. Gelelim 8000 lira mevzusuna. Bildiğim kadarıyla Kayseri'de en fazla 3000 lira alınıyo şuan normal dersanelerden. Bi de bu dersanelerin özelleri var. Bi sürü garanti falan veriyolar şurayı burayı kazandırıyoruz diye. 10.000 lira civarı alıyolar ücret olarak. Şartıda atıyorum öğrencinin günlük 1000 soru çözmesi gibi zaten öğrenci kendi de yapsa istediği bölümü kazanabileceği şeyler. O 8000 liralık ücret ya böyle bir dersaneye aittir ya da Kayseri'den çok daha büyük şehirlerde dersaneler milleti sömürme merkezi haline gelmişler. Uzun lafın kısası dersanelerin kapatılması olayı saçmalıktan ibaret.

1|2
    0|1
    • fen lisesi mezunu olarak benim gibi düşünen birinin daha olduğuna nasıl sevindim

• Teşekkürler. Düşünülmeyecek gibi değil ki. Hem okul açısından hem de dersane açısından.

• Arkadaşlar hepimiz biliyoruz ki güzel ülkemizde devlet okullarındaki egitim sistemi tartısılır. Kapanmamalı neden diye soracak olursanız meslek lisesi okuyan bir ögrenci olarak cevap vereyim sınavda tamamen sayısal derslerden sorumluyum fakat gariptir ki 10cu sınıfta fizik dersi (haftada 2 saat) haric lise hayatım boyunca ne matematik ne fizik nede geometri görmedim. Maddi durumuk yerinde özel ders alabilirim dershaneyede gidebilirim. Bu destekleri almadan sınavı kazanıp bir mühendislik fakültesine girmek icin meryem ana olmak lazım. Tabii 2 yıllık teknikerlik sınavsız fakat lisede gorulenlerden bir farkı yok. Ama bir yandan asgari ücret ile gecinen ve 2 kardesi olan sınıf arkadaslarımda var. Burada tutuyor komün damarım benim. Kızıyorum kendime sınıfta telefonumu cebimden cıkartmaya utanıyorum acaba özenirler mi diye tabii okula götürmedigim 20bin liralık motosikletimde var. Halk burada cemaatlerde verilen sözum ona egitim (dini) ve beyinler yıkanıyor oylar toplanıyor. Bu soruyla gercekten bir yarayı deştin. Özetlersek dershaneler kapanmamalı ama sartlar esitlenmelidir herkes gidebilmelidir. Yada devlet kendisine ceki duzen verir ve gercekten universite sınavına odaklı egitim verir.

0|2
    0|0
  • Önce eğitim sistemini düzelt ki insanlar dershanelere gereksinim duymasın. Çocuğunu özel okula gönderecek kadar parası olan kişiler için nasıl olsa hava hoş. Gönderir TED Kolejine yıllık 46000 TL + 4000 TL yeme içme + 5000 TL servis parası derken hallediyor adamlar nasılsa. Ama ya fakir fukara ne yapsın? Bakkalın kızı, fırıncının kızı, manavın kızı, inşaat ustasının oğlu, Çiftçinin oğlu okumasın mı? Sorarım size özellikle doğu illerinde hangi kız okuyabilir? Hangi aile verebilir özel okul parasını da çocuğunu okutabilir? Nasıl göz göre göre böyle bir yanlış yapılır aklım hafsalam almıyor.

Sorunun cevabına gelince... Binlerce kez HAYIR!

0|2
    0|1
  • eskiden beri halkı soymaktan başka ne işe yarıyorlar. eskiden eğitim daha kaliteliydi, çünkü hocaların iyisini dershaneler almıyordu, okuldaki hocalar hamiline kart verip dersanelere özel hocalara yönlendirmiyorlardı. bir allahın kuluda şunu demedi, bu adam okulda bir şey verememiş okul sonrasında özel derste verilecek şeyden ne hayır çıkar. bu işin çözümü basit, dershaneler kaldırılacak, eğitim pratikleştirilecek, dersane müfredatı gibi pratikleştirip kolaya dönülecek. ama para tuzağı devam edemez.

0|1
    0|1
  • soru yanlış soruluyor.okullar düzeltilmeli mi diye sorulmalı.bu sayede dersane zaten söz konusu olmayacaktır.

0|2
    0|1
  • Kapatılsın, sonra zengin çocukları binleerce lira verip özel hoca tutup ders alsınlar. Orta halli ve durumu iyi olmayan öğrencilerde,devlet okullarında kalitesiz eğitimle zor şartlar altında kazanmaya çalışsın... Eğer okullarda eğitim yeterli düzeyde olsaydı kimse dershaneye gitmeye gerek duymazdı. Önce okullarda kaliteli eğitim verin sonra dershaneler zaten kendisi kapanır !

0|2
    0|0
    • 12 senelik eğitimi 1 yılda dershaneler veriyorsa okullar kapatılsın bence

• Hayır kapatılmamalı zengin her zaman özel öğretmen tutar fazla para verir işni götürür ama orta sınıf özel öğretmen tutamaz o yüzden kapatılmamalı

1|2
    0|0
  • devlet okullarında ki eğitim sistemi çok sevyesiz olduğundan dolayı ihtiyaç var mı evet var

fakat halk eğitimi para ödeyerek almalımı ? hayır

devlet okul eğitim sistemi düzgün mü ya da yakın bir tarihte düzeltecek mi? hayır

dersaneler ihtiyaç olacak mı ? evet

sonuç olmaması gerekirken devlet kedi eliyle bir sektör yaratmış kapatılmalı mı ? hayır

mantık olarak olan bu

1|2
    0|0
  • dersanelerin kapatılması değilki mesele arkasından gelenlere odaklan bence dersaneleri özel okullara çevirecekler mevcut özel okul sayısını 10000 e yükseltecekler ve öğrenci başı aylık 1000 tl devlet yardımı yapacaklar şimdi bu özel okulları kim açacak neden devlet okulu yakacak kömür bulamazken zaten parayla okuyan yani maddi sıkıntısı olmayan yerlere parasal yardım yapılacak bence bunlar düşünülmeli yoksa kapansın yaptıkları bir halt yok ama paraya bak 8000 tl yuh derim sadece

0|2
    0|1
  • yok kapatılmasın..bir çoğu bir boktan anlamayan öğretmenlerin eline düştümü bu millet.. fuhuş karşılığı, para karşılığı,tehdit şantajla not veren hoca sayısı çığ gibi büyür..

0|1
    0|2
  • herkese eşit koşullar altında eğitim alma fırsatı sağlandıktan sonra dershaneler kapatılmalı. sonuçları kestirilemeyecek bir olay bu şekilde oldu bittiye getirilmemeli. insanların geleceği ile bu şekilde oynanmamalı.

0|3
    0|1
  • Eğitim sistemi iyileştirilirse kapatılsın, zaten ihtiyaç da olmaz o zaman. Ama okulda görülen ders üniversite için yeterli değil

0|2
    0|1
  • dershaneler kolej eğitimi alan zengin çocuklarıyla bizim aramızdaki uçurumu azda olsa kapatan bir kurumdur. Onun için kapatılamaz. he şöyle olur (ki oldu bile) mesela başarı dershanesi kapanır yerine başarı eğitim ve rehberlik merkezi açılır

0|1
    0|0
  • dershaneler kapatılsa

öğrenci doğru dürüst kendi başına nasıl bir düzenli çalışma bilgi sahibi olacak

öğretmenler kpss de atanamıyo en azından dershaneler ekmek kapısı oluyo onlar için

haa bunların ikisinide devlet hallederiz diyorsa buyursun kapatsın

0|2
    0|1
  • liseyi bitirip sınava tekrar hazırlanan adam ne yapacak sahsen ben öyle kazanan biriyim özel okul mezunuydum aynı sene dershaneye de gittim ama olmadı okulda sadece vakit kaybediyordum bir sonraki sene dershaneye gittim oldugum yeri okul degil dershane sagladı kendi hayatımdan yaşadıgım bir örnek yaşamışken kimseyle tartışmam ben dershaneler kapatılsın mı diye başka şekilde geç cemaatin önüne ögrenciler üzerinden oynayarak degil

0|1
    0|0
  • bence kapatılmamamlı çünkü dersane kapatılırsa heryer etüt merkezi ya da özel ders veren hocalarla kaynıcak ve piyasa dahada pahalaşıcak ekonomık olarak insanlar bütçelerini dahada zorlıcak bence yanlıs

0|3
    0|0
  • dersanaler kontrol altına alınmalı müfredatları meb belirlemeli.sonrada özel okul şeklini almalı.yani dersanalerde okul gibi olmalı dersaneye giden devlet okuluna gitmemeli.ama söylediğim gibi müfredat konular yani meb belirlemeli.ve çok sıkı bir denetime tabi tutulmalıdır.böylece türkiyenin okul sorunu ortadan kalkacaktır.

0|1
    0|0
  • AKP'yi zerre kadar sevmem. Hangi sebeple dersaneleri kapatmak istediklerini bilmiyorum ama bence haklı ve yerinde bir uygulama olur. Böyle bir ayıp olamaz çünkü, okullarda eğitim kalitesi yerlerde sürünsün,sonra parası olan dışarıdan takviyeyle durumunu kurtarsın. Rezalet! Ama önce bu insanlar dersanelere hangi sebepten gidiyorsa önce o sorunları gidermek lazım.

1|1
    0|3
    • onun için de akp lütfen gereğini yapıp,hiç iplemediği bakanlıklarını göreve çağırsın ki eğitim standartları yükselsin dimi:)o zaman benden de eyvallah ama bu durumda ne yazık ki dershane gerekli.yoksa bence gereksiz..durum müsait değil ama...

• doğrusu o olacak ama bunlar eğitim sistemine dokunmasın artık. kaş yaparken göz çıkartırlar yine.

• şu domuz resmini kaldır yav bulamadın mı başka hayvan en pis hayvanı koymuşsun

• Kesinlikle kapatılmalı, çomağın ucu kendilerine dokununca viyaklamalarını izlemek çok zevkli :D

Başbakan bu konuda sonuna kadar haklı, dersaneler kapatılacak o kadar!

hüloooooooo

1|0
    0|1
  • link haberi ve yorumları okuyun link yorumları okuyun link sadece haberi okusanızda yeterli

0|1
    0|1
  • Dersanede çalışan birçok öğretmen var, müsteşar açıklamasında dersanedeki öğretmenlerin devlet okullarında istihdam edileceğini belirtti ama memurlar.nette yapılan açıklamada 250 bin atama bekleyen öğretmen var. Böyle alım olursa atama bekleyen öğretmen adayları da memur olacak. Durum çok iyi analiz edilerek, dikkatli adımlar atılmalı diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Hayır kapatılmamalı çünkü okulda eğitime düzgünce önem verilmiyor zaten okulda ki öğretmen ders işlesede para alıyor ders işlemesede para alıyor.

0|2
    0|0
  • Dershaneye parası olan gidiyor. kapatılınca eğitim de fırsat eşitliği doğar. Ama dershaneler olmasaydı ben üniversite sınavını kazanamazdım... 12 eylül döneminde sınavdan bir gün önce ordu evine sorular gelir ve çözülürdü, subay çocuklarıyla yarışmak için biz de dershaneye mecburduk. ayrıca doğuda ve güneydoğuda pkk tarafından yıllarca sistemli bir sınav yardım organizasyonu çalıştı. Belki hala da devam ediyor bu tür haksızlıklar. Ne var yani cemaat cevap anahtarını sızdırmış da noolmuş:D

0|1
    0|1
  • Sevgili kardeşim ben dershanede çalışan birisiyim. Bunların artısını eksisini en iyi benbilirim herhalde..

Şu an dershanelerde çalışan 60 bin kişi bulunmaktadır ve aileleriyle birlikte neredeyse 250 bin kişiyi bulmaktadır bu sektörden ekmek yiyenlerin sayısı..Hal böyleyken dershaneleri kapatmak aptallıktan başka birşey değil..

Fakat işin görünmeyen bir tarafı varki dershaneler 10 sene önce kapatılmalıydı dersiniz adeta. Dershanecilik öncelikli olarak özel sektör. Özel sektör demek para demek, Para ise müşteri satıcı ilişkisi demektir. Bu anlamda senin dediğin gibi dershaneler gerçekten fahiş fiyatlarla çalışıyor ve ayrıca dersanelerin bu kadar pahalı olması cemaatin iddia ettiği gibi bir eşitlik ve adalet getirmez. bugün dershanelerde okuyan belli bir kesim dershanenin reklam yüzüdür diğer büyük kesmi ise para kaynağı.. Yani dershane kapatmak tekere çomak sokmaktır.

Öte yandan dershanelerde çalışanların durumu yani sigorta ve iş güvenceleri içler acısıdır. Bir çok kişi dershanelerde yarım yamalak sigortayla çalışıyor ve iş güvencesi kesinlikle yok.. Bunun getirisi olarak da dershaneciliğin sınırı yok. Yani idarenin hayal gücünün en uzak noktasına kadar çalışan çalışmalıdır..

Gerek kayıt arama gerek ders dışı öğrenci faaliyetleri gerekse yapılan işin %80inin reklamcılıktanbaşka bişey olmaması bu durumun iyice sarpa sarmasını yani öğretmenin olabildiğince sömürülmesi demektir...

Bu söylediklerim ışığnda insanların daha fazla mağdur olmaması ve emeğin sömürülmemesi için kocaman bir EVET diyorum

0|0
    0|0
  • kapatılmalı nedne dıceksenız kımse lısede egıtıme onemsemıyor ogrencı lısedekı dersını yapamzsa nasıl olsa dersanede ogrenırım deyıp lıseyı pek fazla takmıyor:) bu yuzden kapatılmalı ama gel gorkı cemaatınde yayılması bu sekılde engellenecek gulen cemaatının:)

0|1
    0|2
    • Okullar , dershanelere oranla daha başarısız. Eğitim ve öğretim daha kötü okullarda. Eğer dershaneler kapatılırsa çok büyük bir oran ile üniversite kazanımı düşecektir.

• Okullarin egitim yontemi dershaneler gibi olsa sorun olmaz. Dershaneler direk sinava yonelik egitim veriyor. Her ne kadar para tuzagi gibi gorunsede universiteyi kazananlarin yarisindan fazlasi dershaneye gitmis ogrencilerden olusuyor.

0|2
    0|1
  • hiç gitmedim sadece son sene denemelere girdim tanesi 10 liraydı :D ilk 5000 e girdim. isteyen yapar çocukları boşuna dershaneye yollamasınlar.

0|3
    0|1
    • sen zekiymişin dostum :)

• saolasın :)

• ++1 çok doğru tebrik ederim .

• Kapatılmasına elbet karşı çıkmam lakin okulların eksikliklerini gidermeye önem vermeleri lazım.Şuanda da ershaenin gerekli olduğu apaçık ortada.Neden kapatıyorlar derseniz Pkk ile anlaştılar.Oyle olmasaydıbedava olan etut merkezleri de kapatilmazdi.

0|1
    0|0
  • Hocalar 50 yaşında olup hale kara kaplı ile derse gelirse okullar düzelmez devlet dersaneleri kapatacagına okulların kadrosunu güncellesin sitem...

0|2
    0|0
  • Hükümet yanlısı değilim ama kapatılsa iyi olur aslında. Zenginin çocuğuyla fakirin çocuğu arasında tam olmasa da bir eşitlik sağlanmış olur. Rekabet artar.

0|1
    0|1
  • Erkekler Devam
    59
Yükleniyor...