Kumanları bilir misiniz?

Kumanlar, 11. yüzyıl ile 14. yüzyıl arasında, Doğu Avrupa’da yaşamış bir Türk boyudur. Güzellikleri dillere destandır bizim aklımızda olan Türk tipine pek benzemezler genelde sarışın mavi gözlülerdir. Bunu özellikle Türk değil diyenlere biraz da artık konuşulmasın diye soruyorum Atatürk'ün de kuman boyundan olduğunu biliyor musunuz?

0|0
6|14

En İyi Erkek Görüşü

• Kürtmüsün diyenlere sonuna kadar kürdüm, kürt doğdum kürt öleceğim diyenlere ses yok, çünkü onlar ezilmiş halk ama biz dilimizin ucuyla türk olduğumuzu söylesek bir kesim insanlara batıyor. Amacım kürt ırkına laf söylemek değil. Türk ırkıda vardır, kürt ırkıda. Fakat bu ülkenin kurucu kimliği türklerdir. Ve bu ülkedeki farklı ırktan vatandaşlar olmasına rağmen hepimiz türk milletiyiz.

Atatürk'ün milliyetçilik anlayışında ırk ve din ayrımı yoktur. Soruyu soran arkadaş bilmiyordum öğrendim, teşekkürler.

1|2
    0|1
    • Kürt bir ırk değildir.. farklı ırklardan Farslaşmış olan insanların birleştiği topluluktur. Şanlıurfa Türkmenleri Kürtçe konuşmaktadırlar.. Kürtçe bir Fars dilidir.

Erkekler Ne Diyor 13

• bunun gibi bişey olduğundan adım gibi eminim

link

cayırt

2|5
    1|2
  • Ben nice Türk gördüm şerefi yok haysiyeti yok.

Bir insanın değerini belirleyen şey ırkı değil ne yaptığıdır.

Atatürk, Büyük bir değerdir.

Büyüklüğünün nedeni ırkı değil yaptıklarıdır.

Yoksa bu ülkeyi satanlarda ırk olarak Türktü.

1|0
    0|0
  • ya boşver sıgır bunlar ben ülkücü olarak atatürkü seviyosam kimin hadidine beni yargılamak.ben türküm ne olursam oluyum.terbiyesiz çok insan var.dua edin ananız babanız belli.atatürke laf edenlere diyorum.

1|0
    0|2
  • Bilmiyordum öğrendim.

ufkum 2 katına çıktı.

1|2
    0|1
  • Atlı kumanlar bilinmez mi :)

0|0
    1|0
  • mustafa kemal kıpçak değildi yanlış bilgi edinmişsin

0|3
    0|1
    • Kıpçak değil kuman dedim aynı birlik içinde bulundukları için aynı düşünülürler

• Değilse o halde ne olduğunu biliyorsun dimi man kafa :DD Güldürme beni :D Maksat bilgi edinmek değil, kişi Kumanların sarışın mavi gözlü olduğunu biliyor, bu tezi desteklemiş. Yani mantıklı birşey, e Atatürk Türkçü.. Kumanlar sarışın mavi gözlü tek Türk boyu.. peki sorun? Atatürk Kumandır, Türkçüdür net.

• yine faşizm hortladı .. olmadı bari kafatası boylarını da yaz olsun bitsin.

0|2
    4|3
    • Ne alaka faşizmle?

• herkesin olayları anlama yöntemi farklı elbet.. bu da insan olmanın gereği.. herkes aynı düşünseydi insan olmazdık.

• Sen "Faşizm" le kafayı bozmuşsun evladım, faşistkolomektif olmuşsun bilip bilmeden konuşma.. burada faşistlik senin yaptığındır, faşistlik baskıcılık demektir. Burada bu sorunun sorulmasını istemiyorsan açıkça kişiye baskı yapıyorsun demektir yani faşistlik budur. ;)

• çin kaynakları uygurları altın saçlı beyaz tenli olarak tanımlıyor. insanların hepsi aynıdır, hangi kültürde yetiştiyse öyle hisseder.

0|0
    0|0
  • Mustafa Kemal kuman ırkı boyundan değildir bilgin yanlış use it..

0|1
    0|1
    • eeeeh sıktınız ha siz kullanında laf sokmaya çalışacak başka şeyler bulun

• hayır sadece sıradan çalışan bir beynim yok

• Kuman bir ırk değil boydur.. "Kuman ırkı boyu" komik :D Bir Anadolu Türkü sarışınlık özelliği ile mavi veya yeşil gözlülük barındırıyorsa en muhtemel Kuman kökenlidir. Hatta Atatürk'ün babası Cengiz Han'ın Anadoludaki kabilelerindende olabilir, çünkü Cengiz Han'da Çin kaynaklarında kızıl saçlı ve yeşil gözlü geçer. Birde, Atatürk sıkı bir Türkçüdür.. Turancıdır. Türk tarihi hakkında bilgisi geniştir. Türklere soydaş diğer kabileleride bilir, Romalılar gibi.

• şimdi öğrendik..

0|0
    0|0
  • Bilmiyordum

0|0
    0|0
  • Allahtan Safkan Türkün

0|0
    0|1
  • waaayyy demek " anamvay da kumanvay" lafı ordan geliyo

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 6

• Kumanları ilk defa duymakla beraber biraz baktım vikipedi den kıpçaklar ile birlikte geniş topraklar üzerinde yaşamışlar. fakat Atatürk 19. yy sonlarında doğmuş yaşamış yani 11. ve 14. yy arası yaşamış bir millete özgü olsa nolur olmasa ne olur aradan 5 yy geçmiş izleri kalmamış bir beylik olmuştur bana göre.

0|1
    0|1
    • Kalmaz olur mu, Türkiye de birçok insan var soyu taa nerelerden gelen, Benim babaannem Seyyiddir mesela

• beni de mezun etsene bilgilerinle :D

• adresi veriyorum, gel hahaha

• Türk tipi denince akla hemen esmer,çıkık elmacık kemikleri,çekik gözler gibi şeyler akla geliyor. Aslında belli bir Türk tipi yoktur. İnsanlar yaşadıkları yerlere uyum sağlamak için o bölgeye göre değişime uğrarlar. Mesela bazı türk boyları çekik gözlü bazıları değil. Esmer olanda var. Kayıtlara göre sarışın mavi gözlü bir boy varmış.

0|0
    0|0
    • Senin tarif ettiğin de Tatarların görünüşü

• Genel olarak görüntümüz bu şekilde evet ama dediğim gibi büyük çoğunlukta tatarların görünüşüdür

• Evet,haklısın

• yok hiç bilmezdim bacım.

0|0
    0|0
  • O kadar gerisini bilmiyorum, ama Atatürk'ün soyunun Selçuklular'a dayandıgını biliyorum. Öztürktür Atatürk.

Kuman erkekleri de yakışıklılıklarıyla dünyaya nam salmışlar; beyaz ten, sarı saç, renkli göz...

0|0
    0|1
  • bilmiyorum.ne çok türk.

0|0
    0|0
  • Evet kıpcaklarda denılıyor baba tarafımda var.

0|0
    0|0
    • Kumanlarla kıpçaklar farklı boylar aslında ama dediğim gibi aynı birlik içinde oldukları için beri zannediliyorlar

• Ama kesın ayrı oldukları hakkında bır sey söylenmemıs hem aynı cografyada oldugu söylenıyor ıkısı ıcınde. 11yydan bahsedıyoruz kesın bırsey dıyemeyız bunun ıcın.

• Evet, aynı coğrafya, daha önceki zamanlara dair kesin bilgiler var

Yükleniyor...