Türkiye de sinema kültürü

Ben anlayamıyorum recep ivedik gibi berbat bir filmi izlemeye giden seyirci kitlesini ..

gerçekten berbat bir film , sırf bel altı, seviyesiz espriler .. Hangi amaçla insan bu tarz seviyesiz bir film izler ki ..

gülmenin bile bir seviyesi olmalı , kültürü..

ki bu tarz filmlere insanlar ilgi gosterince adamlar aynı berbat seviyede devam ediyor , nasıl olsa izleyen var ..

resmen izleyicileri aptal yerine koyuyorlar..

seviyeli, kaliteli, kültürel filmler yapmaya gerek duymuyorlar ..

of off ..

0|0
1|9

En İyi Erkek Görüşü

• burada film sosyolojik bir deney gibi bu denli izlenmesi bir çok parametre tarafından destekleniyor bu sebeple filmi izleyenleri sadece kültürsüz cahil bireyler olarak değerlendirmek biraz yüzeysel olur. şöyle bir örnek ile durumu açıklamaya çalışayım; sıradan olarak nitelendirdiğimiz plastik sanatlar ya da sahne sanatları ile alakası olmayan bir insanı ele alırsak izlemesi normal diyorsun. pekala köklü bir aileden gelmiş düzenli olarak tiyatroya giden, birçok evine her sabah bir çok gazete gelen bir ailenin bu filmi izleyip gülmesini nasıl değerlendiriyorsun?

evet bunu defalarca gözlemledim ve bazı araştırma şirketleri tarafından da buna dair yapılmış araştırmalar var. bu filmi izleyen bir kesim üst gelir grubuna ait ve eğitimli bireylerden oluşuyor. bu ne anlama geliyor? bunun sebebi şu senin/benim hergün etrafımızda görmekten tiksindiğimiz tipler o tarz insaların hiç görmediği sadece duyduğu şehir efsanelerinden ibaretler. bu tarz bir işi beyaz perdede görmek bizi irrite ederken onların ilgisini çekiyor.

gelelim sinema kültürüne türkiye de gelişmiş bir sinema kültürünün olmamasının tek nedeni diğer sanat dallarının cılız kalmasıdır. sinema edebiyat, müzik hatta mimari den bile beslenir. 30-40' lı yıllarda avrupa sinemada altın çağını yaşıyordu, 50-70 arası bir denge ve 70' li yıllardan sonra bilimin dili olan ingilizcenin dünyaya (bir zamanlar latince de olduğu gibi) egemen olması ile bir amerikan üstünlüğü başlamış oldu. şu an bazı izole kültürler hariç (çin iran, tayland) tüm dünya sinemasına hollywood dili hakim. artık salt bir fransız sineması ya da alman sineması örneği görmemiz mümkün değil. globalleşen dünya' nın bir getirisi olan (belkide götürü denmeli) kültürel erozyon tüm sinema dillerinde bir kaymaya neden olmuş durumda. bunun düzelmesi de artık imkansız.

fakat üzülüp geçmişe öykünmek anlamsız. çünkü bu "değişim" ve önüne geçilemez değişim süreçleri sancılıdır ve bu süreçten başarı ile çıkabilirsek daha iyi bir konuma gelebiliriz. iyi sinemacılar var (ferzan özpetek, fatih akın, çağan ırmak) perde arkasında kalan işler de var (mutluluk, Kosmos [2009], the watercolor[2008]) sadece eleştirerek değil sinemayı anlayıp birşeyler katmaya çalışırsak ya da en azından yaptığımız işi severek yapsak bile şu an bulunduğumuz konumdan daha iyi bir yere gelmemize yetip artacaktır.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Çünkü insanların gerçekden gülmeye ihtiyacı var, buna örnek olarak apartmanlarımız sitelerimiz... Kimsenin birbirinden haberi yok.

Kimse birbirini tanımıyor, tanımadığınız birine selam verdiğinizde ön yargı ile ne selam veriyorsun deniliyor ? Eskiden türk filmleri vardı hani içinde bugünun ağır topların olduğu, Kemal Sunal, Tarık Akan, Müjdad Gezen, Türkan Şoray,Hülya Filiz Akın,Şener Şen gibi.. Bizi +18 kullanmadan güldüren insanlardı kendileri...

Sadece o değil, insanlar teknoloji içinde kaybolup gidiyorlar, ben hatırlarım sitemizin 35 m2 bir çardağı vardı bahçe içinde akşamları hanımlar çekirdek yer, çay demlerdi, beyler ise tavla başında gece 1 e kadar oynarlardı hafta sonları..

Gerçek arkadaşlıklar ve dostluklar vardı, şimdi çevremde olduğu gibi henüz arkadaşlığını kanıtlamamış kişiler değil.

1|0
    0|0
  • :*

1|0
    0|0
  • Hatirlatmak istiyorum , bu ülkenin 50% Göt killi.

Tiyatroya giden, kaliteleri filimler izleyen kisma bu ülkede Capulcu terörist deniliyor.

1|0
    0|0
  • Bir yılda çekilen dizi sayısını ve buna harcanan bütçeyi toplayıp adam gibi bir film çekebilirsin.. Kopyalamadan !?

Osmanlı dönemi neden haremde geçiyor sorusunun cevabı çünkü ucuza geliyor..

1|0
    0|0
  • türkiyede sana göre aptal tarzda film olduğu kadar kültürel yapımlarda mevcut..bunlarıda izle..

0|0
    0|0
  • okudum, anladım. nereyi imzalıyoruz?

0|0
    0|0
    • :) fikir beyan edebilirsin imza olarak

• hımm, kusura bakma henüz o özgür iradeye sahip değilim. yönlendirilmeye alıştığım için ne deniliyorsa onu yapıyorum. soru göremeyince bende istemsizce onaylamak zorunda kaldım.

• Mesela sinema nasıl olmalı sence.Film örnekleriyle acıklayabılır mısın

0|0
    0|0
    • Mesela ben bu aralar Hint filmlerine sardım , aamir khan filmleri .. Bence çok kaliteli filmler

tabi bu örnek sadece

• Amir zaten başka birsey.yanı birtane olabılır ondan

• Çogu insan kahve kültüründen gelme degil mi?

Bu durumda da onlar ki erkekler genelde kendi aralarında yaptıgı esprileri tvde görünce mutlu ouyor işte

Cogu öyle ama yine de filmden anlayan azınlık da var. Evet ivedik belaltı falan falan. Yine de Tvlerde sürekli o tipteki filmlere komedi demişiz. ve öyle gitmiş. degil mi?

Ben de cok sevmem. hele ki stand up show yapıp da para kazanıp sonra film cevirenleri begenmiyorum. iyi degil

sadece ivedigi suclyamazsın , gora arog iyi miydi ya?

1|0
    0|0
    • Tabi aslında diğer bu tarz filmleride kastettim ama adı geçen ivedik oldu ..

teşekkür ederim

Kızlar Ne Diyor 1

• Bu sadece Türkiyede olmuyor misal amerikadada bu tarz filimler üretiliyor.Bir filime bakıyorum sinemeda sadece gözlerime hitap ediyor.Gözlerim kulaklarım dediğin gibi bel altı şakaları, patlamalar, bombalar vs görüyor ama beynimi tatmin etmiyor sadece gözlerim öylesine bakıyor.Ben bir filimden çıktığımda düşünmek istiyorum.Filimin yıllarca aklımda kalmasını istiyorum.Benim en lerim listesine girmesini istiyorum.Sinemada filimlere para veriyorum tatmin olmadan sadece zaman öldurmek için bir filime bakıyormusun gibi hissederek çıkıyorum.Katılıyorum size.

1|0
    0|0
Yükleniyor...