Mevlana'yı anlatan en iyi kitap hangisi?

arkadaslar bu konuda bana hangi kitapları tavsiye edersiniz? Mevlana'yı anlatan en iyi kitap hangisi?

1|1
12|15

En İyi Erkek Görüşü

• Aşkın Son Nefesi Şemsi Tebrizi (Hasan Arif) Kitap Hz. Şemsin ağzından Mevlana ve Şemsi anlatıyor. önerebilirim yeni okudum.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• mevlanayı oğrenmek ıstıyorsan eğer once hayatını falan arastır ınt. mesevıyı alıp okursan dırek olmaz mesela aşk,aşkıngözyaşları kıtaplarını alıp okumayla baslayabılırsın çerezlık tabıı sora mesnevıye gecmelısın mesnevıden sonra dıvan-ı kebir derim ben

1|0
    0|0
  • Mevlanayı tanıman için Mesnevi Dilini bilmen lazım bazı osmanlı dili yani arapca değil mesnevi okusan hiçbirşey anlayamazsın onu Lügatını veya cevirini okuyup daha sonra pekiştirerek anlayarak mesneviyi okuyabilirsiniz.:)

0|1
    0|0
  • Elif Şafak'ın kitabı olmadığı kesin.

1|0
    0|0
  • Elif Safak - Ask'i sakin okuma. Din simsarligindan baska bir sey degil. Bosa kurek olur. Rumi'yi anlayabilmek icin Mesnevi'den baska bir sey okuma. Beyitleri anlamazsan tekrar tekrar oku. Anladigina inandiginda bir diger beyite gec.

1|0
    0|0
  • Mesnevi tabiki. Seni senden iyi anlatan var mı ki Mevlana yı olsun.

0|0
    0|0
  • sen şemsle kuyu ve kitap hikayesi var onu oku sonra anlamazsan mevlanayı yapcak bişi yok

0|0
    0|0
  • mevlanayı anlatmaya bir kitap yetmez hadi diyelim yetti önemli olan mevlanayı anlamak...

0|0
    0|0
  • Mesneviyi oku... Kendi dizelerinden başka onu anlatabilecek bir kitap yok...

2|0
    0|0
  • Sinan Yağmur'un Aşkın Gözyaşları serisi çok iyi 1. Tebrizli Şems 2. Mevlana 3. Kimya Hatun. bir de 4. çıkmış Hamuş. onu okumadım daha

0|0
    0|0
  • Orjinal Farça Mesnevi.

0|0
    0|0
  • seyahatname

0|0
    1|1
  • Facebook derlemelerim:))

0|0
    1|0
  • Mevlana'nın eşşek becerdiği bir eseri vardı. O kitap :D Ciddiyim.

0|0
    4|6
  • elif safak aşk diyorlar

0|1
    4|2

Kızlar Ne Diyor 12

• Derin ve detaylı bir anlatım için Şefik Can "Konularına Göre Açıklamalı Mesnevi Çevirisi" var. Mesneviyi okursan anlayamazsın ancak yardımcı kitaplarla anlamak mümkün.

daha az detay istersen Abdülbaki Gölpınarlı Mesnevi Şerhi, tavsiye edebilirim.

Mesneviden faydalanarak yazılan romanlar gerçek anlamda Mevlanayı anlamanı sağlamaz zira hepsinin içinde kurgu var.

0|0
    0|0
  • dinmeyen gözyaşları diye bir kitap vardı yanlış hatırlamıyorsam. bir kaç seri olarak mevlanayı şemsi birde şemsin evlendiği kızı falan anlatıyordu

0|0
    0|0
  • bilmiyorum ama mevlanayı ve sözlerini çok seviyorum

0|0
    0|0
  • mesnevi tabi ki

0|0
    0|0
  • Sakin gidipte Ask'i okuma da hangisini okursan oku.

0|0
    3|0
  • Mesnevi.

0|0
    0|0
  • bence mesnevi okudukça yazarı tanıyosun haika

0|0
    0|0
  • Mevlat okumak kişiliği çekingen ve utangaç olanlar göre değil:D

0|0
    1|0
  • Bırak ya o da meğer gaymiş