Ney üfleyeniniz var mı?

neyle ilgilenmek istiyorum ama duyduğuma göre neyden ses çıkartmak bile çok zormuş ilk zamanlar. ayrıca sanıldığı kadar kolay bir enstrüman olmadığı söyleniyor. ney üfleyenleriniz varsa yaşadığı zorlukları keyifleri geçirdiği aşamaları kısaca aktarabilirse memnun olurum. bir de malzeme olarak nasıl bir ney alınmalı?

0|0
5|5

En İyi Erkek Görüşü

• Doğru duymuşsun. Ben 18-19 yaşlarında denemiştim ve gerçek sesi çıkarana kadar 2-3 dk uğraşmıştım. Denemeden kuzenim "çalması zordur flüt değil haberin olsun " demişti ve haklıydı.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• 1.sınıfta üflemeye başlamıştım ama sonra bıraktım 2-3 yıl üfledim en çok

bırakmasaydım herhalde üstad olmuştum şimdiye :))

çok harika bir enstürüman bence kesinlikle denemeye değer

üfledikçe kızaran renk değiştiren ruh halini yansıtan bir enstürüman aynı zamanda

0|0
    0|0
  • abimde bir ara ney e merak saldıı ama beklediği gibi sonuç almadı bıraktı sesi çıkarcak diye domatese döndü :D

0|0
    0|0
  • babam çalıyordu gerçekten ses çıkarabilmek bile çok zor ama öğrendiğin zaman dinleyenlerine tam bir müzik ziyafeti çekmiş olursun. denemeye değer :)

0|0
    0|0
    • ben de dinlemeye bayıldığım için kendime ve tanıdıklarıma o ziyafeti verebilmek istiyorum :)

• bi öğren o da olur inşallah :)

• inşallah. yüreklendirme için teşekkür :)

• ney emek ister çok sabır ister ney calan insan zor bulursun demedi deme ^_^

0|0
    0|0
    • bana da zor bulurum gibi geliyor. ama burada bir tane bulsam yeterli. az olması da güzel değil mi ayrıca, üfleyebilenler için farklılık yaratır.

• umarım çalarsın ney calanlara ayrı bir hayranlığım var ^_^

• umarım senden çok vardır :) şaka bir yana neyzenlerin benim de gözümde yerleri farklı.

• Alkolmetre üflüyoruz daha çok

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Zarafeti yansıtan bir çalgı aletidir :) Daha yeni sayılırız biz de iki sene oldu. Üfleme kısmı meşakkatlidir dudakların aldığı pozisyon çıkan seste temel etkeni oynar. Dudaklar u şekline getirilir. Bir de ıslık çalınıyor gibi düşünülürse faydası olur. Başarılar ve sabırlar dilerim :)

0|0
    0|0
    • ben de dikenli bir yolum olduğunu düşünüyorum ama yılacak değilim hemen :) siz kursa mı gittiniz yoksa kitap video gibi yardımcılar mı kullandınız acaba?

• umarım bana da bir şeyler sebep olur

• Amin inşallah :)

• üfleyen arkadaslarım var lakin iyi bir nefes yetenegin olmalı

sesi istedikten sonra cıkarırsın onu hiç dusunme

0|1
    0|0
  • biz tele vuruyoruz kardeş :) çok zordur ney sabır ister emek ister.. inadına çalacaksan üfkle üfle üfle

0|0
    0|0
    • ben de tele vuruyorum ancak daha acemiyim milaresolsimi :) gitarda beginner gibi bir şeyim şu an

• sesi klasik gitardan apayrı geliyor. sanki basa yakın bir ses veriyor :)

• klasik gitar ama godin bu :) gitar dada var çalanda da var becer ): 2,5 yıldır gitar çalarım bu adam bir başka :)

• Ben yeni çalmaya başladım ilk günem ses çıkarttım hakikaten zor ve emek isteyen bir alet bırakmaya gelmiyor.13 çeşîdi var kız neyden başla*sabrın yoksa hiç bulaşma

0|0
    0|0
    • eyvallah hocam sağolasın.

• tavsiyelerini zihnime kazıdım hocam çok sağolasın :) inadım inat.

• Hocam bir neyzen (dostlar, dinleyenler öyle diyor. Bu sıfatı ne kadar hak ettiğimi bilmiyorum) olarak düzeltme yapmak istiyorum. Ney, perdesiz bir Türk Müziği sazı olduğu için 13 değil 24 çeşidi vardır. Bu 24 akort ney, Türk müziğinde bir oktavda bulunan 24 perdeye denk gelir. Mabeyn, nısfiye ve ana neyler olarak inceleyebilirsiniz.

Yükleniyor...