Sultan Alparslan'ın başkentinin adı neydi ve nerededir?

Sultan Alparslan'ın başkentinin adı neydi ve nerededir ? :)

Güncellemeler:
Rey şehri, 1043 yılında Tuğrul Bey tarafından, Büyük Selçuklu Devleti başkenti yapıldı. Alp Arslan zamanında da Rey başkentti. Bugün, Tahran'ın 5-10 km. yakınlarındadır. Hatta iki şehrin arasında boşluk kalmamış. Tahrana gittiğinizde ucuz otel sorarsanız sizi Rey şehrne gönderirler. :)

Romen Diyojen, ordusuyla ilerlemeye başladığında, Alp Arslan Suriyede Halep kalesini kuşatmaktaydı. Vakit kazanmak için, Diyojene barış teklifi götürdüğünde, Romen Diyojen "Barış ancak REY şehrinde olur" demişti

0|0
7|5

En İyi Kız Görüşü

• şu anki Türkiye topraklarında değildir Alparslan zaten anadoluya geldikten sonra ölmüştü. ama şehir bilmiyorum :S dur ben bir araştırayım :)

0|1
    0|0
    • Boşuna araştırma Nişabur. :D

• Ben aşağıda yazmıştım. Başkentler fetih bölgesine yakın yerlerden seçilir diye. Fakat orası oranın başkent olduğunu göstermez. :D Mesela Roma İmparatoru Diocletianus İzmit'i başkent yapmıştır ama ebedi başkent Roma'dır yine. :D Öyle düşünün.

• Aslan kpss ci >3

Kızlar Ne Diyor 6

Erkekler Ne Diyor 5

• Tamam Demir ağabey... Türklerin merkeziyetçiliği sınırlara taşıma politikasını ele alırsak(bkz. Osmanlı'nın önce bursa, sonra Edirne, Sonra İstanbul gibi.)

Nişabur çok doğuda kalıyor. Merkezi değil. Eledik... Nişabur değil.

İsfahan sınır boylarında değil. Yani batıya yakın olmaması. İleri ataklar yapan Alp Arslan tarafından başkent yapıldığı anlamına gelmiyor. Zaten bu şehri hatırladığım kadarıyla Melikşah yapmıştı başkent.

Geriye sadece Rey kalıyor... Bence cevap Rey. Anadolu ve Ermenistan'a en yakın bölge. Başkent olması en olası noktadır kanımca. :)

Ben Rey diyorum. Başka da bir ihtimal yok... Fakat Selçukluların satraplık sistemi ile yönetilip bir sürü başkenti olduğunu unutmayalım ^^

2|1
    0|0
    • e yani Caesar kardeşim, başka ihtimal kalmadı. :)

• zaten caesara tarih konusunda ne diye karşı gelirim ki :D +1

• Ya İznik ya da Konya...

1|1
    0|0
    • Değil... Bilemedin.

• flo o senin 'aslan'lığın :))

ben wikipwdi mağduruyum :(((8

• Nişabur Demir ağabey. :))) İran'dadır.

Sultan Sencer zamanında Selçuklu başkenti Rey oluyor ama.

1|1
    0|0
    • Bak bu kadar kolay soruyu bile bilemedi kimse. Bence en iyi cevabı hakettim. :D

• ama cümle aynen şu ''Selçuklu hanedanı'nın kurucusu Tuğrul Bey de 11. yüzyılın ortalarında İsfahan'ı başkent yaptı. Onun torunu Melikşah yönetiminde kent büyüyüp zenginleşti.'' yani başkentlikten düştüğü de yazmıyor

• Ama o dönemde başkent olduğunu da yazmıyor... Cevap zaten Rey... Başka bir ihtimal yok, yukarı da ki cevabımda açıkladım.

• Bağdat olsa gerek

0|1
    0|0
  • googleden kopya almak sayılır mı?

0|1
    0|0
Yükleniyor...