Hristiyanlikla ilgili

2 sorum olucak oncelikle. ilk sorum sudur. Hristiyan inancina gore yeni dogan insanlar neden gunahkar olarak dogarlar. İkincisi ise. İncilden 4 tane daha var ve bunlar Allah'in kitabi degil baskalari yazmis neden bunu bildikleri halde buna inaniyorlar

0|0
7|24

En İyi Erkek Görüşü

• Bazı şeyleri bilmek korkutabilir insanları . Anne babası müslüman olan müslümansa aynı şey diğer dinlerdekiler için de geçerli.

Japonlar neden bu kadar akıllı ve çalışkan insanlar ama budistler ezici çoğunlukta bu bana daha mantıksız geliyor , Hıristiyanlarla yahudiler ve müslümanlar aynı Allah'a inanıyor sadece kuran dışındakilerde uydurma ayetler var. Ve bu uydurmaları da kuranın türkçesini okursanız orada tek tek yazıyor.

Soruna gelince , günahkar doğar demek mantığımıza sığmıyor bir defa, Allah sana belirli bir akıl mantığa ulaşmadan ceza vermiyor.

Diğer durumda da kuran'da zaten Allah isa peygamberden bahsediyor ve hıristiyanlıkta oğlu olarak itham edilen o kitabı zaten apaçık söylüyor. Allah 3 tür demeyin diyor.

Ama şöyle de bir durum var ki anne babamız başka dinlerden olsaydı çoğumuz sözkonusu dinlere inanarak ölecektik muhtemelen. Çoğu kişi araştırmıyor çünkü. Kaç kişi kuran'ı kerim'i okudu sizce?

1|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 23

• bunlar Allah'ın kitabı değil görüşünüze katılmıyorum

evet belki İsa a.s'ye inen ayetlerden bazıları nesilden nesile değişmiş olabilir olsada

bir kitabın içinde bir tane bile olsa Allah kelamı varsa o kitaba Müslüman olanın

saygı göstermesi gerekir ve bir inanca inananlar varsa insan olanın

başka inançtakilere hoşgörü göstermesi gerekir

tabiki benimkine gösterdiği sürece

2|0
    1|0
    • Matta, Markos, Luka ve Yuhanna tarafından kaleme

alınmış olan dört İncil var bunlardan bahsediyorum

• Sorunu kökten çözeyim. İncil' de hiç bir şeyin değiştirilmeyeceğine dair Tanrı'nın sözü var. Tevrat ve Kuran'da da aynı sözler var. Sen nasıl kendi kitabının değiştirilmediğinden eminsen onlarda kendi kitapları için o kadar emin. Gel gelelim bu üç kitapta değiştirildi. Fakat inananlar bunu kabul etmiyor.

Neyse sadede gelelim İsa'nın bakireden doğma olayı cart curt ne ne ise artık, işte o eski bir efsaneden çalınma. Musa'nın beşikteyken nehire bırakılması ve Firavun'un karısı tarafından bulunması ayrıca Nuh Tufanı bunların hepsi çalıntı hikayeler. Kendilerinden 500-600 sene önceki efsaneleri Kopyala/Yapıştır yapmış çakallar. Tüm dinler insan uydurmasıdır.

0|4
    3|3
  • O kitaplar da Allah tarafından gönderilmiştir ama aslı bozulmuştur. İslam dini akla daha yatkındır. Doğan her çocuk tertemiz ve günahsızdır.

Aslında bazı din adamlarının da Kuran'ın aslı bozulmamış ve son kitap olduğuna inandıkları söylenir ama sen şimdi milyonlarca hristiyana bunu anlatabilir misin..?

0|0
    0|0
  • ben bir cevap daha vermek istiyorum, Müslümanlar dinlerini ne kadar biliyor ki? hristiyan biri vay sen doğruyu araştırmıyorsun diyemez. 1 milyon bile değildir dinin dolu dolu yaşayan şu ülkede. zaten %99 müslüman değil bunu da bilin. olsa olsa %60'dır.

0|0
    0|0
    • Turkiye'nin %98'i muslumandir

• sana söylenen %98 - % 99 falan fistan.

çık sokağa... çık memelekete gez bakalım, ne kadarı Müslüman gör.

(yaşayışı kastetmiyorum, yoksa yaşayışa göre %5 bile değil. nüfus kağıdında dini ibaresi islam yazıyor diye adam müslüman mı? kaç tane gizli yahudi kaç hristiyan, kaç dinsiz var biliyor musun sen?)

;)

• başka dine mensup bir kişi dinleri araştırmaya başlarsa Müslüman olması çok kuvvetlidir.

ama Müslüman birisi gidip de hristiyan falan olmaz. olsa olsa ateist-deist falan olur.

ateistler şu ayeti ne denli okudular bilmiyorum; ALİ İMRAN Süresi 7. ayet.

Kuran kendini bu ayetle korumaya almış zaten...

0|0
    0|0
    • seni kliseye davet ediyorum kardesce tabi.. inan her hafta musluman kardeslerimiz yeminlerini ederek hiristiyan oluyor.. bilmeden konusmamak gerekir..

• dediğin doğruysa şaşırdım cidden. ama emin ol onlar müslüman değildi zaten. yani namaz kılan oruç tutan sadaka veren zekat veren kurban kesen komşuluk hakkı gözeten (daha saymıyorum) müslüman bir insan imkanı yok başka bir dine geçemez. ya dinsiz olur ya dininde kalır.

• bizdede bebekler günahsız dogarlar..aslında mantık yürütürsek islamın ne kadar güzel bir dün oldugunu burdan çıkabilirsin :) bizde dogan bebeklergünahsızdır ama onların inancı gnahkar görür..ulan anasının karnında hırsızlık mı yaptı ulan ırzam geçti naptı bu bebiş dimi :)

gelelim ikinci soruna degiştirelemeyen tek kitap kuran dır..alt yorumlarda bir arkadaş incilde degişmedi demiş..incil in degiştigini hırıdtıyan dünyasıda biliyor..nasıl bizde namaz kılmaın farz oldugunu bildigimiz gibi kılmadıgımız halde bizim kalbimzi Allah biliyor diyip kendimiz ikandırıyorsak onlarda öyledir kendilerini kandırıyolar abim..

0|0
    0|0
  • onlara göre de kuranı başkaları yazmış

0|0
    0|0
  • bu günkü incil tektir onun bölümleri var luka, matla, markos, yuhanna...incil, bu şahısların riayet ettiği savıyla yazılmış bölümlerdir. belirtilen şahıslar hz. İsa'nın havarileri olduğu söylenir. yani rivayetin rivayeti ancak 1. yüzyılda kaleme alınmış yüzlerce nüsha içinden roma imparatorunun siyasi ihtirasları doğrultusunda seçilip incil diye sunulmuştur.

günah işleyip cenneten kovulan hz. adem'in anısına binaen yanılmıyorsam.

oysa tertemiz bir bebek..

inanmamakta ısrar edip inatçı bir tavır takınanı ALLAH doğru yola eriştirmez. iyi insan olmak, duyarlı, empati yapabilen, kibar, bilgili ve elbette ki adil bir insan olmak önemli. sonra da o her türlü yaratmayı iyi bilen sonsuz kudrete yönelip dua etmek gerek. KURAN'ı anlayarak okumak gerek.

0|0
    0|0
  • bir hiristiyan olarak cevaplayayim.. insanoglu hz adem cennetten kovuldugundan bu yana gunahkar dir yani yeni dogmus olmak bile gunahtir kisaca insan = gunahtir. incilden 4 tane yok otto ve yuhannanin yazitlari var gercek incil ingiltere muzesinde hala sergileniyor 1900 yillik...

o kitaplarda anlatilanlarin hepsi gercek.. ve birbiriyle asla celismezz... rab isaya inanmiyorsan kuranada inanma muhammede vahi getiren cebrailede inanma..

0|0
    0|0
  • birinin canı sıkılmış ondan olsa gerek :P

0|0
    0|0
  • Cünkü her biri kendi kitapini dogru görüyor ayni müslümanlar gibi. Siz daha iyi misniz sangilim ?

Tek Kuran var ama binlerce degisik yorumlamalar.

Ama önemli olan sonunda hepinizin yanilmasi.

0|1
    3|2
  • hristiyanlarda kendi dinini kitabını bilmezki.kiliseden ya da çevreden duyduklarıyla yetinirler.gerçekten araştırıp sorgulayanlar için bazen hayal kırıklığı oluyor.

0|0
    0|0
  • bunu kabullendikleri icin 4 kıtabın birleşmesine sesleri cıkmıyor müslim inancına göre bize göre yani 4 kitap var tevrat incil diyerini unuttum

bide kuran-ı kerim

0|0
    1|0
  • Onlara böyle öğretildiği için.

0|0
    0|0
  • inanmaları lazım çünkü orijinal incil yok. yoksa hristiyanlık gieder..

0|0
    0|0
  • hiç bir kuralı yok kolay din işlerine geliyo zaten araştıranlarınlar islamı seçiyo

0|0
    0|1
  • aptal oldukları için olabilir mi ?

0|0
    0|2
  • Bebekler cenabet doğuyormuş ondan 2. için bir şey diyemem

0|0
    0|0
  • Kullanici ismin ile baş başa birakiyorum seni.

0|0
    0|0
  • öyle rahat ediyorlarda o yuzden

0|0
    1|0
  • seks sonucu doğdukları için günahkârlar :(

0|0
    1|0
  • Kur'an dada aynı şey geçerlidir mezhep konusu ve ayetlerin farklı yorumlanması.aynı şey değil diyenler olabilir.aynı kitaptan birbirine zıt anlamlar çıkartılabiliyorsa ikisinden biri yanlış olmalı

0|2
    1|0
  • ona bakarsan 4 tane meshep var müslümanlıkta

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• 1- Adem yasak elmayı yediği için, tüm ademoğlu'nun soyu lanetlenmiştir. Hristiyanlığa göre bu sebepten ötürü her doğan bebek, Adem'in günahını alır ve günahkar doğar. Ancak hristiyan olarak bu günahkarlığı kaldırabilir.

2- Evet 4 incil var. Ama hristiyanlar Tevrat'a da Eski Ahit olarak inanmakta. 4 İncil'de İsa'nın sözleri geçtiği için tanrı sözü olarak kabul ediliyor.

0|1
    0|0
    • ne degerli elmaymış :S:S:S

• İsa bu arada Tanrı olarak da görülüyor.ama çelişki büyük,bunların 3 tanesi;1-Baba,

2-oğul,3-Kutsal ruh...hangisi tanrı amk şimdi kafa karıştı?!+1

• Üçlü birlik.

Baba Tanrı'nın, Tanrı hali

Oğul Tanrı'nın, İnsan hali

Kutsal Ruh, Tanrının ruh hali

Üçü de farklı şekillerde tanrı

Saçma sapan bir din işte

• Hristiyan inancina gore bebekler Adem ve Havvanin gunahiyla dogatlar. Vaftiz olmalilar ki o gunahtan arinsinlar.

4 kitap olayi soyle ki her insan bir cumleyi farkli anlayabilir. Bazi insanlar mecazli ve soyut bir dilden anliyorken digeri somut ornekler isteyebilir. Bu yuzden tek kutsal kitap, 4 farkli gorus acisiylayazilmistir.

Hristiyan degilim arastirma yapmistim.

1|0
    0|0
    • Bu cevap doğru...

Ek olarak şunları belirtirim ki, Hz. İsa, İncil'i yazdırmamış, havariler akıllarında kalan ayetleri kendi kitaplarında toplamışlardır.

İşte, İncil le Kur'an arasındaki fark bu...

• yeni doganlarin günahkar olmasi, taaa Adem peygambere dayaniyor. elmayi yiyip cennetten atildiklari icin günah icindeler.

hirstiyanlikta bir sürü reform oldu. baslangicini matin luther yapti bilindigi gibi. diger misal ingiliz kralin, katolik kurallari begenmeyip kendi kilisesini meydana getirmesi. vs.

yalniz buda bir gercek, insan inandigi inanci genelde sorgulmaz

0|0
    0|0
  • Ek olarak, Hristiyanlara göre İsa, Allah'ın kendisidir. Allah'ın insan şekline bürünmüş halidir.

Bu yüzden İncil'deki İsa'nın cümleleri tanrı sözü olarak kabul edilir.

0|0
    1|1
  • Hristyanlıkta adem ve havva yüzünden hepimizn günahkar oldugu yazılır.ozellikle de kadın.

incil 4 olması içinde şeytanı kötlyck sözler olmaması insanı bu yüzden satanizme götrür

0|1
    0|0
  • İlkini bilemem ama dinine bağlı hristiyan yok denecek kadar azaldı hatta avrupada müslümanlığı seçen çok sayıda insan olduğunu duymuştum.

0|0
    0|0
  • 1)hz adem günah işlediği için doğan tüm insanlar o günahla geliyor sanıyorlar

2)sana göre bu dediğin doğru, onlara göre de incil doğru

0|1
    1|0
Yükleniyor...