Alevilik neden ayrı bir din gibi duyuruluyor?

bende bir alevi olarak hep merak etmişimdir hz Ali nin din uğruna vefatından bu yana onun adı kullanılarak islam dışı bir hareket olduğunun söyleniyor olması ne kadar doğru bilemiyorum. din zaten bir felsefedir. bu felsefenin bir kolu veya mezhebinin neden islamdan ayrı düşündürülmeye çalışıldığını hatta bunu marjinalleştirme çabaları sizce neden?

Güncellemeler:
okuduğum bir yazıdan alıntı vereceğim size

"Herşeyden önce Alaviliği şiilikle bir tutmamak gerekir. Şiilik İslamiyetin bir mezhebidir.

Alevilik ise şamanizme benzerliği bulunan ancak Budizm ve Zerdüştlük gibi değişik dinleri bünyesine almış ve Hoca Ahmet Yesevi tarikatıyla yoğrulmuş kendine has özellikleriyle yepyeni bir din hüviyetine bürünmüştür.

Aleviler panteist inanışa sahipler (vahdet-i vücud) ayrıcı her insan Tanrı'nın bir yansımasıdır "

0|0
5|10

En İyi Erkek Görüşü

• Bende ALEVİYİM TÜRKÜM MÜSLÜMANIM hayır ALİ'yi sevmek suçmu biz YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALİ diyen bir ümmetin çocuklarıyız biz aydınlıktan yanayız biz dinin vicdanda olmasından yanayız dine para değil temizlik girsin isteyendeyiz biz inancımızı ZORLA değil içimizden gelerek yapanlardanız ibadet ALLAH' adır insanlara değil biz aleviler kulla kulluk değil ALLAH'a Kulluk etmektir kitaplara bakarak değil vicdana bakarak bizim KABEMİZ İNSAN YÜREĞİMİZ TEMİZLİK KOKAR eğer ben aleviyim diye beni sevmeyen sırtını dönen olursa ben yinede gurur duyarım DİN KADINLARIMIZA HAYVAN GİBİ DAVRANMAK değil ssabah akşam namaz kılmak değil fakire yardım etmek yardım ederken sömürür gibi değil yürekten yardım etmektir biz temiz insanlarız su gibiyiz ama şunu unutmasınlar sessiz kaldığımız korkaklığımızdan değil efendilimizdendir . unutmayalım ki HZ MUHAMMED SAV bu hayatta en değer verdiği insan ALİ ' dir neyse baş şişirdim sen eleştirelere kulak asma abi bizim vicdanımız temizlikdir iyi günler

3|3
    0|0
    • bende aleviyim kardeşim zaten bunları kim ortaya çıkarıyor esas bunlara bakmak ve bunlara karşı uyanmak adına bu başlığı açtım. bugün ateizm alevilik başlığı altında toplanmaya çalışılıyor.

"Hz. Ali aynı zamanda Tanrı'nın insan şekline bürünmüş hali.(Hırstiyanlar gibi) Ayrıca Hz. Ali Hz. Muhammed'e yol göstermek yardımcı olmak için çalışan Yarı-Tanrı bir kişiliktir."

bu en son okuduklarımdan bazıları... bunlara karşı birleşmeliyiz ve daha çok konuşmalıyız. yoksa kandıracaklar insanları

• eyvallah kardeş

Kızlar Ne Diyor 5

• Bunu ben de merak etmisimdir.Alevi arkadaslarim var.Ve cogunlugu da aleviligi islamdan tamamen ayri göruyor,ayri tutuyor.

0|0
    0|0
    • link

burdada yazıyor zaten. işte saçmalık neden onu araştırıyorum bende.

• Tesekkür ederim okudum.

Fakat keske su din,dil,irk ayrimlari olmasa...

• bakın dün murat bardakçı vardı mehmet barlas proğramında, konu tarih ve tarihçilerdi, soru basit ve netti, 1911 ve12 eylülden bu yana bugüne kadar tarih kitaplarında neden tek kelime bir konu yok. tarihçiler neden bazı koulara el atmaya korkuyorlar. tarihçiler tarihimi bilmiyor , kaynaklarımı yok yoksa birilerini rahatsız ederiz korkusuyla topluma ses vermemeyimi seçiyorlar. cevabı 45 dakikaya sığmadı ama tarihçilerden cevap hala bekleniyor.

• sakirtlerin yaninda ben allahim desen küfürler hakaretler havada ucusur (canli cikman mucize) ama kendileri kimin müslüman olup olmadigina kimin cehenneme gidip gitmeyecegine karar vererek bir nevi allahdan iyi ben bilirim derler cok komikler (:

2|1
    2|1
    • bugünlerde bu konular maalsef çok fazla, saçmalıklar üst üste geliyor.. en son durumda hz Ali yi bile melekleştirip hatta kutsal ruhtu diyenler bile var. ne diyim el insaf...

• siz paylaşın kültürel olayları bende dahil olayım , yani dinin tarih boyunca yanlış algılanan bir noktası olan alevilik üzerine konuşmak kültür değilse ne diyim :D

• cahiler yuzunden

0|0
    0|0
  • Sunnilik, İslam'ın en katı ve en muhafazakar kolu olduğu için.

0|0
    0|0
    • aşşağıdaki yorumları okursanız göktürklerden beri gelen şaman akımı bile diyen oldu

• vallahi aşşağıda yazıyor linkte verdim bu konuyla ilgili net yazılarıda var orada bakıp okuyabilirsiniz.

link

• YSS, Osmanlı'nın en acımasız padişahıdır. Babasından bile beddua aldı.

Acımasızlığı, onu Osmanlı'nın en başarılı padişahı yaptı ama. Kanuni'nin 45 senede yapamadığını, 12 sene de yaptı. Kanuni gibi 40 sene tahtta kalsaydı, herhalde Osmanlı gerçekten cihan hakimi olurdu.

• vlla çok alevi tanıyorum zamanında bir takım şeylerrden dolayı alevi oldum için lafta duydum ha üstüne düştn mü dersen düşmedim sorun eden biri değilim çnkü onlar gibi olamayan insanlar tanıyorum saçmalık bnce

0|0
    0|0
    • alevilik sonradan olunmaz zaten, alevilik alinin soyundan gelenlerdir aileden gelmedikçe seçemezsin bence.

• bn ztn kendim öyleyim demiyorum laf duydum diyorum o kadar

• aslında ben dinin mezhepleşmesinide yanlış görüyorum ama hilafet dönemi bitince gelen sonraki halifeler kendi ailelerini mezhepselleştirmiştir. sıkıntı taa o günlerden gelmedir.

Erkekler Ne Diyor 9

• sadece kendıne musluman olanların uydurmasıdır bu,ben sunnnıyım,alevılere buyuk saygım var ve severım,ben en ıyı muslumanım demenın ne kadar yavsakca oldugunu anladıgımız gun turkıyede; laık ,ıslam kavgası bıtecektır,herkesın dın ve vıcdan hurrıyetı vardır dıgerının ozgurluk alanına gırmedıkce...bası kapalı olan ve ınancının geregını yapanla bunu sov ıcın yapan arasında atla deve kadar fark oldugu gıbı alevılıkle sunnılık arasındada mezhepsel olarak buyuk farklar var,ama bu kımseyı ılgılendırmez,herkes dınını ıstedıgı gıbı yasar.. takdır sadece allahındır,yavsak ların degıl...

0|0
    0|0
    • okuduğum bir yazıdan alıntı vereceğim size

"Herşeyden önce Alaviliği şiilikle bir tutmamak gerekir. Şiilik İslamiyetin bir mezhebidir.

Alevilik ise şamanizme benzerliği bulunan ancak Budizm ve Zerdüştlük gibi değişik dinleri bünyesine almış ve Hoca Ahmet Yesevi tarikatıyla yoğrulmuş kendine has özellikleriyle yepyeni bir din hüviyetine bürünmüştür.

Aleviler panteist inanışa sahipler (vahdet-i vücud) ayrıcı her insan Tanrı'nın bir yansımasıdır "

• ıste benımde tam olarak anlatmak ıstedıgım bu... sen allahın ısıne karısamazsın yargıyı yapacak olanda hukmu verecek olanda odur,kımsenın alevılıgı yahudılıgı ateıstlıgı benı baglamaz,kendısını baglar..

• Senin gibi aleviler candır. Adamdır abi. Gel gör ki "aleviyim" lafını kendine kılıf edinip Allah'a, peygambere küfredenler de var. Bunlar alevi değil. Asla olamazlar. Milletimi bölmek için komünizmin aramıza soktuğu fitnelerdir.

Arada sadece itikadi meseleler bakımından farklılık vardır. Bu farklılık kimseyi dinden çıkarmaz. Gusül almazlarmış, namaz kılmazlarmış, cartmış curtmuş... Ben de sünniyim. Ama cenabet dolaşan, namaz kılmayan, hayatında bir gün bile oruç tutmamış, kurban etini rakı sofrasına meze eden bir sürü sünni var. Hepimiz aynı milletin evlatlarıyız. Aleviler, sünnilere göre Anadolu'ya daha göç eden topluluklardır. Sonucunda sünniler tarafından "bilgisizlikle" suçlandıkları için dışlanmışlardır. Bu doğru. Daha geç göç ettikleri için eski Türk adetlerini (İslam'a göre bidat olan adetler) daha geç bırakmışlar. Bu sorun olmamalı. Aleviler kendilerini ayrı tutuyorsa sünnilerin suçu yok değil.

Sorarım kurban bayramında, kesilen kurbanın kanını çocukların alnına sürmeyen sünni var mıdır? Bu eski adetlerimizdendir. Eski şamanistik bir örftür. Ama İslam'da bidattir, yani mekruhtur. Bu sünniler de bilmeden eski adetlerini devam ettirdikleri için dinden mi çıktılar?

0|0
    0|0
    • türkler islamiyeti talas savaşıyla seçmiştir ama islamın yaygınlaşması 19 uncu yüzyıl ortalarını bulmuştur yani anca 500 600 senede yaygınlaşmıştır.

• YSS, Osmanlı'nın en acımasız padişahıdır. Babasından bile beddua aldı.

Acımasızlığı, onu Osmanlı'nın en başarılı padişahı yaptı ama. Kanuni'nin 45 senede yapamadığını, 12 sene de yaptı. Kanuni gibi 40 sene tahtta kalsaydı, herhalde Osmanlı gerçekten cihan hakimi olurud.

• akpartide katliam yapmıştır dememiştir onu alevi dernekleri başkanı söyledi. bende duydum bir çok kaynaktan ama isyan sonucudur ama sonuçta dini ayaklanma olmuştur. fatih zamanındada olmuştur hatta karaman civarının katlide bu sebeple olmuş sonrasında bunu yapan kişilerin katli yapılmıştır. vezirler dahil.

• Aleviler kardeşimizdir.

2|2
    0|0
    • eyvallah saolun zaten hepsi yabancı oyunu bence, bugün gelinen noktada terör bitti diye alevilik üzerinden türkiyeye saldırıyorlar bence.

• Alevilerde,kürtlerde,çerkezlerde,şafilerde hepsi bizim kardeşimizdır

• kardeşlik amenna ama az önce bir yazı paylaştı nerdeyse hz Ali yi tanrı olarak gösteriyor. bu bir bölünme yaratıyor aslında işin komiği bunu yazan kişi bir ateist :)

• İsviçrede bir grup bunu kabul ettirmiş heralde.Bende aleviyim.Alevilik islam demektir.

1|0
    0|0
    • isviçreye ne gerek var. türkiye içinde alevilik ayrı dindir diyen çok kişi vardır. hatta bunu hz alinin camide vurulmasıyla bağdaştırıp bu sebeple nefret ediyoruz bile diyorlar. oysaki bu amaçla şehit olan bir kişi ölümünden sonra tersi amaçlarla kullanmak sadece ihanettir.

• herkes her şeyi der.it ürür kervan yürür.sünniler içinde her şeyi diyorlar.Karşımdaki adam olsun yeter.

• bazı laflar it ürür kervan yürür sonunda büyür önü alınmazsa patlar. bu sebeple doğru bilinçlendirmek gerekiyor. son dönemde konuştuğum bütün ateistler alevi olduğunu söyledi. o derece anlayın yani.

• Alevilik Göktürklerden gelen bir kültürdür aslında islamda tek bir çatı altında birleşiyoruz ayrımın anlamı yok

1|0
    0|0
    • alevilik adını alan hz aliden gelir o farklı bir konu. onu söyleyenler aleviliğin şamanizm olduğunu söyler gök türk hanlığından beri var olduğunu söyler.

link

burada yetrli bilgi vardır ancak alevilik adı üzerinde aliyi sevenlerdir. yanlış bilgilendirmeye gerek yok isim benzerliği bile yok.

• tamam bende şamanizmden geldiğine inanıyorum ozaman :)

• o mümkün değil :) göktürkler gök tanrıya inanırdı dine değil esasen korkacak bir güç olduğuna inanırdı yapılarıyla aleviliğin alakası bile yok.

• çok boş konuşmuşsun her sünni aynı olmadığı gibi alevi de aynı değildir.alevi şudur diye bir kalıba oturtamazsın.alevi bektaşi dediğinde birçok farklı düşünce bu çatının altına girer.alevilik islamın kolu değil diyen de çok hüseyin aygün gibi. ama en basiti hz ali'nin resimlerine bakarsanız başının etrafında bir ışık resmedilir.bu bile zerdüştlükten etkilendiğinin kanıtıdır

0|0
    0|0
    • hz ali neyin halifesidir üstadım? hadi bırak islamı falan adam bu uğurda namazdayken ölmüş yahu en azından buna eyvallah demek gerekir. ayrıca resmi omu çizdirmiş. onun ölümünden sonra yapılan bir tasvirde onun yaşantısını ne kadar yansıtır bir sorgulamak gerekir.

• illüminatiyi bunlar mı kurmuş yoksa :(

• komik gelecek ama ilk büyü kitabını bile insan derisinden araplar yapmıştır... ben bunca zaman oldu şaşırmayı unuttum. artık hiç bir şeye şaşırmıyorum

• Sadece ayri bir Din olarak görülse ... Ayri bir Etnik olarak görenlerde var. Bazilari hem Türk hem Alevimisin niye soruyor.

0|0
    0|0
  • Alevileri ötekileştirmezlerse o zaman haklarının yendiğini, haksızlık ettiklerini kabul etmek zorunda kalırlar. Bu şekilde gerçeklerden kaçacaklarını sanıyorlar.

0|0
    0|0
    • konuyla pek alakasız oldu ya da ben anlayamadım yani... ayrı bir din dir mi demek istiyorsunuz?_

• Aleviler Müslümandır. Sen hata yapan birini uyarırsın ama baktın dinlemiyor sallarsın, dışlarsın ama tutupta öldürmezsin. Öldürüyorsan senin kendinden emin olmadığın sonucu çıkar ve senin için tehdit ortadan kalkmıştır. Aleviler eğer Müslüman değilse dışlayın anlarım ama neden katlediyorlar? Bunun altında ki sebep Alevilere yapılan haksızlığı kabullenmek yerine haksızlığa devam etmek daha kolay geliyor. Kabul ederlerse kontrol ettikleri insanlar ellerinden köle olmaktan çıkar.

• sallamak artık hata olur bence, çünkü karıştıran çok ... karıştıranları bertaraf etmek adına bunları yapmamız gerek.

• Çunku aleviler dinin isteklerini tam yerine getirmiyorlar . İslamın butun mezhebinde oruç 30 gün tutuluyor. alevilikte 25 gun + et yemek serbest(bunların ozelligi ney) . Namaz kılan alevi nadiren gordum 10/1 ihtimal

0|0
    2|0
    • yok canım kardeşim oda bir farazi, aleviler 3 ay tutar orucu 3 aylar denmeside ondan zaten + 3 günde kefaret orucu var yani 93 gündür oruçları ama herkes tutmakla yükümlü değildir, hz hüseyinin acısından yana 90 gündür. o 3 günse tam komedidir, çünkü hüseyinin katli sonrası kutlama amaçlı 3 gün oruç tutulması rivayet edilmiş ve gelenek olarak kalmıştır. doğru bilinen yanlışlardan biride budur.

• çogu insan boyle diyor 2.side zaten tutanmı kaldı oruç

• ben tutuyorum, tutup tutmamakda pek önemli değil aslında ama gerçeklerin bilinmesi gerek, yezid hz hüseyini katledince sevinçten 3 gün oruç tutturan yapı bugün alevilik içinde yer tutmuşsa her şey olabilir şaşırmamak gerekir, ama dediğim gibi bu bizlerin hatası yeterince yer vermiyoruz bu konulara demek ki

Yükleniyor...