Kemalizm, bir tür sosyalizm midir?

Kemalizm, sosyalizmin bir çeşidi midir?

0|0
1|17

En İyi Erkek Görüşü

• kemalizmin temeli ulusalcılıktır.ulusalcılıkta şöyledir.türkiye cumhuriyeti içinde herkes türktür ve herkes eşittir.herkesin eşit olması sosyalizmdir.

her solcu sosyalisttir belki ama her solcu komunist değildir.ulusalcılar milliyetçi insanlardır.komunistler ise milliyetçi insan değillerdir.gerçeği ülkemizdekiler milliyetçiliği geçtim ırkçılar ama.komunistlerin çoğunun doğululardan oluşması da herşeyi gösteriyor zaten.halkların kardeşliği sloganı altında ırkçılık yaparlar.

kısacası her solcu komunist değildir.

1|1
    0|1
    • Bunlardaki arap hayranlığı hiçyerde görülemez :)

Arap yalağı diyorum ben onlara .D

• Arap şanslı baya bence. Bulmuşlar bu kadar salak milleti sdasdaasd

• Milliyetçi biri marksist temelli sosyalist olamaz. O konuda doğru.

Diğer yazdıkları ise, siyasi bilgisinin çok geniş olmadığını gösterir. Sultan Galiyev kimdir, Ethem Nejat kimdir bilmez. Bunlar milliyetçi sosyalizme çok katkı sağlamış kişilerdir. Bu isimleri bilen biri zaten siyaseti çok iyi bilir.

Erkekler Ne Diyor 16

• Kemalizim atanın bıraktıgı izde yurumeyı beceremeyenelrın gorusudur ;)

Mustafa Kemal Atatürk yasasa Kemalistleri idam ederdi :)

0|1
    1|0
    • hep aynı şeyler neden idam ediyor bunu soralım peki çok sevdiğimiz ve sistemini benimsemiş olduğumuz için mi.akp ulus devlet yapısını değiştiriyor bunları asmayacak da onu çok sevenleri mi asacak.

• atama laf yok bende onu cok sevıorum ama kemalıstlık adı altında gerıcı bı topluluk var atamızın adı altına sıgınıyorlar bunu ınkar edemezssın atam ızımden gıdın demıs benım gıbı yenılıkcı gelıstırıcı olun demıs geri olmayın demıs.

Türkiye Cumhuriyetınde hic bir kuvvet zaten ne cumhurıyetı nede laikliği yıkabılır ben gırısımde gormedım bu gune kadar boyle bır sey ıcın. Türkiye cumhuriyeti için öl sev yasa ölmüş iyi bir lider icin değil yine sev ama bıraktıklarının ustune koyarak gıt gerıcı olma

• Değildir.

0|0
    1|1
  • Kemalizm diye birşey yoktur , Atatürkçü olmak vardır , kemalizm'i bu şerefsiz şeriatçılar atatürkçüleri karalamak için kullanmışlardır , Atatürkçülüğün temelindede milliyetçilik vardır , o yüzden sosyalizmle hiç bir alakası yok . Aksini iddaa eden ya akplidir ya da tvden siyaset öğrenen insandır o kadar.

1|2
    0|3
    • bazı atatürkçüler benim dinim kamalizm der nedense.

• alistairi rum kerhanesinde felan mı doğdun hacı sen ne bu atatürk düşmanlığı , bu uydurma sözler ,uydur uydur salla salla başka birşey yok senin ne siyaset bilgin var ne tarih bilgin bir böcekten farkın yok . anca karala bazı şeyleri

• Yav dostum bana inan demiyorum araştır diyorum sana sadece araştır ve sana öğretilmeyen tarihi gerçeklerle yüzleş bir an önce,

Allaha şükür ben atatürk gibi babası atası bellisiz biri değilim atatürkün babası bile bellisiz.ARAŞTIR.

• Sosyalim ekonomik temele dayalı bir siyasi görüştür. Kemalizm bir ülke ideolojisidir. Ekonomik yöne bakarsak karma ekonomi yanlısıdır.

0|1
    1|1
  • başlı başına bir felsefedir.kalıplara sokulamaz.

0|0
    0|0
  • tabi ki hayır. Kemalizm Atamızın ilke ve inklaplarını temel altyapı ve prensip olarak baz alan bir görüştür. Sosyalizm herşeyin halkın olduğu bir altyapıda hareket eder. özelleştirme yoktur. kapitalizm yoktur. ülkeyi yönetenlerde halkın en alt tabakasıda eşittir. aynı şekilde yaşar ve aynı şekilde yargılanırlar

0|0
    0|1
  • bide mhpliyim diyorsun utanma len akpli olduğunu söyleme korkma aşşağılamıcaz seni aa akpli bak hiihi belli zaten falan demicez,bir çatının altına sığınma düşüncelerini göstermek için burdaki herkes biliyor senin mhpli olmadığını :) Artık ocak dışısın osmancık

1|0
    0|0
    • Bir sürü MHP'li tanıdım ben, hiçbiri de böyle değildi.

Öyle olanlarda zaten: ya BBP'ye ya da AKP'ye geçiyor.

• klavyen kaç sarjör alıyor hacı ?

• Ya sen çok zekisin biliyomusun.

• Kemalizm üzeri ne yaziksa ön yargilar var, hakli yerde cünkü Türkiyede bunun üzeri senelerce siyaset yapildi.

Aynen bugün AKP Din üzeri siyaset yaptigi gibi.

Kemalizm benim anladigima göre biraz fanatiklesen Atatürkcülüktür. Kisaca bazi insanlar nasil abartilmis bir sekilde Fenerbahceyi ya da Besiktasi sevdigi gibi Atatürkü seviyorlar.

Neyse, bunda sikinti yok, saygili kalindigi sürece ve kimseye zarar verilmedigi sürece.

0|0
    1|2
  • Kemalizm kıt bir görüştür.

0|2
    1|5
  • Mustafa kemal bir filozof değildir büyük bir önderdir onun için kemalizm bir ideoloji değildir

Lakin saidi kürdi taraftarı kemirgenleri önceden gören büyük önderin onlara bıraktığı küçük bir hediyedir...

0|1
    1|2
  • kemalistler kel aynak kuslari gibiler

0|2
    2|4
    • siz dinciler de arapların bir tarafını yalamış köle gibisiniz.

• Hayır değildir.Farklıdırlar.

0|0
    1|1
  • Değildir, sosyalizm ile hiçbir alakası yok

0|0
    0|0
  • putlaştırma diyim işte

0|1
    1|2
  • çeşididir anasını satım:D

1|0
    0|2
  • bir tür nasyonel sosyalizmdir denilebilir, ucu faşizme çıkar...

0|0
    1|2

Kızlar Ne Diyor 1

• link Bu tarz siyasi oluşumlar, sosyalizm olduğunu savunur.

Benim görüşüm daha farklı. Bunu kendime saklamayı tercih ediyorum.

0|2
    0|2
    • kemalist olan biri aynı zamanda ulusalcıdır canım.sistem olarak benimsemektir.atatürkçülük ise ilke ve inkilaplarını benimsemektir.atatürkçü kişiler ise milliyetçi kişilerdir.her kemalist atatürkçüdür ama her atatürkçü bir kemalist değildir.

• zaten öyle de balamir14 ün yorumuna baksana bir :)) milliyetçi sosyalist olmaz gibi bişey söylüyor :D

• +1 :)) biz aslında aynı görüşleri savunuyoruz tamamen ama sen hala ulusalcıyım demiyosun :)

Yükleniyor...