Çinliler neden yemeklerini çubukla yiyorlar ?

Evet arkadaşlar, sizce Çinliler neden yemeklerini çubukla yerler? :)

0|0
7|9

En İyi Kız Görüşü

• Yanlız atladığınız birşey var. Çucubklar ile yemek yiyenler sadece Japonlar değil. Tüm asyada yemeği böyle yemek gibi bir olay var.

Tam değil, ama bilgiğimin birazını anlatayım.Çünkü bende sushi seven ve öu yemekleri çubuklarla yaptığım için biraz araşıtrma yapmıştım, uzun zaman önce bu konu hakkında. Çucuklar ile yemek yemek Çinde 5000 yıl öncesinden gelen bir olay.Arkologların yaptığı çalışmalara göre insanların yemekleri ateşten alabilmek için ağaç dallarını kullanırmış.

Daha sonraları bu dallar bir kullanma aleti olmuş.Yani yemek yerken v.s derken herşeyde kullanılmaya başlamış. Ağaç azlığını veya yokluğunu göz çnünde bulundurduğunuzda çubuk kullanımı bir mecburiyet olmuş elbette ki bu yokluktan gelen bir metod olarak sayılsada, zamanla Japonya,Çin veya uzakdoğuda yemek kültürü olarak kalmıştır.

Filosof Konfiçyus(Kong Fuzi yani ülkesinde tanınan adı ile)

İnsanlara çubuk ile yemek yeme metodlarını insanlara aşıladı ve dağılmasını sağladı

Konfiçyusum asya'da büyük bir din gibi sayılyor. . Konfucius şöyle der:Saygın toplumlarda insanlar yemeği çubuk ile yerler.Bıçaklar ya saphanede ya da mutfaktaki masa yani ait oldukları yerlerde kalmalıdır.

Bu düşünceden sonra Asya'daki insanlar saygın olduklarını göstermek için bu sözden devam etti, gittiler.Zamanada kültür olarak yansıdı

0|1
    0|0
    • Kusura bakmayın, gece yarısı yazmıştım yazıyı şimdi görünce ne kadar yanlış ve imla hatası yaptığımı gördüm bu yüzden özürdilerim. Buna rağmen en iyi cevap seçtiğiniz için teşekkür ederim.

Bunu anladığınızı biliyorum fakat şimdi tekrar ve temiz bir şekilde yazacağım.:)

Kızlar Ne Diyor 6

• Yanlız atladığınız bir şey var. Çubuklar ile yemek yiyenler sadece Japonlar değiller ve hemen hemen tüm Asya'da insanlar yemeği böyle yerler.

Tam bilemiyorum fakat bilgim dahilinde olan bir şey anlatabilirim.Çünkü bende sushi seven ve bu yemekleri neden çubuklar ile yediklerini merak etmiş biri olarak uzun zaman evvel biraz araştırma yapmıştımç

Çubuklar ile yemek, yemek Çinde 5000 yıl öncesinden gelen bir olaymış. Arkeologların yaptığı araştırmalara göre insanlar yemeklerini ateşten alabilmek için ağaç dallarını kullanırlarmış.

Daha sonraları bu dallar, bir kullanma aleti olmuş, yani yemek yerken v.s derken her şeyde kullanılmaya başlamış. Ağaçların azlığını veya yokluğunu göz önünde bulundurduğunuzda çubuk kullanımı bir mecburiyet olmuş Elbette ki bu yokluktan gelen bir metod olarak sayılsa da, zamanla Japonya, Çin veya uzakdoğuda yemek kültürü olarak kalmıştır.

Filosof Konfiçyus(Kong Fuzi yani ülkesinde tanınan adı ile)

İnsanlara çubuk ile yemek yeme metodlarını aşılamış ve dağılmasını sağlamış

Konfiçyusum Asya'da büyük bir din gibi sayılyor. .

Konfuçyus şöyle der:

Saygın toplumlarda insanlar yemeği çubuk ile yerler. Bıçaklar ya kesimhanede ya da mutfaktaki masaya, yani ait oldukları yerlerde kalmalıdır.

Bu düşünceden yola çıkan Asya'daki insanlar saygın olduklarını göstermek düşüncesi ile bu sözü kendilerine uydurarak yola devam etti, gittiler. Zamana da kültür olarak yansıdı.

Şimdi daha düzgün oldu sanırım.:)

0|0
    0|0
  • çin işkencesi :DD

0|0
    0|0
  • Herkesin eski bir tarihinden gelen gelenekleri vardır.Uzakdoğu da batıdan etkilenmeyip bu alıskanlıklarını devam ettiriyorlar bir nevi tarihe saygınlık olarak düsünüyorum .Çoğu ülkenin beceremediklerinden :)

0|0
    0|0
  • Cin mal iste.. Bizde ekmekle yiyoruz

0|0
    0|0
  • Çin aklı işte :D

0|0
    0|0
  • sen neden çatalla yiyorsun

0|0
    0|0
    • öyle öğretildiği için, şimdi sende onlara öyle öğretilmiş mi diyeceksin ?

Erkekler Ne Diyor 9

• Wikipedia'da bu konuyla ilgili pek de tatmin etmeyen bir yanıt var link

Eğer ingilizceye hakim iseniz ingilizce olarak okumanızı tavsiye ederim.

0|0
    1|0
  • ekonomik olsun diye.millet yerken yorulup bırakıyodur heralde.malum kalabalık yer

0|1
    0|0
  • sıklınca parmak atanda onlardı dimi ? :))

0|0
    0|0
  • afrikanın bazı ülkelerinde elle yemek yeniyor(çatal kaşık olmadan)

0|0
    0|0
  • biz niye kaşıkla yiyiyoruz d:

0|0
    0|0
  • böcek kibarlığı

0|0
    0|0
  • ne yapsınlar yemesinler mi aç mı kalsınlar

cayırt

0|0
    1|0
  • çatal kaşığın icadından haberleri yokmuşda ondan hahahahahahhaha

0|0
    0|1
  • Ben kore fabrikasında calısıyorum.Onlarda Cubukla yiyolar katı yemekleri.Çorba falan sulu yemekleri kaşıkla içiyolar. :)

0|0
    0|0
    • Anladım eyvallah kardeşim :)

Yükleniyor...