"Bütün kadınlar şiiri bir kadına terkeder" Haydar Ergülen bu dizede ne demek istiyor?

Haydar Ergülen'in eylül adlı şiirindeki son dizeyi anlamayamadım sizce ne demek istiyor ? Dize şöyle :

bütün kadınlar şiiri bir kadına terkeder

Teşekkür ederim

0|0
6|3

En İyi Kız Görüşü

• Bence;

Şair bir kadına aşık. Kadın da şairi terk ediyor. Ama şair o kadar bağlı ki kadına; kime baksa o kadını görüyor. Kadın derinden etkilemiş her anına yerleşmiş şairin.

Atıyorum kendini şairin yerine koy;

Çok aşıksın ama o kadar ki daha sonra hayatına giren her kadında onu görüyorsun. Onlara şiirler yazıyorsun içinden gelerek. Ama yazdığın şiirleri aslında o kadınlara değil, o kadınlarda gördüğün asıl kadını düşünerek, ona hitaben yazıyorsun.

Şairin yaşadığı durum da böyle bir şey benim fikrime göre. Yani şiiri onlara yazıyor ama asıl kadını düşünerek yazıyor. O yüzden şiir aslında onların değil asıl kadının. Diğer bütün kadınlar da şiiri ona bırakmak zorunda. Yazdığı şiirlerin içindeki duygu ve anlam o kadını ifade ediyor çünkü.

3|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Bu cümlenin nerden geldiği önemli. muhtemel mana şiirin diğer dizelerinde saklıdır. tahminimi söyleyeyim

Giden bir kadın bir ayrılık şiir yazdırır şaire. Aslolan gidenden geriye kalan acıdır ve gidenin yerine bir başkası gelecektir.

<Bir kadın gider, ona yazılan şiirler de biter. Giden her kadın şairin yazacağı yeni şiiri yerine gelecek olan sevgiliye devretmiştir

2|0
    0|0
  • en iyi cevaptakinin üstüne yorum yapamıycam

1|1
    0|0
  • Diğer dizelerde önemli ama burada sanırım ah aslında söylemek istiyorum ama dogru kelimeyi bulamıyorum kelimelerle aram hiç iyi degil :(

1|1
    0|0
  • kadınlar cadolozdur demek istiyor :P butunde ayrı bir mana yoksa budur

0|0
    1|1
  • bütün kadınlar aslında kadınlara aşık olur demek istiyor

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Yanlış yazılmış olabilir mi bütün erkekler şiiri bir kadına terkeder gibi olmalı sanki.. Hadi diyelimki doğru yazılmış bu durumda şair kadınlığı yahut dişi figürü bir şiire benzeterek yani emanete benzeterek sonra başka kadına devreder gibi birşey söylemiş annemiz eşimize devrediyor gibi..

0|0
    0|0
  • Adam burada diyor ki kadınlar şiirlerin hep bir kadına yazıldığını söylerler ki gerçekte de öyledir. O kadar şiir yazdım çizdim her okuyan dedi ki bunları kime yazdın. Şiiri bir kadına terkettiler hemen :D

1|1
    0|0
  • kendi bile bilmiyo lan ne demek istediğini...Sallamış işte...maksat büyülü gözükmek :))))

1|0
    1|1
Yükleniyor...