Ekonomiyle arasi iyi olan var mi?

Yurt disindayim ben ve "Masse Monetaire" denilen mereti internette arastiriyordum hani basit bir sekilde anlatan bir yazi bulurum ve ezberlerim derken wikipedia'dan turkçesine bakayim dedim sonuç "Para Arzi".

Bilginiz var ise bari turkçesini anlatin belki turkçesini anlarim. :(

0|0
0|3

En İyi Erkek Görüşü

• para polıtıkası demektır o kavram para polıtıkası da malıye polıtıkası ıle bırlıkte ekonomıyı tamamlar..paara polıtıkasını mb belırler..mb bellı aracları ve aamacları vardır..mesalan bızım mb fıyat ıstıkrarını savunur..almanyanın mb ıssızlık oranına gore polıtıka belırler.mb bagımsızlardır ve kendı karrlarını kendı kurulunda alırlar..cogu enflasyon hedeflemesı yapar..bu konuyla ılgılı konuscak bır cok konu var sen sor ben bıldıgım kadar yanıtlıyım

1|0
    0|0
    • M1,M2 ve M3 var mesela M1 para,çek gibi seyleri kapsiyor ama M2 ve M3 u anlamiyorum zaten basli basina anlamiyorum :/

• anlamadıgın yerı sor...anlamadan gıtmeyelım burdann..benı en ıyı cevap secmıssın bunun hakkını vermem lazım...eger sen anlamassanda bu sınavdan dusuk not alırsan kendımı kotu hısederım

• Zaten sinavda zaten M1 M2 diye sormazki. 3-5 makale koyar analiz yapip yorumlamamizi ister yani her ne kadar M1,M2,M3 anlasam bile yorumlamam imkansiz. Ama eger bu siteye hemen hemen her gun baglaniyorsan bir daha bu derse çalistigimda anlamadigim ufak noktalari sorarim simdilik beynim durdu daha calismayacagim.

Erkekler Ne Diyor 2

• Zaten sana bu sekılde sormayacaktır..m1 m2 m3 de hangısı hangısının ıcınde dıye sormaz..sadece sen hangısının ıcınde oldugunu ogren ..sana para arzı hakkında soyle genel bılgı vereyım bak nerden nereye cıkacagız..bak para arzını anlayacaksın sımdı ben anlatınca ve makalede sorsa tam puan alacaksın.

Fısher'ın bır denklemı var..bılıyorsundur zaten..MV = PT...Burada M para arzını, V paranın dolanım hızını, P ortalama fiyatları ve T de ekonomide üretilen malların fizik miktarını gösterir. PT’yi kısaca GSYH olarak gösterebiliriz.pekı GSYH ne demek...(Gayrisafi Yurtiçi Hasıla; Bir ülkenin kendi sınırları içinde 1 yılda üretilen mal ve hizmetlerin piyasa fiyatları cinsinden, toplam parasal değeridir. Gayrisafi milli hasıla'dan farkı gelirlerin ülkemizin sınırları içinde elde edilmesidir)

Bu durumda denklemimiz MV = GSYH’ya dönüşür. Paranın dolanım hızından kastedilen her bir para biriminin (1 TL) bir yılda kaç kez el değiştirdiğidir.para arzını M1 olarak alırsak Türkiye için 2012 yılının dolanım hızını V = GSYH / M1(denklemde m1 obur tarafa attık carpı boluye donustu.MxV=GSYH..anladın demı) formülü ile yaklaşık 8,5 olarak buluruz..(Bu hesaplamada para arzını M1 olarak ele almamın nedeni dolanımdaki para ile banka kasalarındaki paranın ve kredi kartı, banka kartı gibi araçlarla her an kullanılabilir durumdaki vadesiz mevduatı bu hesaba katmanın doğru olacağını düşündüğümden)

MV = PT denkleminin bize anlattığı çok basit bir şey vardır. Ekonominin fiziksel üretiminde (T) çok hızlı ve çabuk artışlar olmaz. Aynı şey geleneklere, alışkanlıklara göre biçimlenmiş olan paranın dolanım hızı (V) için de geçerlidir. Bunlardaki değişiklikler orta uzun vadede gerçekleşir. Dolayısıyla V ve T’yi kısa dönemde kolay değişmeyen büyüklükler olarak kabul edebiliriz. Bu durumda para arzında (M) ortaya çıkacak bir artış fiyatlar genel düzeyinde (P) artışlara (enflasyona) neden olur.

Bu yaklaşım birçok merkez bankasının niçin temel hedef olarak fiyat istikrarını aldığını ve niçin parasal genişlemeyi denetimde tutmaya çalıştığını açıklamaktadır. Son zamanlarda ekonomı haberı ızlıyorsan fed ve avrupa merkez bankasının parasal genısleme yaptıgını duymussundur.. başta Fed ve AMB olmak üzere merkez bankaları ekonomiyi canlandırabilmek amacıyla parasal genişlemeye gittikleri halde enflasyon oluşmamasının nedeni içinde bulunulan kriz ortamının devam ediyor olmasıdır. Böyle bir genişleme normal ortamlarda yapılmış olsa büyük çaplı enflasyon yaratabilirdi.

Türkiyede m1 para arzı ve gsyh bırbırne yakın bu da TCMB’nin, enflasyonu denetlemek üzere para arzını denetim altında tuttuğunu gösteriyor.

Biraz uzun oldu ama okursan tam anlamıyla anlarsın..anlamadıgın yerı sor burda..ben burdayım

0|0
    0|0
    • Fed ve avruanin durumuyla ilgili bir video izlemistik simdi sen anlatinca daha iyi anladim kriz ortamini.

Bu yazinla daha iyi anladim. Birdaha ders calistigimda birkackez daha okusam bu dediklerini daha iyi anlarim.

• Ben su an anlattiklarini beynimden siliyorum o halde cunki sana guvenmemeye basladim ^^

• guven=ceterıs parıbustur...hem ceterıs parıbus ne demektır tum degıskenler saabıtken bır degıskenın artırılmasıdır..benım karsı tarfa verdıgım tum duygular sabıtken karsı tarafa verdıgım guven ona yaazdıgım her mesajla artar..neyse benı fazla tutma dahaa yardımım bekleyen kurumlar var..surda bırının ıcıne canavar mı gırmıs daha demın sormus kız o canavarı oldurmeye gıdıyorum nasıl olduruyum dıye dusunuyorum su an

• bu nasıl ki hiçte anlamam şimdi baktım yani

link

1|0
    0|0
    • bi de bu var, neyse 5* vereyim link

• Sagol bana gerizekali dedin :)

• hayıır, der miyim hiç öyle bir şey :) hiç bulaşmamalıydım soruna di mii? :)

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...