Dini inançlara saygı gösterilmeli mi?

Dini inançlara ve kişilerin inançlarına saygı gösterilmeli mi?

Bir inancı yermek, dalga geçmek görmezden gelinmeli mi? Yoksa savunulmalı mı?

Saygının sınırı nedir ya da saygı dediğimiz şey tabulardan ibaret midir?

Buyrun...

0|0
12|10

En İyi Erkek Görüşü

• insanların degerleri varsa degerlidir

dine degilde insanların degerlerine saygı duyuyorsun aslında

gibi

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• *inançlara ve inançsızlığa da saygı gösterilmeli tabi

her düşünce hoşa gitmeyebilir gitmek zorunda da değildir ama saygı gösterilmelidir

*saldırgan bir tavır yoksa, zararlı bir durum yoksa müdahale etmek gereksizdir

*inançla dalga geçmek görmezden gelinmemeli

böyle bir hak yok had bilmek lazım

*saygı denen şey tabudan ibaret değil bence

bu dünyada birlikte yaşıyorsak, her türlü canlıda varsa

farklılıklara saygı şarttır

0|0
    0|0
  • Kimsenin inancını eleştirmek yahut küçük görmek üzerime vazife değil ancak fikrim olabilir.

Kendi inancıma laf edeni görürsem polemiğe girerim çünkü herkes saygı duymak zorunda.

1|0
    0|1
  • her alanda saygı olmalı din de buna dahil ya da inandığın neyse ya da diğer insanların neyse eğer olamıyosan haddini biliceksin sınırını aşmıcaksın bu dalga geçenler salak insanlardır kendi inançlarına bile bağlılığı yoktur bir kere saygının sınırı nedir eğer karşındaki saygısızın biriyse direk yol vermekdir laf yarışına ya da yumruk yarışına girmek diğildir

0|0
    0|0
  • Kişiye saygı göstermek zorundayız inancından önce, insan olduğu için.. Misal çok tepki toplar eminim ama fikrimi söylemek istiyorum ki ben ateist birine saygı duymam, ona saygı duymam demek inancıma ters düşer zira saygı duyduğum an ben yanlışa düşerim, inancım zedelenir. Ama hakarette etmem, yargılamam, öcü gözüyle bakmam, dalga geçmem nötr yani.. Dediğim gibi insan olduğu için saygı göstermek lazım inancı dolayısıyla değil.. İnancından ötürü kimseyle dalga geçilmez ama insan hatalar yapar yanlışlar yapar, karşıdaki de bir gaflette dalga geçer, kafa bulur alay eder,saygısızlık budur ancak insanlığa olur olacaksada. Ama biz daha saygı olayını başaramadık malesef..

0|0
    0|0
  • Kişinin inancı ne olursa olsun saygı gösterilmeli sırf inanmıyor diye aşağılayıcı, alaycı cümlelerle atıp tutulmamalı. Malesef bu sitede çok karşılaşıyorum bırak saygıyı tahammül dahi kalmamış bazılarında.

İnanç kişinin iç muhasebesi olarak kalmalı bu konu tartışılabilir ama herhangi bir inancı yermek kimsenin haddi değil.

0|1
    0|0
  • Din'ler yoktur. Tek din, tek yol vardır o da İslamdır!

İslam hoş görü dinidir de aynı zamanda. Ama bu demek değildir ki, yanında puta tapan var hoşgörülü ol ses çıkarma ya da bu demek değildir ki yanında adam hz İsa'ya tapsın ses çıkarma, adam hz Ali'yi örnek alsın camiye gitmesin ses çıkarma vs.

Haksızlığa ses çıkarmazsan zalimlerden olursun.

Hz İbrahim boşuna mı yıktı putları? Hayır!

Din kelimesini çıkaran da çoğaltan da batıdır.

Neyse, uzar gider bu böyle.

Vesselam deyip hayırlı geceler diliyorum.

0|1
    2|2
    • Hoşgörü gösterilen kısımlar nereler oluyor peki tam olarak bu durumda?

• "Ateist bile" derken dışladın zaten.

• "Ateist bile" derken dışlamadım. Hangi dinden bahsediyorlar ise o dinlerde tanrı inancı var.

Ateist kafa yapısına sahip olan bir insanda tanrı inancı da yok.

Bu yüzden dedim.

• Arkadaşım kesinlikle saygı gösterilmeli ama Türkiye gibi bir ülkede yaşıyoruz. Burada dinsiz ve imansız kelimeleri hakaret olarak kullanılıyor. İnançsızlığımızı dile getirdiğimizde gereksiz bir tartışma çabası ve akabinde hakaretler geliyor. Derin ve tartışmaya açık bir konu

0|0
    0|0
  • Kesinlikle gösterılmelı.

herkesın ınancına saygım sonsuzdur bana göre yanlış olsa bile.

o insan bu ınancının arkasında dura bılıyorsa savuna bılıyorsa, saygım sonsuzdur ama sadec boş boş konuşup işleve gelınce tık yoksa o insana saygımda olmaz, tıpkı buradakıaler gıbı ateist odlukalrını söyluyorlar ama kımlıkelrınde islam yazıyor ne işse, bır çabaalrı yok innaçları için saygımda yok o şahıslara k.bakmasınlar hiç...

0|0
    0|0
  • Onun dini inancının, bana müdahale edip etmediğine bağlı

0|1
    0|0
  • herkes sözde saygılıdır...

0|0
    0|0
  • herkesin keyfi bilir, saldırmasınlar da.

0|0
    0|0
  • önce konuşmayı ve dilemeyi öğrenmek lazım...sonra saygı aranmalı...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Saygı duymak değil asıl mesele tahammül gösterebilmek.

"Şüphesiz, Allah katında tek din, İslâm'dır." ama bu ateiste söv, budisti döv demek değil.

Bu ayetten sonra ben ateiste saygı duyuyorum diyemem, inancıma ters.Bunun anlamı başkalarının inançlarına tahammül gösterebilmek İslam hoşgörü dinidir ve Müslümanda başka inanca mensup biride inancını içinde yaşar.

Kimse başkasını yönlendirme, eleştirme hakkına sahip değil ama herkes karşısındakine hoşgörülü olmalı.

1|0
    0|0
  • inancı yobazlık boyutuna getirip başkasına dayatma safhasına geldi mi orada kafayı gömeceksin

0|1
    0|0
  • Bir tercihtir... Kimseyi saygı duyuyor ya da uymuyor diye suçlayamayız...

Ama zamanında şöyle bir açıklamam olmuştu: link

0|0
    1|2
  • Ben deistim herkesin inancına da saygım var.İster İslama inansın ister krem peynire tapsın beni alakadar etmez :)

1|0
    0|0
  • Saygı gösterdiğin kadar saygı görürsün. Empati ile çözülebilecek şeyler

0|0
    0|0
  • Bazı dinin inançlar saygıyı hak etmiyor.Örnek olarak islam.Bu sadece hastalık

0|0
    1|0
  • Gösterilmeli bence.

0|0
    0|0
  • Her seye saygi gostere gostere bu hale geldi Turkiye.daha hala saygi gost.calisiyorlar.

0|0
    0|0
  • dini inançlara saygısız olanların çoğu sözde dine bağlı olanlardır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...