Tarih konulu filmlerde bu neden olur sizce?

şimdi tarih konulu filmlerde ya da içinde savaş geçen filmlerde komutanlar en önde oluyor, konuşuyor, sonra savaş başlıyor. arkadalarında da orduları.

merak ettiğim savaş emri verildiğinde neden ilk komutana saldırılmaz. hele ki başarılı bir komutansa.

ya da tarihte o kadar hileler var ama koca ordudan biri de çıkıp komutanlar konuşurken okunu komutana atıp onu öldürmüyor.

ya da nasıl oluyor da kaybedilen savaşlarda komutan ölmüyor.

not: fetih 1453 ün etkisinde kaldım evet :D


0|0
4|7

En İyi Erkek Görüşü

 • Tarihte hiçbir şey göründüğü gibi değil... Veya göründüğü gibi. Kumandan savaşı yönetir... Bak adı üstünde "KUMANDAN" yani; Kumanda eden...

  Kumandanların özel muhafız birlikleri vardır, öyle önüne gelen kolay kolay ok atıp gebertemez. Yani kumandan savaş alanında ipini koparıp gezmiyor. :D Osmanlı Sultanının etrafında savaş sırasında yüzlerce kapıkulu yeniçerisi olurdu mesela muhafız olarak. Bizanslılarda taa vikinglerden Varangian muhafızı getirirdi imparatoru ölümüne korusun diye. Romalılar keza full donanımlı ve disiplinli askerlerden generallere "Praetorian" muhafızları verirdi. Pers ordularının generallerinin "ölümsüz" diye adlandırdıkları muhafızları meşhurdur.

  Yani diyeceğim o ki; Savaş alanında general ipini koparıp gezmiyor. Her an yanında onlarca-yüzlerce muhafız var. Ordunun generaline bağlı yüzbaşı ve onbaşı diye giden sistem var. Kumandan yüzbaşılarına ordunun nasıl hareket etmesi gerektiğini, ordunun stratejisini anlatır, borularla çaldırır. Ordu buna göre hareket eder. General ise geriden savaşı izler. Savaşın gidişatına göre farklı hamleler ile askerleri yüzbaşılar aracılığı ile kontrol eder. Baktı yeniliyor askerler çekilsin diye ricat borusunu çaldırır ve tüm askerleri geri çeker. Yani kumandanlar kumanda eder... Gider salak gibi, yem olmak için en önde savaşmaz. Kumandanı, generali ölen bir ordu da kolay kolay savaş kazanamaz ve büyük ihtimal ile savaş alanından kaçar. Ordunun yarısı düşmana yem olur. Bu yüzden kumandanların korunması ve geri de durması önemli.

  Haa... Nadirde olsa göğüs göğse çarpışan kumandanlar olmuş, ama çoğu savaş sırasında ya esir düşmüş, ya ölmüş. Yani mücrim edilmiş hepsi... Roma imparatoru Dönek Julian var mesela. Savaş sırasında İranlılar tarafından öldürülüyor. Yine Roma imparatoru Valens var... Gotlar ile yaptığı savaş sırasında en ön safta savaşırken yediği bir ok ile ölüyor. Bir sürü örnek var...

  Kısacası Kumandan dediğin adı üstünde kumanda eden kişi olduğu için en arkadadır.

  1|0
  • Şikayet

   Kaybedilen savaşlarda kumandan neden ölmüyor?


   Bu soruyu cevaplamayı unut muşum... Cevaba gelirsek, kumandan savaş sırasında ya kaçıyor, ya esir edilip anlaşma yapılıyor, ya da ölüyor. Genelde kaçıp kurtulurlar. Ölende bayağı var. Ama savaş kaybedildi diye kumandan öldürülmez. Kumandan sağ yakalanırsa daha iyidir. Fidye istenir, anlaşma yapılır vb...

  • Hepsini Göster
  • Şikayet

   iyi tamam. ben de sallasam böyle sallardım ama. mantıklı :D

  • Şikayet

   Seza sahte komutan.Sezar ölmeli diye bi film vardı:)).Neyse mevzu sen değilsin.Mevzu daha da derin.

   Arkadaşın yukarda söz ettiği neden komutanlara birşey olmuyor neden onlar ölmüyor.İstisnalar var yok değil fakat o dedikleri gerçekleşirse bunlar savaş ihlali olur :)