• Sor
  • Bence

Tarih konulu filmlerde bu neden olur sizce?

şimdi tarih konulu filmlerde ya da içinde savaş geçen filmlerde komutanlar en önde oluyor, konuşuyor, sonra savaş başlıyor. arkadalarında da... Daha Fazla

En İyi Görüş

• Tarihte hiçbir şey göründüğü gibi değil... Veya göründüğü gibi. Kumandan savaşı yönetir... Bak adı üstünde "KUMANDAN" yani; Kumanda eden... Kumandanların özel muhafız birlikleri vardır, öyle önüne gelen kolay kolay ok atıp gebertemez. Yani kumandan savaş alanında ipini koparıp gezmiyor. :D Osmanlı Sultanının etrafında savaş sırasında yüzlerce kapıkulu yeniçerisi olurdu mesela muhafız olarak. Bizanslılarda taa vikinglerden Varangian muhafızı getirirdi imparatoru ölümüne korusun diye. Romalılar keza full donanımlı ve disiplinli askerlerden generallere "Praetorian" muhafızları verirdi. Pers ordularının generallerinin "ölümsüz" diye adlandırdıkları muhafızları meşhurdur.Yani diyeceğim o ki; Savaş alanında general ipini koparıp gezmiyor. Her an yanında onlarca-yüzlerce muhafız var. Ordunun generaline bağlı yüzbaşı ve onbaşı diye giden sistem var. Kumandan yüzbaşılarına ordunun nasıl hareket etmesi gerektiğini, ordunun stratejisini anlatır, borularla çaldırır. Ordu buna göre hareket eder. General ise geriden savaşı izler. Savaşın gidişatına göre farklı hamleler ile askerleri yüzbaşılar aracılığı ile kontrol eder. Baktı yeniliyor askerler çekilsin diye ricat borusunu çaldırır ve tüm askerleri geri çeker. Yani kumandanlar kumanda eder... Gider salak gibi, yem olmak için en önde savaşmaz. Kumandanı, generali ölen bir ordu da kolay kolay savaş kazanamaz ve büyük ihtimal ile savaş alanından kaçar. Ordunun yarısı düşmana yem olur. Bu yüzden kumandanların korunması ve geri de durması önemli.Haa... Nadirde olsa göğüs göğse çarpışan kumandanlar olmuş, ama çoğu savaş sırasında ya esir düşmüş, ya ölmüş. Yani mücrim edilmiş hepsi... Roma imparatoru Dönek Julian var mesela. Savaş sırasında İranlılar tarafından öldürülüyor. Yine Roma imparatoru Valens var... Gotlar ile yaptığı savaş sırasında en ön safta savaşırken yediği bir ok ile ölüyor. Bir sürü örnek var...Kısacası Kumandan dediğin adı üstünde kumanda eden kişi olduğu için en arkadadır.

• Kaybedilen savaşlarda kumandan neden ölmüyor?

Bu soruyu cevaplamayı unut muşum... Cevaba gelirsek, kumandan savaş sırasında ya kaçıyor, ya esir edilip anlaşma yapılıyor, ya da ölüyor. Genelde kaçıp kurtulurlar. Ölende bayağı var. Ama savaş kaybedildi diye kumandan öldürülmez. Kumandan sağ yakalanırsa daha iyidir. Fidye istenir, anlaşma yapılır vb...

• Öncekileri Göster
    • iyi tamam. ben de sallasam böyle sallardım ama. mantıklı :D

• Seza sahte komutan.Sezar ölmeli diye bi film vardı:)).Neyse mevzu sen değilsin.Mevzu daha da derin.
      Arkadaşın yukarda söz ettiği neden komutanlara birşey olmuyor neden onlar ölmüyor.İstisnalar var yok değil fakat o dedikleri gerçekleşirse bunlar savaş ihlali olur :)

Erkekler Ne Diyor 7

• Filmlerde öyle ama gerçek hayatta öyle değildi

• nasıldı işte

• Öncekileri Göster
    • hı tamam

• gerçek hayattaki durumu sen anlatmışsın zaten :)
      gerek kalmadı.

• Eskiden insanlar herseryden önce onuruna önem veriyordu. Dusmanda olsa birbirlerinin zekasına murhet ediyorlardiDikkat ettiysen tarihi filmlerde onur ibaresi çok geçer. Şimdi olsa direkkt ona saldırı yapilir sonra kargaşa çıkar savaş kazanılır.

• Öyle şey mi olur savaşında kuralları vardır ordun yenildikten sonra sen esir düşersin anlaşmalar ateşkesler nasıl yapılacak o zaman

• hahahaa komutanlar en arkada durur çaylarını içerler :) fatih de gitmek istemiştir ama ordudaki yardımcıları başına birşey gelmesi halinde devletin zor durumda kalıcağını söylemeleri üzerine caymıştır zaten orta çağda kişi devlet demektir u kadar önemlidir krallar ve sultanlar hayatlarını kolay feda etmemeliler ve etmezlerde zaten

• etmemeli tabiki.

• tarihle aram iyi olmadığı için neden yaparlar anlamam. fetih 1453 :)

• Komutanlar çok iyi korunuyor artı onlar boş insanlar değil savaş taktiğini ve savaşmayı bilen insanlardır. Ama zamanında savaş meydanında öldürülen komutanlarda öldürülmüştür.

• benim demek istediğim ben olsam o koca orduya derim ki ilk komutana çalışın. korunsa ne kadar koruncak koca ordu war anlatabildim mi

Kızlar Ne Diyor 4

• O dediklerinden bir tanesi dahi olsa bu savaş ihlali olarak literatüre geçer.

• işte kimler neleri ihlal etmiş onu niye etmiyorlar onu anlamıyorum

• Öncekileri Göster
    • Savaş ihlali nedir? :D Savaşta herşey mübahtır. :DDD Zar tutmayacaksın gibi kurallar yok. :D

• Benim demek istediğim... Savaşın kendisi ihlaldir zaten. Savaşın kuralı olmaz, savaşın unsurları olmaz. Savaşta yapılan herşey bir hamledir. İstersen karşı ordunun moralini bozmak için dansöz oynat karşısında...(İmparator Neron'un yöntemidir. Düşmanın karşısında dansöz oynatarak, onları yumuşatmaya çalışmıştır. :D) Yani savaş savaştır. İhlal vb. gibi unsur olmaz içinde.

• ya ben böyle savaş türü filmleri pek sevmiyorum.

• savaş adabı herhalde:) benim anlamadığımsa kosssssskokoca orduya sesini duyurabilmeleri :))

• haha =)

• savaşlarında bi kuralları vardı..

Yükleniyor...