Fetih 1453 filmini izlediniz mi? Ne düşünüyorsunuz, beğendiniz mi?

Dün izledim ve çok etkilendim ben.. Sizler ne düşünüyorsunuz?

0|0
23|25

En İyi Erkek Görüşü

• bence yok ulubatlı hasanda öyle bir kişilik değil o zamanlar insanlar aşık olarak evlenmezmiş hadi aşık oldular diyelim zina kesinlikle yasaktır ama filmde dikkat ettiyseniz era hasandan hamile kalıyo daha evlenmeden ayrıca bi saçma yanıda bayrağı dikerken ansiklopedilerden okuduğuma göre 40 ok falan yemesi lazım çok az yiyo zaten savaş meydanındada fazla okçu olduğu için daha fazla atmaları lazım diğer saçmalıksa koskoca kaç km'lik savaş alanında ulubatlı şehit olurken erayla bakışıyo ordan orasının gözükmesine imkan yok ayrıca arada dikkat ettim askerlerde savaşıken çok yavaşlar o kadar para harcanan bi filme en azından 1 saatlikte olsa kılıçla nasıl savaşıcaklarını göstermeleri lazımdı diğer bir nokta ise akşemseddin savaş boyunca fatihin yanında filmde kalenin alınmasına iki gün kala geldiği gösteriliyo daha çok saçmalık varda şuan aklıma gelmiyo oturup konuşulmalık birşey yani ama şahsen Türk olarak böyle bi film yapıldığı için gurur duydum bu bir başlangıçtı daha iyi filmlerin yapılması için...

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• Türk sinema tarihinin en büyük bütçeli çekilen filmi.Savaş sahneleri,Cüneyt Arkının kol saatiyle kılıç salladığı filmlerden:)çok daha başarılı.Fetih,Sultan Mehmet Handa olsa,iç dünyanın değişimi ve kararının ne denli önemli olduğunuda bize yaşatmış.Aşkın,inanmışlığın gerçeğini göreceksiniz.

1|0
    0|1
  • izlemedim. izlemeyi de düşünmüyorum. neden mi?

fragmanını izlemek yetti de ondan. fragmanlar filmle ilgili büyük ipuçları verir. onlardan bazıları;

1. kostümler komik ötesi. (tarihi-dönem filmi tecrübesizliği herhalde)

2. oyunculuklar vasatın altında. (tarihi insanları oynuyorsun diye kafa dimdik-mimik sıfır olunacak diye bişey mi var)

3. görsel efektler pc me kayıtlı birçok oyundan daha kötü. hatta oyunlar fark atar. paint terk gibi sahneler.

4. tarihi-dönem filmi çekiyorsanız o günün şartlarını çok iyi yansıtmalısınız. (konuşulan dil bizans tarafında da türkçe, osmanlı taranında da)

5. cast seçimleri çok itici fatih'i o çocuğun oynaması hiç olmamış. iffette ki cemil de olmamış :)

6. siyasi propagandası. bizanslıların dinsiz türkleeeğğğrr gibi ifadeleri ve fethi bu şekilde meşru hale getirmeleri de olmamış kanımca.

not: bunu yapan bunu da yaptı bkz:recep ivedik...

0|1
    3|0
  • izlemedim. ama bu film italya ve yunanı kızdırır muhtemelen. Ayrıca Neden 3-5 tane tarih profesörü toplanıp boyle bir filme yardımcı olmadı anlamadım.Film bitince eleştri cok olacaktır.

0|1
    0|0
  • 4 4 lük değil ama Türkiye şartlarını değerlendirirsen, Hele birde muhteşem yüzyıl rezaletine oranla, Mükemmel ötesi ve Bu ülkenin belkide ilk filmi, Güzel bir adım... İçinde bircık uygun olmayan sahneler var ama Yeşilcam filmlerinden bugune bakarsak normal. Kostümler, görsellik muhteşem, Tabi bizim açımızdan Bir bizans soyundan biri için 'uyuyan aslanın uyanması' denilebilir. Çünkü ecdadı tanıdıkça daha büyüklerini yapacağımızı bildikleri için. Hele Bizans kralı ile FATİH'İN savaş meydanındaki konuşmaları mükemmeldi

(bkz: -Bizans K.: Sizi müsafir ederdim ama çok kalabalık gelmişsiniz.

-FATİH: Gerek yok ben sizi İstanbulda müsafir edeceğim.

-Bizans K.: Babanızda geldi, surları aşamadı, kuşatmayı yarıda bırakıp gitti.

-Fatih: Biz o yarım kalan işi tamamlamaya geldik.

vs.)

1|0
    0|1
  • izleyemedim..

öğlene gittim ve akşama 21:30 kadar doluyuz demez mi şaştım kaldım..

1|0
    0|1
  • selam ben yurt disinda oldugumdan sadece reklamlarini izledim bir sey dikkatimi cekti otarihlerde resmi yapilan padisah fatih sultan burnu kara denizlilere benzer filimdeki fatihi canlandiran sanatciyi siz izlediniz fatihe benziyormuydu ben benzetemedim benim icin yasanmis bir tarihi gercekleriyle topluma vermektir siz noterdamin kanburu folmimini izledinizmi o kanbur antoni kuink teknik ne hale sokmustu burnu uzun bir sanatci bulamazsalar bile bu zamanin teknigi ile o sanatciyi fatih yapa bilirlerdi ben sunu derim burnu fatihe benzeyen insanlara hakaret edilmis goruyorum hatta fatihe hakaret yapilmis goruyorum siz izlediniz yanlismi gordum fatihi

0|2
    0|0
    • cok dogru gormusun kardesım resmen dalga gecmısler ecdadımızla ecdadını ettıklerım

• Duygulanmak gercek tarıh ızlemek ve ecdadınla gurur duymak ıstıyorsan turgut özakmanın kurtuluş savaşı belgeselını ızle ıstersen ben bu fetıh fılmınde etkılenılcek bır sahne gıremedım romantzm,ask,hasanın roksana ıle askı yalan ruzgarını gectı kurtulus belgeselının efektlerı ıyı degıl seslerı bozuk hatta cdler cızık ama senaryosu gercek gercekker carptrılmadan anlatıldıgı ıcın galıba bnı etkıledı

0|0
    1|0
    • Sonucta bu bir belgesel degildi.. Biraz ask, biraz romantizm olmasi gayet normal bence.. beni etkileyen sahneler ise o kocaman ordunun namaz kilisi ve buna benzer olan sahnelerdi.. Elleri kanlar icinde o gemiler tasimalari vs. vs. .. Ben cok etkilendim.. ama tabi bu yüzden herkes etkilenecek diye bisey demiorum..

• yinede tsk cvbin icin.

• rıca ederım

• bencede çok hoş filmdi..çok alışık olmadıgımız görsel şölen..türk filmlerinde olumlu yönde degişimler var...tavsiye edilecek bir film gerçekten.

1|0
    0|1
  • bilet bulabilsem izleyecektim ama heryer tıklım tıklım

2|0
    0|1
  • yakında izleyeceğim

2|0
    0|1
  • Çok sorulmadı mı antisempati olustu sinema yerine korsan da izleyecem artık

0|0
    1|1
  • izlemek kısmet olmadı. Sinemaya gitiik sinemanın önünde beleş ekmek dağıtıyorlar sanki. :))

1|0
    0|0
  • mukemel bir film anlatılmaz izlenir herseyden önce tarihi bir film izlenmesi lazım kesinlikle

1|0
    0|1
  • Daha izlemedim ama izleyeceğim güzel bir film olduğu anlaşılıyor fragmanlardan.

1|0
    0|1
  • izlemedim ama çok güzelmiş diye duydum..

1|0
    0|1
  • Dün gittim izledim türk sinema tarihinin en güzel filmi

1|0
    0|1
  • Bir iyi diyorlar, bir kötü, Torrente düşse de baksak nasılmış diye.

1|0
    0|0
  • Torrente düşse de izlesek...

0|0
    0|1
  • türk filmlerıne ne para verırm nede ızlerım cookk nadırdır turk fılmlerıne gıtmem.

0|1
    0|1
  • Bugün gidecektik bilet yoktu :(

1|0
    0|1
  • izlemedim

0|0
    0|0
  • izlemedim..torrent beklerim

0|0
    1|2
  • ıgrenc dıyebılırım

0|0
    1|0
  • çok iyidi bencede

1|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 23

• 2000.cevabımda yazdığımı burdan da paylaşmak istiyorum ki;

‎17 milyon dolar, dile kolay 17 MİLYON DOLAR. Dün izleme şerefine nail olduğum Fetih 1453 filmi ile ilgili merak edenler için spoil edeceğim. İlk olarak, büyük beklentilerle , büyük heveslerle gittiğim film kümülativ şekilde fiyaskoya doğru yol aldı.

Günümüz Türkçesi konuşmalar, gereksiz karakterler( Eva ), vasat şekildeki oyunculuklar, rol yapamama teknikleri, senaryonun çok basit ve kopuk olması ve daha niceleri. En son hatırladığım şey, Ulubatlı Hasanın "o yeaaa" diye bağırması oldu ve zaten 23.45 seansında insanların uykusunu getiren ve 3 saat süren film,bir kahkaha yuvasına döndü. 17 milyon dolar!

Büyük İskender ve Cennetin Krallığı bu bütçenin yarısı kadarıyla çekilmiş ve dudak uçuklatmıştı, e sen tabi Recep İvedik'in yönetmenini bu filmde kullanırsan ne savaş savaşa benzer, ne senaryo senaryoya. Bence Türklerin sinema konusunda çok büyük bir revizyona ihtiyacı var. Ha demiyorum ki herkes bir Oliver Stone olsun ama en azından bence bu işi yapanların en az 40 fırın ekmek daha yemesi gerekmekte, hatta fırıncıyla evlenmesi gerekmekte!

Neyse uzun lafın kısası, TV de görmekten bazılarımızın haz ettiği bazılarımızın haz etmediği Muhteşem Yüzyıl, tarihi az da olsa yansıtma becerisinde açık ara farkla önde. Eğer çok ve boş zamanınız varsa gidin derim, yoksa alın elinize patlamış mısırınızı kurulun Çarşamba günleri ekran başına. The end.

2|1
    2|0
    • bazı konularda ters gıtsekte bunda hemfıkırız dedıklerıne bırebır katılıyorum

• evet gittim gördüm izledim.. hatta arkadaşımla 15.30 seansına gidecektik dolmuş 17 seansına da yer bulamadık ve 18.30 seansına gittik.. ve küçük bir ilde yaşıyorum sinemayı bu kadar kalabalık görmemiştim.. neyse ilk yarı sıkılarak geçti ikinci yarı daha iyiydi savaş sahneleri falan iyi olmuş gerçekçiydi ama onun dışında tarihi bir film olarak beğenmedim.. çok büyük hatalar vardı.. şahi toplarını Fatih Sultan Mehmet kendi çizmiş burada bunu yok saydılar ve bir kız yapmış gibi gösteriliyor Ulubatlı Hasan daha çok öne çıkıyor ki bu da saçmalığın daniskası.. sonra Fatih Sultan Mehmet yapı olarak da daha kalıplıymuş duyduğuma göre ve karadenizliler gibi uzun burnu varmış belki buna biraz daha dikkat ederek ve daha iyi bir oyuncu seçilebilirdi.. gemilerin karadan yürütülme olayını da çok çabuk geçiştirmişler.. onun karar aşamasını göstermemişler.. karar aşamasında buna karşı çıkanlar olmuş.. ama tüm bunlara rağmen izlenmeli desteklenmeli... çünkü Türklerin çok şanlı bir tarihi var bunu herkes biliyor ama neden bunlar beyaz perdeye yansımıyor ya da çok az yansıyor.. işte bu konu da .çok bilgimiz olmadığından çektik mi çok iyi çekemiyoruz ama yine de böyle filmleri desteklemeliyiz ki arkası gelsin.. daha iyi filmler çekilsin...

2|0
    0|0
    • Artıladım

• Evet haklisin ama misal olarak bütün karar asamalarini detayli bi sekilde göstermeye calissalardi, bu film dahada cok uzardi diye düsünüyorum.. böyle bile 2 bucuk saat süren film.. o bütün detaylarida olsa kac saat sürerdi acaba.. bi yerden kismaya mecburdular.. tamam belki baska sahnelerden kisabilirlerdi.. ulubatli hasan gibi hak veriyorum.. ama onlarda filme tarihi yönden bakilmadiginda,"eglendirmek" amacli oldugunu düsünüyorum..

• mehmet çok sönük karakterdi hasan ondan daha aktif rolde ve daha baskın karakterdi mehter marşı yoktu özellikle saray içlerindeki çizimler daha kaliteli olabilirdi. Filmde yüzük gösteriliyor bu senin diye sonra hiç lafı geçmiyor eleştirilecek çok yanı vardı ama güzelmiydi güzeldi devamıda gelir umarım kesinlikle izlenmesi gereken bi film

1|0
    0|0
  • En kısa zamanda gitmeyi düşünüyorum.

1|0
    0|1
  • İzledim,beğendim.

1|0
    0|1
  • Tam bi fiyaskoydu.

1|3
    2|0
    • Kahpe Bizans var mıydı yine?

Tövbe... Yine kötü gösterdiler değil mi benim biricik Doğu Roma'mı? :D

• Yine kalleş, entrikacı bizanslıları ön planda tutan,yurdum insanını aşırı derecede milliyetçi,doğruluk ve adalet yanlısı birer melek yapan, gerçekle örtüşmeyen, tam da beklediğim bir filmdi.

Haçlıların çadırlara girip kız çocuklarını katletmelerinden tut, yurdum erkeği ile yiyişen gavur kıza kadar tam bir rezalet izledim.

• Sonrada "Hollywood Türkleri kötü gösteriyor der herkes." Ben şahsen aldırmıyorum...

Ölü insanları, birde şehirlerini savunmak için canını feda etmiş şerefli insanların hatırasına hürmet etmeden kötü gösteriyorlar. İndirip izleyeceksin müstahak... Sektörmüş. Sektör böyle yalan dolan ve çarpıtma ile gelişecekse hiç gelişmesin... Bir olayı olmadığı gibi gösterenlerdir esas "kahpeler"...

• izlemedim 1-2 hafta sonra düşünüyorum gitmeyi

0|1
    0|0
  • izlemedim

belki diyorum

0|0
    0|1
  • çok konuşuluyor hakkında ama izlemedim henüz.

1|0
    0|0
  • bende izlemeyi düşünüyorum cumartesi..

1|0
    0|0
  • Yarın gitmeyi düşünüyorum bakalım nasılmış

1|0
    0|1
  • Güzel film bence.

1|0
    0|1
  • muhtesemdi

1|0
    0|1
  • Yok gitmiycem herhalde. Sonra giderim. Kalabalık filan sevmem öyle

0|0
    0|0
  • tarih okuyan bir insanın iyi bulmadığını duydum.Keyfim kaçtı yani...o yüzden izlemeyi şuanda düşünmüyorum.

0|0
    0|0
  • 1453 kere soruldu ama

0|1
    0|1
  • bugün yer bulsam izleyecektim ama full hep :/ ayrıca tarihçilerin yerin dibine sokması da hevesimi kaçırdı bakalım başta izlerim diyordum ama şimdi fikrim değişti

0|0
    0|0
  • beklentimi karşılamadı ama başarılı..

0|0
    0|1
  • Güzel seyler duydum bende gitmeyi düşünüyorum

1|0
    0|1
  • izlemem..tarihi filmler sarmıyo beni.

0|1
    0|0
  • MEHTER MARŞI UNUTULMUŞ. Çok kınadım.