Fetih 1453 filmi hakkındaki yorumunuz nedir?

izleyen arkadaşlar filmle ilgili görüşlerini paylaşabilir mi?

Güncellemeler:
Film görsel açıdan eleştiriye açık. şahsen ben beğenmedim. fazla amatörce.

diğer yandan senaryo ne bir hikaye anlatıyor ne de tarihsel açıdan bilgi veriyor.

senaryonun düzgün bir editörün elinden geçmesi gerekirmiş bence.

özellikle diyaloglar bir lise öğrencisinin bile yazabileceği düzeyde. hiçbir etkileyici replik yok.

Osmanlı'nın bilgisayar ortamında oluşturulmuş devasa ordusu haricinde hiçbir ihtişamı yok.

Ortaçağı kapatıp Yeniçağı açan önemli bir olayı basit bir savaş gibi anlatmışlar

0|0
19|33

En İyi Kız Görüşü

• bu benim 2000.cevabım olduğu için uzun uzun ve özene bezene yazıorum .)

‎17 milyon dolar, dile kolay 17 MİLYON DOLAR. Dün izleme şerefine nail olduğum Fetih 1453 filmi ile ilgili merak edenler için spoil edeceğim. İlk olarak, büyük beklentilerle , büyük heveslerle gittiğim film kümülativ şekilde fiyaskoya doğru yol aldı.

Günümüz Türkçesi konuşmalar, gereksiz karakterler( Eva ), vasat şekildeki oyunculuklar, rol yapamama teknikleri, senaryonun çok basit ve kopuk olması ve daha niceleri. En son hatırladığım şey, Ulubatlı Hasanın "o yeaaa" diye bağırması oldu ve zaten 23.45 seansında insanların uykusunu getiren ve 3 saat süren film,bir kahkaha yuvasına döndü. 17 milyon dolar!

Büyük İskender ve Cennetin Krallığı bu bütçenin yarısı kadarıyla çekilmiş ve dudak uçuklatmıştı, e sen tabi Recep İvedik'in yönetmenini bu filmde kullanırsan ne savaş savaşa benzer, ne senaryo senaryoya. Bence Türklerin sinema konusunda çok büyük bir revizyona ihtiyacı var. Ha demiyorum ki herkes bir Oliver Stone olsun ama en azından bence bu işi yapanların en az 40 fırın ekmek daha yemesi gerekmekte, hatta fırıncıyla evlenmesi gerekmekte!

Neyse uzun lafın kısası, TV de görmekten bazılarımızın haz ettiği bazılarımızın haz etmediği Muhteşem Yüzyıl, tarihi az da olsa yansıtma becerisinde açık ara farkla önde. Eğer çok ve boş zamanınız varsa gidin derim, yoksa alın elinize patlamış mısırınızı kurulun Çarşamba günleri ekran başına. The end.

0|3
    1|1
    • Sinemadan biraz anlayan herkes hemen hemen aynı şeyi söylüyor... +1

(son paragraf hariç :P )

• hem 2000. cevabın şerefine hem de yorumların doğru bence ;)

• çok teşekkür ederim o halde :))

Kızlar Ne Diyor 18

• Şu kültür deki konuları geziyorum da.. Son 10 güne ait 50 tane fetih filmi hakkındaki düşünceleriniz neler sorusu çıkar. 20 tane tavsiye edeceğiniz kitaplar çıkar. 20 tane de tavsiye edeceğiniz filmler çıkar. Ama kitap ve film soruları fetih sorularını geçemez.

0|0
    0|0
  • bomboş bir senaryo :(

1|2
    2|2
  • Bugün izledim.Beğendim görsel açıdan iyi savaş sahneleri çarpıcı mehter marşı yoktu ama sanırım Fatih'in zamanında yokmuş zaten buyüzden fılme de koymamışlar mehteran..En etkileyici sahne lağımcıların kendilerini bile bile ateşe vermesi patlatmasıydı.Fatih ve oğlu Bayazıd sahnesıde etkıleyıcıydı.Eksıklerı var Akşemseddin efendi geç geldi mesela ama yınede beğendim.

0|0
    0|0
  • olaganüstü bir film ben cok begendim zaten osmanli impataratorluguna cok ilgili oldugum icin benim icin begenmemek elde degildi..

1|0
    1|2
  • izlemedim ama vizyona girmeden önce fragmanlar güzeldi şimdilerde olumsuz eleştiriler de var

gitmeyi de düşünmüyorum çünkü bizim ecdadımızı anlatabilecek kadar yetenekli kişiler yönetmenler senaryolar yoktur olmaz da bugünlerde gündeme genel diziler 3 kıta ya sığmayan sultan süleyman 1 hareme sığdırmaya çalışıyorlar tarihini bilmeyen salaklar da izliyor işte böyle zihniyetler oldukça daha çok çıkar böyle saçma diziler resmen tarihimizi acdadımızı küçük düşürmek için yapılmış şeyler lütfen bilinçli olun arkadaşlar çevredekileri de uyaralım!

0|0
    0|0
  • Arkadaşım gitmiş begenmedim diyor, her sey efekt animasyon bir de fatih sultan mehmet'i oynayan adamın oyunculugunu begenmemis dior ama izlemek lazım gene dee..

0|1
    0|0
  • izleyemedim hala ya

0|0
    0|0
  • İzlemedim, izlemek gibi bir düşüncem de yok.

Osmanlı dikkatimi çekmiyor.

1|1
    2|7
  • İzlemedim ama sıkıcı diyorlar. Çok uzunmuş. Ama izlemek isterim.

0|1
    0|0
  • Dün erkek arkdaşımla 3 tane sinemaya gittik bütün seanslar dolmuştu gidemedim :(

0|0
    0|1
  • İzlemedim:(

0|1
    0|0
  • çok büyük bi hevesle girdim o filme ama sonrası hayal kırıklığı.beklediğim gibi değildi.

0|1
    0|1
  • Güzel film.

0|1
    0|1
  • bu hafta kesin gidiceem.

0|0
    0|0
  • Izleyecegim, bende cok gusel diye duydum ki fragmanini guzel.

0|0
    0|2
    • güzel diyenler yalan söylemiş :)))

• vaktine ve parasına acımayan herkes gitmeli bence, iyi seyirler o zaman :)))

• Hayir ya arkadaslarima soz verdim, simdi ben gitmezsem onlarda gitmezz, ustelik o flm en iyi flm olur basimin etini yerler:))

• tam 10 yere gittim yook biletler kapılmış

0|0
    0|0
  • İzlemedim izleme nıyetımde yok

1|0
    1|3
  • İzlemedim daha ama güzel olduğuna dair yorumlar var.

0|0
    0|2

Erkekler Ne Diyor 33

• osmanlıyla alakası yok tarihi .çarptırıyolar ne güzel sevinmiştik gururlanmıştık sonunda bizde tarihimize uygun bi film yaptık elin 200 yıllık tarihi bile yok yalandan rambo yapıyor dünyayı kurtarıyor bizim şanli bi ecdadımız var tarihin en şerefli milletiyiz bizim kahramanlıklarımızı kitaplar almaz muhteşem bi tarihimiz var ama hiç bişe yapmıyoruz biri çıktı bu filmi yaptı ama hüsran ulubatlı hasanı kadın düşkünü yapmışınız be osmanlıda aşk kadın ilşkiisi yok saçma salak şeyler yapmışlar ulan ulubatlı hasan bu filmi görse hepiniz kafısını vurur be ne saçmalıyorsunuz siz aşk sahneleri ön planda böle bi rezillik olmaz istanbul fethediliyor ama ön planda aşk var yazıklar olsun yine hüsran bu zihniyetle olmaz böle şeyler olmaz ataütrkle ilgili film yapılıyor yine kadınlarla aşk ön planda ya arkadaş oanda çanakkale savaşı var birinci cihan harbi var herkes onu düşünüyor adam ön plana aşk dahnelrini çıkarıyor be diyimki ben hep aynı saçmalık muhteşem yüzyıldada aynı o tam bi rezillik zaten osmanlıda dudaktan öpüşme falan yok ama sultan süleymanın haremini maşallah kamu açmışlar izletiyolar bunlar tarihimizi çarptıryorlar arkadaşlar küçük düşürmek istiyorlar bunlara fırast vermeyelim kesin bu filmlerin yönetmenleri yahudi asıllı siyonistlerdir kesin bi araştırın bakalım ne çıkıcak

2|6
    0|2
    • Osmanlı'ıda dudaktan öpüşme yok ne demek yaw.. Uzaylı mı bu Osmanlılar.. Ulubatlı sevişmez miş.. Yanında mıydın adamın :)))

• O dizi tam bir geyik.. :))

• osamnlıda şeriat vardı sen ne anlarsın dudaktan öpüşme falan böle aşk olayları falan yoktu onu dşyorum sen nerenden anlıyosun esperanzamısın nesin bi tarihini öğrende öyle gel yorum yap yoksa sana helal olan eşinle evinde istedini yap ona bişe diyen yok ama osmnalıda ulu orta böle şeyler olmazdı tabiki dudaktan öpüşme falan şeriat tersi sen belli tarih bilgin yok ama yinede cahil cesareti yorum yapmışın işte laf olsun kalabalaık olsun diye

• Binbir hevesle girdim filme.. Hayal kırıklıkları birbiri ardına başladı.. Saray sahneleri hem dekor, hem kostüm, hem de geçen diyaloglar bakımından çok zayıf kalmış. Peygamber efendimizin ve Fatih'in ağzından dökülüp tarihe mal olmuş gerçek ifadelerin dışında insanı titreten neredeyse hiç bir şeye rastlanmıyor..

Ulubatlı Hasan'ı öyle bir donatmışlar ki, Zeyna'ya, Herkül'e öykündükleri her halinden belli..! Savaşçı ya, öyle görünmesi gerek! Ayrıca Hasan'ın işi kişiselleştirdiği bir sahne var ki, o sahnenin geleceğini benim gibi ortalama bir sinema seyircisi bile başından bekliyor..

Fatih Sultan Mehmet çok çelimsiz, evet 19-20 yaşlarında bir genç canlandırılıyor ama yeri geldiğinde de daha görkemli ve ihtişamlı olmayı başarabiliyoruz. Denenmeliydi bence..

Akşemseddin filmin sadece sonunda yer almış, olacak şey değil. İşgal sürecinin en başından beri, hatta filmin en başından beri olması gerekir ama yok..! Film boyunca Akşemseddin niye yok, ne zaman çıkacak bu zatı muhterem diye sorup durmanıza neden oluyor.!

Fatih'in şehre giriş sahnesi çok sıradan kalmış. Daha görkemli olması gerekiyordu. Bir de Konstantin'in nerde, nasıl öldüğünü gören var mı? Ben göremedim de! Bir bakmışız ki yerde yatıyor..

Unutmadan, surları yıkmak için dökülen top'un adının "Şahin" olduğunu ben ilk defa duydum, bu belki benim ayıbımdı ve bu vesile ile öğrendim ama top'un tasarımının Fatih'e ait olduğunu gösterecek en ufak bir sahne yok, peki bunu bilmeyenler ne vesile ile öğrenecek..!?

Kimine göre 3 senede çekilmiş, bense 5 senede çekilmiş diye duydum.. Böyle uzun soluklu bir çalışma için son derece sıradan geldi bana.

Diyalog ve kostüm bakımından Cesur Yürek ve Karayip Korsanları'nın karışımı bir şey beklerken bula bula 2. sınıf bir film buldum.

Eğer konu İstanbul'un fethi olmasaydı belki bu kadar olumsuz değerlendirmede bulumayabilirdim, belki hoşuma da gidebilirdi; ama şanlı tarihe yakışacak bir çalışma olarak görmüyorum ne yazık ki..

0|2
    0|0
    • içimdeki tüm hevesi aldın be kardeşim beklentilerim yüksek değil filmi izlemedim aham şaham bişey beklemiyorum ama sen iyice içimi kararttın reklamlarla rekor kıracak bir filme benziyor diyorsun

• alınma ama Fatih'in döktürttüğü topların adı 'Şahi'.Gene de ögrenememissin :) Olumlu elestiri yapabilcegin yer var mıydı filmde?

• Haklısın, Şahi'ymiş topun adı, onu bugün öğrendim..

Olumlu eleştiriyi tek bir sahne hakkında yapabilirim, o da filmin en başındaki sahne için..! Hz. Muhammed'in evinin penceresinden havalanan bir şahinin Edirne'de Sultan II.Murat'ın penceresine konması on numara bir kurguydu..

• Henüz bugün gidebildim yer bulup da. Film şahane. Bir durumda hata gördüm Ulubatlı Hasan'ın Era'yı nikahsız hamile bırakması...

Ama tüylerim diken diken oldu. Ulubatlı Hasan'ın sancağı astığı sahnede ağladım. Zaten ortaokulda tarih hocamız anlatırken de ağlamıştım. Aynı zamanda Her Türkün içinde bir Fatih Sultan Mehmet'in zekası ve inancıyla Ulubatlı Hasan'ın inancının yattığını gördüm.

Sorun şu ki: Son yüzyılda bizim milletin ruhu fetihten değil daha çok zor durumda birbirini tutmaya daha yatkın olduğu gerçeği vardır. Bu benim eleştirim. Fetih derken illaki bir toprak parçasına girmek değil. Osmanlı gibi Gönülleri fethetmektir. Biz tarihimizle haklı olarak övünen bir milletiz. Ama gelecek için birşey yapmıyoruz.

Bugün Hasbelkader Ankarada yaşamam dolayısıyla filmden önce en eski meclisi ve daha sonraki 27 Mayıs ihtilaline kadar olan meclisi gördüm. sonra filmden cıktıktan sonra baktım ki beyin olarak daralan aklını günlük menfaatlere çalıştıran, kişi ve kurumların önüne zor geçilecek kadar azamiyet gösterdiğini gördüm. Bundaki suç hepimizin.

Irkçılık kanımıza işlemiş hala din mukayesesindeyiz. Hala 90 yıldır pişirilip pişirilip önümüze koyulan bi laiklik var, ve bu oyunlar devam edecek biz yediğimiz sürece.

geçmişimden şüphem yok da sayın soran kişi geleceğimden şüpheliyim. çok çabuk kanıyoruz çünkü içimiz boş...

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul gibi bir yerde din ve vicdan hürriyetini temin ederken biz oturmuş düzende birbirimizi yiyoruz. Afiyet olsun.

0|1
    0|0
  • Evettt dün gittim başında grafik olarak pek iyi değil ama savaş sahneleri güzeldi.

Ancak film Fatih Sultan Mehmeti pek anlatmıyor daha çok ulubatlıyı anlatıyor.Ayrıca Fatihi çok cılız göstermişler.En azından bitane düşman öldürseydi daha güzel olacaktı.

0|3
    0|0
  • daha çok çalışmamız lazım!bu konular avrupa piyasasında olsa?

1|1
    0|0
  • Yorumlara baktım çocuğun teki Yüzüklerin efendisi ile bu filmi kıyaslıyor efekleri güzel değil diyor kendinize gelin bu film hollywood yapımı değil %100 Türk yapımı ve her ne kadar da efekler dandik olsa bile gurur duymak zorundayız çünkü bu bizim tarihimiz! bunu herkes öğrenecek gidin sinemaya tavsiye ediyorum.

1|0
    2|1
    • Kardeş, ben tarihimizle gurur duyabilenlerdenim çok şükür, ama filmi ayrı değerlendirmek gerek. Çok vasat kalmış, çok yavan kalmış film. Böylesi görkemli ve şanlı tarihi bir hadiseye daha iyisini layık gördüğümüz için eleştiriyoruz zaten.

• Din propagandası yapan , ülkeyi yönetenlerin ve onları seçenlerin fazlasıyla beğeneceği bir film..

Teknik açıdan bakarsak Mediaval Total War oyun serileri bile daha başarılı

1|1
    2|2
  • saçmalamışlar tarihin kronolojik olaylarının zaman hataları var, akşemsettin filmin sonuna doğru ortaya çıkıyor, halbuki fetihten önce bile fatih sultanın akıl hocası olup fetih sırasında bile manevi destek olmuştur sultana heralde tarih akademisyeni olmadan kafalarına gör eçektiler filmi cahiller...

0|2
    0|1
  • ilk gün gittik olmamış o kadar haciz geldi dediler filme neyine gelmiş anlamadım ben radyo tv okuyorum o kadar efect için okadar para gerekmez, herşey reklam için, konuda yanlış yalnızca milliyetçi duygular için yapılmış osm.ruhu yok bitane osm marşı koymamışlar...

0|0
    0|0
  • Bu film ağlatmalıydı.Milliyetçi ruhumuzun coşup patlaması gerekti.Olmadı ve sanırım olmayacak.Ben yabancı arkadaşlarıma bu filmi izletip övünmek isterdim fakat artık izlerlerse biz aslında bu değiliz demek için çaba göstereceğim.

0|0
    0|0
  • Film harikaydı. Efektler 17 Milyon TL'lik bir bütçe için gayet iyi. Bence Türkiye'nin en iyi ve en kaliteli filmi. Son yarım saat kala hiç bir bilet kalmıyor. Sinema salonları mahşer günü gibi.

1|1
    1|1
  • 627 yılında baslaması gusel kurguydu..

Eva ile ulubatlının aşkı olabilirmiş filmin adı..

Tarihi yansıtmıyor..ulubatlının dövüştügü komutan mertçe dövüsmemistir. Ordusunu bırakıp kaçmıştir..

Enbuyuk eksigi fethi filminde mehteran yok...hucum marşı yok..

0|0
    0|0
  • dün izledim tek kelime ile muhteşem bir film efektler super

1|0
    0|2
  • iyi bir film olduğu kanaatindeyim..

2|2
    0|2
  • yüzüklerin efendisi miğferdibi muhaberesinden (ç)alıntı sahneler... türkleri resmen org lar gibi göstermisler... bazı kahramanların kılıcla savasma teknigi de resmen hollywood kokuyor... beklediğim gibi cıkmadı..

0|1
    0|1
  • film çok uzun yılları kapsadığı için biraz sıkıştırılmış gibi olmuş. 3 saat bile az yani izlerseniz anlarsınız. bazı gereksiz efektler de var ama onun dışında efektler çok iyi özellikle savaş sahneleri. türklerin ilk kaliteli filmi olduğuna da bakarsak başarılı bence

0|0
    0|0
  • fragmanı güzeldi

0|1
    0|2
  • Film kesinlikle izlemeye değer. Sıkıcı değil. gerçi kime veya neye göre sıkıcı kişiye göre değişir algı meselesi. Ama gerçekten özellikle 2. yarısı çok iyi kesinlikle tavsiye ederim.

1|0
    0|0
    • tarihi bilince sahip sahip kimse sıkılmaz bence,sana katılıyorum +1

• tarih bilince sahip bi insan nasıl sıkılmaz tarih anlatılmıyorki resmen aşk sahneleri anlatılıyor ulubatlı hasanı üçkur düşkünü yapmışlar allah aşkına arkadaşlar osmanlıda o devirde böle bişe olmazki ulubatlı hasan görse bu durumu hepisinin kafasını vururya rezillik bemce tarihe uygun düzgün bi film yapın ordaki amaç şanlı ecdadımızın istanbulu ne zorlukla ne imanla aldığı olmalı aşk saçmalıkları değil

• Aşk olmamalı imiş hakkın var ama iyi araştırırsan o olayında gerçek olduğunu görürsün. Ama ulubatlı hasanın aşkına biraz fazla eğilmişler orasıda doğğru. Ama ülkemizde böyle işler yapılabiliyor hale gelecek önü açılacak bu filmle. Yapana helal olsun çok güzel bir yapım.

• Ulubatlı Hasan'ı cenabet göstermişler tabi ki bunu hoş karşılamıyorum.

0|0
    0|0
  • bende bugün izleyecem..bende film olarak hem tarihimizi hemde film sektöründe bir seviye daha arttığımızı gösteriyor...

0|0
    0|0
  • başarılı bir yapım olduğuna inanıyorum ...

film 3 senede çekilmiş çok emek var ...

0|0
    0|0
  • bana begenmedım dıye yobaz dıyen arkadaslar gıttınız ve gordunuz fılmı dedıgım gbı degılmı carptrılmıs,entrıkalar,ask yalan ruzgarı gbı yapmıslar

0|0
    0|1
  • gitmedim, pekte ilgimi çekmiyor açıkçası

1|2
    1|2
  • güzel fim tavsye ederimm adam istanbulu kurtarıyo 10 dakkada biticek hali yk filminn !

0|0
    0|0
  • bugün izliyecem :)

0|0
    0|1
  • ben ilk gün gitmiştim ilk 1 saati size sıkıcı gelebilir savaşa hazırlıklar felan fazla atraksiyon yok

ikinci bölüm gayet sağlam film zaten 2.5 saat sürüyor bana göre güzeldi film ama daha detaylandırılabilirdi.

0|0
    0|1
  • en yakın zamanda izleyip film hakkında güzel bir eleştri yapacağım

0|1
    0|0
  • Dün izledim süper bir film

0|1
    0|1
  • tarih konulu filmlere pek ilgim yok.

1|1
    1|3
    • Bu zaten sadece tarihi bir film degil.Dünyayı ve icinde yasayan herkesi öyle ya da böyle ilgilendiren bir film.Umarım İstanbul'un bizim tarafımızdan veya yabancılar tarafından önemini anlıyorsunuzdur.Günümüzü de ilgilendiren bir film, sadece eski tarihi değil.

• ben izlemedim ama arkadaşlarım cok iyi diyo.

0|0
    0|1
  • Erkekler Devam
    3
Yükleniyor...