Şarkı sözlerinin yaşanmış olayları anlattığı parçalarınız var mıdır?

Benim favori parçalarım nedense böyle parçalar...

Eagles - Hotel California; Dinlerken gözümden yaş getiren tek şarkıdır. İki çocuk birbirlerini severler... Tutkulu aşk aileleri yüzünden gizlice otel odalarında buluşarak geçer. Birbirlerine bir söz verirler; Buluşmaya gelmemek için ancak ölüm alı koymalıdır onları. Yani buluşmaya gelmeyen ölmüştür... Başka bir ihtimali yoktur. Bir gün yine bir buluşma da kız otele gelir fakat çocuk gelmez. Geç kalmıştır... Ve acele işe şeytan karışır çocuk trafik kazasında ölür. Kız ise birşeyler olduğunu anlar ve çocuğun ölüm haberini alır... Artık onsuz yaşamak haramdır kıza, acılar içinde ağzından şu sözler dökülür;

Welcome to the hotel california...

Such a lovely place

Such a lovely place

Such a lovely face...

Kız kendini otel odasında asmadan evvel kapıya bu sözleri yazar. Otel odası o günden sonra o gençlerin anısına kimseye kiralanmaz fakat Eagles grubu konaklamaya geldiği zaman kapıda yazılı bu sözleri görür ve çok etkilenirler... İşte o zaman benim hayatımda ilk ve tek gözyaşı döktüğüm şarkıyı yazarlar... Hotel California link

Funkadelic - Maggot Brain; Stüdyo da kayıt yaptıkları bir gün Funkadelic grubunun vokalistinin annesinin ölüm haberi gelir. Bütün stüdyo üzüntüye boğulur. Ve vokalist üzüntü ve metanet içinde Eddie Hazel'e dönerek "Annenin öldüğünü düşünerek bir doğaçlama solo at" Eddie Hazel ise attığı doğaçlama ile bu acıyı en güzel şekilde yansıtır bizlere... Maggot Brain çıkar ortaya; link

0|0
12|14

En İyi Erkek Görüşü

• şarkıcı ege var mesela, hurma gözlüm, delice bir sevda, şarkılarıyla tanınan, (delice bir sevda şarkısı 7 dilde söylenmiştir) cep tlfnun cok yaygın olmadığı dönemlerde sanırsam sene 96-97 yıllarında, bi sevgilisi varmış ilişki durumları nedir bilemem orasını :) neyse bi zaman sonra kız egeyi terk eder ve gider, ege napsa bu kızı bulamaz ulaşamaz, sonra bigün çalışma masasında bi mektup görür ve terkeden sevgilisi ona yazmıştır ayrıntıları geçerken sonda şu satırları görür

Gözlerim görmez ellerim tutmaz olmuş

Anılarla yaşamak ayrılıktanda zormuş

Söylenen her şarkı

Bana seni anlatırken

Sen sonsuza dek sevildiğini bil yeter

Kader böyleymiş meğer

Sonumuz ayrılıkmış

Bunca zamandır yaşanan

Sadece rüyaymış

İşte geldi sevgilim

Uyanma vakti artık

Sen sonsuza dek sevildiğini bil yeter

Küçük birer kelepçeymiş ellerimizi bağlayan

Belki bir dokunuştu seni vazgeçilmez kılan

Şu garip yüreğimde

Yalnız yalnız sen varsın inan

Sen sonsuza dek sevildiğini bil yeter...

ege bu sözleri okudukça okur ve mırıldanmaya basladıkça şarkı yapcağını ve bu şarkıyla kıza ulaşabileceğini ve bu sayede sevgisini göstereceğini düşünür, ve bunuda başarır 90 yılların unutulmazlarındandır ege, ve o çıkış yaptıgı kasete sevildiğini bil yeter adını vererek büyük ses getirir o dönemde müzik piyasasında, ve amacınada ulaşır kız tekrar ona gelir ve kaldıkları yerden devam ederler aşklarına, ve mutlu son :)

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Elbette bazı şarkıları dinlediğimde içimin cız ettiği, yaşanmış hikayeleri, yolculukları, yerleri, kokuları hatırlattığı oluyor.

Bunlardan en sevdiğim de ne zaman duysam içimde kıpır kıpır mutluluk fişekleri patlatan Fugees'in "Killing Me Softly" şarkısıdır. Her ne kadar acıklı bir ayrılık şarkısı olsa da karaokede bana bir tshirt kazandırdığından onu duymaktan çok hoşlanırım.

Bana bu duyguyu tekrar hatırlattığın için teşekkürler Caesar.

0|0
    0|0
  • link

Danny'nin kaybettiği annesi için yazdığı şarkı. Pek bir hikayesi yok ama...

1|1
    0|0
  • Pearl Jam -Jeremy 16 yaşında ailesiyle, okulla problemleri olan sınıfın önünde intihar eden Jeremy Wade Delle'in hikayesi link

0|0
    0|0
  • Teoman - Ah o 17. çoğu kişi bilmez ama konusu 17 yaşında idam edilmiş Erdal Eren'i anlatır. çok da severim şarkıyı.

1|0
    0|0
  • link

çocuk istismarı

0|0
    0|0
  • çok yaşanmış link

0|0
    0|0
  • cocuk istismari ile alakali

link

0|0
    0|0
  • Hotel California hikayesini bilsem 5 katı ağlardım demek ki. Zaten çok severim o şarkıyı...

0|0
    0|0
    • Özellikle zor bir anda insan, ölmek istiyor. :OO Son sözü "Such a lovely face" olan kız ile birlikte.

• Sırtımda taşıyım istersen? Lojistik derken :D

• Yol, yemek, sigorta. :D

• Jenny don't be hasty.

0|0
    0|0
  • Monochrome'un kendine ait bambaşka bir hikayesi var

:******

0|0
    0|0
  • Bu şarkının böyle bir hikayesinin olduğunu bilmiyodum:( teşekkürler...

0|0
    0|0
  • Henuz hic bi sarki beni aglatmamistir. Dinlemeye neden olanlar aglatmistir. Sarki bahane...

0|0
    1|0
    • Benim sorduğum bu değildi. :( Ben gayet neşeli bir günümde oturup gözyaşı döktüm o şarkı çalınca. Özellikle nakarat... Gerçekten aşkı için ölüme giden birisi tarafından haykırılmış olduğu için, içim cız eder.

Ağlağım...

• Aglamak kelimesi bile basli basina bi huzun gibi geliyor. Sevincten aglamak... Linke bakamiyorum, telden baglandigim icin. Yarin bakabilirim. Ama ben ne sevincten nede huzunden dolayi aglamak istemiyorum...Gulmek varken aglamak neden? :)

Erkekler Ne Diyor 13

• Hotel California hikayesi efsanedir,doğruluk payı yok.Efsanelerden diğerleri

1)Gerçekten böyle bir otel var

2)Akıl hastanesini kastediyor

3)Şarkı satanizm hakkında,gizli mesajlar var.

4)Kokain bağımlılığını anlatan bir metafor."'You can check out any time you like but you can never leave" burayı işaret ediyor

5)Eskiden hotel california'nın yakınlarında bulunan havaya uçan havai fişek fabrikası için yazılmış vs

Pearl Jam Jeremy:Eddie Vader'ın kendi çocukluğundan esinlenerek yazılmış

link

Flyleaf-Cassie link link

Eric Clapton Tears in Heaven link

Eric Clapton kaza sonucu kaybettiği oğluna yazmıştır

Billie Holiday Strange Fruit link

link

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Olursa eklerim

1|0
    0|0
  • my lady d'arbanville hikayesi uydurulmuş hikayesi var,

mick jagger angie var o da spekülasyon,

gina var şarkı,eskidir...

ama en iyisi ve gerçeği ericlapton 'ın ölen oğlu için yazdığı tears in heaven şarkısıdır.

link

0|0
    0|0
    • Clapton babayı çok severim. I Shott the Sheriff, Layla gibi parçalar ile ergenliğimin idolü olmuş bir isimdi. Teşekkürler sadıç katılım için. :)

• metallica-fade to black.konser öncesi tüm tesisatını çaldıran grubun solisti james heitfield ın dilinden o an dökülen sözcükler. ve mama said aynı elemanın annesinin ölümü üzerine yazdığı bir eser.

falco-jeanny kazada ölen sevgilisi için yazmış

korn-faget(jonathan davis)üvey babasının kendisine tecavüz etmesi sonucu yazmış.

burak kut-babam-babasının ölümü sebebi ile.

0|0
    0|0
  • Ah bir ateş ver - link

Uzun ve yorucu bir seferden dönen Dumlupınar denizaltısı, Nara Burnu açıklarında İsveç bandıralı Nabuland Şilebi ile çarpıştı. Sessiz, soğuk ve bulanıktı gece. Başından aldığı şiddetli darbe ile Dumlupınar birkaç saniye içinde sulara gömüldü. Gemideki 81 kişilik mürettebattan sağ kalan 22 kişi, geminin arka bölümündeki torpido dairesine sığındı. Mahsur kalanların su yüzüne fırlattıkları telefon şamandırasıyla gemi ile irtibat sağlandı. Sağ kalan 22 kişiyi kurtarmak için herkes seferber oldu. Bu arada oksijeni idareli kullanmaları için, gereksiz yere konuşmamaları, şarkı türkü söylememeleri ve sigara içmemeleri konusunda uyarılar yapıldı. Ancak, saatler süren kurtarma çalışmalarının sonunda, umutların tükendiği anda karanlıkta bekleyen 22 kişiye, herşey yine aynı sözcüklerle anlatıldı; konuşabilirler, türkü söyleyebilirler ve hatta sigara bile içebilirler. Şamandıradaki telefon hattının öbür ucundan, tüm Türkiye, denizaltıda tevekkülle ölüme yapılan hüzünlü ama başı dik türküsünü dinledi...

0|0
    0|0
  • Türk PArçalardan örnek vereyim bende ... Çaldığında sessizleşir insan ... sadece dinlemek var boğazdan akan bir yudum rakı ile gözlerin bir noktada dinlersin ... Yaşar Güvenir tarafından hicaz makamında bestelenmiş ve sözleri kendine ait olan sözler .. bugün dinleyen herkesi farklı duygularda düşündürmeyi başarabiliyor ..

Dinlediğinde bir sevgiliden ayrıldığında insanın hissedebileceği duyguları anlattığını düşünürken apayrı bir hikayesi vardır.

Yaşar Güvenir bu söz ve besteyi erken kaybettiği kızı için yazmıştır. Dinleyin ve hissedin ..

link

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • link

''ısparta kulesi'' üstünde, babamın öldüğü yaştayım.

:))

0|0
    0|0
  • Şarkılara neden "parça" denildiğini biliyor musun? Çünkü ihtiyacın olduğunda bazıları eksik bir yanını tamamlıyor.

0|0
    0|0
  • Fastball - The Way hq olarak aratip dinleyin

0|0
    0|0
  • bunu yazmasaydın örnek olarak direk yapıştıracaktım bunu onu yapamadım o zaman 5 yıldız vereceğim

0|0
    0|0
  • dediğin gibi Hotel California.. gece gece için süper oldu teşekkür .. 5*

0|0
    0|0
  • Her tür dinlediğin şarkıda o kişinin ya da başka kişinin duygusunda yazılıyor.

0|0
    0|0
    • Yaşanmış bir olayı anlatan parça arıyorum ben... Duygu her parçada belli ediliyor dediğin gibi.

• Demek istediğim... Duygular soyut şeylerdir. Yani somut bir hikayesi yoktur. Bir insanın kendini astığı ipten bahsetmiyordur mesela. Veya yüze vurulan bir tokattan bahsetmiyordur.

Düşüncelerden ve dediğin gibi "duygulardan" bahsediyordur. Yaşanmışlıklar ayrı...

• Nasıl kitap okursun olayları kendi hayal gücünde yaşasın, yaşanmış duygularda öyle yaşaya bilirsin.

• Fazla okumadım da Hotel California'nın hikayesi böyle değil ki. Nereden alıntı yaptıysan yanlış yapmışsın.

"Trafik kazasından" sonrasını okumadım zaten...

1|0
    0|0
Yükleniyor...