Yonetici asistanlari yani ingilizcesi "assistant of manager" neden sekreter gozuyle bakiliyor?

Yonetici asistani ana dili disinda 2.ana dil bilmeli ve ayrica 3.bi dilde çat pat bilmeli. Sirket sahibinin yabanci musteri ortaklariyla alacagi kararlara farkli acidan bakabilmeli, yarim saat sonra gerçeklesecek ani toplantinin sunumunu en iyi sekilde yarim saat içinde tasarlamali falan.

Ama bakiyorumki Turkiye'de bu sekreterlik gibi gorunuyor, hani sekreter iki yabanci dil biliyor ki? ya da hangi asistan kahveyle çayla ugrasiyor ki?

Birde eklemek isterimki yonetici asistanlarinin aylik maasi ortalama 2bin 500lira civari yani 4bin veya 5bin lira bile kazanan var.

Güncellemeler:
Bunuda eklemek isterim. link
Ozur dilerek guncelliyorum ama soyle bir soru sorsam

4bin tl maasla, avrupada taninmis bir sirketin istanbuldaki holdinginde yonetici asistani olarak ise baslar miydiniz?

Ama suanda yasadiginiz ulkede maasiniz 2bineuro ve ev+araba gibi bir sorununuz yok ailenizle yasiyorsunuz hayatiniz iyi sayilacak seviyede. Simdi ailemi ve yasadigim hayati birakip Istanbul'a bu maas için yerlesmek aptallik midir?

0|0
4|5

En İyi Kız Görüşü

• Bence sekreterlik ve asistanlık durumu şirketin büyüklüğüne göre değişir..

mesela bizim patronun kendi bulunduğu şirkette kendine ait 2 tane özel kalemi var..

özel kalemin ayrıca sekreteri var..

diğer müdürlerin özel asistanları ve şirketin ayrıca farklı birimlere hizmet veren sekreterleri var..

eğer şirket küçükse sadece bir sekreter yetiyor ve o sekreter şirket sahibinin telefon ve yazışma trafiğini kolayca takip edebiliyor.

ama büyük şirketlerin sahipleri işlerini yürütebilecek profesyonel asistanlara ihtiyaç duyarlar.

sen asistanlık yapacaksan eğer, bunu şirketinin unvanıyla birlikte dile getirmelisin ki yaptığın işin ağırlığı ve önemi ortaya çıksın..

ama sen direk asistanım dersen seni sadece sıradan bir şirkette sekreter zannederler.

ben senden daha az maaş alıyorum. ben sadece İngilizce biliyorum.. yeri geliyor kahve çay da yapıyorum.. şuanda senin şartların benden daha yüksek ama ben yaptığım işi ve şirketimi söylediğim zaman seni pazifize edebilirim. ( özür dilerim bunu sadece örnek verebilmek ve sorunu daha sağlıklı cevaplayabilmek için dile getirdim)

Yani demek istediğim yaptığın iş ve unvanın çalışacağın şirketin unvanı ile doğru orantılı olmalıdır.

0|0
    0|0
    • Iste kendimi ifade edemedim ama sen demek istediklerimi dedin. :)

Birde aslinda maas çok onemli degil, kariyer ve tecrube daha onemli. Hani benim içinşu antr'deki maas on planda cunku orada ne bir ev var ne baska birsey. hani aylik 4bin lirayla tek basina ev kurmak biraz cesaret ister. Hani diyorum oradan birine asik olsam evlensek ozmn ev kurmak okdrda zor olmaz, yaniliyor muyum?

• En güzel şey, bir kadının kendi ayakları üzerinde durarak kendi gücünü elde etmesidir. 4 bin lira ile Türkiye de tek başına kendine seni tatmin edecek bir hayat kurabilirsin.. Risk almak her zaman heyecan vericidir. Akıllı hareket edersen, mükafatını da alırsın.. Belki ilk 6 ay senin için biraz sıkıntılı olur ama sonrasında rahat edersin.

• Haklisin bakalim hayat ne gosterecek zamana birakmak en iyisi

Erkekler Ne Diyor 5

• İstanbul bu parayla avrupadaki hayata alışmış biri için zorlayıcı olur...

0|0
    0|0
    • Ee ozmn turkiyede asgari ucrete calisanlar napiyor nasil geciyor :/ Turkiye niye boyle bir ulke

• Asgari ücreti kabul edenler en azından 8-10 maaş giren kalabalık aileler...

• Nasil yani 8-10 maas derken?

Evli bir çiftin ikisi asgari maas alsa yine 2bin lira etmiyorki.

Tabi eger genç ve bekarsa ailesiyle yasiyorsa asgari ucret yetebilir belki

• heheh üzgünüm ama benim çalıştığım milyar dolarlık şirkette ve daha önceki çalıştıklarımda dahil yönetici asistanları çay yapar ve dediğin gibi hiç bir zaman patronun kararlarına falan yorum dahi yapamazlar..4-5 i bir kenara koyalımda 2.5 ideal..

0|0
    0|0
  • şu an 2 bin euro maaşın çok iyi. zaten hesap ettiğinde bu para 4.000 lirayı geçiyor. aklın varsa orayı bırakıp, aileni bırakıp istanbul'a gelme.

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
    • çok turk dizisi izliyorsun ama komikti bu cidden ve eklemek isterimki maalesef ceolar asistanlariyla kaçamak yapmaya bayiliyor buda ayri bir gerçek

• "assistant of manager" tırnak içinde yazmasini biliyorsun ama Türkün büyük yazilacagini düşenemeyecek kadar vasatsin dostum

• evet bilmiyorum cunku turkçe egitim almadim ama ingilizce aldim

• Çünkü bildiğin sekreter. Türklerin böyle isim takıntısı olduğu için değişik değişik isimler buluyorlar mesleklere.

Ulan sekretersin işte. Telefonlara bakıyorsun, randevuları düzenliyorsun, 3-5 müşteriyle konuşuyorsun falan filan.

Aynı geyik "Master of Business Administration"da da var. Bildiğin işletme yüksek lisansı işte. Ne kasıyorlar bu kadar anlamadım.

0|0
    0|0
    • Turklerin takintisi degilki ingilizler almanlarda sekreter ve asistan farkini ortaya koyuyor. Bilmiyorum ama eger turkiyeye gelip sadece telefonlara bakip randevu duzenleyip 4bin lira maasla ise baslayacaksam hemen teklifi kabul edeyim yani bayagi basit ve yorucu degil turkiyede bu is oyle gorunuyor.

• Dayın ve kuzenlerin "Kabul etmezsen büyük aptallık yaparsın" diyor. Dayınla kuzenlerin TR'de yaşamıyor sanırım?

• Gayet turkiye'de yasiyorlar ve istanbul'dan gayet memnunlar. Calisma sartlari maaslari onlari tatmin ediyor herhalde.

Kızlar Ne Diyor 3

• çünkü aslında o zaten sekreter isim motivasyon unsuru olduğu için havalı yazılmış

0|0
    0|0
    • ama benim anlamadigim normal bir sekreter yabanci dil dogru duzgun bilmezki ve 4bin lira teklif gelmezki sirketten. eger oyleyse turkiyede bos bos saticilik yapacagina sekreter olsun millet

• bizim işletmelerimizile yabancı ülkelerdeki işletmeler çok farklı gelişmişliği kültürü vs ...bizde sekreter daha aşağı bşy

• guncellemede derdimi daha iyi anlatabildim :)

• Ya çok uzun yazmışsın sen canım Tr de kısacası amele derler bu insanlara çay getir kızim çay götür kızım ,

0|0
    0|0
    • 4bin lira kazaniyor demekki ameleler yani bana 4bin tl sunuldu ve tecrubem arttikça yukselicegide belirtildi. Olsun amele olayim bu maasla :)

• Nisbet sen canım o ısı ,

Hem nekadar orda çalışacağın belli deyil 3 gün sonra kapı dışarı etmeyecekleri ne malum irası Tr her an hersey olabilir ,

O yüzden düzenini bozma

• Haklisin o konuda burada degisik calisma kontralari var. Hani ise baslamadan once sozlesme imzaliyorsun 6 aylik mi 12 aylik mi yoksa sinirsiz mi diye. Sinirsiz oldugunda seni isten çikarsalar dunyanin tazminatini oduyorlar turkiyede bu yoktur bence

• cahıllık ıste bılmeyen cok cınım

0|0
    0|0
Yükleniyor...