Ziya osman saba hakkinda bilgisi olan varmi ?

Edebiyat odevim varda arkadaaslar bu yazarimiz hakkinda bilgisi olan var mi ? Sunumda anlatacagim guzel bir hikaye ya da begendiginiz bur siiri ?

0|0
4|3

En İyi Kız Görüşü

• İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi ve Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Emlâk Kredi Bankası’da, Millî Eğitim Basımevinin İstanbul Şubesinde çalıştı . İstanbul’da öldü. Eyüp Mezarlığı’na gömüldü.

İlk şiirleri Servet-i Fünun dergisinde çıktı. Sonra arkadaşları ile Yedi Meşale topluluğunu kurdu. Şiirlerinde çocukluk özlemi, ev ve aile sevgisi, alın yazısına boyun eğme, yoksullara acıma, ölüm gibi temaları işledi. Hikayelerinde de hatıralarını anlattı.

Şiir kitapları: Sebil ve Güvercinler Geçen Zaman , Nefes Almak, Geçen Zaman- Nefes Almak (Bütün şiirleri, . Hikâyeleri: Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi Değişen İstanbul

NE OLDU ?

Odamız kararırken indirdiğin perdeler ,

Çarşının gittikçe artan gürültüsü

Gelip kenarına oturduğun minder ,

Genç kızken işlediğin masa örtüsü ,

Yeşil abajurlu lambamız ,

Küçük sobamız ,

Anlatsanız ,

Ne oldu o geceler , eski akşamlarımız ?

Beyaz elbiseler giydiğin zamanlar ...

Niçin yazmadık bir yere satır satır ,

Duvarlar ! ne oldu konuştuklarımız ?

Yüzünün pembeliği , saçlarının örgüsü .

Ben diyeyim : Kış şarkısı , sen de : Yaz türküsü .

Ne ettik ömrümüzü .. çok bayılıyorum bu şiire :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• en son lisede duymuştum ismini öyle hatırlıyorum kendisi hakkında bilgim yok ama iyi biridir iyi.

0|0
    0|0
  • ödev sitesine döndü ya, bir git gızım ya

0|0
    0|0
  • cumhuriyet dönemi şairlerindendir kendisi. nefes almak ve geçen zaman adlı şiirleri güzeldir bence..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• yedi meşaleciden :D gerisini hiç sorma lise sonda bitek adını ezberlemstm

0|0
    0|0
  • bir zahmet kütüphaneye gir netten araştır

0|0
    0|1
    • Farkindaysan hayat hikayesini sormadim sizin begendiginiz siirlerini ve hakknda bildiginiz kisa notlari sordum

• biz hazırlayalım hatta okulda sunumu biz yapalım olur mu ?

0|0
    0|0
Yükleniyor...