Kapitalizm mi, komünizm mi?

Kapitalizm mi? (Günümüzdeki, şuanki sistem)

Komünizm mi?

0|0
2|16

En İyi Erkek Görüşü

• Kapitalist bir düzenin uygulanabilirliği olan liberal ekonomi esesta devlet otoritesinin ekonomiye müdahale etmemesini gerektirir ve savunur. Bırakın yapsınlar bırakın gelsinler şeklindeki ifadesi ile kişisel çıkarların toplumsal çıkar haline geleceğini ve adaletin ise fırsat eşitliği ile sağlanacağını savunur. Kömünüst bir sistem ise her bireyin devlet için var olması ve devletinde bireyler için oluşturulması adil dağılım esasına dayanır. Ancak bunun uygulanabilirliği toplumsal ilerleme hızını düşürmekte ve refah seviyesini azaltmaktadır. Ancak azalan refah düzeyi göreceli olmakta esasen reel bir refah düzeyini sağlamaktadır. 2009 dünya globel krizindede görüldüğü üzere bu gün liberal ekonomiler dahi bir noktada keynessen yaklaşımlar ile ekonomiye müdahale zorunluluğu yaşamışlardır. Bu durum kapital bir dünyada liberal bir ekonominin kaçınılmaz bir do-ar boğaza sürükleneceği gerçeğini adeta ispatlamıştır. Aslında hakkında kitapların yazıldığı bir konuyu burada özetlemek çok zor ve yine her iki düzenide bir çok yönden ele almak gerekir. ki bu noktada sosyalis ve komünist düzenlerin ekonomi cephelerini keynessen ekonomi olarak toparlamak gerekir. Özetle toplumsal ihtiyaçlar büyüme hızı rekabetin getirilerı ve kontrolün adaleti içerisinde tam bir karşılaştırma içerisinde ne sosyalist nede kapitalist bir düzene doğru diyebilmek zordur.

Ekonomi yaklaşımlarında Kemalist düşünce içerisinde bulunan devletçilik mantığı ise adeta har iki görüşünde optimal düzeyde buluştuğu noktadır. İşte bu neden ile bu gün çinin de uygulamakta olduğu Kemalist düzenin ekonomi ayağı olan devletçiliğin daha doğru olduğunu savunuyorum.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Senin sorun, bunlar arasına girdi : link

0|0
    0|0
  • altta kalanın canı çıksın olan emperyalizm biraz kominizimden katmışlar biraz faşizimden alsa kapitalizm

0|0
    0|0
  • hangisinde en çok kız var?

Ben onu istiyorum...

Rusya komınizimle yönetildi yıllarca çok güzel hatunlar var.

Bizde de olurmu acep yönetimi değişsek?

0|0
    0|1
  • faşizm... bence

0|0
    0|0
  • Anarşizm :)

0|0
    0|0
  • şuandaki sistem asla içki içmeyen beş vakit namazında fakat milyonlarca kul hakkı yiyen bir sistem,badem bıyıklıların sistemi bu:)

0|0
    0|0
  • kızım komünizim kalkalı yıllar oldu :):) kapitalizim hakim.

0|0
    0|0
  • Şu an kapitalizm hakim.

0|0
    0|0
  • sosyalizim tabiki

0|0
    0|0
  • ekonomistlere sormak lazım:))

komunizm olmadığı kesin tabiki

0|0
    0|0
  • ne kapitalizm ne komünizm çünkü ortada bir sistem yok egoizm sistem sevmiyor

0|0
    0|0
  • kapitalizm dünyaya hakim durumda

0|0
    0|0
  • Tecavüzim

0|0
    0|0
  • ortaya karışık istiyom ben

0|0
    0|0
  • komünizm