Bir ülkenin ekonomisinin iyi veya kötü olduğuna, hangi göstergesine bakarak karar verirsiniz?

bir ülkenin ekonomisinin iyi veya kötü oldugunu, hangı göstergesıne bakarak karar verırsınız?

• GSYIH,GSMH veya kısı basına dusen mıllı gelıre bakarım
    38% (10)18% (9)25% (19)Oy Ver
  • Dış ticaret dengesi veya cari açık oranın gayrisafi yurtiçi hasılasına olan oranına bakarım(dıs borca)
    4% (1)22% (11)16% (12)Oy Ver
  • Enflasyon oranına bakarım(TUFE)
    8% (2)6% (3)7% (5)Oy Ver
  • Büyüme ve işsizlik oranına bakarım
    50% (13)49% (24)49% (37)Oy Ver
  • Finans piyasasına bakarım veya rezerv para olan dolar kuruna karşı değerine bakarım
    0% (0)5% (2)3% (2)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
25|64

En İyi Erkek Görüşü

• Esas amacın, bahsi geçen ülkede insanların nasıl yaşadığını anlamaksa, yani ekonomiyi toplum bazında inceleyeceksen, enflasyona, yani bahsi geçen ülkede kullanılan paranın değerine bakmak zorundasın.

Diğer öğeler yanıltıcı olabilir.

0|1
    0|0
    • kesınlıkle aradıgım cevap buydu..bır ulkenın ekonomısının ıyı oldugunu anlamak ıcın ekonomık ıstıkrara bakılır..ekonomık ıstıkrar olması ıcın fıyat ıstıkrarı polıtıkası yapılır..fıyat ıstıkrarı saglanınca enflasyon duser..yanı enflasyon en onemlı gostergedır..cevabın ıcın tesekkur ederım

• Rica ederim.

Kızlar Ne Diyor 25

• evlerdeki teknolojiye bakarım.elinde s4 varken fakirim diyenlere kürekle vurasım geliyor.

0|2
    0|0
    • Günde paketi 8 lira olan sigara içip eve ekmek götüremiyorum diyenlere de aynısından yapasım var.

• zenginlikten değil o, ayranı yok içmeye atla gider çeşmeye ;) o muhabbet

• Bir ülkenin ekonomik durumunu insanların kullandığı cep telefonuna bakarak değerlendiren mantığa da benim gülesim geliyor.

• bunların hepsi sonuç verir ve ek olarak dünya ekonomisi içindeki yeri

0|1
    0|0
  • büyüme ve işsizlik oranına. birde asgari maaşına

0|1
    0|0
  • A dedim. esas ekonomiyi ülke içindeki maddi düzeyde görüyorum. Örneğin Türkiye, hem felaket dış borcu hem de avrupada 'işsizlik maaşı' denen şeylere rağmen, asgari ücretle çalıştırılan kaç milyon adam var kim bilir. onlar yine çalışıyo, sokakta yatanlara ne demeli? bir adam gelir, yoktan cumhuriyet kurar sil baştan ekonomi oturtur, başka bir adam gelir, o ekonomiyi mahveder oğluna 6. gemiciğini, kendine 7. uçağını satın alırken saf halk da açlıktan ölür sokakta.

0|1
    0|1
  • yollardaki arabalara bakıyorum hepsi son model. sahiplerine sorsan hepsi ekonomi kötü diye ağlar ama.

0|3
    0|0
  • Ulasmdaki canlılığını, ulaşımnn gelişmişlik düzeyine

0|1
    0|0
  • Asgari ücret yeter bence ? :)

0|1
    0|0
  • Numaralar , rakamlar artik hepsi yalan dolan inanmiyorum, hepsi birer kurulmus duzenlenmis bir bakis.

0|1
    0|0
  • Halkın alım gücü , yani sokaktaki vatandaşın harcadığı daha doğrusu harcayabildiği NAKİT para herşeyin göstergesidir bence.

0|1
    0|0
  • çöpten ekmek çıkarmaya çalışan insan varsa yaşamı çöpteki ekmeeğe kalmış insan varsa eğer sayısal veriler istatiksel değerler kimin umurunda

0|1
    0|0
  • Asgari ücretle aclık sınirı diye belirlenen rakam arasındaki farka bakarım,insanlarin yasam standartları arasındaki farka bakarım

0|1
    0|0
  • ay başını bunalmadan getirebilen 1 memur varsa alt düzey memurlar dan bahsedyroum çok kötü olmadığına bir işaret diye düşünürüm, fabrikalar ve ticarethaneler kepenk kapatmıyorsa,ve toplu işten çıkartmalar yoksa

0|1
    0|0
  • Asgari ücretle çalışan sayısı, açlık sınırında yaşayanların oranı, işsizlik oranı, ülke parasının diğer paralar karşısındaki değeri vb.

0|1
    0|0
  • Büyüme ve işsizlik oranı en doğrusu aslında ama birde asgari ücrete bakmak gerek dünya sıtandartlarında dolar bazında ne halde diye.

0|2
    0|0
  • hepsi onemli veriler.herbirine bakarim.ama gsmh ya ozellikle.

0|2
    0|0
  • köylere giderim kıyıya köşeye bakarım rakamlar değil hal durum vaziyet önemli benım için

0|1
    0|0
  • şuan merkez bankasında sıcak para olmadığını bilmek bana yetiyor..

0|2
    0|1
  • zamlara,maaşlara

0|1
    0|0
  • Maaş farklarından anlaşılır bence. Ne yazık ki bizim ülkemizde uçurumlar var.

0|2
    0|0
  • kişilerin aldığı maaş farkı

0|1
    0|0
  • yahudilere hizmet eden bir ülkeyse iyidir

0|1
    0|0
  • Issizlik ve reserv para. Aslinda enflasyon haric hepsi

0|1
    0|0
    • Şaka mı :) Enflasyon önemli değil mi ? Hiperenflasyonu bilir misin :) Örneğin şimdi 1 tl ye aldığın simidi 10 dakika sonra 10 tl ye almak ister misin ?

• Kotunun iyisidir.

• milli gelire bakmak gerekir

0|1
    0|0
  • teknoloji bence

0|1
    0|0
  • insanların alım gücüne bakarım

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 63

• Bir çok gösterge ve faktöre bakarak değerlendirirsiniz.

Kapitalist bir ekonomiyi incelersek :

Ekonominin büyümesi tek başına iyi bir durum değildir. Büyük ekonomi demek büyük sorunlar demektir.

Dış ve iç borçlar dikkat edilmesi gereken önemli bir faktördür. Borçların fazlalığı ve artışın devam etmesi işlerin iyiye gitmediğinin işaretidir.

Ekonominin nereye dayandığı, üretime dayalı bir ekonomik gelişme olup olmadığı önemli bir faktördür, eğer değer üretmiyorsanız her an çökmeye müsait bir ekonomik sisteminiz mevcuttur. Bankacılık, iletişim, sigortacılık gibi sektörler ekonomiyi emerek büyürler. Ekonomi durduğunda bunlar çöker.

Gelir dağılımının bozuk olduğu giderek daha da bozulduğu ülkelerdeki ekonomik gelişme ülkeye mal edilemez, sonuçta toplumsal patlamalarla çöküşe gider.

Bir ülkenin yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin o ülke tarafından nasıl değerlendirildiğine bakılmalıdır, bunları çarçur ederek ilerleyen, ya da elden çıkararak ilerleyen bir ekonomi kısa vadede sıcak para girişi sağlasa da geleceğini tüketen bir ekonomik anlayıştadır.

Dışa bağımlı gelişen ekonomilerin iyi görünümlü halleri yanıltıcıdır. Ekonominin gelişme süreci tamamen kontrol dışıdır. İyi görünmesi tamamen yanıltıcıdır.

0|1
    1|0
  • Dostum senin soruların niye böyle yalnız kalmış. Aslında iktisat bilmeyen bir kişinin bile rahatlıkla cevap verebileceği tarzda bir soru bu. Açıkçası bu kadar az cevap almasına üzüldüm. Şimdi gelelim soruna. Alaylı olarak cevaplarsa çık sokağa derim. Şöyle insanların yüzlerine bir bak. Kaç insan gülüyor. Kaç kişi mutlu. İnsanların yüzlerinde umutsuzluk ifadesi var mı. İnsanlarda gelecek korkusu kaygısı var mı. İşten çıkarılma korkusu var mı. Ya en basitinden bu ülkede herkes devlet memuru olmak için uğraşıyor. Neden? Çünkü özel sektörde daha fazla çalışması gerektiğini ve çoğu kez emeğinin karşılığını alamayacağını biliyor. Ya da çalıştığı şirketin iflas edebileceğini düşünüyor. Bu durumda da mutsuzluklar kaygılanmalar başlıyor. İş kurmanın türlü prosedürlere bağlı olduğu (alaylıdan mektepliye geçiş yapıyorum) vergilerin ekonomisi üzerinde duran üretimden yoksun cari açığın arttığı bir nevi senin B şıkkına denk geliyor, GSMH nın sadece rakamsal bazda kaldığı fiilen insanların cebine yansımadığı yani senin A şıkkın, kredi faiz oranları ve mevduat faiz oranları arasında ki farkın aralığı ki bu da ülkedeki enflasyon hakkında bilgi verir yani C şıkkın tabi sonrasında da diğer şıklara da bakarım..

1|1
    0|0
  • Bu konuda önemli olan Ülke ekonomisinin hacminin büyüklüğü,ihracat ve ithalat arasındaki denge,gsmh vs vs.Ama ben şıkların hiçbirine bakmam arkadaş,Bence ekonomide rakamlardan çok reel ekonomi önemlidir. refah düzeyi önemlidir.İnsanlar ne kadar rahat yaşıyor,asgari ücretle geçinmek kolay mı,Piyasalarda nakit akışı hızlı mı insanlar borç ödeyebiliyor mu buna bakarım.Türkiyede asgari ücret kadar kira ödendiğini hesaba katarsak,işvereninde,işçininde sıkıntıya sokulduğunu,ulaşımın,enerjinin,petrol vs nin fiyatını hesaba katarsak rakamların pek de önemli olmadığı belli

0|1
    0|0
  • Lüks sınıfına giren tüketim mallarının ne kadar tüketildiğine bakarım.

2|1
    0|0
  • ortada bir pasta var ve herkez eşit yiyebiliyormu ona bakacaksın...birileri zenginleştikçe sen fakirleşiyormusun ona bakıcaksın...Türkiye her sene %16 büyüyormus...diyorlar ..Sen % 6 zam alıyorsun ve elektrıge ve suya ekmege dogalgaza ortalama yuzde %11 zam gelmişse sen % 5 küçülmüşsündür ve diğerlerininde dahada kalkındıgını göz önüne alırsak fark dahada büyür...türkiye büyüyüor dediklerinde yerden bişey cıkmıyor petrol yok dogalgaz yok,yüz ölçümüde aynı ne oluorda büyüyor?yapı kredi abd bankasıyla ortak kredi anlasması yapıyor(500 milyar dolar) alorka %20 yunanla anlasıyor (300 milyar dolar ) büyüme dedikleri bunların cirosu ...sende büyüyen bişey olmuyor.Biz cebimize kalana bakalım...derim ben

0|2
    0|0
  • ulke kotuye gıdıyor , ekonomı battı, geıcnemıyoruz dıye yaygara koparıp avm lerden hafta sonlarıalısverısten cafelerden cıkmayan s3-s4 den asagı telefonu olmayan gıyıme kusama para harcayan genclerın sayısına bakarım.eskıden kıyafet bayramdan bayrama dugunden dugune alınırdı artık her hafta sonu mazalar musterı kaynıyor. dıs bos dıs borc dıye cıgırtkanlık yapanlar once ellerındekı malın kactanesı turk o malı alırken turk markası yerıne yabancıyı tercıh ederlerse 3 senede bı arabayı ıkı snede bı telefonu degıstırıyorsa yabancı marka ozentısı varsa bana samımı gelmıyor...bıcıgırtkanlıg yapanların bı cogununda askarı ucretle geınmeyen kesım olması cok daha manıdar

0|1
    0|0
  • Bu soru yoruma dayalı kişiye göre değişecek bir konu değil. Ekonomi bir bilim dalıdır. Ülkelerin iktisadi durumunu gösteren ibre o ulkenın ekonomısıne olan guvendir. Bunun sonucuda ülkenın para bırımının dığer ulkelerın para bırımıne oranla yuksek olmasıdır. Örneğin ; İsveç frangı ve Türk Lirasının karşılaştırlması size hangi ülkenın ekonomisinin veya para biriminin daha güvenilir olduğunu gösterir.

Ekonomist.

0|1
    0|0
  • buyume ve dıs borc tur burada kıstas,kı bız az buyuyoruz dev borcumuz var,bunun yanındada mılletın kendısıne aıt bırseyı kalmadı artık,para nerede?

0|1
    0|0
  • burada en tehlikeli olan b şıkkı bir ülkenin dış açığı çoksa üretimi az demektir uzun vadede çok büyük sıkıntı yani yerli üretim yok gibi birşey yerli otomobil,uçak,helikopter, vs. şeylerin hammaddesi olduğu halde üretemiyorsak hep açık verip borçç ödemeye mahkum oluruz kesilikle b diğer bütün şıkları içinde barındırır.

0|1
    0|0
  • kısa ve uzun vadede bütün bu saydıklarına bakılabilir.

Enflasyona nede sadece TÜFE baktığını anlamadım.

Neden sadece cari açığa bakıyorsun, Neden sadece dış borca bakıyorsun ?

Cari açığı en fazla olan ülke ABD bunu da açıklayalım.

Neden sadece dolar kuruna bakarsın onu da anlamadım. Merkez bankasının döviz rezervi mi yetersiz sence ?

daha bir çok veri var ekonomiyi değerlendirmek için, bir tavsiye sana çevrendeki ülkelere de bak, onlar ne durumda

10 yıl önceye göre, 10 kat daha iyi durumdayız, dünyadaki krizlere rağmen.

En önemli gösterge istikrardır, ekonomide, istikrarımız da var şükür.

Taraflı bakma hiç bir şeye, anlıyorsan ekonomiden Türkiye en büyük ekonomiler arasında

0|1
    0|0
  • aldığı paranın miktarı değil, aldığı paranın değeri önemli.

2010'da işe giren bir memur 1130 lira alıp ihtiyaçlarını rahatlıkla giderirken bugün aldığı 1900 TL maaş ile aynı ihtiyaçları gideremiyor hatta bazen borçlu kalıyor.

o yüzden türkiyenin ekonomisinin iyileştiğine inanmıyorum.

0|1
    0|0
  • Kişi başı ortalama düşen maaşla geçiniliyormu eğer rahat yaşanabiliyorsa bunu normal olarak algılarım,eğerki o maaşla geçinemiyorsa ülke rezil halde derdim,eğer geçiniyor ve birikimde yapabiliyorsa ülkemiz gelişiyor derim.İstatistikler ve geri kalan tüm kağıt üzeri saçmalıklara inanmam.

0|1
    0|0
  • GSYIH,GSMH veya kısı basına dusen mıllı gelıre bakarım

0|1
    0|0
  • bizim ekonomi tavan yapmış halkı sömürerek ve kilon bile fazla gelirse vergi alınıyor aldıgımız havadan tut bağşişlere kadar vergi alınıyor bu nasıl bir mantıktır..

0|2
    0|0
  • dünyadaki gücümüz devletin maddi gücüne , içerideki gücümüzse halkın durumuna bağlıdır. ikisi karıştırılmamalıdır bence.

0|1
    0|0
  • gelelim senin bahsetmediğim bir göstergeye, gelir adaletsizliği.

kapitalist sistemlerde kaymağı küçük bir azınlık yer, bu rakam 10 sene önce 2500 kişiydi

5 sene önce 25.000 oldu şu an 250.000 kişi

elbette istediğimiz şey, kaymağı herkesin adil oranda yemesi, kapitalist sistemin ortadan kalkması en büyük isteğimiz.

ama saydığın verilerin hepsi 10 yıl önceye göre 10 kat daha iyi.

merkez bankasında sıcak para yok yalanını boş verin 235 milyon dolar hali hazırda hemen istesen var

0|1
    0|0
  • bankalar ve postahaneler satıldıysaa o memleketin ekonomisinden hayır gelmez

0|1
    0|0
  • Asgari ücretle yaşayan adamların elinde iphone 5s var.Böyle ülkenin insanına müstehak.Zaten aklı başında bir millet olsaydık bunlar başımıza gelmezdi.Snop yani züppe mal takıntısı var bizde.

0|1
    0|0
  • Ben ekonomistim . Bunlardan hepsi önemlidir.Ama şu an bizim durumumuz krize yakın bir durumda.Tonlarca borç var.Son yılların en kötü ekonomisini yaşıyoruz

0|1
    0|0
  • türkiyede kişi başına gelir şu kadar hikayeleri dolaşıyor.bu gelir vatandaşın cebine girmiyor.birtakım zenginler dahada zenginleşirken halk ülkede fakirleşiyor.reel gdp artmış.Allah Allah.birtakım insanların cirosu arttı sadece vatandaşın cebine giren birşey yok aksine çıkan çok.ülke o kadar gelir adaletsizliği varki hükümet sadece asgari ücretlinin vergisini tam keser,zenginden alınan göstermelik üç kuruşa göz yumar.bir ülkede gelir adaletsizliği,işsizlik gırlaysa gerisi teferruat

0|1
    0|0
  • Refah seviyesine ve asgari ücretine .

0|1
    0|0
  • buzdolabına

0|1
    0|0
  • O ülkede yaşıyorsam cebimdeki paraya bakarak...

0|2
    0|0
  • GSYİH (Gayrisafi yurtiçi hasıla), Toplam kamu borç stoku ve borç yükü, merkezi yönetim bütçe dengesi.

0|1
    0|0
  • Tuvalette ne kadar uzun kalıyorsan durumun o kadar iyi demektir ...

0|1
    0|0
  • en basiti 55 kişinin alınacağı bir işe 5000 kişinin başvurması hem ülkede işsizliğin göstergesi hemde ekonomik çöküşünün göstergesidir

0|2
    0|0
  • gayri safi milli hasılat yalanını bırakıpta bir pazara markete 800 tl ile gidip 1 aylık ne alabiliyorsan ona bakmalı ihtiyacına yetecek kadar alabiliyor musun tabikide alamıyorsun neden çünkü ev ekonomisi zor durumda

0|2
    0|0
  • Kredi kartı kullanımının ne kadar arttığına bakarak anlayabilirsin.

0|1
    0|0
  • Açlık - yoksulluk sınırının altında kaç kişi yaşıyor ona bakarım, sokaktaki adama bakarım, tatile gitmek için bile kredi çekenlerin sayısına bakarım. Domates fiyatına bakarım.

0|2
    0|0
    • aynı anda ıkı uc gostergeye bakıyorsun..domates fıyatı derken enflasyon aclık sınırı derken mıllı gelırın oranına A mı C mı hangı gosterge daha onemlı

• KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİRİ YÜKSEKSE EKONOMİ SAĞLAM DEĞİLSE AT ÇÖPE

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    33
Yükleniyor...