Duyduğunuz, gördüğünüz, bildiğiniz ilginç gelenekler ve davranışlar neler?

düğünlerde, günlük hayatta, özel günlerde vs.. duyduğunuz, gördüğünüz, bildiğiniz ilginç gelenekler ve davranışlar neler?

0|0
9|2

En İyi Kız Görüşü

• Daha öncede yazmıştım ama tekrar edicem :D Gelin alınırken kızın evinden bakır bir tabak 1 kaşık ve bir bardak alınır. Gelin alındıktan sonra o bardak yolda kırılır. tabak ve kaşık kıza annesinden hatıra olarak evine götürülür:)

Başdonanmada 3 genç kadın kılığına girer. Bir çoban ve elekçi olur. O üç köçek oynayarak etraftaki insanları oyuna kaldırır ve kalkan adamlar onları kaçırmaya çalısır ama çoğu zaman çobandan ve elekçiden dayak yer.

Mmm başka:D

Kelle oyunu vardır 10 15 kişi arka arkaya sıralanır. En baştaki ne yapıyorsa devamındakilerde onu yapmak zorundadır yapmazsa dayak yer :D

Bıraksan sabaha kadar yazarım :D:D

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Temane Alma... Makedonya da arnavutların kına geleneğinde var. Önce Gelin alınır ortaya gelinellerini yere koyar sonra diz kapaklarına sonra gogus hızasına sonra yuzune değdirir ve kollarını tekrar indirir. Daha sonra eskıden evlenenler yenı evlenenler çağırılır birer birer... Örneğin " Annen seni saattı x ağayaa..." denir Geleneksel müzikle ve kısı gelir temane alır gider :) Hala anlam veremem ama bu baya önemliymiş:)

0|0
    0|0
  • Ankara'da da gördüm Mersin'de de düğünlerde takı merasiminde bangır bangır takıların ilan edilmesi... Çok garibime gitmişti...

Ankara'da nişanda bohçanın masa üstüne serilmesini de gördüm pijamadan çamaşıra kadar...

0|1
    0|0
    • Damadın donları bunlar gibi mi ? :p

• bu gelenek her düğünde olur genelde garibine gitmesi şaşırdım

• benim ailemde, sülalemde yok ondan garibime gitti. Herkes sessiz sakin takısını takar yerine geçer

• çok var bence çoğu da gereksiz ama gelenek

0|0
    0|0
  • izmir in bir kasabasinda kina gecesinde gelin sandalyeye oturtulur.yaslica bir kadin mikrofonu eline alir ve kim ne takacaksa dugunde onu soyler...arada kendi cebinede atmayiunutmaz ..

seydi koyunden gelin gelmis

goncalari cekivermis

dost dostttttttttt

gelinin babasindan bir bilezik

yada

gelinin annesinden lava cebe der ve para kadina kalir:)))

0|0
    0|0
  • bizim değişik bi göreneğimiz yok

0|0
    0|0
  • valla kapıda durma sandık ustunde oturup oara koparma yatak odaısın onunde durup zifaf parası alma:D varda var kına gecemızz meshur cerezler oğlana aitt kına yerı kız tarfına:Dole

0|0
    0|0
  • gelinin kız kardeşi ata biner ve atı koşturur

0|0
    0|0
  • birsuru var geleneklerimizi unutmadan dugun falan yapmalıyız bence.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Merhabalar hocam. Pazar gecesi el ayak tırnakları birlikte kesilmezmiş. Saçak altlarından gece yürünmezmiş. Mezar taşları okunmazmış. Böyle sayısız ilginç davranış örnekleri var bildiğim :)

0|0
    0|0
  • muğladan kız alırsanız damadın evi varsa evi komple kız evi döşüyo diye biliyorum :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...