Trabzonlular Rum mu oluyormuş?

Şimdi ben aslen Trabzonluyum orda yaşıyorum bir tane lavuğun biri yok siz Türk değilsiniz Rumsunuz gibi muhabbete girdi. Deli oldum ya elemanin anlatmak istediği nedir?

0|0
3|28

En İyi Erkek Görüşü

• Bir orta asya türkü olarak şunu söyleyim

Anadoluda orta asya ile bağı olan türklerin sayısı tahminen 3.5 milyın civarıdır.

Türkler anadoluya geldiklerinde 50 bin kadar kişi geldiler anadoluya 10.yüzyılda.. ve bu arada rumlar ve ermeniler vardı tabi bu halklar buhar olup uçmadı o devirde din değiştirmek ırk değiştirmek anlamında oldugu için bu rumlarım çogu müslüman olanları TÜRK olarak kabul edildi etnik olarak türk değiller alakalar yok ama islama geçtikleri içni türk kabul edildiler.

1925 li yıllarda romanya arnavutluk makedonya buglaristan gibi ülekerden islamı kabul bir sürü halk geldi türk olmayan bunlarda müslüman oldukları için türk kabul edildiler..

Kısaca anadoluda bugun türk denen halklar eski bizans rumları ermeniler ve balkan uluslarının müslüman olmuş halidir..

1|0
    0|1
    • Hepsi değil.. bugün Anadolu'nun sadece %70 civarı Türk asıllı %30'u etnik, Rumlar sürgüne gönderildi Yunanistan'a ve o Müslüman dediğin Rum'larda azınlık.. Yörük'ler ve Manavlar Rumlarla karışmadı.. savaş yıllarına kadar karışma olmazdı diyecektim lakin, savaş yıllarına yani 1. dünya savaşına bakıyordumda Rumlarla-Ermenilerle Müslüman Türklerin arası pek iyi görünmüyor, zaten ne zaman iyi olduki kız alıp verelim :D Kuman Türkleri Pontus'u yağmalamış, bir Pontus ordusunu yok etmiş.

• Sen o kadar az mı sanıyorsun.. ayrıca safkan dediğin otomozal genetiktir. Yani ırk bunlarla belirlenmez, ırk genetiği Y-DNA genetiğidir. Yani babanın genetiğidir, babanda bilimsel olarak soyun kabul edilir. Otomozal genetik hem anneden hem babadan geçer. Kadınlar Y-DNA taşımazlar, taşımadıkları içinde soy yürütmezler. Ancak hem kadınlar hemde erkekler MTDNA taşırlar, bunlarda annenin kökenini belirler. Valla isminden belli, diyeceğimki kendi istediğin gibi taraflı bilgicilik yapma..:DNe yazıkki bu coğrafyada antik zamandan bu zamana mutasyona uğramış pek çok insan ırkı mevcut :D

• Alparslan'ın ordusuna 10-15.000 Kürt katıldığı tamamen hikayeden ibarettirki, Selçuklunun ordusu döneminde ordusunda konuşulan tek dil Türkçe'ydi. Türk devlet töresine göre, orduya sadece Türkler alınır. Bir diğeri Kürt'ler pekçok farklı Y-DNA haplogrubuna sahiptir G, K, L, E, J, Q vb. gibi.. Bazı kaynaklara göre "Kürt" ismi bir Osmanlı eyaleti olan "Kürdistan" isminden gelmektedir. O bölgeye Roma döneminde Ermenistan deniyordu.. Roma dilinde "Armenia" ... Anadolu bu ve benzeri isimlerle süslenmişti.. http://www.ancient.eu/uploads/images/253.png Armenyalılar, Kürtelinden olanlar (Osmanlı), Kapadokyalılar.. ohoo geç bunları, bunlar bölge isimleri.. bana Y-DNA testlerinle gel, bilimle gel ;) [Kuman'ım]

Erkekler Ne Diyor 27

• türklük bir etnik grup değil bir ulustur.bu ulusun içinde boşnak laz çerkes gürcü de vardır.

bunlar tamamen ülkeyi bölmek isteyenlerin oyunudur.türk değilsiniz siz denilerek vatana ihanet etmelerini bekliyolar heralde.

1|0
    0|0
  • Kim benim hemşehrime Rum demiş bakiyim..

Trabzon bu ülkenin sigortasıdır çimentosudur sigorta atarsa Türkiye'de çakallar meydanı boş bulur..Ülkenin Türklüğe İslama en çok sahip çıkan şehirlerinden biridir komünist-ateist devşirme kişiliklerin borusunun ötemediği yerdir..

Sana gelince hemşehrim karadeniz kızısın belden yukarın erkektir ağzının payını vermişindir..

1|1
    1|1
  • Sende o lavuğa sorsaydın türkmüsün diye? türküm dersede ispat et de, en fazla dedesinin babasını ya da dedesinin dedesi kimdir onu bilir. geriyi bilmez.

1|0
    0|0
  • evt rum pontus lehçesi..hatta konuştuğumuz dilin asıl adı ..rumca değil..o arkadaşta trabzonlular ın ... yesin..

1|0
    0|0
    • TRABZON LAZISTAN DEİLDİR... RİZE ARTVİN GÜRCİSTANIN DENİZE BAKAN YANI LAZISTANDIR HEMŞİNDE LAZ AZ VARDIR ERMENİ MÜSÜMANLAR ÇOK TUR ve LAZONA LAZISTANIN BAŞKENTİ ARDESEN DİR

• İstanbul takımlarıyla yapılan maçlarda Bizans tohumu, Bizans bilmem nesi diye pankart açan Trabzonsporlu şerefsizler var ya hani. işte bu soysuzluğa şerefsizliğe karşı İstanbul seyircisi de Tüm Trabzonu Rum ilan etmiştir. Yani yine bu işin sorumlusu Trabzonsporu ülkesinin üzerinde gören cahiliye zihniyetidir.

Aslında İstanbul Trabzondan önce Türktür. (kronolojik olarak) Rum dönmeliği konusunda ise tarihin haklılık payı vardır. Trabzonda Rum Dönmesi nüfus vardır. Zamanla müslümanlaşanlar dışında göç edenleri de vardır. Horon ve kemençe bir Pontus geleneğidir ve bugünde bölgenin folklörüdür.

0|0
    0|0
  • bazı köyleri rum asıllı

0|0
    0|0
  • Bende urfalıyım bizede farklı şeyler söylüyorlar.hepimiz tek bayrak altında kardeşiz sıkıntı yok

1|0
    0|0
  • Saçmalamış. Ne yani Diyarbakırda yaşayanlar hep kürt, orta anadoluda yaşayanlar hep türk, karadenizdekiler rum mu ameka

1|0
    0|0
  • Attramasyon-Sallamasyon.. Trabzon'da Oğuz/Çepni Türkleri var, Rum yok demiyorum tabi Rum'da var ama işi abartıp bütün Trabzon'u Rum yapanlara diyorum bunu :D Gürcü'de var.. Kuman Türk'leride var, benim babamın atalarıda Trabzon'dan göçmüş ancak ne Rum muşuz, ne Ermeni.. Gürcü'lerede tip bakımından benzemiyoruz ancak Kuman Türklerine benziyoruz.. babamın baba tarafı sarışın mavi gözlü, veya sade sarışın.. geriye ne kalıyor, Kuman Türk'üz..
    Şu "Laz" dediğimiz topluluk: Kuman Türklerinden, Gürcü'lerden ve Laz'lardan oluşuyor.. Kemençe ve Tulum'da bir Kuman çalgısıdır, Kemençe adında bir Kuman lider bile vardır mesela.. bence bunları kafana takıyorsan bir soyunu araştır, dedelerine akrabalarından büyüklerine sorgula Bordo Mavi kardeş :D

0|0
    1|0
    • doğrusu "Şu "Laz" dediğimiz topluluk: Kuman Türklerinden, Gürcü'lerden ve Rumlardan oluşuyor.. " yanlış için özür :D

• Trabzon bir rum bölgesidir ama rize ve artvin değil. rum kelimesinin aslı ROM dur ve roma vatandaşı anlamına gelir. 1. ROM hanedanı alexios komnenos trabzon rum imparatorluğunu kurmuştur. Kendisi bizanslidir ve David adında kardeşi vardır. bizanstaki taht kavgaları sonucu trabzon rum imparatorluğu kurulmuştur. kısacası rumlar yunan sayılır ve trabzon un %80 i rum soyudur. bu bilgiler gerçektir. ve sunuda paylaşmak isterim. Fatih sultan mehmetin İstanbul u feth ettiğinde söylediği cümle ( trabzonu feth etmeden İstanbulu almış sayılmayız. ) ve bende rum soyundanim ama dibine kadar türk üm ve türk vadandasiyim

0|0
    0|0
  • öyle bir şey yok rumlar bir zaman trabzonda yaşamışlar benim de aslım trabzon dur ..trabzon - çaykara - karaçam..rumca konuşuruz bizde çoğunlukla ama bir zaman savaşlar felan bilmem bişeyler oldu ordan kalma bir dil yapışmış azımıza işte pelesenk olmuş..rum değiliz...yani..

0|0
    0|0
  • pontus rum cumhuriyetinden bahsediyor.. defalarca yeniden kurulmak istenmiştir.. ama oraya yerleştirilen türklerden haberi yok..

1|0
    0|0
  • Anadolunun ASIL sahipleri trabzonlulardır. Türkler SONRADAN yerleşti.

1|1
    0|2
  • Pontus tan kalma insanların olduğu hatta günümüzde aynı soyismi taşıyan yunanlılar olduğu söylenmektedir

0|0
    0|0
  • Lazlar rum kökenlidir.pontus rum cumhuriyeti vardi o bolgede. Şimdi ise lazlar geçmişlerini inkar ediyorlar,türkuz diyorlar.

0|1
    2|1
    • Mal mısın arkadaşım nerenden uyduruyorsun bunları ? Hiç laz tanıdın mı hayatında ? Ben lazım ve kökenim rum değil güney kafkas ailesinden Megrellerle akrabayız... Aç oku biraz kulaktan doğma saçma şeyleri oraya buraya yazma.. Türküz deme konusuna gelince türkiye cumhuriyetindeki asimilasyon herkesin malumu tek millet kavramı üstüne Bırakta türküz diyelim yoksa adamı içeri atıyorlardı bir zaman. Ama allha şükür şimdi her şey olması gerektiği gibi Ben Bir Laz'ım ve Türk Vatandaşıyım bu kadar.

• Kardesum LAZLAR KİMSENN KÖKENİ DEİLDİR OSMANLIDAN ÖNCE VAR OLAN BİR DEVLET İNSANLARIDIR OSMANLI KARADENZİN 5 İL FLANNINA LAZONA DİE VERMİŞTİR VERMEMİŞTİR AMA ELEMEMİŞ ORAYI RİZE ARTVİN LAZISTANDIR GÜRCÜSTANIN DENİZ BAKAN TARAFI LAZISTANDIR TRABZONLULAR TÜRK OĞLU TÜRK DÜR GÜRCÜ KÖKENDE DEİLDİR LAZLARIN DİLİNİ KİMSE ANLAMAZ ONLARDA KİMSENİNKİNİ ANLAMAZ BAŞKA BİR DİL VAR ONLARA ÇOK BENZEYEN AMA AYNI DEİLLER AMA BENZİOLAR

• Lazlar rum değil ermeni dır ve rumlar ise bizanstan ayrılıp trabzon rum imparatorluğunu kuran alexios komnenosun torunlarıdır ve yunan sayılır lazla veya ermeniyle rumun bir alakası yoktur rumlar yunandir

• Sizlere rum yakıştırması yapılmasının nedeni aşıraya kaçan şımarıkça davranışlar.Eskiden çevremde kardenizliler çok sevilirken şimdi itici bulunuyor.

0|0
    0|0
  • alakası yok ama trabzonlular hemşerilerine cok bali oluyo galiba kardeşim trabzondan bir arac kiralamıştım 61 plaka yolda başka bir araba korna çalıyo kavga cıkıyodu meger adam da 61 plaka trabzonluymuş ondan calıymş

0|0
    0|0
  • bir kısmımız rum kardeşim rum olunca bişey mi oluyoruz. Osmanlı devleti zamanında feth edilen eyaletlere müslümanlığı yaymak için anadoludan müslüman aileler gönderilirdi. yani ya rumuz ya o anadoludan gelen ailelerden ama ben araştırdım aslen rumum

0|0
    0|0
  • Trabzonun neresinden ? adam kısmen haklı çaykara civarı rum dolu var... Tarihinde rumlar olduğuna göre elbet rum kanı vardır.

0|0
    0|0
  • hemşerim bak sana bunları diyip bölücülük yapmaya çalışıyorlar sen bunlara fırsat verme. Trabzon da rum da var ermeni de var gürcü de var ama bu senin Türk olmadığın anlamına gelmez. Sen takılma bunlara.

0|0
    0|0
    • De siktur hade Ermeniler çamli hemşinde var ama orda laz var çok az laz Var LAZONANIN BAŞKETİ ARDESEN RİZE benim MEMLKET MUSLUMAN ERMENİLER ORDADIR TRABZON TÜRK OĞLU TÜRKDÜR

• onemli olan kim olarak dogdugun degil kim oldugundur..

sen kendini kim olarak gorursen osun.

koklere bakacak olursak hepimiz adem babanin cocuguyuz..

0|0
    0|0
  • rum diyince neden alınıyorsun ki?belki de köken olarak rumsun? milliyetçilik zırvalarını bırakın

0|2
    1|0
  • Trabzon Rum İmparatorluğuydu bir zmanlar

0|1
    1|0
  • hiç sanmam rum olucanı Trabzon un.

0|0
    0|0
  • yok ya Türkiyede yaşıyorsun Türksün

0|0
    0|0
  • anlatmak istediği ben neüdüğü belirsiz şerefsizin tekiyim demek istemiş sana senin üzerinden...

0|0
    0|0
  • Zamanında anadolunun heryerinde rum vardı. Zaten anadolu aslen rumlarındır. Onların neredeyse hepsi artık gitti.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• sana bir örnek. balkan göçmenleri (yani yunanistan, makedonya, bulgaristan, bosna-hersek) gibi ülkelerden göçen çoğu insanın soyu mutlaka bir slavlığa ve rumluğa dayanır. ben açıkçsı işi ayrıntısından biliyorum nerden dersen selaniğe gittim orda çok ayrıntılı bir araştırma yaptım neyse analtırsam roman olur burdan. senin soruna gelirsek bu tamamen kişinin kendi soyuna bağlı önceden nerede yaşadığı dedelerinin ninelerinin geçmişiyle ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. galiba soruna farklı açıdan yaklaştım ama neyse :)

0|0
    0|0
  • trabzon 1461 den önce rumların işgali altındaydı. 1461de fatih sultan mehmet ve ordusunda bulunan çepni türkler ile rumlarla savaşarak trabzonu fethetmiştir. rumları trabzondan kovup yunanistana yerleşmiştir. trabzonu fetheden fatih s. mehmet oraya çepni türkleri yerleştirmiştir ancak trabzonda biraz rum kalmıştır sadece 2 ilçede (tonya, maçka) trabzona yerleşen çepni türkler bu rumlarla evlenip kaynaşmıştır ve rumlukları eriyip gitmiştir rumca konuşur bazı yaşlılarımız ama rumlarla bir alakaları yoktur. sonuç olarak kısacası trabzon 1461 den buyana türktür.

0|0
    0|0
  • Yanlıs bilmiyorsam, dördüncü haçlı seferinden sonra (katoliklerin ortodokslara yaptıgı) bir kısım Bizanslı Trabzon Rum İmparatorlugunu kurmuslar, bir kısım Bizanslı'da İznik Rum İmparatorlugu'nu kurmus. Yani Osmanlı kurulmadan önce Trabzon Rum İmparatorlu'gu vardı Trabzon'da. Kökeni çok eski, olabilir.

0|0
    0|0
    • trabzon 1461 den önce rumların işgali altındaydı. 1461de fatih sultan mehmet ve ordusunda bulunan çepni türkler ile rumlarla savaşarak trabzonu fethetmiştir. rumları trabzondan kovup yunanistana yerleşmiştir. trabzonu fetheden fatih s. mehmet oraya çepni türkleri yerleştirmiştir ancak trabzonda biraz rum kalmıştır sadece 2 ilçede (tonya, maçka) trabzona yerleşen çepni türkler bu rumlarla evlenip kaynaşmıştır ve rumlukları eriyip gitmiştir rumca konuşur bazı yaşlılarımız ama rumlarla bir alakaları yoktur. sonuç olarak kısacası trabzon 1461 den buyana türktür.

Yükleniyor...