Timur'un derdi neydi?

Timur neden bu kadar acımasız davrandı ? Yıldırım Beyazı ta müslümdandı Timur'da . Timur Türk müydü o kadarını net bilemiyorum ama derdi neydi ; 8 sene fetret devri derken olanlar oldu Osmanlı'ya.

0|0
69

En İyi Erkek Görüşü

• Timur'un Anadolu'ya girme amacı Bayezid'in Sırp şövalyelerinin desteği ile Anadolu Türkmenlerini yok etmesiydi...

Timur kan meraklısı, zalim bir insan değildi, acımasız değildi. Altın Orda hanı Toktamış'a yardım ederek tahta çıkmasını sağladı ama Toktamış ona ihanet etti. Bizimkiler ise salakça bir şekilde bunu yapmamalıydı diyorlar Timur'a... Elbette kendine ihanet edeni yok edecekti.

Sonra Bayezid olayı baş gösterdi. Timur mektup ile -ki bu mektuplar arşivlerde bulunmaktadır, akademik kimliği olan varsa gidip okusun- Bayezid'i diplomatik bir dil ile uyardı Türkleri katletmemesi için. Bayezid ise Timur'a topal diyerek onu aşağıladı. Timur'da ona kör demişti ondan sonra.

Bu atışmalardan sonra Timur Önce Sivasta ki Kadı Burhanettin'in defterini dürdü. Sonra Anadolu beylerini tekrar tahtlarına oturttu ve desteklerini aldı. Ondan sonra da Yıldırım ile Ankara'da büyük bir savaşa girişti. Ve bir mücrim gibi Yıldırımın kendisini esir ederek götürdü Semerkand'a... O savaşta Osmanlı tarafındaki tüm Türk Beylik askerleri Timur tarafına geçti.

Yani Timur Osmanlı'yı yenerek Anadolu Türklüğünün kurtarıcısı olmuştur. Ama biz hala onu barbar, kelleden kule yapan insan olarak tanımlıyoruz. Ayıp... Timur benim en sevdiğim devlet adamlarındandır. Şehir yıkan birisi de değildir. Aksine yapan insandır. Herat, Semerkand, Merv gibi şehirler o dönemin New york'u, Londra'sı, Paris'i idi...

Timur büyük medeniyet sahibi ve büyük kumandandır. Anadolu Türklerinin de yegane kurtarıcısı olmuştur o dönemde. Zaten Anadolu'yu ele geçirdikten sonra Beyliklere tekrar eski topraklarını verip oradan ayrıldı dostane bir şekilde.

Timur hiçbir zaman kendine boyun eğene kılıç çekmemiştir.

0|2
    2|1
    • netten al yapıştır.güzel olmuşçcevap

• Osmanlı padişahları gaza anlayışyla hareket ederler ve İslamı yayma politakaları vardır.. Timur un hiçbir gayesi olmadan sadece savaş yapıp yıkıp döküyordu.. ayrıca hakaret dolu mektuplar gönderen biri varsa o da Timur dur.. arşivlerde gerçekten bunlar varsa bu kadar çarpıtılarak anlatılmaz yani o mektuplar bir şekilde ortaya çıkardı.. neredee o zaman bu mektuplar ?

• Akademik kimliğin var mı? Arşivlere ancak akademik kimliği olabilen birisi girebilir. Ben arkeoloji 2.sınıf öğrencisiydim. Bizim bölümün "kardeş" niteliğinde ki bölümü tarih bölümüdür ve tarih bilimini bilmeden çalışamayız. Arşivlere giren çıkan hocalarımız yok değildi ve hiçbir şey nette, kitaplarda yazılanlar değil. Timur gayesi olmadan kiminle savaşmış? Yardım ettiği Toktamış Han ona ihanet edince gitti onu yendi. Bayezid oluk gibi Türk kanı akıtırken Timur geldi durdurdu bunu.

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 6

• Timur bildiğim kadarıyla hem Türk hem de müslüman.. ve İran dolaylarında güçlü bir devlet kurmuş ve Anadolu ya göz koymuş.. Güçlü bir devletle de komşu olmak istemiyordu sanırım.. Osmanlı nın daha da güçlenmesini de izlemek istemiyordu ve Anadolu topraklarının bir kısmının ona verilmesini istiyor tabi ki Bayazid bunu kabul etmiyor ve hakaret dolu mektuplar gönderiyorlar birbirlerine ve en sonunda Ankara savaşı yapılıyor tabi yapılmasaydı Osmanlı geriye gitmeyecek belki İstanbul daha önce fetedilecekti ama olması gerekiyormuş ki olmuş..

0|1
    0|0
  • fetret devrinin sorumlusu timur sayılmaz taht kavgası yasandı ve 11 yıl süren o dönem yasandı...timur evet türktü ama savaş yapması acımasızlıgından değil sonucta bi çok türk beyliğide türk olmalarına rağmen osmanlı ya bağlanmakta direnmişti

0|1
    0|0
  • abiii senin soruların beni delirtiyor bee

0|0
    2|2
  • Her iki hükümdarda İslam dünyasına lider olmak için çaba gösterdiler.Timur bunun için Yıldırımın dört oğlu arasında taht kavgalarını hızlandırdı ve Osmanlı 8 sene fetret devri yaşadı ve bunun galibi Timurlenk oldu.

0|0
    1|0
  • Timur kimdi pardon?

1|0
    2|0
  • liderlik kavgası

0|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 8

• azizim asıl sizin derdiniz nedir anlamadım ben...

aşk meşk tam odaklanıyorum kendimi güzin abla gibi hissetmeye başlıyorum hoop birden timur çıkıyor karşıma :((

0|0
    2|0
  • Yani sen burada bu hep tarihi sorularına cevap arıyacağına ya kitap oku ya da google'ı kullan bence.Ayrıca bu sorduklarını gerçekten merak ettiğini hiç sanmıyorum.

0|0
    2|1
    • kilomu ölçmek istesem sana danışırdım.

• o kadar saçma sapan sorular soruluyor ki onlara laf etmeyip gerçekten tartışalacak güzel bir bilgi alışverişi yapılacak şu konuya mı laf ediyorsunuz.. yuh deyim tarihimizden bu kadar uzak ve ilgisizsiniz demek ki..

• Birincisi; benim başka saçma sapan sorulara laf etmedğimi nerden biliyorsun?

İkincisi benim ne kadar tarih okuduğumu nerden biliyorsun?

Üçüncüsü tarihimiz hakkında bir kitap ya da internete bakmadan çok ayrıntı olmayan tüm soruları cevaplayabilirim.

Cevap yeterli mi @Kristalkelebek

• aralarındaki beylik savaşıydı...emir sultan defalarca anlattı ankara savaşını yapma dedi..kaybedecegini biliyordu..ama sivası ve oglunu esir aldıgından savaş kaçınılmazdı...din ve ırk degildi arasındaki...beylik savaşı..tıpkı şimdiki beylerin savaştıgı gibi...iktidar olmak için ne savaşlar veriliyor ne iftiralar...neden çünkü ben daha beyim sen daha az beysin savaşı...burdan anlayabiliriz.

0|0
    1|0
  • Derdini anlatmıyor ki bilelim, çok ketum biriydi şu bizim Timur :(((((((((((((((8888888888

0|0
    1|0
  • Türk ve Moğol kökenlerine dayanır Timurlenk.. Aksak Timur.. Acımasızdır. İşgalcidir..

0|0
    0|0
  • hacı sorularına hastayım

0|0
    2|0
  • Kız davası olabilir timur beyazıd aynı kıza aşık olmuşlardır kesin

0|0
    2|0
  • Sanki tek derdim buymuş gibi.

0|0
    2|0
Yükleniyor...