Ülkede yolunda giden hiçbir şey olmaması.. Sizce sebep ne?

80 milyona yakın bir ülkeden hiçbir alanda başarı görememek,kaldı ki ben olayı sadece siyasi olarak da bakmıyorum,sonuçta o siyasiler de bu ülkenin vatandaşı ve genel olarak zaten halkta da sıkıntı var,ele alınan başlıklara baktığımızda durum zaten içler acısı

Ekonomi

Kültür-sanat

Bilim

Spor

İnsana değer ve saygı

Eğitim

Demokrasi

Adalet

Bu alanlarda içler acısıyız,size göre nedenleri ne ?

0|0
2|29

En İyi Kız Görüşü

• Kimse kusura bakmasın da bizim halktan bir b*k olmaz kardeşim , adamın bir halt bildiği yok anca oturduğu yerden konuşmayı bilirler .

2|13
    1|3
    • aynen şuan yaptığımız gibi :D

• İnsanlar araştırmak yerine inanmayı seçerler

Bizim insanımızın da en büyük sorunu bu zaten ...

• Hatalarımız bitmiyor ki iyiki bir hazıra konmaya alışmışız.

Kızlar Ne Diyor 1

• Millet gündemde ne varsa onu irdeler. Hiçbir zaman çaplı düşünmez. Bir köşesinden tutup, paralel detaylarıyla ilgilenmez. Düz mantıktır ve hepyektir.

Ortaya bir gündem konusu atılıyor. Tüm millet hurra başka bir şey yokmuş, sanki diğer sorunlar hallolmuş gibi o konuyu çekiştirmeye başlıyor. Biz kalkıp yok fbooklardan, yok bilumum sosyal medya köşelerinden gündem hakkında yaygara koparıyoruz. Sanki o adamlar da kalkıp o alanlara bakıyor. Hiç sanmam.

Peki bunu yapmayacaksak ne mi yapacağız? Olanlara elbette bir tepkimiz olacak, düşüncelerimizi belirteceğiz ama gündemi daha da nitelikli konulara maşa edelim ve gerekli fikirlerimizi de beyan edelim.

Ne bileyim, geçmişe örnek vereyim misal. Birkaç ay öncesinde kürtaj gündem konusuydu. Hiç kimse kalkıp kadınlara yapılan haksızlıklardan, tecavüzlerden, maaşların düşüklüğünden, bize öngörülen hayat standartlarının berbatlığından, sağlık konusundaki özensizlikten, eğitim dalındaki zırvalıklardan vsvs. yakınmadı. Yalnızca "kürtaja" değinildi ve herkes "nasıl(!) seçimlerimizi yargılar" diye çıkıştı.

Oysa olması gereken bu, bunlar değil. Daha kapsamlı ve etraflıca düşünerek yaygaramızı koparmalıyız. Şayet herkes elinden geleni ardına koymayacaksa, bu durumda bunları da yapmalıyız.

1|6
    1|2
    • Eğer bir ülkede problemler varsa o halkta da kesin problemler vardır ben bu görüşe sonuna kadar katılıyorum

• Ülkeden, ülkenin başındaki sorumluysa, ülkenin başındakinden de halk sorumludur. Bu döngü değişmez, birbiriyle fazlasıyla bağlantılı.

Kendi düşen ağlamaz demek istemiyorum ama öyle oluyor sanırım. Sadece arada kaynayan 3-5 kişiye üzülüyorum. O da çok sürmüyor.

Erkekler Ne Diyor 29

• Ekonomi ; Allah'a emanet... (sıcak para sayesinde)

Kültür - Sanat ; Başbakanın kızı tiyatroda bir sahneden rahatsız oldu diye yönetmelikler değiştiriliyor. Görevden almalar yapılıyor ve sonrada kalkınacağız öylemi :)

Bilim ; Üniversite okuyan birdünya genç işsizken ve sen bu gençlerin arasından sıyrılıp zekası ile kendini gösteren beyinlere destek vermiyerek yabancıların eline veriyorsan kusura bakma !

Spor ; siyasi , maddi ve farklı düşünceler tarafından yönetilen grupların oluştuğu bir ortamda hangi sporun gelişmesini bekliyorsun ?

İnsana değer ve saygı ; 32 yıllık hayatımın içinde kendimi bildim bileli çok nadir gördüğüm bir yakınlaşma tarzıdır.

Eğitim ; Sürekli yazboz tahtası gibi , her yeni gelen hükümet tarafından sürekli değiştirilen ve artık değiştirilme hızına yetişilemeyen bir sistem !

Demokrasi ; Ülkemizi yöneten kişilerin sürekli ileri demokrasiyi yaşıyoruz demelerine rağmen ''demokratikleşme paketi'' açıkladıkları bir ülkede yaşıyorum. bu demokrasi kime var ?

Adalet ; Maalesef halkın belli bir kısmı için teraszinin çalıştığı bir sistem...

Diktatör tarzı ile ülkesini yönetmeye çalışan , vatandaşına ''Al anadına git , artsitlik yapma '' diye fırça atan bir başbakan varken ne beklersin ? Muhalifsen pravokatör , ülkenin gelişmesin istemeyen , ÇAPULCU gibi terimlere ve suçlamalara maruz kalan ve Ya taraf olun ya da bertaraf olursunuz tedhiti ile istediğini yaptırmaya çalışan bir devlet büyüğümüz var.

Benim bildiğim ve gördüğüm , bir devlet büyüğü herzaman hoşgörülü olmalıdır vede ülkemizde herzaman öyle olmuştur. Karşına gelen vatandaşına fırça atıyorsan o senin terbiyesizliğindir ve bu düşüncede olan bir devlet büyüğünün yönetiminde bir gelişme beklemek hayal olur...

1|3
    0|0
  • Tarihe bakmayı denediniz mi ? Darbelere ve sonrasında olanlara baktınız mı hiç ?

Türkiye su an kötü diyenler düsüncesini söyledikten sonra hapse girenleri yurt dısına kaçmak zorunda kalanları düşündü mü hiç ? Faili meçhul cinayetleri ? Biraz daha sığlastırayım..

İstanbul da yasayanlar dağ gibi olan çöpleri haftalarca akmayan suyu ?

Sağlık kötü diyenler acil gereken ilaçlar için günlerce koşuşturmayı ?

İnsana değer ve saygı yok diyenler düşünce özgürlüğünün nerede olduğunu sizi kısıtlayan kendi içinize mahkum eden günleri ?

Demonrasi diyenler senin seçtiğin adamı asmalarını ?

Adalet diyenler .. Kendi adamlarının kuş gibi özgür olduğu ama karşıt düsüncedeki insanların hapislerde süründüğü zamanları ?

Bilim diyenler tek bir tabanca üretmediğiniz zamanları ?

Ekonomi diyenler milyarla dolar borç almak için imf ye yaptığınız yalakalığı bastığınız anlasmaları ?

... Kusura bakmayın ama adalet diyorsanız eğer adaletinize sokayım ben.. Benim akrabam eve yiyecek birşeyler almaya çıktığı için 3 ay hapis yatıp işkence gördü.. Benim çok sevdiğim bir aile dostumun babası ben 9 yasındayken hastaneler almadı diye vefat etti..

Simdi hanginiz düsüncesinden dolayı hapse giriyor ? hanginiz parası yok diye hastane kapsından geri dönüyor.. Hanginiz iyi bir okul okumak için malını mülkünü satıyor baska sehre tasınıyor.. Hanginiz sporcu olmak istediğinde kapılar bir bir kapanıyor ?

Hanginiz bir hakkınızı aramak istediğiniz de eli bos dönüyor ?

Biraz geçmise bakın.. İLgi çekmek için ya da fenomen olmak için onun bunun lafıyla hareket etmeyin..

Bu darbeyi savunmaktır bu ülkenin kötülüğü için çalısmaktır bu fikrin uğruna pkk yandaslarıyla aynı safta durmaktır.. Herşey bir yana bu vicdansızlıktır..

Sadece geçmişe bakın biraz.. Çok değil 30 yıl kadar geçmişi irdeleyin.. Yapamıyorsanız gelin yardımcı olayım size.. Ama ülkenin bu en iyi dönemlerinden birine bu sekilde düsüncesiz ce vicdansız ca saldırmayın...

Gezi olayları gibi yaptığınız ne varsa herşey ülkeye zarar veriyor .. Yani vatana.. Yani millete .. yani topraklarımızın geleceğine..

Bırakın bu beyni yıkanmıs durumları da arastırın.. Sadece Araştırın...

0|2
    1|4
    • bu ülkede birşeylerin düzeldiği yok. geçmişte yaşamayı bırakta 2003'den 2013'e katlanarak artan 4.982.532.759 TL örtülü ödenek nereye harcandı neden maksut serim gibi bir dolandırıcı göreve getirildi onuda açıklayıver. yoksa kimyasal silah mı aldılar? mısır,libya suriyedekilere silah mı gönderdiler?

• Bu İşin Kesinlikle Siyasetle İlgisi Var. Baktılar Türkiye Cumhuriyeti'nin En büyük zaafı DİN. Başına tayyip gibi birini getirdiler. Bizim şartlarımıza uyacaksın dendi. Kendini Dindar Göstereceksin felan dediler. Ülkede Baktı haa bu adam dindar oyunu o adam verıyolar. Ülke Berbat Bi Durumda. Gelişme Olmaz Bu Ülkede. akp iktidarından kurtulmak zorunda bu ülke .

1|3
    0|0
  • Bir örnekle izah edeyim hatta 2 örnekle: Bir ülkeyi bir insan vücuduna ya da bir araba ya benzetelim.İkisi de kompeks yapıdadır yani bir bütünü oluşturan parçalardan meydana gelmektedir.İnsan için konuşursak sistemler onları oluşturan organlar ... hücrelere hatta atomlara kadar gider.Araba içinse ateşleme sistemi,şansuman ,kasa emme ve egzoz manifoldları yakıt tankı vs. Yani birbirine entegre sistemlerde parçalardan biri yapması gereken işlevi yerine getirmediğinde bütünde aksama olur çünkü bunlar mutualist birlikteliğe sahiptir. Biri olmadan biri olmaz.İnsanın akciğerleri olmadığı zaman karaciğerin böbreklerinin bir anlam ifade etmediği gibi.Buraya kadar yazdıklarım örneklerle anlatımı güçlendirmek içindi :) Şimdi gelelim asıl konuya.Yukarda yazmış olduğunuz eğitim demokrası spor vs alanlar da bir ülkenin sahip olduğu değerler aslında.Bunlardan birini devre dışı bırakın mesela adaleti ortadan kaldırın hiç de adil olmayan uygulamalar ortaya koyun.İnsanların birbirine güveni kalmaz etkileşim azalır yardımlaşma azalır pragmatizm artar ve kaos a kadar gider bu.Almanların en sevdiğim özelliği makina gibi olmaları.Her şeyleri saat gibi tıkır tıkır işliyor.Futbollarına bile yansıyor bu.2 tane koskoca dünya savaşını kaybedip 30 sene içerisinde tekrar dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olmak ancak sistemli olmakla alakalıdır.

0|1
    0|0
  • Soru güzel ama bu konu 18'liklerin düşündüğü kadar basit bir şey değil... Yani öyle birkaç yasal düzenleme ile, 3-5 "kötü adam"ın ya da "yozlaşmış kurum"un ortadan kalkması ile mutluluk vaat edilebilecek bir dünyada yaşamıyoruz. Bunun farkında olmak lazım öncelikle.

Aydın insanların "Yaygara koparmak" gibi bir amacı yoktur, haksızlığa uğrayan insanların öfkesini doğru kanallara akıtabilmek görevi vardır. "Yaygara"da insanlar öfkelerini yanlış kanallara akıtır. Arap Baharı'nda ve Gezi'de olduğu gibi.

Ekonomik altyapı çarpıksa, diğer her şey de çarpık olur. Kültür-sanat-bilim-demokrasi-adalet, eğitim ve sağlık sistemi, her şey o ekonomik altyapının üstünde şekilleniyor çünkü. Detayına girersem 5 paragrafı bulur, o yüzden sorunun cevabı ekonomik evrimimizde deyip geçeceğim.

Bu temeli değiştirmedikçe, üretim ilişkileri ağını yeni baştan kurmadıkça, 18'likler istediği kadar Taksim'e çıkıp kendi kendilerine "direniş kamoon" desin, öpüşsün, klişe sloganlar atsın, dans etsin falan, hiçbir şey düzelmez.

0|1
    0|0
  • Valla ben milletin düşüncesine bağlıyorum birazda Müslümanlığa geçmişe de baktığmızda müslüman olan hiç bir millet hemen hemen bilim dalında ilerleyememiştir neden olduğuna aklım ermiyor ama hala böyle bir de ülkeyi yönetenlere bağlıyorum birazda fazlasıyla göz boyayan şeyler yapıp asıl yapması gereken şeyleri yapmıyorlar. Zaten eğitim almamış insanlar eğitime el atıyor iyicene batırıyorlar maalesef.

2|2
    0|0
  • insanlar hakettikleri gibi yönetilir ve yaşarlar

1|2
    1|0
  • Türkiye'de orayı burayı kazıp duruyorlar, maden çıkaracağız, zengin olacağız falan diyorlar. Ama aslında o toprağın üstündekilere biraz ağırlık verseler iyi olur.

İnsanlarımız çok, genç nüfusumuz fazla. Bu insanlar çok şey başarabilir ama halen hamlar. Kafalarının gelişmesi de istenmiyor, itaatkar, şükreden bir nesil istiyorlar ve bu zaten hep böyleydi.

Hali hazırda bir tür oligarşi sözkonusu Türkiye'de. Ülkeyi sadece zenginler yönetiyor ve zengin olmayı başarabilenler yönetiyor.

0|2
    0|0
  • Bu soru siyaseten çok rahat cevaplanır..

Ancak bütün bu sektörlerde kişisel başarılarla ülkenin çıtasını yükseltmekse soruda ki kasıt, cevabı bana göre Türkiye'de insanlar yaşama disiplinini kaybetti..

Örneklersek spor dalında..Çabuk kazandırıyoruz çabuk meşhurlaştırıyoruz çabuk kıç kaldırtıyoruz çabuk doyuyoruz gelinen yeri unutuyoruz..Diğer bütün sektörler içinde aynen geçerlidir..

0|3
    0|0
  • Nitelikli nüfusumuz az niteliksiz nüfusumuz fazla.Bu toplumun asıl ve temel sorunu bu.Senin saydıkların bu temel üzerine çıkılmış katlar.Sonuç:Bir hayli ilginç bir bina.Temel aynı oldukça defalarca yıkıp (sözgelimi seçimler ya da darbeler) yeniden yapsanız da ortaya yine benzer binalar çıkıyor.

0|3
    0|0
  • Çoğu yerde sevilmiyoruz zaten ki ben adamlara hak veriyorum.

Bir iş yaparsın torpille döner

Bir toplu taşıma aracına binersin içerisi leş-i derya

1 adama 5-6 kişi dalma (ha bir de sopalar vs )

Çok çabuk gaza gelme

Daha uzar gider de kötülemek istemiyorum bunu bile provokatif sanarlar fdskfdksj

0|2
    0|0
  • vallhi millet çok memnun yol köprü yapıyorlar diyorlar

1|1
    0|0
  • yurt dışında yaşıyorum türkiye de çöl ve develer olduğunu düşünüyorlar. durum kötü.

0|4
    0|0
  • beyin yıkamakta iyiler

0|1
    0|0
  • Türkiye 3.dünya ülkesinin biraz gelişmiş halidir. Bir avrupa olmak için en az 100 yılımız var gidip görenler buna katılır.

0|1
    0|0
  • yemek konusunda iyi sadece.

0|2
    0|0
  • gündemi takip edememenin verdiği bir boşluk malesef. oysaki nice yerli sanayi, tüm herşeyiyle türk malı olan ürünler imal ettik.

0|2
    1|2
  • Bunada şükür.ama bosna hersek bile dünya kupasına gidıyor:-/

0|2
    0|0
  • temel sebep eğitim ve saygının olmamasıdır bence

0|2
    0|0
  • İnsana değer ve saygı. Sanırım sonuncu sıradayız dünyada bu konuda. Diğerleri neyse de kültürümüzü yitirdik be kardeş...

0|1
    0|0
  • Araba yapamıyoruz uçak yapıyoruz Sen düşün ;) Aslında bizim halkımız zeki ama sahip çıkılması lazım Yalnız Karadeniz tarafı saat 12den sonra sakıncalı :D

0|2
    0|0
  • yükselen herkezin paçasından çekmemiz başka bir şey değil.

0|2
    0|0
  • Çiğköftede başarılıyız yeter artar bana

0|1
    0|0
  • Geçenlerde bir koyun malum bir partinin binasına girmiş koyunun sahini binayı gidip koyunu isteyince vermeyiz demişler bir oy bir oydur Kısacası Makarna kömür koyunları sömür CcC

0|1
    0|0
  • Sporda,hukukta,siyasette hatta oy vermede,sokakta-yolda yürümede bile EĞİTİM ŞART!

0|1
    0|0
  • 10 yılda bu ülkede ne gibi değişikliker oldu peki söylermisin?

0|2
    0|5
    • Bence kumaşımız kötü,kim gelirse gelsin her zaman insana değer verilmeyecek ve bu saydıklarımda hep sıkıntı olacak

• özelleştirmeler gecmiş hükümet liderlerinin akılsızca hareket etmelerinden kaynaklandı. kat kat faiziyle borç aldılar ödeyemediler, borç aldılar ödeyemediler. bu borçların karşılıgında devlet kurumları özelleştirildi. yapılan bu özelleştirmeler neticesinde, firmalar binlerce işci çıkarttı. parasız olan işciler mecburen giderleri olmaması için kendilerini eve kapattılar. bu seferde devreye medya girdi ve tv aracılığıyla zehirleri enjekte ettiler. kültürlerimizi, örf ve adetlerimizi bozdular.

• Bizlere abes gelen tv yayınları olduğunda kanal değiştirmek zorunda kalıyorduk, fakat şimdi göz göre göre alıştığı için artık bunları normal karşılayıp kanal değiştirmiyoruz bile. işte tüm bunların bir amacı var, onların kölesi olmak. Rockefeller ailesini bir araştır istersen. dünyaya yön veren bu ailedir alman asıllı yahudi. evet vergi konusunda işcilerden çok vergi kesiliyor. benden her ay 400-500 kesinti yapiliyor, benimde zoruma gidiyor ama eğer ülkeme katkısı olacaksa sorun etmiyorum.

• geriye ne kaldı? pardon dinde çok iyiyiz...!

0|1
    0|0
  • bence hiçte değiliz

0|1
    1|3
  • fikir çıkmıyor taklitciyiz hazıra alışmışız,tembeliz işimiz gücümüz eğlence bir şarkıcının bir doktordan bir mühendisten daha fazla ilgi gördüğü ülkedenin insanlarından ne bekliyosun iktidarından ne beklersin

0|1
    0|0
Yükleniyor...