Kadın mı yoksa Bayan mı demeliyiz ?

bayan bir hitap şekli olduğu

halde bu kelimeyi kadın

kelimesinin yerine kullanmakla

oluşan sorunsal.

Güncellemeler:
Bay-Bayan kelimesine çok takılıyoruz ondan sordum kadınlar & hanımlar ne söyleyecek çok merak ediyordum ama bayanlar ifadesi bana ters gelmiyor tatmin edici bir cevap gelmedi bayan kelimesine söyledikleriniZ mantıklı tabi hanım & kadın şeklinde söyledikleriniz daha tatmin edici bence bayan kelimesi bizim kültürümüze uymuyor gibi yoksa bir sakıncası yok.Sonuç olarak sesleniş olarak hanımlar genel hitap kadınlar uygun sağolun gençler :)

0|0
9|8

En İyi Kız Görüşü

• Bayan dıye hıtap edılmez. Bırı sana bay bakar mısınız mı dıyor? Ne kadar kaba ve yanlıs bır hıtap seklı dımı? Beyefendı bakar mısınız? denılır sende kadınlara Hanımefendı dıye hıtap etmen doğru olur.

Kadın ıse bızım adımızdır yanı sen erkeksın bende kadınım. Olay bu. :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Bizim cinsi en iyi ifade eden sözcük "kadın" dır. Bir genelleme söz konusu ise "kadınlar" denmesi doğrudur.

Bir özel ismin yerine kullanılacaksa "hanımefendi" denmesi daha nazikçe bir hitap şekli olur.

"Bakar mısınız bayan" ?

para üstü uzatan münibüs şoförü hitabıdır.

Ayrıca eşe seslenme biçimi olarak : hanım, hatun, bebeğim, aşkım da olabilir.

Siz siz olun tanımadığınız bir kadınla konuşmanız gerektiğinde bağyaan demeyin :))

0|0
    0|0
  • Bayan, bana karşı kibar olma zorunluluğu olan bir tipi çağrıştırıyor.

Hanım deseniz, silik ve ezik bir profil canlandırıyor zihnimde.

Iyisi mi kadın deyin siz. Bu sıfat nedense daha güçlü ve bireysel, bağımsız birisini çağrışım yapıyor.

0|0
    0|0
  • allahım, bayan angelic diyenlere gani gani ceza göndersin,

neyse.

hitap için hanım diyorum benden büyükse epey.birde ortama bağlı.benden büyükse de bazen adı yetiyor sade.

kadın cinsiyet belirtiyor, sen de demişsin.hitap olarak artık evimizdeki insanlara kullanıyoruz.ben genelde karı karı diye ikilemeyle dede seslenişi yapıyorum ayrı.o benim cıvıklığımdan.

0|0
    0|1
  • Bayan demesinlerde ne derlerse desinler.

0|0
    0|0
  • "hanım" diyorum ben

0|0
    0|0
  • On sekiz yaş üstü cinsiyetten bahsediyorsan kadın, hitap ediyorsan hanımefendi.

0|0
    0|0
  • hanım iyidir

0|0
    0|0
  • Kadınım. Bunu arada bir söylerse, çok hoşuma gider.

Karı demeyin de, hatun kadın bayan fark etmez.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Ayrıca güzel soru. En azından bazıları öğrenir.

0|0
    0|0
  • Kadın ya da hanımefendi demelisin. Bayan değil...

0|0
    0|0
  • İkisi de denmemeli

Erkek ve kadın cinsiyeti belirtir, yani bunlar hitap şekli değil, isim yerine geçmez. Bir cümlede "bu kadın" dersin ama bir diyalogda çok kaba olur, kullanılmaz.

"Bayan", bizde havada kalan bir kelime. Bay'ın dişili diye eklenmiş, Bay gibi de tutulmamış. Biz soyadlarla hitap edeceksek Sayın + Soyadı kullandığımızdan, Bay ve Bayan'a pek ısınmamışız.

Tuvaletlere Bay ve Bayan yazılması bildiğiniz "kibarlık budalalığı"dır. Cinsiyet değildir bunlar. WC'lere erkek / kadın yazılması gerekir

İsim + Bey , İsim + Hanım denir ve doğrusu da budur. Ağa ve Hatun gibi eski dönemlerden kalma şeyler de var tabii

Bunlardan olur olmadık anlamlar çıkarılmasına gerek yok. Doğru bir hitabı kullanan bir insana "ezik" diyecek kadar tuhaflıklar türedi.

0|0
    0|0
  • hitap şekli olarak değil sadece "erkek" nitelendirmesinin karşılığı olarak kullanılacak terim "kadın" dır. hitap şekli bulunduğun ortama göre değişiklik gösterir. sevgiliye, arkadaşa, bir yabancıya hitap nezaket kuralları çerçevesinde tamamen sana kalmış.

0|0
    0|0
  • genellikle mademoiselle (matmazel) Sinyorita demek daha hoş duruyor

yerine göre hanımefendi seslenmede'de pardon veya bakarmısınız.

soru kipleride pardon.

0|0
    0|0
  • insanda dişi cinsiyetinin adı kadındır. bayan, hanım, hatun, kız vs. değildir. hanım belki sıfat olarak iş hayatında kullanılması doğru bulunabilir. fakat iş dışında kullanılacaksa kadın kelimesi tercih edilmeli.

0|0
    0|0
  • Bizim orfumuz adetimiz dinimiz vs ler geregi "hanim" demeliyiz.

0|0
    0|0
  • bu sorunsalın çıkma sebebi toplumdaki bekaret baskısıdır. "kadın" denmeli.

0|0
    0|0
Yükleniyor...