Cumhuriyet hakkında ne düşünüyosunuz?

Yorum yapmak zorunda değilsiniz oylasanız da yeterli.

• Olmazsa olmaz.
    86% (101)72% (114)78% (215)Oy Ver
  • Olmasa da olur.
    14% (17)28% (45)22% (62)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Lan osmanlıda ne demokrasisi vardı kafayı mı yediniz siz :D Hangi insana değer veriliyodu? Padişah bile taht sevdasına 20-30 tane kardeşini öldürmüş kundaktaki bebeğe kadar.Ne boş beyinsiniz abi siz ya.Osmanlı yıkık bir devlet.Uçkuruna yenik düşüp yıkmışlar devleti.Atatürk de gelip o boktan düzeni bozup mis gibi Cumhuriyeti kurdu.Şimdi bu ne yıkılabilir ne değişebilir.Bir sürü sizin istediğiniz tarzda ülke var.Hiç olmadı Irak a gidin :) Ama şu huzurlu ülkenin içine etmeyin.Şeriati evinizde yapın

0|0
22|48

En İyi Erkek Görüşü

• cumhuriyete karşı çıkan şeriat yanlısı badem bıyıklılar ülkemizden defolup gitmekte özgürsünüz sizi burada tutan yok g*t kıllarına taptığınız adam çaldığı yediği paralarla sizin uçak biletleri masraflarını da karşılar defolup gidersiniz işte ülkeden:)

1|4
    0|4
    • Onların amacı o şeriati burda kurmak.Görüyo musun beyni sen :D

• hijj biir zkim yapamazlar:D

• Tayyip ümitlendiriyo hep bu dingilleri :D Bunları da kandırıyo şeriat getrcem diye onu da yapmycak:D adamın amacı türklüğü yok etmek

Kızlar Ne Diyor 22

• Olmazsa olmaz.

3|4
    0|6
  • Olmazsa olmaz

3|4
    0|6
  • Valla esas soru Türkiye'de cumhuriyet rejimi gerçekten uygulanıyor mu olmalıydı..

5|6
    0|2
    • Uygulanıyor gibi görünüyor da abiler perde arkasında oynuyolar istedikleri gibi :)

• Uygulanıyordu, bazı insanlar dini ön plana çıkırıp insanları duyguyla dinle sömürene kadar.

• Cumhuriyete olmasa da olur demişler! İnanılır gibi bişey değil..İnsanlar köleliğe kulluğa alışmış..Ne anlarsınız lan Cumhuriyetten? Size monarşi hatta mutlak monarşi gerek siz padişaha kulluğa alışmışsınız özgür bir birey olmak sizin neyinize?

2|4
    0|7
    • Neler var bu sitede görelim diye sordum bu soruyu zaten :) Baya da yobaz varmış

• Yönetim Şekli Padişahlık Olunca Kulluk Kölelikmi Ediliyormuş? padişahlar zaten kul. sizde haklısınız, ozamanlar devlet büyüklerine saygıda kusur edilmezdi, şimdi devlet büyüklerinin geçmişine sövüyorlar.

• ya o zamanlar hakkında ne biliyosunda gelmiş burda bilmiş bilmiş bişiler anlatmaya çalışıyosun? Bi adamın kellesi padişahın 2 dudağı arasındaydı! Git bunu öğren öyle gel...

• lozan barış antlaşmasında tc yi bir yahudi hahamı temsil etmiştir.

ve ismet inönü ikinci yemsil edendir ve onların muhattabı lord Curso adında bir iskoç lordudur,bu şu demektir-koskoca bir cumhurbaşkanının muhattabı basit bir iskoç lordudur.Kurtuluş savaşında Curchill'i dizmize getirdik diyen atatürkçülere duyurulu.ayrıca ingiltere hiç savaşmadan istanbulu terketmiştir...yani çanakkale geçilmez değildir.lozan antlaşması sınırlı bir antlaşmasıdır.anaysamızın iki tane gizli maddesi vardir.dünyada hiç bir ülkenin anayasasının gizli madesi yoktur!Atatürkün gizli vasiyeti 50sene sonra açılmak üzere gizlenmiştir fakat parlamento tarafından alınan bir kararla bir 50sene dah ertelenmiştir.tc ilk kurulduğunda yahudi önde gelenleri orta doğudaki ilk devletimizi kurduk diye sevinmiştir...dahası var da okumaya üşenisiniz:D

1|4
    0|1
    • SÜPER YORUM İŞTE BU YA BUNLARI YAZACAKTIM AZ ÖNCE AMA SİNİR KRİZLERİNE SOKACAK BAZI KENDİNİ BİLMEZ CAHİLLER O YÜZDEN YZMADIM TEBRİK EDERİM SİZİ

• zaten geçmiş tarihimizi bilen insanlar çok az. gerçekten araştırıp gerçek ve kesin olan belgeleri okusalar, kitapları okusalar, geçmişimizi iyi öğrenebilirlerdi.

• Usta usta bacım ablam kardeşim muhteşem bir yorum yapmışsın seni canı gönülden tebrik ediyorum sultanım.

• olması gereken bir şey

3|3
    0|5
  • Olmasa da olur diyenleri zaman makinesi icat edip osmanlı devletine hatta ilkel dönemlere falan göndermek lazım..

'''Olmazsa olmaz.'' diyorum

4|2
    1|7
    • Kapasite ve eğitim meselesi.Belli bir seviyeden sonrasını düşünmek istemiyolar.Eğitimden kastım aile eğitimi :)

• keşke böyle bir makina olsada ben osmanlı imparatorluğu dönemine gitsem.

• Osmanlıyı kötülemiyorum ben zaten.

• Elbette olmalı

4|3
    0|5
  • olmalı cumhuriyet

4|3
    0|6
  • cumhuriyet dedin de aklıma geldi :D bir sevgilim vardı atatürkçüydü. deli gibi seviyor , toz kondurmuyordu. bir sorguya çekeyim madem seviyor hani bilgisi çok araştırmış , öğrenmiştir dedim fakat daha annesinin babasının adını sordum ya ali rıza mıydı googledan baktım evet doğru diyor.. e dedim bu kadarına da pes.. cumhuriyet ; Millet tarafından seçilen parlamentoya dayanan ve başında cumhurbaşkanı olan siyasi bir rejim şeklidir... bimeyenlere duyrulur...!

0|0
    0|0
    • Bak millet tarafından seçilen diyosun.Yani halkın bir değeri var seçebiliyor ve seçilebiliyor.Cumhuriyetten önce böyle miydi.Herkes Atatürkçü değildir laf da çoğunluk Atatürkçüdür ama dediğin gibi bilgileri yok.Altta da yazmıssın kapalıya yobaz diyolar diye.Onu diyen de cahildir.Yobazlık din üzerinden baskalarına baskı yapmak demektir.Sen işine geleni anlamıssın ya da yanlıs kisilerle konusmussun.

• küfr size yakışır...!

• Siz kim biz kim :)

• Çok doğru demişsin :) olmazsa olmaz CUMHURİYET Tabiki.

3|2
    0|3
  • olmasa da olur diyenlerin kafasını yaşamak isterdim ne kullanıyorlar acaba tabii ki OLMAZSA OLMAZ,!

3|2
    0|8
    • Ne bekliyodun:) Türkiye de koyun çook

• -leyenler cumhuriyet istemiyorsa durum vahim hale baksana

• Sadece bu site böyledir diye ümit ediyorum

• Türk milleti için gerekli bir şey !

2|3
    0|6
  • Cumhuriyet, cumhuriyet, en güzel şey hürriyet

Nice zahmet, nice emek verdi sana bu millet!

4|2
    1|5
  • cumhuriyet olmasın diyenlerin bunun tam olarak ne anlama geldiğini bildiklerini düşünmüyorum

0|0
    0|0
  • Olmazsa olmaz.

0|0
    0|0
  • Padişahın halifenin değil Allah'a yüceler yücesi Rabbime kulluk etmek isterim

0|0
    0|0
  • olmazsa olmaz

0|0
    0|1
  • sen bence o kafandaki iğrenç öngörüleri bir kenara at git biraz oku araştır öğren. neymiş uçkuruna yenilmiş lan dingil Fatih Sultan Mehmed gibi bir komutan çıkıp, topraklarında nankörce yaşadığın istanbulu fethetti de buradaki diğer dinden olanlara karışmadı.. fakat senin soyu sopu belirsiz atan Kuran öğretiyor diye cumhuriyet bilmem ne zıkkımı diyerek Adnan Menderese işkence etmedi mi sen ne cahilsin.. hiç mi tarihini öğrenmeye tenezzülün olmadı...!

1|0
    1|1
    • Ben osmanlının genelinden bahsetmiyorum ki vitaminsiz beyin :) Gerekli tartısmaları gerekli kişilerle yaptım ben sen sakin ol ve ilerle çemkirme burda bana,Atatürk'e.

• tanrına değil atana sövüyorum

• Cumhuriyet girsin birilerine ha yetti artık!

1|3
    2|3
  • bu saatten sonra gidipte gidipte padişahın veya kendini padişah sananların kulu kölesi olamam. Birtek Allahın kuluyuz. bazılarına bunu anlatmak lazım.

4|0
    0|0
    • Heh işte aklı başında bir müslüman.Keşke şu gericiler de sizin gibi düşünebilse.

• Zaten ALLAH tan baskasına kulluk eden yok, putperestler haricinde.

• gericiler dedikleriniz kim oluyor merak ediyorum.. kime sorsam farklı , birbirinden bağımsız cevaplar aldım...

• Olmazsa olmaz.

Şu 25 kişide Cumhuriyetimiz ilan edildiğinde yer altlarına giren yılanlar. Şimdi etraf boşken de ortaya çıkmaya başlayan pisliklerdir.

5|4
    1|5
    • Tekrar girecekler o deliklere az kaldı

• ...veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah'a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin umduğunuza nail olasınız." (N�r, 24/31).

• bak kardeşim kapalı değilim ailemde falanda yoktur kapalı ama şöyle ki eskiden kapalıyla açık yanyana kolkolayken okulda, dışarıda her nerede ise şimdi bu göze batar oldu aa o kendini belli ediyor bende hristiyanım haç takar gezerim ben ateistim şöyle yapayıma geldi iş. Yok mu var bunu kullanmaya çalışanlar ya da kendince şeyler üretip abaran insanlar işte onlar hepimizin dilinde 'yobaz yobaz ' diye gezenler.

Erkekler Ne Diyor 47

• senin başlığın tam buna denk düşüyor;

"Yeni bir cumhuriyet için buluşuyoruz"

TÜRKİYE AKP'YE BOYUN EĞMİYOR

Türkiye buraya ağalar ve imamlar istedi diye Köy Enstitüleri'ni kapatan, cemaat şeflerine komünizmle mücadele dernekleri kurdurup ilerici gençlerin üzerine salan, üniversite kapılarında türbanlı genç kızlarla laiklik oyunları oynayıp, üniversite kürsülerini gericilerle dolduran, “demokrasi rayından çıktı, tekrar rayına koymak lazım” deyip tarikatlara, cemaatlere yol açan, ülkenin bağımsızlığını NATO bayrakları altında kutlayıp, kendi yurdunda Amerikan kontrgerillasının cirit atmasına eyvallah diyen cumhuriyetçilerinin ikiyüzlülüğü ile geldi.

Demek ki memleketi gericiliğin ele geçirmemesi için gerçekten ileri gitmek gerekiyormuş.

Demek ki, en güzel evlatlarını asan, işkence tezgahlarında yok eden, halk iradesini paranın sultanlığına teslim eden, insanların dil ve kültürüne yasak koyan, emeğe ve sola düşman bir cumhuriyet, cumhuriyet olarak kalamıyormuş.

Cumhuriyet’i yıktılar!

Varsın yıksınlar, yenisini kurarız!

Türkiye, padişahlık özentilerine, şeyhülislam bozuntularına, takunyalı Amerikancılara, bilim düşmanlarına bırakılmayacak kadar değerlidir. Bu ülkenin halkı için değerlidir. Komşu halklar için değerlidir. İnsanlık için değerlidir.

Ve Türkiye, AKP’nin biçtiği deli gömleğine sığmayacak kadar büyük ve güzeldir. Bu Türkiye'ye Cumhuriyet, eşitliğin, özgürlüğün simgesi olan, emekçi halkın eseri ve egemenliğinde bir Cumhuriyet yakışır.

Bu kararlılıkla 29 Ekim'de karanlığa teslim olmayan tüm yurttaşlar olarak Kadıköy'de toplanıyor, BOYUN EĞME'yeceğimizi gösteriyoruz."

link veremediğim için yazıyı kopyalamak zorunda kaldım. kısaca cumhuriyet olmazsa olmaz ama sosyalist cumhuriyet şekline bürünürse.

6|2
    0|4
    • yazının aslına sol.org.tr adresinden ulaşılabilir. bugün yayınlandı bu haber.

• Bu 29 ekimde de abuk subuk müdahale falan olursa çok kötü şeyler olcak zaten.

• 90 LI YILLARDA ÜLKE BATIYORKEN NEREDEYDİ BU CUMHURİYETÇİLER?

O ZAMAN KİMSENİN SESİ ÇIKMIYORDU NEDEN ACABA !

ÇÜNKÜ O ZAMAN KEMALİST EV CUMHURİYETÇİLER BATIRMIŞTI ÜLKEYİ

FİKRİ GÖRÜŞÜ NE OLURSA OLSUN BENİM ÜLKEME HİZMET EDİYORSA BEN ZİHNİYET GÜTMEM KARDEŞİM SAHİP ÇIKARIM TEK KELİMEYLE

SİZ İNGİLİZLERİN UYUTTUGU KOYUNLARDAN DAHA İYİ KOYUN TÜRÜ ÇIKMADI BU ÜLKEDE ŞU TARİHE KADAR

HERKES HADDİNİ BİLSİN 90 LI YILLARDA İLK OKULA BİLE YENİ BAŞLAMIŞ OLANLAR ZATEN HİÇ YORUM YAPMASIN BU KONUYA ÇÜNKÜ ONLAR BİR GECEDE DÖVİZ KURUNUN %300 OLDUGUNU GÖRMEDİLER

2001 KRİZİNDE BİNLERCE AİLENİN KRİZ YÜZÜNDEN DAĞILDIĞINI,ÇOCUKLARIN ANASIZ BABASIZ BÜYÜDÜĞÜNÜ GÖRMEDİLER

DÖVİZLE BORÇLANIP KRİZDE BORCUNU ÖDEME UMUDU KALMAYAN İNSANLARIN İNTİHAR HABERLERİNİ OKUMADILAR ÇÜNKÜ O ZAMANLAR ONLAR OKUMA YAZMA BİLE BİLMİYORDU ALFABEDEN ''Z'' HARFİNE BİLE GELEMEMİŞLERDİ

BURDA CUMHURİYET ÇOCUĞU KILIGINA GİRMİŞ ŞİMDİKİ ÇÖMEZ KENDİNİ BİLMEZ CAHİLLERİN 7-8 YAŞLARINDAYKEN SOFRADA ÖNLERİNE KOYULAN EKMEĞİ BABALARI NE HALDE EVE GETİRDİ BİLMİYORLAR,BELKİ AİLELERİ ANLATMIŞTIR O GÜNLERİ AMA BİRİNE BAKLAVANIN TADINI ANLATACAĞINA AĞZINA BİR DİLİM VER DEMİŞLER

DAHA SİZ BUNLARI BİLE BİLEMİYORKEN

SİZİN NE HADDİNİZE OSMANLI VE TÜRK TARİHİNE TERS ELEŞTİRİ YAPMANIZ?

BAZI YABANCI GÜÇLER OSMANLI RUHUMUZUN HALEN DEVAM ETTİĞİ DÜŞÜNCESİNE KAPILARAK ÜLKEMİZE DİŞ GÖSTEREMİYOR ŞİMDİ SORUYORUM SİZE KENDİNİ ATATÜRKÇÜ CUMHURİYET ÇOCUĞU ZANNEDEN TARİH BİLGİSİNDEN YOKSUN YOBAZ UKALA İNSANLAR

SİZ ANCA OKULLAARDA KARI KIZ PEŞİNDE KOŞMAYI İYİ BİLİRSİNİZ

SOKAKTA CİGARA İÇİP EĞLENMEYİ İYİ BİLİRSİNİZ (SİGARA DEĞİL CİGARA BİRAZ DAHA AÇIK KONUŞAYIM OT )

BABANIZIN ARABASIYLA KIZLARA ARTİSTLİK YAPMAYI İYİ BİLİRSİNİZ

VS. VS.

SİZ NEREDEN BİLECEKSİNİZ 90 LI YILLARDA VATANIN SAHİPSİZ OLDUĞUNU

SİZ NEREDEN BİLECEKSİNİZ TÜRKİYEYE MESAFESİ 7 KM. OLAN ADANIN CAHİLLİKTEN DOLAYI YUNANİSTANA BIRAKILDIĞINI

SİZ NEREDEN BİLECEKSİNİZ CUMHURİYRTÇİYİM KELİMESİNİN ARKASINA SIĞINMIŞ 80 DARBECİLERİNİ ?

BİZ BUNLARI SİZLERDEN İYİ BİLİRİZ

ANLAMAYAN VARSA HER ŞEKİLDE İSPATLI ŞEKİLDE TEKRAR ANLATIRIM

HANİ DERLERYA ELİNİN HAMURUYLA ERKEK İŞİNE KARIŞMA DİYE

SİZDE OKULDA NASIL KIZ TAVLARIM DİYE ÇALIŞAN 3 KURUŞLUK UÇKURUNUZLA

BU CUMHURİYET VE DEVLET MESELELERİNE PEK KARIŞMAYIN EZİLİRSİNİZ BİRİLERİNİN KARŞISINDA

2|2
    1|1
    • cumhuriyetçilerden hiç ses çıkmadı nedense :) neredesiniz CUMHURİYETÇİLER

• kötü geçirdiğiniz yılları yok sayarak en iyiyi seçemezsiniz benim burda cumhuriyet karşıtı olmam söz konusu bile olamaz herkes yanlış anlıyor birşeyleri ben cumhuriyetçiyim kemalistim diye geçinip yalan dolan sergileyen gerçek cumhuriyetçileride kötü anımsatan sahte cumhuriyetçilere isyan ediyorum

• Muhteşem bir yorum kardeşim.

• Tam yorum yapacaktım güncellemeni görünce vazgeçtim. Sen profesyonel anlamda dünya çapında bir cahilsin, ben de onlarca belgeye rağmen cehaletini kabullenen bir cahil görmedim şimdiye kadar. Senin gibilere denilecek tek şey yav he he:D:D Padişahlar uçkur düşkünüydü hepsi katildi insanlar değersizdi:D:D:D Bak ama dur son bişey dicem sana. Eğer üniversitede okuyosan tarih bölümü büyük ihtimal vardır, Allah aşkına bunları bir de bölümden bir hocaya söylesene orda bir haşata çıkarsın seni:) Sonra dersin kitap okumadan, bilgim olmadan fikrim olmasın bak ne hallere düştüm diye:))

0|1
    0|2
    • Son osmanlı padişahlarını yaşamlarını araştır.Tarih kitabında bunlar yazmaz tabiki manyak mısın :D Birazcık araştırın eskileri.Osmanlıyı reddediyorum benim öyle bir soyum olamaz.Gerçi sen araştırsan da kabullenemezsin öğrendiklerini :)

• Delil dediğin şey kitaplardır dostum.Ben sana birşey önerdim ama sen öyle kendince birşeyler söyleyip kestirip atıyosun.Benim dediklerimi kabullenemiyosun.Ben de eskiden senin gibiydim biri osmanlıya birşey deyince ne diyosun lan derdim.Ama biraz okuyunca araştırınca o topragı atıyosn üstünden.Anlıyosun eğriyi doğruyu.Senin görüşünü savunan kitapları okuma sadece sana diyeceğim tek şey budur.Gerçi okudum okudum diyosun pek göremedim bişey :D Haydi eyvallah

• Osmanlıdan bu topraklara kalan tek miras; cehalettir. Cehaleti cumhuriyet düşmanlığı doğurur. Cumhuriyet insanların farkında olmadıkları, en büyük hazineleridir. teokrasi yi özleyenler; isminizin nikidopulos, elanor, fransua olduğunu düşünün... eskiyen herşeyin yerine yenisi gelir...

2|2
    0|2
    • Olay tam da bu.Cehalet

• otur, sıfır.

• zorla ağzımı bozacak, kendinize benzeteceksiniz beni. "SKDR" = senin kaliten dostum.

buraları osmanlı aldı, o konuda şüphemiz olamaz çünkü biz sizin gibi tarihi gazetelerden değil kitaplardan okuyoruz. osmanlı kaçar ayak, bu toprakların anasını ağlatmadı mı? ağlatmadı, de, vatanı peşkeş çekmedi de, damat ferit yoktu de, vahdettin yoktu de. yemin ederim susacağım.

• Siz gezici tim dediklerimisiniz yoksa sokakta ozgurce dolasabiliyorsan istediginiz sekil giyinebiliyorsaniz daha ne istiyorsunuz bu ulkeden yaygaraci cahiller 18-24 yas gurubu insanlarinin dusunecegi seyler degil bu mevzular turkiyede herseyden once 25 yas yetiskinlik siniri getirilmeli bizim ulkemizde 18 yasindaki hic kimse yetiskin gibi davranamiyor

1|2
    0|2
    • 18 yaşında öyle gençler var ki sen onun zekasının karşısında ezilip büzülüp elini öpersin :)

• ağzımı bozdurma bana uza güzelce hadi işine bak abicim

• Peki abisi

• Güncelleme bilgilerinin pek çoğu yalan ve yanlıştır. Ayrıca, Osmanlı ve Cumhuriyet hakkındaki düşüncülerinde ilkokul Falih Rıfkı Atay seviyesindedir. Öte yandan, demokrasi kavramı modern ulus devlet kavramıdır ve klasik dönemdeki bütün imparatorluklarda modern ve sonradan icat edilmiş kavram aramak ahmaklıkdır. Cumhuriyet veya İmparatorluk çok önemli değildir; önemli olan adalettir. İnsana verilen değerdir. Demokrasi olgusu modern insana yutturulmuş bir oltadır. Sonuçta devletleri önceden 1 aile yönetiyordu. Şimdi Tüm dün yayı 4-5 yahudi aile yönetiyor. Seçimmiş, meclismiş hikaye...

0|1
    0|1
    • İllüminatiden bahsediyosun sen.Bizim tartıstıgımız konu apayrı.Evet yahudiler hatta İsrail yönetiyo dünyayı da biz o konudan uzağız dostum

• Ben de ondan bahsediyorum işte ülke başkalarının eline geçmek üzereyken geri alındı imparatorluk yıkıldı zaten sonra da zincirleme olarak.Sen olaya chp akp mhp olarak yaklasma.Bugnkü chp zaten chp gibi yönetilmiyor.

• olaya zaten öyle bakmıyorum... Yönetim tarzı çok önemli değil. Sonuçta, İran da cumhuriyet, Fransa da cumhuriyet. Keramet demekki cumhuriyette değil. Patron kim? ona bakmak lazım:)

• cumhuriyet, demokrasinin bir şeklidir.

osmanlı da seçim yoktu. ama demokrasi çalışmaları vardı. bu tam demokrasi denilemez ama.

1809 yılında 2. mahmut ayanlar ile anlaşma yaparak ilk defa haklarından ödün vermiştir. 1839 yılında abdülmecit tanzimatı ilan edip yabancılara bazı haklar verdi. 1856 ylında bu haklar genişletildi. 1876 yılında ileri aşama olarak 2. abdülhamit meşrutiyeti ilan etti. ilk anayasal ve parlamenter yönetimi ilan etti. 30 yıl sonra 2. meşrutiyeti ilan etti.

osmanlı hanedanı geleneksel bir yapıdadır ve yıkıldığı dönem yakın dönem olduğu için osmanlıda demokrasi aramak saçmalıktır.

ki zaten yakın zamanda kurulan bir çok devlette bile demokrasi yoktur. demokrasi uzun bir zamanda yerleşir, o yüzden ülkemizde de demokrasi yeterince yerleşmemiştir.

osmanlıyı böyle karalamak hoş değildir.

0|2
    0|0
  • şeriata hayır CUMHURİYETE EVET...biz CUMHURİYETİN ÇOCUKLARIYIZ. YAŞASIN:)

2|2
    0|1
  • Cumhuriyete b.k atan lalelere şans verdiğin için, aklınca tabudeviren paşalığa soyunduğun için sevmedim tarzını delikanlı...

Ha bir de ağzın bozuk.. Ve trol havası var sende..

Cumhuriyeti tartışmam bile, tartışanla da işim olmaz..

Tıpkı bunu ticaret kapısı yapanlarla veya Osmanlı'ya çakma bahanesi görenlerle işim olmayacağı gibi..

0|1
    0|0
    • O da onların düşüncesi.Konuşcaklar tabi.Benim şans vermemle alakalı değil.Hep kendimizin düşüncesindekilerle konuscaz diye birşey yok abisi.

• Sana şu kadarını söyliyim. Şu an hükumet bilerek veya bilmeyerek Osmanlı'yı tekrar diriltme hesapları yapıyor. Halkın çoğu destekliyor. Bu destek, AKP'nin oylarının çok üzerinde. Hatta MHP ve BBP'nin ve SP'nin tamamı da destek veriyor neredeyse. Ama bilmiyorlar ki Osmanlının 623 yıllık tarihinde güzel devir denilebilecek yıl taş çatlasa 200 yıldır. Gerisi fasa fisodur. Bu insanlarınsa özledikleri devir tam aksine Abdülhamit dönemi. Ya Cumhuriyeti olmasa şu an televolelerde sultan hanımların, hanedan üyelerinin Amerikan bankerleri, yahudi armatörler ya da ingiliz lordları dükleriyle yaşadıkları eğlenceli ve şatafatlı hayatı seyrediyor olurduk. Görür gibiyim hatta. Bu ülkenin asıl sahipleri olan Türkler ve Kürtler değil Başbakan olmak milletvekili olmak, Emniyet müdürü bile olamaz istediği kadar okusun. En yüksek varabilecekleri mevki kasaba belediye başkanı, Subaşı vs. Çıldırmamak imkansız.

0|0
    0|0
  • Cumhuriyet kelimesinin anlamından nasibini almamış kemalistlerin aşık olduğu kelimedir..İçeriğiyle terimiyle hiç mi hiç ilgilenmemişlerin sloganlarında bol miktarda kullandıkları kelimedir..

Cumhur halk demekse Cumhuriyette halkın kendi iradesiyle kendini yönetmesi halk egemenliğinin meşrulaştırılmasıdır..Peki halk bu ülkede kendi iradesiyle meşru kıldığı yöneticilerini seçebilmiş midir? Hayır..Halkın seçtiklerini darbeyle ayağa düşürüp halk iradesine ipotek koyan Kemalizm ve onun yavruları Atatürkçü kesim hangi yüzle Cumhuriyet kelimesini ağzına alabiliyor..

Cumhuriyetin kapısının anahtarı vardır..Anahtarın ismi Demokrasi..Demokrasinin olmadığı yerde Cumhuriyetin çarkları işlemez..Hali hazırda İran'da da İslam Cumhuriyeti var onlarda Cumhuriyetten memnun Kemalistlerde..

Hangi Cumhuriyet?

0|3
    1|5
    • Eğer bu devleti kuran Atatürk olmasaydı bugün böyle konuşacakmıydın acaba? Hangi ecnebinin ... olacaktın? Sanki bu ülke bu zamana kadar dinsizdide 10 yıl önce mi başladı islamiyet.

Saçmalayın. Allah aşkına

• Yazdıklarımla Mustafa Kemal'in ecnebilerin İslamiyetin ne alakası ne ilgisi var güzelim söylermisin bana..Hoş ve sana yakışan bir nikin var ama elmayla ayvayı karıştırma..

• Bizim gibi dandirik ülkelerde çok da gerekli bir şey değil. Niye diye soracaksınız şundan ki; nasıl olsa seçim de olsa gelen ülkeyi padişah gibi yönetiyor eğer koalisyon olursa da herkes inat olduğu için herkes birbirinin işine çomak sokup zırt pırt seçim yapılıyor o yüzden pek fark etmiyor. Ha seçim olmuş ha olmamış. Zihniyet aynı olduğu sürece de gerek yok bana göre.

0|1
    0|0
  • La olm ben bu kadar saflık görmedim. Adama diyorum ki şu anda ki partilerden birini bile desteklemek demokrasiyi cumhuriyeti benimsemektir diyorum adam bana hala tayyipçi diyor. Az kafanızı çalıştırın :D Hem şeriat deyip hem partiyi mi tutacağım ne kadar çelişiyorsunuz :D

0|1
    0|0
    • Tamam git evine kendi evinde kur şeriatını karını çarşafa dola evden çıkartma.Hatta üstüne 2-3 kadın daha al.Ama ülkeye bulaşma.Bu ülkede herkes özgür dinde de zorlama yoktur.Şeriat ı Allah için istiyorsun dimi?O zaman kendin uy kurala ama başkasının hayatına karışan bir anlayış olamaz bu ülkede.Sen bakınca azcaksın diye günaha girceksin diye kimse kapanamaz.Önce inandıgın dini Allah için yapmayı öğren.Bırak başkası napıyosa yapsın.Her koyun kendi bacagından asılıyor.

• Her koyun kendi bacağından asılır ama kokusu herkesi rahatsız eder. Allah bana gelip soracak senin din kardeşlerin bu yanlışları bilirken neden onlara doğruyu göstermedin söylemedin diyecek. Ben şu anda bu görevimi yaptım. Allah hidayet versin.

• Bilenle bilmeyenin , ehliyetliyle ehliyetsizin eşit olduğu, devletin çoğunluğun menfaatleri doğrultusunda yönetildiği bir sistem

1|1
    0|2
    • uzakyerlerde yorumun süper tebrik ederim seni ama bunu gelde kendini KEMALİST zanneden CUMHURİYETİ dilde benimseyen insancıklara sor onlar heryerde her zaman haklılardır :)

soruyu sorana ve hakaretlerle dolu yorum yapanlara sözde cumhuriyet coçuklarına sokakta tesadüfen sorsan CUMHURİYET in ne demek olduğunu kem küm etmekten cevap veremez bunlar anca buralarda EGO larını tatmin ederler GOOGLE cumhuriyet nedir yazıp cevap verebilirler burda :)

• Yapamadiniz Tsubasa yi Turkiye vatandasi..

0|0
    0|0
  • Bana çorba geliyordu. Ben de tanelerini karıncalara veriyordum. Ekmeğimi onun suyu ile yerdim. Benden sordular, ben dedim: Bu karınca ve arı milletleri cumhuriyetçidirler. Cumhuriyetperverliklerine hürmeten, taneleri karıncalara veriyorum."

Hulefâ-i Râşidîn; (4 halife)hem halife, hem reisicumhur idiler.

Fakat mânâsız isim ve resim değil, belki hakikat-i adaleti ve hürriyet-i şer’iyeyi taşıyan mana-yı dindar cumhuriyetin reisleri idiler."

Bediüzzaman Said Nursi.

0|2
    0|1
    • Bediüzzaman Said Nursi. cumhurbaşkanı olurdu :D fetoyuda başbakan yapardık ondan sonra birde kim vardı hümeyniyide dış işleri bakanı ama bence sonrası ironi olur benim dediğim doğru benim dediğim doğru diye birbirlerini yerlerdi :D sana gelince mi o elinde bulunan imkanlar var ya sosyal haklar elektrik temiz su hah işte onlarıda NAH bulurdun biraz ha birde şimdi erkek adamız yalana da gerek yok arada bir alkol olayın vardı onuda içince boynunu yağlı urganda bulurdun...

• Olmasa da olur.

Bkz:İsrail

1|2
    6|5
    • evet yanii.en iyisi saltanat. başımıza çoban lazım bizi gütmesi için.

• tabi canım. başımızda bir çoban lazım. biz koyunları gütsün. arada çimen versin. tabi ya. çok haklısın. zaten bukadar insan boşa öldü boşuna uğraştılar cumhuriyet kurmak vatanı kurtarmak için. tabi ya. hepsi olmasada olur. biz olamsakta olur. olur ya bizde olmiyalım ne gerek var dimi. haklısın. oldu ozaman

• Biz eşek olduktan sonra semer vuranda güdende çok olur...

• tükiye devletinin yönetim biçimi cumhuriyettir, değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez.

0|1
    0|1
  • Cumhuriyet sevilir, demokratik olsaydı daha da sevilirdi

Osmanlı'nın son dönemlerindeki (az da olsa) demokrasiyi, fikir özgürlüğünü Cumhuriyet'te hiç görememek üzücü olsa da Cumhuriyet sevilir. Saltanat'a bel bağlayacak değiliz.

Osmanlı, en azından son döneminde, kendine %100 bağımlı, sözünden çıkmayan robotlar yaratmayı bırakmıştı. Ama bu yeterli değil, sonuçta hala "geri"nin simgesi

0|0
    0|0
  • kafir düzen istemiyoruz Yaşasın Şeriat <3 .

0|4
    3|6
    • Sen hala osmanlida misin lan:D bitti gitti o yobaz beyin git seriat ulkelerinde yasa burasi Turkiye Cumhuriyeti.zorunuza gidiyo ama seve seve de yasiyosunz bu ulkede besleme gbi at kafasi :)

• Kimsenin vatanı böldüğü yok ki.90 yıldır kim kimi bölmeye calısıyor.

• kemalistler bizi bölmeye çalışıyor. içten içe.

Dinimizi yıkmaya kültürümüzü yıkmaya çalışıyorsunuz. ,

Türkleri özünden o kadar uzaklaştırdılar ki ata diye bildikleri bile yunan.

Kendine gel be.

Git de araştır Tek partili dönemi kamal oyla gelmemiştir başa bir kere bile halkın oyuyla gelmemiştir hep hile be.

Git araşır Kur'an-ı Kerim 'i nasıl yasakladığını Camii'lerin önüne nasıl Dini anlatan Hocaları astırdığını git araştır.!

Koyun olma araştır.

• Şeriat <3 Şeriata karşı çıkan Kur'an'a Allah'ın kurallarına karşı çıkar. Allah'ın kurallarına karşı çıkan da kafir olur. Şeriat <3

2|2
    4|7
    • İran a ya da arap ülkelerine gidebilirsin o zaman.Burası Türkiye malesef göremyceksiniz o şeriat denen pisliği bu ülkede genco.İlerle hadi

• 60 - Şunları görmüyor musun? Kendilerinin sana indirilene ve senden önce indirilene inandıklarını ileri sürüyorlar da tağuta inanmamaları kendilerine emrolunduğu halde, tağut önünde muhakemeleşmek istiyorlar. Şeytan da onları bir daha dönemeyecekleri kadar iyice sapıklığa düşürmek istiyor. (NİSA)

61 - Onlara: “Allah’ın indirdiğine ve Peygambere gelin!” denince, münafıkların senden büsbütün uzaklaştıklarını görürsün.

BANA ŞİMDİ CEVAP VER DAHA AYETLER VAR YETMEDİYSE DEVAM EDEYİM!

• 44 - ( ) İnsanlardan korkmayın, benden korkun, �yetlerimi az bir paraya satmayın. Kim Allah’ın indirdiğiyle hükmetmezse, işte onlar k�firlerin ta kendileridir.(Maide)

49 - Aralarında Allah’ın indirdiğiyle hükmet. Onların keyiflerine uyma. Allah’ın sana indirdiğinin bir kısmından seni saptırmalarından sakın. Eğer Allah’ın hükmünden yüzçevirirlerse, bil ki Allah, bir kısım günahları sebebiyle onları musibete uğratmak istiyor. Muhakkak ki insanların çoğu yoldan çıkanlardır.(Maide)

• Yalan tarihle yıkanmış beyinleriniz. Bilginize...

1|1
    0|0
    • Süpersin usta bravo

• dogru ama kardesim tarihi tek bir kaynaktan okuyup ona inanmak insanlarim kolayina gidiyor. Osmanli imparatorlugunun her bir padisahi ayni zaman bir din adamidir. arkasndan yalan sozlerle konusanlar haklarini nasil odeyecekler bilmiyorum.

• tarih bilgim fazla yoktur ama şu anki duruma bakıyorum türkiye ,iran, almanya üçüde cumhuriyetle yönetiliyor ilk aklıma gelen ülkeler neden almanyadaki insan daha mutlu sağlık eğitim özgürlük v.s. almanyanın güçlü ve paralı olmasımı yoksa kültürmü?

0|1
    0|0
  • Siz düşüncelere saygılı olmazsanız böyle olur ;)

0|1
    1|2
    • Biz herkesin düşüncesine saygılıyız.Ama sizde bir yedirememe durumu her zaman söz konusu :)

• Soran şahıs Şeriata karşı çıkıyorsun eğer Müslümanım diyorsan şeriata karşı çıkmadan önce bir düşün :)

• Polat kardesim bosver bunlar hep böyle boş laf yapar ,realistlik nere bunlar nere :)

• Bediüzzaman Said Nursi. cumhurbaşkanı olurdu :D fetoyuda başbakan yapardık ondan sonra birde kim vardı hümeyniyide dış işleri bakanı ama bence sonrası ironi olur benim dediğim doğru benim dediğim doğru diye birbirlerini yerlerdi :D BU ÜLKE CUMHURİYETİ ÖLE KOLAY KAZANMADI ha akıllının birinin bir yerleri yerde kaldırmak isterse ehh o zaman oda görür tekrar nasıl koruduğumuzu ...

0|0
    0|6
    • Aynen öyle kardeşim bunlar kolay sanıyorlar herşeyi.En ufak bir kılıvcımda neler olabilceğinin farkında değiller pek.

• sistemler var sadece

cumhuriyet 90 yıldır var

hiç birsey olmazsa olmaz diye bir sistem degildir

90 yıl önceki hayatta cumhuriyet yokken nasıl oluyor olmussa onsuzda olabilir.

0|2
    0|2
    • Anca hayal kurarsiniz

• Ben her fikre saygiliyim.herhangi kotu bir soz kullandim mi sana.olabilr sna byle ogretmslerdir byle yetstirmislerdir.degistiremez kmse zatn egitim meselesi bu.

• anca hayal kurarsınız demek ne demek ?

öyle egitmiler böyle egitmiler demek ne demek ?

biliyormusun fazlasıyla kölelesiyorsunuz.

• MUSTAFA KEMAL'in askerleriyiz diyorum,yeterli mi:)

0|0
    0|0
  • Ulan sen madem taraf tutuyon da alacağın muhalif cevabı kabul edemeyecen de ne diye soru soruyon lan beyin fakiri.

1|0
    0|0
    • Neyi kabullenmemişim ben dingil bak bakalım yazdıklarıma :) Normal tartıştık herkesle.Kabullenemeyince millet küfrediyo :)

• TABİ ARKADAŞ NORML TARTIŞMIŞ BU ŞEREFSİZ VARYA BU ŞEREFSİZ DAHA DEVLET ile HÜKÜMET YANDAŞI OLMANIN NE OLDUĞUNU BİLMEDEN BU TÜR SORULAR SORUYOR AL İŞTE SANA TERÖRİST İN KÜÇÜK VERSİYONU

• Bluedreams kim teröristin küçük versiyonu ben mi.

• Cumhuriyeti orusbu yapmışlar olmaz olsun böyle cumhuriyet :)

0|1
    0|0
  • Olmazsa olmaz.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    17
Yükleniyor...