Kürtler neden Atatürk'e düşman?

Çevremdeki tüm kürt arkadaşlarım hep Atatürk'e küfür ediyor. Nedir bunun sebebi? Teşekkürler

1|0
12|40

En İyi Erkek Görüşü

• Dünyayı yönetme planları olan büyük finans kuruluşları ve bu plan dahilinde olan ABD birkaç yüzyıldır bu düşünceleri insanlara empoze ediyor. Biraz araştırırsanız insanlara bu düşünceleri yerleştiren ve beyinleri köleleştiren düşüncelerin dünya üzerindeki devlet sayısını yakın bir zamana kadar 1000 nin üzerine çıkarma amacını görürsünüz.

Daha birkaç gün önce Nes York Times gazetesinde bir harita yayınlandı ve ortadoğudaki devlet sayısı 5 den 15 lere kadar çıkarılmıştı.

Şimdi sen kalkmış diyorsun ki ''Kürtler neden Atatürk'e düşman' ?' , böyle birşey yok ! Bunu beyan edenlerin ya beyni yıkanmıştır , ya vaadlerle kandırılmıştır. BDP denen partı tüm kürtlerin temsilcisimi ? Halkımızda halkımız diye konuşuyor...Birşeyi ne kadar çok tekrarlarsan insan beyni bu düşünceye inanmaya başlar , bu ABD tarafından medya aracvılığı ile çok kullanılır mesela...

Uzun lafın kısası bana dersen ki Türkiye düşmanları böyle düşünüyor anlarım ama Kürt ya da Türk diye ayrım yaparak böyle sorular sormayınız bir zahmet !

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 39

• hala dersim katliamı diyen dallamalar var şurda ya :D araştır diyolar bir de mallar."yurtta sulh cihanda sulh" anlayışını benimsemiş bir adam için nasıl katliam yaptı diyebiliyorsunuz bu kadar kolay bir şekilde.iftira atmak bedava nasıl olsa :DDD

dersimliler bunu diyen türklerden nedense daha çok seviyolar atatürkü.kürtler özerklik istiyor türklüğü kabul etmiyolar.ulus devlet yapısının da olmasını istemiyolar.şunu söyliyim ümmetçilerle beraber olurlarsa herşey olabilir.onun için engellememeiz lazım.neyse umarım anlatabilmişimdir.

4|2
    0|2
  • bunun nedeni örgüt propagandası.

bitanesinden bişi duydum atarürk kürt mahallelerine gider ve kürt kızlarına tecavüz ederlermiş

hiç bişi bilmeyen cahil yetiştirilememiş kürt halkı atatürke düşman.

unutmayın hiç bişi bilmeyen bir insana hükmetmek cok kolaydır. Cahil insanlara.

4|4
    0|6
  • Her kürt değil sevende var ama genel olarak coğunluğuba sesleniyorum ;

Köylü milletin efendisi demisya. Birileri gibi anani da al git dememis ya. Hani köylüye banka kredileri vermis ya ilk zamanlar varya burdan sesleniyorum

Bu vatan hepimizin ama YA SEVECEKSIN BU ÜLKEYI ya da DEFOLACAKSIN ! Hadi Ataturku sevmedin onun kurdugu ulkede ona saygi duyacaksin... burasi onun kurdugu ülkedir

0|1
    0|0
  • Hayatda tek anlaşamadığım insanlar kürtlerdir. Bence en iyi kürt bile, kürdistan kurulumu için bu ülkenin çökmesi adına herşey yapar.

6|0
    0|6
    • Türküm ama benim de en iyi anlaştığım arkadaşlarım Kürt.. Hele sen bir adıyamana git, gez, gör.. genellememek lazım..

• En iyi dostum kürt. Vatanına bir çok türkten daha bağlıdır.

• aktüel dergisinin 122. sayısında atatürk'e geniş bir yer verilmişti. bu sayıda çıkan yazılardan birinde atatürk'ün kürtlere bir nevi özerklik vermeyi düşündüğü ancak daha sonra bu kararından vaz geçtiği, muhtemelen bu özerklik verme sözünü kürtlerin kurtuluş savaşına katılmalarını sağlamak için öne sürdüğünü iddia ediyordu. ancak, atatürk'ün kürtler için özerklik konusunda ettiği sözler daha sonra türk tarih kurumu tarafından ait olduğu metinden çıkartıldığı da ilave ediliyor.
    kendi tarihini çıkarları doğrultusunda tahrip etmekten çekinmeyen bir tarih kurumuna sahip yani türkler.

1922'ye kadar süregelen bu bakış açısı ve ulus devleti kurma kafasına geçilmesi ile birlikte kürtler ile türklerin ilişkisi zarar görüyor deniyor. bu sözü eden de cemil koçak.

yani kürtler kurtuluş savaşında az ölü verdiler denir, halbuki bu belgelerin de deforme edilmesi gibi bir gerçek var. hatta kimi alternatif tarihciler özellikle çanakkale'de can veren askerlerin çoğunun ve hepsinden daha önce gerçekleşmiş üzücü vakka, sarıkamış'da donarak ölenlerin hemen hepsinin kürt asıllı olduklarını da söylüyorlar. artık bunu ispat etmeye çalışacak değilim.

bakın 14 ocak 1923'te, yani kürt türk ilişkilerinin bozulmasına sebebiyet verecek o tarihi hata yapıldıktan sonra atatürk neler söylüyor.
    ''başlı başına bir kürtlük düşünmekten çok, anayasamız gereğince zaten bir çeşit özerklik oluşacaktır. (...) ifade olunmadıkları zaman bundan kendileri için sorun çıkarırlar. şimdi tbmm hem türkler'in hem kürtlerin yetkili meclislerinden oluşmuştur. yani onlar bilirler ki bu ortak birşeydir. ayri bir sinir cizmek dogru olmaz''

atatürk'ün ölümünden seneler sonra kürtler meclise parti olarak giremesinler diye koyulan %10 barajı ile ata'nın bu sözleri arasında da büyük bir çelişki mevcut.

burada adı geçen özerklik 1921 anayasası'nda öngörülen ''illerin manevi kişiliğe ve özerkliğe sahip olması''
    yani deniyor ki atatürk ayrı sınırlar içinde kalan bir kürt devleti düşünmüyor, daha çok eyalet mantığını öne sü

0|0
    0|0
    • daha çok eyalet mantığını öne sürüyordu.
      bu da bugün eyalet mantığını bölünmek olarak ele alan basmakalıplara kapak olsun dilerim!

baskın oran'ın ise bu konuda ki yorumu şu şekilde ''atatürk kürtler'i türkler'den ayırmadı. 1921 anayasası'ndaki hükümlerin kürtler'i memnun etmek ve kurtuluş savaşı'na katılmalarını sağlamak için...'' yönünde.
      kürtler savaşa girmeseydi de sonuç aynı olurdu diyenlere istinaden.

yani atatürk politik bir oyun oynamış ve kürtlerin savaşa katılımını sağlamak için onlara bir nevi havuç göstermiş, ancak neticede verdiği sözler gerçekleştirilmediği gibi türk tarih kurumu bu sözlerin bugüne sirayet etmemesi için elinden geleni yapmış.

alternatif tarihciler ise bu konuda ''kürt nüfusunu azaltmanın bir yolu da onları cephede en ön saflara sürmekti'' diyorlar.

ne oldu peki? çok mu akıllıca bir yol izlenmiş oldu? hayır aksine, o günlerde cephede yok yere, politik bir yalan uğruna can veren kürtlerin yanında, verilen söz tutulmayınca ve sonrasında gelen asimilasyon

• ne oldu peki? çok mu akıllıca bir yol izlenmiş oldu? hayır aksine, o günlerde cephede yok yere, politik bir yalan uğruna can veren kürtlerin yanında, verilen söz tutulmayınca ve sonrasında gelen asimilasyon denemeleri neticesinde bugün kat be kat fazla kürt ve türk genci can vermeye devam ediyor.

o dönem atatürk verdiği sözleri tutsaydı.. gibi bir kafayla yazıyı bitirmek istemiyorum. ancak sözüm atatürk'ün hiç hata yapmadığını düşünenlere. o günlerde yapılan bu stratejik hatanın ceremesini bizler, her iki ulusun evlatları bugün halen çekiyoruz.

• kürtler ataturk'ü sevmez diye birşey yok. sadece zengin ve güç sahibi kürtler sevmez ve diğerlerini kışkırtır. çünkü kanun ve düzen içinde yaşadıkları zaman ağalık, derebeylik düzenini sürdüremeyecekler. insanlar arasında eşitliği kanunu ve düzeni egemen kılmak isteyen her kim olursa bu derebeyleri karşı çıkmıştır. kürtler var oldukları günden bu yana özerk yönetimle yönetilmişler ve yazılı olmayan derebeylik kanun ve nizamı ile yaşamışladır. bu bazı insanları daha zengin edip etrafını fakirlestiren olgu nedeniyle yaşadıkları şehirler geri kalmıştır. bunun suçunu ise oralara kanun ve devleti götürmeye çalışan merkezi hükümetlere yüklerler. bahaneleri ile geri kalmışlığın devam edip sadece ağa kesimindekilerin eğitim almasını diğerlerinin maraba olarak kalmasını sağlarlar. şimdi soruyorum hangi yıllar arasında merkezi hükümet kürtlerin yaşadığı bölgelere rahatça girip kanun düzeni ve hizmet getirebilmiştir?

hiç bir zaman. çünkü aşiretler devlet yönetimine yazılı kanunlara karşıdırlar. devrinin güçlü devleti ile anlaşıp kendilerine özerklik alırlar ve düzenleri her zaman devam eder. son 200 yıldır osmanlı devrinde başlayarak bu aşiret düzenini yıkmaya yönelik tüm çabalar isyanlar ile sonuçsuz bırakılmıştır.ne zaman aşiret düzenini devlet tarafından kollamaya devam edersek barış gelir. ancak geri kalmışlık ve ezilmişlik marabaları ezer. bazen diyorum bizene marabadan, kendini kurtaramıyorsa terörüne bilinçsizce destek veriyorsa bu süreci kendi haline bıraksak nasıl olur? fakat bu kezde geri kalmışlıklarının suçunu devlette arıyorlar. bu kısır döngü kırılmalı bir şekilde..

1|0
    0|0
  • Geçmişte Atatürk'ün alevi ve kürtlere karşı büyük hataları olmuştu çünkü.

Yapmasaydı keşke.

2|5
    3|3
    • 20'li ve 30'lu yıllarda yükselen milliyetçilik akımında bir etkilenme oldu.

Hz. muhammed'in yaptığı katliamları savunurken ''o zamanın şartları'' diyenler, Atatürk olunca sövmeye başlıyor :)

Kemalist yapacaklar adamı :D

• Katılıyorum betül'e bu konu da güzel tespit

• Ya bırak şu kabirazabıyla uğraşmayı :) Yazdığına cevap veremeyip gülmekle yetinmiş

• Türk milletini kurduğu için zorlarına gidiyo itlerin.Hepsi değil tabi bazıları ben Türk üm demese de saygı duyuyor yaşadığı ülkeye.Sıkıntısı olan Irak a gidebilir diyoruz ama onu da kabul etmiyolar:)

3|2
    0|4
  • Kürtler ataturk'ü sevmez diye birşey yok. sadece zengin ve güç sahibi kürtler sevmez ve diğerlerini kışkırtır. çünkü kanun ve düzen içinde yaşadıkları zaman ağalık, derebeylik düzenini sürdüremeyecekler. insanlar arasında eşitliği kanunu ve düzeni egemen kılmak isteyen her kim olursa bu derebeyleri karşı çıkmıştır. kürtler var oldukları günden bu yana özerk yönetimle yönetilmişler ve yazılı olmayan derebeylik kanun ve nizamı ile yaşamışladır. bu bazı insanları daha zengin edip etrafını fakirlestiren olgu nedeniyle yaşadıkları şehirler geri kalmıştır. bunun suçunu ise oralara kanun ve devleti götürmeye çalışan merkezi hukumetlere yüklerler. bahaneleri ile geri kalmışlığın devam edip sadece ağa kesimindekilerin eğitim almasını diğerlerinin maraba olarak kalmasını sağlarlar.

2|0
    1|0
  • Kürtlere yapılan baskılardan dolayı olabilir.. konuya net olarak hakim değilim ama herkesi Türk kabul etmesi başlıca neden olabilir..

2|4
    5|1
  • nasıl ki hırsız polisi sevmez, bu teröristler de o yüzden Atatürk'ü sevmez.

6|0
    2|4
  • kimsenin kimseyi sevmesi için bir neden olmadığı gibi nefret etmesi içinde bir neden yok.

eğer o dediğin kesim atatürkten nefret ediyorsa demek ki atatürk bunların yapmak istediği her neyse onu engellemiştir.

0|2
    0|1
  • Cahillik hep kulaktan dolma yanlış bilgiler işte, Atatürkü din düşmanıymış gibi görenlerde çok ama bilmiyorlarki İmam HAtip liselerini de o kurdu..Yani genel olarak sebebi bilgisizlikten kaynaklanıyor yanlış anlatılıyor insanlara..

2|0
    0|0
  • genelleme yapmak doğru olmaz ama karakter meselesi.atatürke düşman olupta apo gibi bebek katillerine sempati duyan akıl yoksunları maalesef bu memlekette bizimle aynı oksijeni harcıyolar.

4|1
    1|2
    • tamam baslıklar benden:D

• Ateistti. 10 15 tane kaynak yığarım önüne istersen

• yaw he he ateistti D:D

• her kürt atatürk düşmanı değil,sevmeyenler ise vaad ettiğini yerine getirmediği için

1|1
    0|0
  • vatan haininin şerefsizin haysiyetsizin namussuzun görüşleri umrumda değil
    bunlar zamanında ingiliz silahlarıyla ingizliz emirleriyle bize isyan ediyordu Atatürk hepsinin kökünü kazıdı şimdi durum yine aynı

0|0
    0|0
  • Atakürt olmadığı için olabilir heralde.

2|2
    1|3
  • Şu zamanda daha türk kürt kardeşliğini bozmaya çalışanlara inanıyosunuzya helal olsun size

pkk zihniyetini taşıyanlarla vatan sever kürtleri nasıl bir tutarsınız

doğu bölgelerde askerlik yapanlar bilir ordaki vatandaşlar ya zorla ya da kandırılarak türkiyeye düşman ediliyo şu zamana kadarda oralara sahip çıkmamışsa devlet bizimde suçumuz var bu işte kimse kusura bakmasın

0|1
    0|0
  • kurt olmasina ragmen ahmet turk u de pek sevmiyorlar soyadi turk oldugu icin olabilir :)

1|2
    0|0
  • Türkiye cumhuriyetini kurdu ve hayal ettikleri kürdistana sahip olamadıkları için ama tabi her kürt aynı değil yani gerçek kürtle ermeni kürtlerini karıştırmayalım

2|0
    0|1
  • Ülen hakkari de belediye hdpnin adamlar özerklik istiyor lar bunlar bence zil takan avratlar varya oryantal oynayan karılar gibi

0|0
    0|0
  • Küfür edenleri bilememde sevmeyenleri tanıdım.Kimse kimseyi sevmek zorunda değil.

0|3
    0|0
    • Kimse kimseye hakaret de edemez ama.bunlar bildiğin sövüyo

• Adamlar kürdistandan bahsediyor sen gelmiş niye Atatürk ü sevmiyorlar diyorsun Atatürk zalimden değil iyiden yanaydı bu kalleşler iyiden yana olanı değil ülkeyi satanı severler . !

2|0
    0|2
  • dersim katliamını araştır anlarsın

1|4
    8|4
    • burada 1000er karakterlik mesajlarla ele alınacak bir konu değil ki o. İnternette bir çok bilgi var bu konuda araştırabilirsin. Objektif olarak. Bunu anlamak için tabi o dönem şartlarını objektif bir şekilde biliyor olup aynı bakış açısıyla araştırmalısın.

• @Kuskuun düşün ki bur ülken var ve isyan çıktı. Üzerlerine saldırıp kadın çocuk demeden oldururmusun

• s.kil.miş götün davası olmaz kürtler boşuna küfrediyor atatürk kürtleri anasını biçti :)))

2|1
    1|1
  • maraş katliamı,dersim katliamı yaz araştır gel.

1|4
    7|2
  • Atatürk kötü biri olarak gösteriliyor o yüzden olabilir. Ya da Türkler, kürtlerin, atatürk gibi gördüğü abdullah öcalana küfür ettiği için onlar da misilleme yapıp atatürke küfür ediyorlar.

0|1
    1|1
  • Atatürk'e küfreden bütün ırkların mk

2|2
    0|6
  • 1. o. ç'ları oldukları için.
    2. atatürk zamanında bunlar sızın ılerde basınıza bela olur demiş o yuzden doğuda toplu tutmus bunları.

0|0
    0|0
  • Atatürkümüzün milli kimliksel milliyetçilik yaptığını düşünüyorlar.

0|0
    0|3
  • Erkekler Devam
    9

Kızlar Ne Diyor 12

• türk devletini sömüren bir sülük gibi yaşamak istiyolar hem çalışmayıp hem devlet baksın. topraklarımızda yaşadıkları halde bırakın kendilerinin bir tarafını türk olarak görmeyi bizden neften ediyorlar bir nedeni de yok hani. biz ırkçılık yapmamış tek milletiz cahil herifler bir b*k bilmeden yok alevi düşmanlığı yok kürt sorunu zart zurt uyduruyolar sırf devletimizden parça koparmak için bu yüzden ATAMIZ zorlarına gidiyo

2|2
    0|3
  • İlk meclis konuşmalarında, röportajlarda, Kürtlere eşit vatandaşlık, eğitim, özerklik vaadetmiştir. Sonrasında "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes Türk'tür" görüşünü benimsemiştir. Esasen çevresindeki ırkçı devlet adamlarının etkisinde kalmıştır. Bu yüzde Kürtler kandırıldıklarını düşünür.

0|2
    0|1
  • Dersim'e bir göz at istersen

1|5
    5|6
  • hepsi değil Atatürk ü canından çok seven kürtler çok azda olsa var.şunu söyliyim sana geneli neden sevmediğini bile sevmiyor hepsi kandırılmış

1|1
    0|1
  • Neden böyle genelleme yapıyorsun arkadaşların Atatürk ten nefret ediyor olabilir ve bu tüm Kürtlerin nefret ettiği anlamına gelmez

0|0
    0|0
  • kurtlu mercimekler gün yüzü görünce uçmaya kalkarmış

ATATÜRK e ölürüm

1|3
    1|4
  • dersim katliamı başta olmak üzere,verilip tutulmayan sözlerde işin içinde olabilir...

2|2
    5|3
  • kürtlere sor

0|1
    0|0
  • Kürklerin ben...

0|0
    0|0
  • Dersim olayları ve Sabiha Gökçen olaylarını araştırmalısın. Nedenler biri bu olabilir. Çünkü Dersimde yapılan yanlışı TRT bile belgesel olarak yayınladı.

Onun dışında ATATÜRK adı üstünde Türk, Kürtlerin sevmesi için bir neden yok. Türkiye topraklarında ayrı devlet kurmak isteyenler neden sevsin ki ?

1|2
    1|2
    • trt kımın elınde AKP nın

ole bı belgesel yayınlamıycaktıda ne olucaktı allah askına

• ben soruya yanıt veriyorum fikrimi söylüyorum ? kürt de değilim tahmin edeceğiniz gibi

• dersim katliamını atatürk yaptı demek tam bir şerefsizliktir.iftira atmak bu kadar kolay olmamalı gerçeği kendileri için bir sorun yok dini sömürü yapıyolar nasıl olsa ne bekleyebilirsin ki bunlardan.

• kürdüm.herkese saygi duyuyorum.kimseye küfür etmem

1|4
    0|0
  • Hepsi değil ama %85'i sevmez

1|5
    0|2
Yükleniyor...