Türklerin savaşta kullandığı "hilal taktiği" hakkında ne düşünüyorsunuz ?

türklerin bu taktikle savaşlarda daha etkili olduğunu duymuştum sizce bu taktik tarihte nasıl şekillenmiştir.

0|0
5|9

En İyi Erkek Görüşü

• o konuda net bilgim yok fakat taktik olarak mehter marşı harikaymış. düşmanın sinirini nasıl bozuyordu kimbilir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• kesinlikle çok akıllıca bir yöntem sayıca az olsak bile bu yöntemle savaşı kazanmışız.. zaten sorun savaş değil Türkler savaş alanında birçok zafer kazanmışlar ancak diplomasi konusunda zayıfız.. zaferle çıktığımız savaşların antlaşmaları kısa olurken yenildiğimizde çok ağır şartlar içeren antlaşmalar imzalamışız.. ama sonuç olarak tarihteki Büyük Selçuklu dan tutun da Osmanlı ya kadar bütüm Türk devletleri yaşadıkları çağı etkilemiş büyük devletlerdir..

0|1
    0|0
  • Nasıl olduğu önemli mi bilemem , ama işe yaradığı kesin

0|1
    0|0
  • iyi hoşta kendi saldırı gücün azalır, karşı tarafınki artar diye düşünüyorum. 2 tarafta yaklaşık olarak eşit sayıdaysa örn 10 kişi şekil alırken, karşı güçler hala toplu bi halde, savunmaya geçmek yerine daha sert bi saldırı gücüne kavuşabilrdi. çinlierdeki kaplumbağa taktiğinde de aynı şeyi düşünüyorum ama kazandıklarına göre bi bildikleri var demek ki

0|1
    0|0
    • Hilal taktiği atlı okçular ile kullanıldığı için öyle bir ihtimal yok. Zaten önde savaşan askerlerin tamamı atlı okçu, uzaktan saldırıyorlar at üzerinden ok atarak. Aynı zamanda kaçıyorlar.

• Kompozit Yayın attığı ok kalkan ve zırh dinlemeden delip geçme özelliğine sahip.

• kompozitin ne olduğunu google dan öğrendkten sonra okadar savaş filmni boş boş izlemişim gibi hissettm bi an

• bnce mukemmel.

0|1
    0|0
  • Akıllıca uygulanmış bir taktik.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Hilal taktiğini tarihte ilk kullanan halk Partlar yani İranlılar.

Hilal taktiğini uygulamak için ordu kesinlikle atlı okçu ve ağır süvarilerden oluşmalı. Karşı ordu ise piyade ağırlıklı olmalı. Türkler Orta Asya bozkırlarında Atlı Okçu kullanıyordu ama savaştıkları diğer kavimlerde Atlı Okçu kullanmaktaydı. Moğollar, Mançular, Siyen Pi'ler felan... Çinliler sadece piyade kullanıyordu. Onlara karşıda denemediler hiç, çünkü bilmiyorlardı.

Partlar'da Romalılara karşı kullandılar bunları. Türkler yavaş yavaş İran tarafında göç ettiklerinde Ağır süvari ve kargı ikilisi ile bu taktiği öğrenip Doğu Roma üzerinde deneyerek büyük başarılar elde ettiler.

Tabi bu taktiği yapmak için Part vuruşu tekniği yani Atlı okçu üzerinde ok fırlatabilme tekniğini bilmek gerekir. Ortadan atlı okçular düşmanı merkeze çeker. Sağ ve sol cenahta duran ağır süvariler çaktırmadan kanatlardan orduyu sarar ver arada kalan ordu yok edilir...

Hilal taktiğini ilk kullanan Partlardır ama. Ama en çok uygulayan heralde Türklerdir. Aslında keşvetmesi zor olmayan bir taktik, azıcık stratejiden anlayan insan zaten bu taktiği kendi kendine keşvedebilir.

Ama bunun püf noktası merkezdeki askerlerin Part vuruşu yapabilme yeteneği. Part vuruşu yapa yapa düşmanın %25'i zaten dağılıyordu.

1|2
    0|0
  • Daha önce kimse kullanmadıysa ve savaşlar kazanılıyorsa ki, kazanılmış, akıllıca olmuş. Kolay ancak etkin.

0|1
    0|0
  • valla ben hilal taktiğini çok uygularım mesala benim için hilal taktiği özellikle sosu çok güzel olan yemeklerde uygulanan taktiksel harekettir. yemek bittikten sonra tabakta sıyrılmayı bekleyen sos ilk önce ekmek yardımı ile merkezde toplanır daha sonra seri ekmek lokmaları sayesinde tamamen yok edilir. bu sayede hiçbir yemek bu savaştan kaçamaz.

1|2
    0|0
  • hilal değil TURAN taktiği. Bikere bu taktik en iyi savaş taktiklerimizden bitanesi. Düşmana saldırıya geçen asker sonradan korkmuş gibi yapıp geri kaçar kanatlarsa daha yavaş geri çekilir ve düşman mal gibi tuzağa yakalanır. Bence muhteşem ve çok ince bi tuzak.

0|1
    0|0
  • bir fikrim yok ama savaşlar kazanılmışsa bu taktikle başarılı olmuş demekki..

0|1
    0|0
  • abluka taktiği

0|1
    0|0
  • bnce mukemmel bi taktik

0|0
    0|0
  • güzel taktik.

0|0
    0|0
Yükleniyor...