Nasyonal sosyalist alman işçi partisi hakkında sorularrrrrr

hitlerin işçi partisi sosyalist mi?işçi haklarını savunuyor muydu?

savunmuyorsa nasıl sosyalist oluyo? sosyalist bir parti nasıl olurda anti marksist olur?

0|0
1|12

En İyi Kız Görüşü

• Ben, anti-marksist ve milliyetçi sosyalist olarak bu soruyu cevaplayayım...

8-9 senedir bunlarla uğraşıyorum :) emin ol...

Nazilerin tam olarak sosyalist olduğunu söylemek yanlış olur. Onların ekonomi modeli kapitalizm değildir, ama sosyalizmden ziyade korporatizme yakındır. Korpartizm, kapitalizm ve sosyalizm arasında 3. bir denge sağlama yoludur. Korporatizm nedir dersen: link

Şimdi günümüzde nasıl ''demokrat'' kelimesi saygı görüyor, herkesin övdüğü bir sıfat halindeyse, o yıllarda da sosyalist kelimesi aynı şekildeydi. Sosyalist lafı almanya'da oy verdiren, herkesin övdüğü bir sıfattı. zaten almanya fakirlik içindeydi ve savaştan yeni çıkmıştı. halk açlıktan kırılırken, sosyalizm gayet iyi bir sistem olarak görüldü.

Naziler, sosyalist lafını alarak, ulusalcılık ile birleştirdi. Sonuç olarak gayet iyi oy aldılar. Ama sosyalist kelimesi sadece oy almak için değildi. Dediğim gibi kapitalizme karşı, alternatif bir sistem sunmak amaçlıydı.

__

Şimdi ikinci kısma geçelim. Sosyalizm = Marksizm diye bir şey yok. Ama Komünizm = Marksizm diyebiliriz. Komünizmi bulan Marx'dır, ama sosyalizm çok geniş bir kavramdır. Koskoca sosyalizmi, sadece marksizmle bağdaştıranlar, günümüzde siyaset nedir bilmeyen kantin solcuları ve marksistlerdir.

Liberal sosyalizm olur, milliyetçi sosyalizm olur. Ama milliyetçi komünizm olmaz mesela. Çünkü milliyeçilik ile marksizm birebir ters düşer.

Marksist sosyalizm diye ayrı bir başlık açılması bu yüzdendir: link

Çünkü sosyalizm, tek başına marksizmi ifade etmez

0|1
    0|0
    • Evet bir aralar araştırmıştım tam olarak doğru tanım bu. Ama çoğu zaman stratejik bakımdan yüzeysel bir sosyalist forma bürünülür. Tamame stratejik atak.

• Mesela anti kapitalist bir yaklaşımla bakan lider , benim insanım üstün ırktır diyor. Günümüz de kapitalizm üstün ırka geçiş dönemi olarak görülüyor :)

• Kapitalizm bireysel özgürlük demektir bir açıdan. Naziler kapitalizme karşı, çünkü bireysel özgürlük hem yahudiye hemde diğer aşağı ırklara ''zengin olma'' hakkı tanır

Erkekler Ne Diyor 12

• Faşizme karşı faşizm karşıtı ve faşist derecede sert bir ideoloji olarak uygulanmıştır. Mantıken ve felsefi olarak solun düşünce, ilerleme ve bilim özgürlüğünün milliyetçi ve devletçi ve ulus olabilmiş bir halk kitlesi ile sağlam bir ülke yönetimi oluşması mümkündür.

Fakat istismara oldukça açıktır ve hitler ile bunun sonunun nerelere varabileceği görünmüştür. Halkın çizgileri ulusal bir yapıda olmalıdır fakat bunu bu çizgiden saptırmadan yani faşizme karşı iken faşist olmadan sürdürmek mantıklıdır. Ama güvenilecek ve temiz ruhlu bir siyasi irade gerekir. İnsanlara güvenemeyeceğimiz şu zamanda böyle bir sistem denemek biraz cesaret işidir. Atatürk olsa idi tüm dünyaya örnek olacak gıpta ile bakılacak bir ideoloji olarak bunu uygulayabilecek bir zeka ve ahlaka sahip olduğundan başarılı olurdu.

Günümüzde AKPde tam anlamıyla olmasa da bu zihniyet ile el altından faşizm ve dikta rejimi uygulamaktadır. Hani dedik ya kötü karakterli liderlere her zaman cazip gelen ve kötü emellerine ulaştıran bir yöntem olmuştur, günümüz iktidarının başındaki dahil.

0|0
    1|0
  • Parti olarak savunulmuş olabilir ama parti iktidara gelince tek gerçek kendisi olduğu ve parti de ortada olmadığı için o durum için yorum yapılamaz.

0|0
    1|0
  • Kavram kargaşasından başka birşey değil. NSDAP olmalıydı çünkü Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun etkilerinden hala kurtulamamış bir halk ve kazanılması gereken bir halk. Biraz şeffafça tabi. NSDAP bana kalırsa belli bir amaca hizmet etmek için kuruldu. Nasıl kurulduğu, parti tüzüğü umurlarında bile değildi. Yeter ki kurulsundu.

0|0
    1|0
  • valla yazdıklarından pek bişey anlamadım ama köprüyü gecene kadar diye bir deyim vardır bkz adalet ve kalkınma partisi 10 yıldır adaletin a sı yok ülkede bu şimdi adaletli bir partimi sence ancak kalkınma kısmı dogru bak adamlara helal olsun hiç bir hükümet yandaşlarını bu kadar kalkındıramamıstır bunun için bir ödül verilmesi gerektigini düşünüyorum :D

0|0
    0|0
  • sosyalizm içinde birçok dala ayrılır.

hitler ırkçıydı ancak sosyalistti. kendi öz halkının refahı için çalışmıştı.

1|0
    0|0
  • bilemiyeceğim valla link

0|0
    0|0
  • bilemedim yorumsuz kaldım

1|0
    0|0
  • Fazla karmaış bir konu.

0|0
    0|0
  • "işçi partisi" değildi ki. nasyonel sosyalist partiydi. yani sosyalistliği evrensel değil sadece kendi ulusu için düşünen garip, saçma sapan bir fikir. bence manyağın teki. boş yere telef etti kendi ırkını.

0|0
    0|0
  • giden gitmiş akp neyi savunuyo acaba :D

0|0
    1|0
  • Hitlerin yönetimi yüzeysel sosyalisttir sadece.

0|0
    0|0
    • Sosyalizm = ari ırk eşitliği orada :)

• Yadırgamam takıl kafana göre ^^

• "Adalet ve Kalkinma Partisi" gibi düşün.

0|2
    1|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...